• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات
مقالات


هنر در خدمت جنگ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
استعمار
05 مرداد 1396 ساعت 05:00
 پیشگفتار کتاب «جنگ‌ سرد فرهنگی» نوشته «فرانسیس استونر ساندرس» ثابت می‌کند سازمان‌ سیای آمریکا در طول دوران جنگ‌سرد به‌طور مخفیانه از تمام ابزارهای فرهنگی و هنری در سرتاسر دنیا برای مبارزه علیه‌ کمونیسم و شوروی استفاده می‌کرده است. این کتاب، به‌دلیل استفاده نویسنده از مدارک معتبر موفق شده تا توجه بسیاری را به خود جلب کند. در گزارش پیش رو با استفاده از کتاب خانم‌ ساندرز، به بیان برخی ازشیوه‌های سازمان‌ سیا در استفاده از ابزارهای هنری برای جنگ علیه‌ کمونیست و شوروی در دوران جنگ‌سرد پرداخته ‌شده است.​
ادامه مطلب...
 
خانواده ایرانی در خطر است چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
اجتماعی
04 مرداد 1396 ساعت 05:00
 امروزه به‌دلیل تغییرات و تحولات مختلفی که در دنیای مدرن رخ داده است، خانواده نیز به‌عنوان یکی از نهادهای اجتماعی از این تغییر و تحولات بی‌نصیب نبوده و تأثیر پذیرفته است. چنان‌که در طی زمان شاهد تغییر شکل ساختار و کارکردهای خانواده از اشکالی چون گسترده به هسته‌ای امروزی آن هستیم. این تغییرات همواره در جوامع و فرهنگ‌های مختلف و با توجه به شرایطی که خانواده در آن زیست می‌کند، به اشکال گوناگونی بروز و ظهور داشته و دارد. این تغییر و تحولات شامل تغییر در کارکردهای مختلف خانواده، از جمله تولیدمثل، اجتماعی کردن فرزندان، تأمین نیازهای اقتصادی، ایجاد آرامش روانی، ارضای نیازهای عاطفی، جامعه‌پذیری و کنترل و نظارت و هویت‌بخشی نیز شده است. همچنین همراه با تغییر کارکردهای خانواده، ساختار و روابط درون خانواده نیز مانند نقش‌ها و روابط زن و شوهر، والدین و فرزندان و روابط فرزندان باهم متحول شده است. البته به این موارد باید نقش بی‌بدیل خانواده در پرورش معنوی را نیز افزود. تحولات خانواده در دهه‌های اخیر تمامی کارکردهای ذکرشده را در معرض آسیب قرار داده است.
ادامه مطلب...
 
جهان در بحران: بحران آلودگی سفره های زیرزمینی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
نشانه های ظهور
02 مرداد 1396 ساعت 05:00
 ميزان بالاي استفاده از مواد شيميايي و افزايش توليد زباله در دهه‌هاي اخير، روز به‌روز بر حجم آلودگي منابع زيرزميني آب افزوده است. اين پديده مي‌تواند به مثابه بحراني تدريجي تلقي شود كه همه جهان را متأثر از خود مي‌سازد.
به رغم آنكه آب ارزشمندترين ماده روي زمين است، اما همواره مورد غفلت قرار گرفته است و حتي در غالب موارد به عنوان آخرين آرامگاه زباله شناخته مي‌شود. مطالعات متعدد، حكايت از نياز روزافزون ما به اين ماده دارد؛  نيازي كه اهميت آن فراتر از نفت و طلاست.
ادامه مطلب...
 
اخلاق یهودی: خود برتربینی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
سایر ادیان
31 تیر 1396 ساعت 05:00
 خود را بالاتر از دیگران دیدن نشانه‌ی غرور است و تکبّر (استکبار) عامل طرد شیطان از درگاه باری تعالی بود.
در کنار عواملی چون دین ستیزی، توهین به خدا و انبیا و به عبارتی خدا را بنده نبودن، تبختر و خودپسندی نیز از ویژگیهای بارز بنی اسرائیل بوده که عملاً منشأ یک سری رفتارهای سیاسی و اجتماعی دیگری در طول تاریخ بشریت، توسط ایشان بوده است.
نکته‌ی قابل توجّه این است، همین مردمی که به کلیه‌ی مظاهر شریف الهی اهانت و دشمنی روا میدارند، آنجا که منافعشان ایجاب کند، احکام دین را مختص و منحصر به خود تلقّی کرده و خود را تافتهای جدا بافته در نظر گرفته و همین امر باعث شده است که تنها دین خود را اصیل بدانند و با روحیه‌ی دین ستیزی خود، جهت تمرّد از دستورات الهی و بی احترامی به انبیا و شریعتهای پس از حضرت موسی(ع) نیز مستمسکی در دست داشته باشند.
ادامه مطلب...
 
امام صادق(ع)، بنیانگذار جهاد علمی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
28 تیر 1396 ساعت 16:28

هر چند نهال دانش و خرد در زمان امام باقر(ع) بنا نهاده شد؛ امّا شکوفه های این جهاد علمی در زمان امامت امام صادق(ع) به ثمر نشست. دوران امامت امام صادق(ع) تقارن یافت با زمان کنار رفتن مروانیان و سرکار آمدن عباسیان و چون دستگاه خلافت درگیر تثبیت حکومت خود بود، فرصتی طلایی برای امام شیعیان فراهم آمد تا نهالی که خون امام حسین(ع) پای آن ریخته شده بود را پرورش دهد و در ذهن و زبان و قلم شیعیان جاری کند. هر چند در همین دوران نیز، شیعیان شناخته شده، مورد آزار حکومت قرار میگرفتند و از همین رو، همواره در میان شیعیان، تقیّه جاری بود.
ادامه مطلب...
 
نقشه های شوم منصور برای قتل شیخ الائمه چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
28 تیر 1396 ساعت 16:25
دوران امام صادق(ع) مقارن بود با سقوط خلافت مروانیان. در ابتدای امامت ایشان، ابراهیم بن ولید حکومت می‌کرد و مروان حمار و در همان زمان بود که ابومسلم خراسانی در سال 230 ق. قیام کرد و سلطنت را از دست بنی‌امیه خارج کرد و مروان حمار را به قتل رساند. پس از آن چهار سال، جایگاه خلافت در دست سفاح بود و پس از آن روزگار منصور دوانیقی رسید و او یازده سال خلیفه بود و در دومین سال یا پنجمین سال خلافتش امام صادق(ع) را به شهادت رساند.(1) ابوبصیر از یاران امام صادق(ع می‌گوید که امام صادق(ع) 43 سال امامت کردند.(2)
ادامه مطلب...
 
جهان در بحران: از ذوب شدن یخ‌ها تا طوفان جزایر کارائیب چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
نشانه های ظهور
26 تیر 1396 ساعت 05:00
 به عقیده‌ی  آناتول لیون، استاد علوم سیاسی، «بزرگ‌ترین خطری که بشر را در دراز مدت تهدید می‌کند، همان معضلی است که به دلیل مد روز نبودن آن، به ندرت از سوی رسانه‌ها مطرح می‌شود. این خطر، همان کمبود آبی است که عواملی از جمله: ازدیاد جمعیت و بی‌کفایتی وحشتناک در امر استفاده و ذخیره‌ی  آن و نیز تأثیرات بالارفتن درجه حرارت جهان بر یخچال‌های هیمالیا، از علل آن محسوب می‌شوند. چنانچه روند فعلی به همین ترتیب ادامه پیدا کند، بدون شک در طول پنجاه سال آتی، قسمت اعظم سرزمین پاکستان به خشکی و بی‌آبی‌ای از نوع صحراهای آفریقا منتهی با صدها میلیون نفر جمعیت ـ گرفتار خواهد شد. همین سرنوشت در انتظار شمال هندوستان نیز خواهد بود.
ادامه مطلب...
 
اخلاق یهودی: قومیت‌گرایی شدید چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
سایر ادیان
24 تیر 1396 ساعت 05:00

تقویت احساس نژادپرستی1  و ملّی‌گرایی2  نیز از ویژگی‌های قوم یهود است. مرحوم علّامه طباطبایی ذیل تفسیر آیات 49 تا 54 سوره‌ی بقره، اشاره میکند که:
بنی اسرائیل جامعه‌ای بودند که قومیت در آنها شدید بود، چون یک تن بودند. در نتیجه، اگر عملی از بعضی سر میزد همه بدان راضی میشدند.3  
لیون سیمون محقّق برجسته‌ی یهودی نیز معتقد است:
ادامه مطلب...
 
جهان در بحران: معضل جهانی سلامت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
استعمار
19 تیر 1396 ساعت 05:00
گزارش سازمان بهداشت جهانی - ژنو
سخن اصلی این گزارش این است که: اگر چه علم پزشکی جدید در سالیان گذشته به واسطه مقابله با برخی بیماریهای عفونی و همه‌‌گیر و گاه ریشه‌‌کنی آنها همواره به خود بالیده، اما ظهور مجدد این نوع بیماریهای به ظاهر نابود شده و نیز پیدایش برخی بیماریهای جدید، پزشکی و نیز حوزه سلامت بشری را با چالشی جدی مواجه ساخته است.
ادامه مطلب...
 
اخلاق یهودی: دین ستیزی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
سایر ادیان
17 تیر 1396 ساعت 05:00
 به نظر میرسد بارزترین ویژگی بنی اسرائیل، دین‌ستیزی یا همان دشمنی با خدای متعال و مظاهر شریعت آسمانی است، که البتّه این مطلب از زاویه‌های مختلف قابل بررسی میباشد؛ از توهین و نسبت ناروا به خدا تا تهمت، بهتان، تکذیب و حتّی قتل انبیای الهی و بالأخره تمرّد و سرپیچی از فرامین پروردگار را میتوان از مصادیق صریح و آشکار این مخالفت با مذهب و دینگریزی برشمرد که تنها به چند نمونه از موارد متعدّد آن اشاره میشود:
«وَقَالَتِ الْیهُودُ یدُ اللهِ مَغْلُولَةٌ غُلَّتْ أَیدِیهِمْ وَلُعِنُواْ بِمَا قَالُواْ...؛1  
و یهود گفتند: دست خدا بسته است، دستهای خودشان بسته باد و بدین سخن که گفتند، ملعون شدند.»
ادامه مطلب...
 
جهان در بحران: فقر و نابرابری در اقتصاد جهانی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
نشانه های ظهور
12 تیر 1396 ساعت 05:00
 در سلسله مقالاتی که از این پس با عنوان «جهان در بحران» تقدیم شما خوانندگان عزیز می‌‌شود، نمادهای مختلف بحرانهایی که امروز جهان با آنها دست به گریبان است، مورد بررسی قرار می‌‌گیرد تا عمق و گستردگی این بحرانها بیش از پیش روشن شود و عجز و ناتوانی انسان امروز در مهار آنها افزون از گذشته معلوم گردد. باشد تا از این رهگذر همه ما به ضرورت ظهور آخرین حجت برای پایان دادن به همه این آشفتگیها، سرگردانیها، رنجها و بلاها واقف و فرج آن حضرت را با همه وجود از خداوند متعال خواستار شویم.

مقاله پیش‌‌رو در پی آن است که با نگاه به واقعیتهای اقتصادی موجود در جهان و به کمک آمار و ارقام اقتصادی منتشر شده از سوی مراکز مختلف و تجزیه و تحلیل آنها، ادعای نظام سرمایه‌‌داری را مبنی بر این که کاپیتالیسم تنها نظام کارا و قابل قبول در جهان است، به بوته نقد بکشاند.
ادامه مطلب...
 
بهایی‌ها و اسرائیل چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
مدعیان ظهور و فرق انحرافی
06 تیر 1396 ساعت 05:00
 «‌شیمعون پرس» یا همان شیمون پرز،‌ دوبار در اسرائیل به نخست وزیری رسید. او یکی از عوامل اصلی و محور کشتار مسلمانان فلسطینی بویژه در فاجعه اردوگاه‌های « صبرا» و «‌شتیلا» می‌باشد. او در معرفی «مئیر عزری» - اولین سفیر اسرائیل در ایران (1352-1337) - می‌گوید:
از سالهای بسیار دور، شاید هم از نسل پیش به این سو، آقای مئیر عزری یکی از سران یهودیان ایران و سفیر بی‌سیلیندر و فراگ اسرائیل در ایران بوده که برای همگان چهره‌ای شناخته شده است . دشوار بتوان میان ما اسرائیلی‌ها کسی را یافت که مانند وی از پیچ و خم‌های تاریخ و سیاست ایران آگاه باشد... مئیر هم زبان ایرانیان را خوب می‌داند، هم با فرهنگ آنان به خوبی آشناست. آنچه ما در آینه می‌بینیم او در خشت خام می‌بیند. او با منش و بینش ویژه خویش این هنر را دارد که گروه‌های گوناگون را از رده‌های رنگارنگ گرد خود بیاورد، چون استادی روان‌شناس ریشه یکایکشان را دریابد تا شاهکاری بی‌تا بیافریند.
ادامه مطلب...
 
مسجد الاقصی را بشناسیم! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
استعمار
01 تیر 1396 ساعت 05:00
انچه که در ذهن ما امروزه از بیت المقدس و مسجدالاقصی نقش می‌بندد، در واقع تصویر مجسد «قبة الصخره» است که یهودیان به عمد آن را در جهان اینگونه نشر داده اند تا مسلمانان همواره چهره بیت المقدس [قلّابی] را سالم در نظر داشته باشند و پی نبرند که بیت‌المقدس به وسیله یهودیان روز به روز ویران و ویرانتر می‌شود تا آنان به پیشگویی منحرف توراتی‌شان درباره ساخت دوباره ی بنای «هیکل سلیمان» برسند و جنگ جهانی سوم را آغاز کنند. هرچند قبة الصخره نیز از مساجد مقدّس بیت المقدس است؛ امّا بد نیست که بیشتر درباره مسجد الاقصی بدانیم. مسجدی که نخستین قبله مسلمانان بوده است.
ادامه مطلب...
 
تاریخچه بهائیان در رادیو و تلویزیون چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
مدعیان ظهور و فرق انحرافی
29 خرداد 1396 ساعت 05:00
 فرقه بهائیت تشکیلات منسجم و قدرتمندی در رادیو و تلویزیون داشت که نخستین روز فعالیت فرستنده کانال 3 - که با سرمایه بهائیان و حبیب ثابت ایجاد شده بود - تا پایان حیات رژیم پهلوی فعال و مقتدر بود.
اکثریت قریب به اتفاق کارکنان تلویزیون کانال 3 از مدیرکل تا نگهبان در ورودی، باغبان و کارگران مسئول نظافت دستشویی‏ها بهایی بودند. زمانی که حبیب ثابت، این فرستنده و فرستنده تلویزیون آبادان را به دولت فروخت، کلیه بهائیان شاغل در این دو فرستنده به استخدام تلویزیون ملی ایران درآمدند [1]  و چون از تجربه و سابقه کار برخوردار بودند و کلیه مشاغل کلیدی را در اختیار داشتند، دور هم جمع شدند و تشکیلات ویژه‏ای را ایجاد کردند. از اعضای شاخص تشکیلات بهائیان در رادیو و تلویزیون ایران که ظاهرا به عنوان یک انجمن صنفی و با نام «اتحادیه کارکنان فنی تلویزیون ایران» فعالیت می‏کرد، باید از مهندس مکانیک، فرشید رمزی، کامبیز آزردگان، ژیلا سازگار، دکتر کامبیز محمودی و عده‏ای دیگر از مدیران ارشد و میانی تلویزیون ملی نام برد.
ادامه مطلب...
 
دعا برای حضرت مهدی(ع) در شب 23 ماه مبارک رمضان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
27 خرداد 1396 ساعت 11:13
 شيخ بزرگوار كفعمي(ره) مي‌نويسد: از ائمة معصومين(ع) به ما رسيده است كه: در شب بيست و سوم ماه مبارك رمضان، اين دعا را در حال سجده يا ايستاده يا نشسته، و در هر حالي و در تمامي ماه مبارك، و هر طور كه برايت امكان دارد و در تمام دوران عمرت، تكرار كن؛ و بعد از بزرگداشت و اداي احترام به خداوند متعال، و درود بر پيامبرش(ص) بگو:
ادامه مطلب...
 
و ما ادراک ما لیلة القدر چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
27 خرداد 1396 ساعت 10:00

اِنَّا اَنزَلنَاهُ فِی لَیلَةِ القَدرِ، وَ مَا اَدرَاکَ مَا لَیلَةُ القَدرِ، لَیلَةُ القَدرِ خَیرٌ مِن اَلفِ شَهر، تَنَزَّلُ المَلَائِکَةُ وَ الرُّوحُ فِیهَا بِإِذنِ رَبِّهِم مِن کُلِّ اَمرٍ، سَلَامٌ هِی حَتَّی مَطلَعِ الفَجرِ.(1)
ما آن(قرآن) را در شب قدر نازل کردیم، و تو چه می دانی شب قدر چیست؟ شب قدر، بهتر از هزار ماه است. فرشتگان و روح در آن شب به اذن پروردگارشان بر هر کار نازل می شوند. شبی است مملو از سلامت تا طلوع صبح.
از آیه 158 سوره بقره: «شَهرُ رَمَضانُ الَّذِی اُنزِلَ فِیهِ القُرآنِ» استفاده می شود که قرآن کریم در ماه مبارک رمضان نازل شده است. در نخستین آیه سوره قدر نیز می فرماید: «ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم»، از این دو آیه نتیجه گیری می شود که «شب قدر»، در ماه مبارک رمضان است، گرچه بنا بر حکمت های الهی، زمان دقیق آن مشخص نشده است.
ادامه مطلب...
 
اثرات دعا در شب قدر چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
27 خرداد 1396 ساعت 10:00
 پاداش ها در ماه مبارك رمضان امام هشتم على بن موسى الرضا(ع) فرمودند: در ماه مبارك كارهاى خوب پذيرفته و كارهاى زشت بخشيده شده است. خواندن يك آيه قرآن در اين ماه، برابر با يك ختم قرآن در ماه هاى ديگر است. كسى كه برادر خود را با يك لبخند شاد كند، در روز واپسين خداوند دلش را شاد كرده و مژده بهشت به او دهد. كسى كه مومنى را در اين ماه يارى كند، خداوند در روزى كه قدم ها بر پل صراط مى لغزند او را دستگيرى كرده و از پل صراط عبورش خواهد داد. هركس خشم خود را نگه دارد، خداوند در روز قيامت بر وى خشم نكند. هركس درمانده اى را فريادرسى كند، خداوند در روز قيامت وى را از رسوايى بزرگ ايمن گرداند و رسوايش نكند. كسى كه ستمديده اى را يارى كند، خداوند او را در دنيا، در مقابل دشمنانش يارى كرده و در روز قيامت نيز، در موقف حساب و ميزان ياريش فرمايد.(1)
ادامه مطلب...
 
چرا شرق و غرب آشتی نمی‌کنند: خاورميانه و كشورهاي اسلام چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
استعمار
24 خرداد 1396 ساعت 05:00
 اگر چه طيّ دويست سال گذشته غربيان به صورت مستمر به مناطق مختلف دنيا حمله و لشكركشي كرده و وارد جنگهاي كوتاه مدت و بلند مدت شدهاند، چنانكه؛ امريكا در كره جنگيده، در ويتنام جنگيده و دخالتهاي بسيار زيادي در عموم مجادلات و جنگهاي منطقهاي و فرا منطقهاي داشته، ليكن نگاهش به منطقهي خاورميانه و حضورش در اين منطقه منحصر به فرد است و قابل مقايسه با هيچ كدام از عرصههاي تجربه شده نيست.
از نظر ژئوپوليتيكي اين منطقه از مناطق بسيار حساس جهان است. تعبير بسيار زيبايي آقاي «شمس الدين رحماني» براي اين منطقه به كار بردهاند كه عنوان يكي از كتابهايشان نيز هست: «لولاي سه قاره». يعني منطقهي خاورميانه مانند یک لولا، سه قاره را به هم پيوند زده. قارهي آسيا، اروپا و آفريقا.
ادامه مطلب...
 
نقش انسان در رقم خوردن سرنوشتش چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
23 خرداد 1396 ساعت 10:00
تمام مقدرات يك ساله انسان در شب قدر مقدر مى شود.اما اين سوال مطرح است كه آيا خود انسان در مقدراتش نقشى دارد يا اينكه چه بخواهد و چه نخواهد، تلاش بكند يا نكند، مقدارتش در اين شب رقم مى خورد؟
ادامه مطلب...
 
بهائیت جدید چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
مدعیان ظهور و فرق انحرافی
22 خرداد 1396 ساعت 05:00
 بهائیت، مذهب مدرنیسم ایرانی است که توسط دولت مدرن اروپایی، یعنی آنگلوساکسون‌ها، یا به طور دقیق‌تر انگستان به وجود آمده است. پس بهائیت یک مذهب مجعول غربی در مشرق است و گستره فرهنگی غرب در حال اوج، در شرق و ایران است، پس این مذهب حیثیت فرهنگی غربی‌ها نیز هست.
مذهب بهائیت از تفسیر یهودی مذهب تشیع در ایران آغاز شد یعنی «پروتستانتیزم شیعی». چرا که پروتستانتیزم، تفسیر عهد جدید (انجیل) با عهد عتیق (تورات) است که با محوریت «ملی‌گرایی آلمانی» به وجود آمد. از این جهت معرفت «تفسیر یهودی» با ساختار «پادشاهی آلمانی» پیوند می‌خورد. مکتب پرتستانتیزم در آلمان شکل می‌گیرد و بهائیت نیز از مقوله ملی‌گرایی ایرانی بهره می‌گیرد.
ادامه مطلب...
 
سایر مطالب...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 1 - 50 از 2931

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

ماهی دست و پا دار
 انواع گوناگونی از آبزیان وجود دارد که در نوع خود کمیاب و بی نظیر هستند و با توجه به شرایط زیست محیطی هر لحظه بیم آن می رود که نابود شوند از جمله آلاینده های کارخانجات که مستقیمآ به دریاها ریخته می شوند با از بین بردن این آبزیان ارتباط مستقیمی دارند. از جمله ماهی های راه رونده یا همان ماهی اکسولوتل که زیستگاه بومی آن ها  مکزیک می باشد بر اثر این آلودگی ها در حال انقراض می باشند.
ادامه مطلب...