• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست
حُسن حَسن چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
مقالات - امامت و تاریخ امامت
19 خرداد 1396 ساعت 10:00
تردیدی نیست نام مبارک «حَسَن» آنچنان با مسمّا است که واقعاً تمام صفات آن حضرت به بهترین نحو«حَسَن» بود، لذا امیدواریم همه در سایۀ عنایات آن حضرت دنباله روی سیره و منش ایشان باشیم.
ادامه مطلب...
 
بی خیال امام شده ایم...؟ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
چند رسانه ای - عکس
19 خرداد 1396 ساعت 05:00
 
چرا شرق و غرب آشتی نمی‌کنند: رويارويي همیشگی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
مقالات - استعمار
17 خرداد 1396 ساعت 05:00
 داستان بلند رابطه شرق و غرب از جنگهاي طولاني بين اين دو منطقه حكايت دارد. جنگهاي درازمدت ايران و يونان صفحات بسياري از منابع تاريخي را به خود اختصاص داده است.
حتي پيش از آن ـ قرنها پيش از ميلاد مسيح، عليهالسلام، ـ فينيقيها و مصريها با يونانيها در حالت جنگ و صلح ميزيستند.
جناب دكتر «محسن الويري» در كتاب خود (مطالعات اسلامي در غرب) مطلبي به شرح زير دارند:
«عدهاي ريشه «مسئله‌ي شرق» و ستيز ديرينه‌ي شرق و غرب را، با توجه به وقوع بيشتر جنگهاي داريوش و خشايار شاه با يونانيان در تنگه‌هاي بسفر، داردانل، اطراف درياي سياه، درياي اژه و نيز عبور اسكندر مقدوني از همين منطقه براي لشكركشي به آسيا و تلاش براي چيرگي بر آن تنگه‌ها كه نقش اقتصادي مهمي داشته ميدانند. جنگهاي معروف ايران و روم نيز از ديگر شواهد تجلّي تمايز شرق و غرب شمرده شده است.
ادامه مطلب...
 
ابن وَحشيّه، شمی‌دانِ همه فن حریف چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
مقالات - اجتماعی
16 خرداد 1396 ساعت 05:00
ابوبکر احمد بن علي بن قيس کَسداني، معروف به ابن وحشيّه است که آثاري در زمينهي کشاورزي، گياه شناسي، نجوم، کيمياگري، زهرشناسي، پزشکي، جادوگري و نيز اثري دربارهي خطوط دوران کهن به وي نسبت داده شده است و عمدهترين آنها، کتاب الفلاحـة النّبطيـة شهرت جهاني يافته است.
ادامه مطلب...
 
بهائيت از ديدگاه محققان ايرانى چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
مقالات - مدعیان ظهور و فرق انحرافی
15 خرداد 1396 ساعت 05:00
 اختلاف در نظر و تحليل همواره وجود داشته و مورخان و محققان را به دسته‌هاي مختلفي تقسيم و دسته‌بندي نموده است، اما در كنار اختلافات، مشتركاتي نيز وجود دارد كه بايد به آن‌ها توجه نمود، در اين صورت شناخت بهتري از تحولات مورد بررسي حاصل مي‌آيد. نكته‌اي كه درخصوص بهائيت در خور تأمل است اشتراك نظر و توافق مورخان و محققان (با وجود گرايش‌هاي متنوع سياسي و فكري) در وابستگي سران بهائيت به استعمار مي‌باشد. مقاله پيش‌رو، اشتراك نظر آن‌ها را نشان داده است.
مورخان و محققان ايرانى درباره وجود پيوند ميان باب و بابيت نخستين با كانون‌هاى استعمارى، دو نظر متفاوت ابراز كرده‌اند. عده‌اي از آن‌ها، با استناد به دسته‌اي از قرائن و شواهد تاريخى، كه به سادگي نمي‌توان از كنار آن‌ها عبور كرد، قدرت‌هاى استعمارى را در ايجاد و پيدايش اصل جنبش بابيگرى دخيل و مؤثر مى‏دانند و عده‌اي ديگر، بابيت را، در بنياد، جنبشي خودجوش شمرده و بر اين باورند كه مداخله قدرت‌هاى استكبارى در اين جنبش، پس از شروع و گسترش آن بوده است.
ادامه مطلب...
 
خدانگهدار حامی رسول... چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
چند رسانه ای - عکس
14 خرداد 1396 ساعت 13:00رحلت بانوی خردمند، حضرت امّ‌المؤمنین خدیجه کبری(سلام الله علیها) بر رسول اکرم(ص)، تنها بازمانده‌ی ایشان و دوستداران اسلام تسلیت باد
 
سلام بر تو ای نیّره عظمی! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شعر و ادب - و دیگران
14 خرداد 1396 ساعت 13:00
 ابر، خون گریه می ‏کند و باد، شروه می‏ خواند. ماه، سرگردان، کوچه پس کوچه‏ های آسمان را شیون کنان می ‏دود. فضای آسمان مکه گویی آکنده از اندوه است. کعبه نیز دیگر بر فرشته ‏ای لبخند نمی ‏زند، مگر می‏ توان چهره نورانی رسول‏ خوبیها را، غمگین دید و بی ‏تفاوت بود؟!
هنوز چشم ‏های اشک بار پیامبر خدا -صلی ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله‏- از بدرقه همیشگی عموی مهربانش “ابوطالب” تَر بود. هنوز قلب مهربان محمّد -صلی ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله- تسکین ندیده بود که شمع نگاه خویش را بر بالین بستر فراق خدیجه -علیهاالسلام- یافت.
ادامه مطلب...
 
مادرانه برای اسلام چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
مقالات - امامت و تاریخ امامت
14 خرداد 1396 ساعت 13:00
 خلاصه‌ای از فداکاری‌ها و  ایثار حضرت خدیجه(س) برای مسلمانان
خدیجه بنت خویلد، زنی با اصالت و نسب شریف و از خانواده ای ثروتمند بود که طبق نقل برخی تاریخ نویسان، پیش از پیامبر دو شوهر کرده بود که پس از مرگ ایشان، ثروت آنها نیز به ثروت خودش افزوده شده بود. گفته اند زنی هوشمند بود که با تدبیر و آشنایی با امر تجارت، مالش را به عنوان مضاربه به ثروتمندان سرشناس می داد و بردگان بسیاری در کار تجارت داشت با چهارصد غلام و کنیز که فقط در خانه اش خدمت می کردند.
هر روز نیز بر ثروتش افزوده می شد، چنان که گویند هشتاد هزار شتر، کاروانهای متعدد او را با کالای فراوان به مراکز اقتصادی آن روز مانند یمن و مصر و شام می بردند. تمام این ثروت صرف گسترش اسلام و حمایت از پیامبر خاتم شد. چنان که حضرتش می فرماید: هیچ ثروتی هرگز مرا آن گونه سود نبخشید که ثروت خدیجه به من سود بخشید.(1)
ادامه مطلب...
 
تنها خدیجه بود كه گوهرشناس بود چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شعر و ادب - شعر
14 خرداد 1396 ساعت 13:00


وقتی كه چشم خلق خدا ناسپاس بود
تنها خدیجه بود كه گوهرشناس بود
تاسر نهد به پای رسول امیـن ز شوق
در بارگاه عشق پُر از التماس بود

ادامه مطلب...
 
بر قلّه‌های مکارم اخلاق چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
داستان و حكايت - سرگذشت نامه
13 خرداد 1396 ساعت 15:00
 پرده اوّل: برخورد با علما
حضرت امام در آن سالها برای اعلام اول شوّال و عید فطر، دستور می دادند موضوع از آقای گلپایگانی استعلام شود و هرگاه رویت هلال برای ایشان اثبات می شد، بر آن اساس عید فطر اعلام می گردید، در این سال امام از تلگراف آقای گلپایگانی در اثناء ماه رمضان مطلع شدند و ما که بر مبنای قیاس و ذهنیت خود که خط قرمز دور آقای گلپایگانی کشیده بودیم گمان می کردیم امسال حضرت امام طور دیگری عمل خواهند کرد اما با کمال تعجب و بر خلاف انتظار شاهد بودیم که حضرت امام در پایان ماه همچون سالهای پیش و با همان تعبیر دستور دادند موضوع اثبات هلال از آقای گلپایگانی استعلام شود و مطلب طبق روال گذشته اعلام گردید و بدین گونه پرتوی دیگر از خورشید روح خدا از ورای قلّه های مکارم اخلاقی امام درخشید و با سیره الهی خویش برگ نورانی دیگری بر کتاب حیات بخش زندگی خود افزود...
ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 181 - 210 از 5848

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  

خبر خوانسبز آبی

پر سر و صداترین جانور دنیا
 این حشره که قایقران کوچک آبی یا Micronecta scholtzi نامیده میشود کمتر از ۲ میلیمتر طول دارد اما این جانور کوچک پر سر و صداترین حیوان روی زمین است. این حشره آبزی که در اروپا بسیار دیده می شود می تواند صدایی به بلندی ۹۹.۲ دسی بل تولید کند.
ادامه مطلب...