• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست
قصّه‌ی انسان! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
داستان و حكايت - یادداشت
11 فروردين 1396 ساعت 05:00
 نمیدانم کی یا کجا بود که مطلبی را خواندم. راستش تمامی کلام من در خاطرم نمانده؛ سخنی بدین مضمون بود که انسان وقتی جوان و پرشور است دوست دارد که جهان را عوض کند؛ امّا وقتی چند سالی گذشته تمنّا و آرزوی عوض کردن کشورش را در سر می‌پرورد. گذر زمان و ورود به میانسالی این آرزو را کوچکتر میکند. آرزو میکند که روزی بتواند شهری را که در آن زندگی میکند اصلاح نماید؛ امّا تنها در دوران کهولت و پیری است که به فکر اصلاح خودش میافتد. همان که اگر به موقع اصلاح میشد و هر کس به اندازه مقدوراتش همّت میکرد، شهر و کشور و جهان هم اصلاح میشدند.

ادامه مطلب...
 
ستایش بیجا چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
داستان و حكايت - حكايت
10 فروردين 1396 ساعت 05:00

شخصي ابوعثمان عارف را به مهماني دعوت كرده بود. وقتي ابوعثمان به در خانة او رفت، صاحب‌خانه گفت:
عذر مرا بپذير! تدارك مهماني را نديده‌ام و براي پذيرايي ‌آماده نيستم!
ابوعثمان به خانة خود برگشت. وقتي به نزديك خانه رسيد، آن مرد خودش را به سرعت به او رساند و گفت:
مرا ببخش! از كار خود پشيمان شده‌ام. حتماً بايد به خانة من بيايي!
ادامه مطلب...
 
فرا رسیدن ماه مغفرت و رحمت مبارک چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
چند رسانه ای - عکس
09 فروردين 1396 ساعت 16:51


 

 
ماه سوغاتی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
داستان و حكايت - یادداشت
09 فروردين 1396 ساعت 16:54
 وقتي مادربزرگ زنگ مي زد و با خبر آمدنش ما را ذوق زده مي كرد حتما سؤال مي كرد: چه مي خواهيد؟ بس كه دوستمان داشت، بس كه براي لبخندها و بالا پريدن ها و خوشحالي مان دلتنگ بود. مادر ابرو بالا مي انداخت و اشاره مي كرد كه بگوييد: خودتان را مي خواهيم! اما دل توي دلمان نبود كه مادر بزرگ وقتي قربان صدقه مان مي رود دوباره بپرسد: چي مي خواهيد؟ و ما همه فكر و ذكرمان سوغاتي هاي رنگارنگ بود.
ادامه مطلب...
 
اعمال شب و روز اول ماه_رجب چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
مقالات - معارف اسلامی
09 فروردين 1396 ساعت 16:11
 این شب، شب شریفى است و در آن چند عمل وارد شده است:
امام صادق (ع) فرمود: من ۴ شب رو در طول سال را دوسدارم تا صبح شب زنده داری کنم،" شب اول رجب،شب عید فطر،شب قربان،شب نیمه شعبان".

وقتی هلال ماه دیده شد فرد بگوید:

اللَّهُمَّ أَهِلَّهُ عَلَیْنَا بِالْأَمْنِ وَ الْإِیمَانِ وَ السَّلامَةِ وَ الْإِسْلامِ رَبِّى وَ رَبُّكَ اللهُ عَزَّ وَ جَلَّ.
و از حضرت رسول صلى الله علیه و آله منقول است كه چون هلال رجب را میدید مى‌گفت: اللَّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فِى رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا شَهْرَ رَمَضَانَ وَ أَعِنَّا عَلَى الصِّیَامِ وَ الْقِیَامِ وَ حِفْظِ اللِّسَانِ وَ غَضِّ الْبَصَرِ وَلا تَجْعَلْ حَظَّنَا مِنْهُ الْجُوعَ وَ الْعَطَشَ.
ادامه مطلب...
 
علمای مسلمان علم پزشکی: محمّد بن زکریای رازی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
داستان و حكايت - سرگذشت نامه
09 فروردين 1396 ساعت 05:00
نام وی محمّد و نام پدرش زکریا و کنیهاش ابوبکر است. مورّخان شرقی در کتابهایشان او را محمّدبن زکریای رازی خوانده اند، امّا اروپاییان و مورّخان غربی از او به نامهای رازس و رازی ‏در کتابهای خود یاد کرده اند.
به گفته ی ابوریحان بیرونی وی در شعبان سال 251 ه‍ .ق. (865 م.) در «ری» متولّد شد و دوران کودکی، نوجوانی و جوانیاش در این شهر گذشت.
 محمّد بن زکریای رازی پزشک، فیلسوف و شیمیدان ایرانی است که آثار ماندگاری در زمینهی پزشکی، شیمی و فلسفه از خود به جای گذاشته. او به عنوان کاشف الکل و جوهر گوگرد (اسید سولفوریک) مشهور است.
ادامه مطلب...
 
نقطه‌ی عدل چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
داستان و حكايت - یادداشت
08 فروردين 1396 ساعت 05:00
 «عدل» نقطه‌ای است که شاهین ترازو در آن جایگیر میشود تا دو کفّه بر خط تساوی مستقر شوند.
«عدل» نقطه‌ی ثقلی است که در آن نقطه، همه‌ی پهنای اشیاء به هم میرسند تا بی‌هیچ اعوجاج و کجی تعادل را به نمایش بگذارند.
«عدل» خال ثابت میان همه‌ی روزها، هفته‌ها، ماه‌ها و فصلهای سال است، آنگاه که طول شب و روز یکی است.
«عدل» نقطه‌ی استقرار خورشید در وسط آسمان است وقتی که همه‌ی سایه‌ها زیر پا می‌افتند و شبحها و شبها ناپدید میشوند.
«عدل» مرکز منظومه‌ها و کهکشانهاست تا در پناه آن همه سیاره‌ها بی‌هیچ کم و کاست به چرخش درآیند و همه‌ی چرخش، همه‌ی تعادل، همه‌ی تساوی، همه‌ی فصلها، همه‌ی آمد و شدها، همه‌ی روشنائی‌ها و همه‌ی آرامشها.

در گرو این نقطه است: «نقطه‌ی عدل» نقطه‌ای که در آنجا عدالت جاری میشود و مساوات معنی مییابد.
ادامه مطلب...
 
روغن زیتون اکسیر سلامتی است چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
مقالات - اخلاق فردی و اجتماعی
07 فروردين 1396 ساعت 05:00
 عضو هیئت مدیره شورای ملی زیتون با اشاره به این جمله که روغن زیتون اکسیر سلامتی است، گفت: نگرش مردم به روغن زیتون نباید به عنوان یک کالای لوکس باشد. « نادر جلالت» در مصاحبه با رادیو اقتصاد با اشاره به اینکه میوه های زیتون به دو نوع روغنی و کنسروی طبقه بندی می شود، افزود: دولت باید باغداران را از تولید میوه های کنسروی به سمت زیتونی ترغیب تا تولیدکنندگان ارقام روغنی را جایگزین ارقام کنسروی کنند.ش
ادامه مطلب...
 
چرا شرق و غرب آشتی نمی‌کنند؟ سرمایه‌داری و سودطلبی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
مقالات - استعمار
06 فروردين 1396 ساعت 05:00
 شايد آن زمان كه نهضت اصلاح ديني يا همان «پروتستانتيزيم» جناب «مارتين لوتر» و «كالوين» در برابر كليساي كاتوليك ايستاد و تحت تأثير آموزه هاي يهودي «ربا» را حلال اعلام كرد و حكم تحريم را از آن برداشت كسي تصور نميكرد، غول عجيب و غريبي از شيشه ي اروپا بيرون بيايد و هيچ كس قادر به كنترل آن نباشد.

تجّار و كاسبكاران نوظهور اروپايي كه از طريق رفت و آمد به قارهي جديد يعني «امريكا» به ثروت رسيده بودند و يك شبه ره صد ساله پيموده و طبقهي نوظهور «بورژوا» را در كنار ساير طبقات اجتماعي اروپا به وجود آورده بودند، اوّلين كساني بودند كه به استقبال مذهب جديد رفتند. مذهبي كه با شكستن حكم تحريم ربا به آنان مجال جولان ميداد تا بي هيچ مانع و رادعي چونان يهوديان سرمايه ي خود را به كار بيندازند.
ادامه مطلب...
 
چرا شرق و غرب آشتی نمی‌کنند؟ سلطه و تصرّف چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
مقالات - استعمار
05 فروردين 1396 ساعت 05:00
 غرب اگر همه ي دنيا را هم به تصرف و تملك خود درآورد، و باز هم اگر ببيند كه در جايي و نقطه اي، كشوري يا جزيره اي هست كه از آن او نيست، و از او تبعيت نميكند، نميتواند تحمل كند و ميخواهد آن جا را نيز به تصرف خود در آورد. به نظر او اين جزيره ي سركش جدا افتاده است. اين امر او را ميترساند كه شايد اين جزيره ي جدا ميل به جدا شدن را به بقيه ي نقاط هم تسرّي بدهد. اين ميل تند براي تصرف و تملك در انسان و فرهنگ غربي، او را به يك موجود تماميت خواه تبديل كرده كه به نوعي خود را مالك و صاحب مطلق ميشناسد. اين جريان به همه كس و همه چيز رنگ خود را ميزند. هر كس با آن جريان رشد كند و تربيت شود به يك مستكبر كوچك مبدّل خواهد شد. تمثيلي كه براي تبيين اين موضوع ميشود به كار برد تمثيل «مبارزه ي اسپارتاكوسي» است.
ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 271 - 300 از 5848

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  

خبر خوانسبز آبی

پر سر و صداترین جانور دنیا
 این حشره که قایقران کوچک آبی یا Micronecta scholtzi نامیده میشود کمتر از ۲ میلیمتر طول دارد اما این جانور کوچک پر سر و صداترین حیوان روی زمین است. این حشره آبزی که در اروپا بسیار دیده می شود می تواند صدایی به بلندی ۹۹.۲ دسی بل تولید کند.
ادامه مطلب...