• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات
مقالات


دوران وارونگی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
28 شهریور 1396 ساعت 09:21
آخرالزّمان در فرهنگ و ادبیات مختلف دنیا، با دوره وارونگی‌ها و بحران‌ها و فتنه‌ها تعریف ‌می‌شده است. با مرور در منابع و متون گوناگون، بحران‌های آخرالزّمان را در این عرصه‌ها ‌می‌توان مشاهده نمود:
ادامه مطلب...
 
زیر شمشیر غمت رقص کنان باید رفت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
28 شهریور 1396 ساعت 09:20
بررسی رجزخواهی یاران امام حسین(ع)
یکی از بهترین راه‌های شناخت ویژگی‌ یاران منحصر به فرد امام حسین(ع) بررسی رجزهای آنها در میدان معرکه است. در ادامه برخی از این رجزها(1) را می‌آوریم.
ادامه مطلب...
 
افرادی که امام حسین(ع)را یاری نکردند چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
28 شهریور 1396 ساعت 09:19
از منظر جریان‌شناسی تاریخی، می‌توان طیف‌ها و افراد مختلف زمانه‌ی سیدالشهدا علیه‌السلام را در سه جریان کلی مورد بررسی قرار داد:
ادامه مطلب...
 
معرفت، مقدّمه یاری چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
28 شهریور 1396 ساعت 09:17
معرفت الامام، مهمترین خصیصه‌ی یاران و یاری‌دهندگان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و سایر ائمه‌ی دین(ع) است. این «معرفت»، نوعی آگاهی و اطّلاع از مشخّصات ظاهری و شناسنامه‌ای امام و حتّی شناسایی حاصله از آگاهی درباره‌ی نسبت خونی، نژادی و پیوند خانوادگی نیز نیست.
این مردان به مراتب والایی از معرفت درباره‌ی امام دست یافته بودند و همین امر آنان را در سیر و سفر پرمخاطره تا تجربه‌ی بند و حصر و زندان و سرانجام شهادت در دشت پربلای «کربلا» پشتیبانی میکرد.
ادامه مطلب...
 
هم‌عهدی، رمز هم‌راهی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
28 شهریور 1396 ساعت 09:15

«عهد با ولیّ الله»، از طرق مختلف، بر گردن عموم خلق خدا به نحو عام و بر عهدة اهل ولایت و شیعیان، به نحو خاص است. این عهد را خداوند متعال، تکویناً و تشریعاً جعل، مقدر و مقرّر فرموده و حفاظت از آن را در عهدة بندگان خود گذارده است و هیچکس نمیتواند این عهد را بگسلد.
ادامه مطلب...
 
ویژگی ‌یاران امام حسین(ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
28 شهریور 1396 ساعت 09:12
امام حسین(ع) یاران خود را «بی‌همانندترین یار» و «وفادارترین یاران»(1)  در تمام دوران‌ها خوانده است. کسانی که در میان معرکه با مرگ و خون گلاویز شدند تا در پیش روی مولای خویش سر ببازند تا در نهایت، لبخند رضایت او را بر ل ببینند.
امّا این یاران، چه ویژگی‌های منحصر به فردی داشتند؟ در ادامه برخی را نام می‌بریم و مختصری توضیح می‌دهیم.
ادامه مطلب...
 
اهالی بصیرت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
28 شهریور 1396 ساعت 09:06
در بخشی از زیارت نامه حضرت عبّاس(ع)، از زبان امام صادق(ع) می خوانیم:
«شهادت می دهم که تو [در برابر جانشینان رسول اکرم (ص)] در مقام تسلیم بودی، امام حسین(ع) را تصدیق کردی، به حجّت خدا وفادار ماندی و خیرخواه امام خود بودی.»
ادامه مطلب...
 
اخلاق یهودی: عدم اعتقاد به معاد چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
سایر ادیان
25 شهریور 1396 ساعت 05:00

«تورات» یکی از اصولیترین معارف دینی (معاد) را به کلّی مسکوت گذاشته و درباره ی آن هیچ سخنی نگفته است.1 
ادامه مطلب...
 
نفرین مرگ، طلسم مرگ یهود چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
استعمار
20 شهریور 1396 ساعت 05:00
 یکی از مواردی که همواره در ادیان الهی مورد نکوهش قرارگرفته است؛ مسئله سحر و جادو می‌باشد. تعداد این آیات در کتب مقدس به‌قدری است که خارج از حوصله این مجال است. سوءاستفاده از این اذکار ازجمله انحرافات گروهی از یهود بود که موجب طرد شدن آن‌ها شد؛ چنانکه مجامع مذهبی-صهیونیستی تمایلی به رسانه‌ای شدن این اقدامات ندارند بنابراین نگارنده در تدوین نوشتار حاضر با کمبود شدید منابع انگلیسی، عربی و عبری روبرو بوده است.
ادامه مطلب...
 
شناخت امام چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
وظایف منتظران
19 شهریور 1396 ساعت 01:42
 فطري بودن شناخت
خداوند متعال انسان را ـ فطرتاً ـ  همراه علم و معرفت آفريد. به همين دليل است كه او از بدو خلقت و طفوليت به دنبال شناخت حركت كرده، مي‌پرسد: چرا؟ چگونه؟ و كجا؟ در روايات مذهبي آمده است كه خداوند متعال، بندگان را جز براي شناخت نيافريد.
در تفسير اين كلام خداوند كه:
و ما خلقت الجنّ و الانس إلاّ ليعبدون.1
و جنّ و انس را نيافريديم جز براي آن‌كه مرا بپرستند.
از امام باقر(ع) روايت شده كه فرمودند: «براي آن‌كه او را بشناسند.»2
امام حسين(ع) نيز مي‌فرمايkد: «همانا خداوند عزوجلّ بندگان را نيافريد، جز براي آن كه او را بشناسند.» به ايشان عرض شد: معرفت خدا چيست؟ فرمودند: «شناخت اهل هر زماني، امام‌شان را كه اطاعت و پيروي‌اش بر آنان واجب است.»3
ادامه مطلب...
 
امام هادی(ع) و شیعیان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
14 شهریور 1396 ساعت 13:00
 متوکل که کینه عجیبی از امام هادی (علیه السلام) و سایر علویان داشت، با اینکه امام را از مدینه به سامرا کشانده بود و ایشان را تحت نظر داشت و شهر سامرا مانند زندان برای امام بود، ولی پای خود را از این هم فراتر گذاشت و دستور داد آن حضرت را زندانی کنند.
ادامه مطلب...
 
دجال از نگاهی دیگر چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
نشانه های ظهور
12 شهریور 1396 ساعت 05:00
 فتنه «دجال» در روايات ما به عنوان يكي از فتنه‌هاي قبل از ظهور حضرت امام مهدي(ع) شمرده شده است. هرچند در پي پرسش‌هاي گوناگوني كه دربارة مشخصات امامان معصوم(ع) پرسيده شده، ايشان به بيان ويژگي‌هايي از دجال پرداخته‌اند. اما اين موضوع هم چنان در دوران ما، در هاله‌اي از ابهام قرار دارد.
گروهي دجال را با وجود ويژگي‌هاي عجيب و غريبي كه در روايات براي آن برشمرده شده است، موجودي واقعي مي‌دانند كه در آخرالزمان ظاهر شده و به فريبكاري مي‌پردازد و گروهي به دليل همين ويژگي‌ها دجال را موجودي نمادين دانسته و معتقدند روايات در مورد او بيشتر به زبان استعاره سخن گفته‌اند.
ادامه مطلب...
 
اخلاق یهودی: انطباق پذیری با محیط چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
سایر ادیان
11 شهریور 1396 ساعت 05:00
یهودیان در استفاده از شرایط و محیط، خبره و ماهرند و میتوانند اوضاع را به نفع خود تغییر دهند. انطباق پذیری به آنها فرصت میدهد تا اگر شرایط زمانه به نحوی است که میباید قوانین هم رنگ شدن با جامعه را رعایت کنند، این کار را حتماً انجام دهند. یهودیان با مهارتی فراوان توانستهاند در مواقع ضروری، روی ویژگیهای قومی و دینی خود پوشش بنهند تا فرصتی مناسب برای ابراز آنها فراهم آید.1
ادامه مطلب...
 
سرّ قربانی کردن در عید قربان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
10 شهریور 1396 ساعت 01:00
 اگر عقیده بر این باشد که این احکام از علم بی ‏پایان خداوند سرچشمه گرفته است و باور داشته باشیم که دستورها و افعال خداوند بر اساس حکمت ومصلحت است و پیامبران نیز بدون هیچ خطا و لغزشی احکام را به مردم رسانده‏اند؛آن‏گاه با اطمینان خاطر مي ‌پذیریم که دستورهای الهی به نفع و مصلحت بشر است و شاید نیازی به دانستن فلسفه احکام نباشد.
امام رضا (ع) فرمود: «ما در آنچه خدای متعال حلال کرده است مصلحت بندگان و بقاء آنان را یافتیم و بندگان بدان نیازمندند به‏گونه‏ای که از آن بی‏نیاز نیستند و در آنچه که خداوند حرام کرده،دریافتیم که مورد نیاز بشر نیست و یافتیم که موجب فساد، و به‏سوی فنا و نیستی آدمی را می‏خواند.»(1)
ادامه مطلب...
 
روز ناامیدی شیطان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
10 شهریور 1396 ساعت 01:00
عید خون همان «عید اضحی»، به معنی قربانی كردن است. در سرزمین مِنی با قربانی گوسفند، «مَنْ» به «ما» تبدیل می شود؛ زیرا فلسفه عمل حج گذار و قربانی كننده این است كه او با تمسك به حقیقت «ورع» گلوی دیوِ طمع را می برد و آنچه از قربانی به خدای سبحان می رسد، گوشت و خون نیست، بلكه روح كردار و جان عمل (تقوا) است و حاجی وارث ابراهیم خلیل الرحمن علیه السلام است كه اسماعیل نفسش را به قربانگاه می برد و آن را ذبح می كند و به لقاء الله می رسد. این سخن رهبر فقیدمان است كه فرموده است:
«عید سعید قربان، عیدی است كه انسانهای آگاه را به یاد قربانگاه ابراهیمی می اندازد. قربانگاهی كه درس فداكاری و جهاد در راه خدای بزرگ را به فرزندانِ آدم و اصفیاء و اولیاء می دهد.» 1
ادامه مطلب...
 
دست نیاز به درگاه بی‌نیاز چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
مذهبی
08 شهریور 1396 ساعت 16:00

در قرآن كريم آيات متعددى در رابطه با دعا و به صورت متن دعا آمده است؛ همچنین ائمه(ع) نیز بر دعا تأکید کرده‌اند. امّا آیا از خود پرسیده ایم که چرا دعا می‌کنیم. با ما همراه شوید تا علّت دعا از منظر قرآن و روایات را دریابیم:
ادامه مطلب...
 
اخلاق یهودی: تقلّب و نرخ شکنی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
سایر ادیان
04 شهریور 1396 ساعت 05:00

از دیگر مصادیق تدلیس و تزویر میتوان رو راست نبودن یهودیان در معاملات تجاری و اقتصادی را نام برد.

هر گونه فریبکاری در حقّ یک یهودی گناهی بزرگ است. در حقّ یک غیر یهودی، تنها فریبکاری مستقیم ممنوع است. فریبکاری غیر مستقیم مجاز است...1 
ادامه مطلب...
 
و کیست همانند عمّار! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
31 مرداد 1396 ساعت 12:33

مقام عمّار در مقایسه با دیگر شیعیان
به امام باقر (ع) گفته شد: در مورد عمار چه مى‏گويى؟ سه بار فرمود: خدايش رحمت كناد كه همراه امير المؤمنين على (ع) جنگ كرد و شهيد شد. راوى اين روايت مى‏‌گويد: با خود گفتم، هيچ منزلتى به بزرگى اين منزلت نيست.
ادامه مطلب...
 
مقداد، میکائل امّت رسول(ص) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
31 مرداد 1396 ساعت 12:33
مقداد از آن یاران صادق رسول خدا(ص) و شیعیان واقعی امیرمؤمنان علی(ع) است که دربارة او و زندگی‌اش اطلاعات بسیار اندکی در روایات وجود دارد؛ گویی مقداد، فقط برای آن در دنیا زیست که از معدود یاوران انگشت شمار حضرت علی(ع) باشد و در راه و مسیر آن حضرت حرکت کرد تا به دیدار خداوند شتافت.
امّا در ادامه به برخی ویژگی‌های او که در روایات بیان شده است، اشاره می‌کنیم:
ادامه مطلب...
 
محمّد بن ابی‌بکر، فرزند نجیب علی(ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
31 مرداد 1396 ساعت 12:31
محمّد بن ابی‌بکر، یکی از کسانی است که به جهانیان ثابت کرد، مهم  نیست که پدر انسان چه کسی باشد، انسان انتخاب‌های خودش را دارد و می‌تواند با تکیه به اهل حق، به سعادتمندی رسید؛ حتّی اگر پدر انسان، ابوبکر، دشمن‌ترین دشمنان به اهل حق باشد.
ابو اسماعيل كثير النّواء می گويد: ابو بكر به غزوه‏اى رفته بود. اسماء بنت عميس كه همسر او بود در خواب ديد كه گويى شويش سر و ريش را به حنا خضاب كرده است و جامه‏اى سفيد بر تن دارد. اسماء نزد عايشه آمد و از خوابى كه ديده بود آگاهش كرد عايشه گفت: اگر خوابت راست باشد تعبيرش اين است كه ابو بكر كشته شده و آن خضاب خون است و آن جامه سفيد كفن اوست. سپس گريست. پيامبر (ص) داخل شد و او را گريان ديد. پرسيد: چه چيز سبب گريه او شده؟
ادامه مطلب...
 
سایر مطالب...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 1 - 50 از 2972

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

سوسک‌های قرآن خوان
حشرات کامل olivieri P. که نام محلّی آن در ایران «قرآن خوانک» است، در حدود 30 تا 40 میلی متر طول دارند و پهنای بدن آن در عریض ترین قسمت تا 20 میلی متر می رسد . شاخک هایشان ده مفصلی است که در حشره نر 7 مفصل و در حشره ماده 5 مفصل به صورت ورقه ای (Lameli Form  ) در آمده است .
ادامه مطلب...