• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات
مقالات


امامت و ولایت خاتم الانبیا چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
25 آبان 1396 ساعت 08:00
 حضرت خاتم الانبیا(ص) چهار منصب دارد: نبوت، رسالت، امامت و ولایت.(1)
در قرآن حمید آمده است: «ولکم فی رسول الله اسوهی؛ مسلماً برای شما در زندگی رسول خدا سرمشق نیکویی بود. نیز این آیات مبارکه: «و من یطع الرّسول فقد أطاع الله؛(2) کسی که از پیامبر اطاعت نماید، خدا را اطاعت کرده است.»؛ « أطیعوا الله و أطیعوا الرسول و أولی الأمر منکم؛(3) اطاعت کنید خدا را و اطاعت کنید پیامبر خدا و اولی الامر را.»
ادامه مطلب...
 
امام مهدی(عج) در کلام نبی اکرم(ص) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
25 آبان 1396 ساعت 08:00
 آنگاه که گردآمدگان در غدیر خم، چشم بر دهان محمد مصطفی(ص) دوختند تا در جمع یکصدوبیست هزار نفری خود، سخنانش را بشنوند. نبی اکرم(ص) پس از حمد و ثنای خداوند و دعوت مردم به سوی خاندان گرامی نبوت و چنگ زدن به ریسمان ولایت علی بن ابی طالب(ع) فرمودند:
«ای گروه مردمان!
ادامه مطلب...
 
دعا علیه دشمنان حضرت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
مهدویت
24 آبان 1396 ساعت 05:00
 در ادعیه و زیارات دعا بر علیه دشمنان و خوارکنندگان حضرت نیز آمده است. مضامینی از قبیل خوار شدن خوار کنندگان (خاذلین) حضرت، دعا علیه انواع دشمنان حضرت، دعا برای اینکه خداوند دشمنانش را دشمن بدارد.
ادامه مطلب...
 
دعاهای شخصی مرتبط به امام چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
مهدویت
20 آبان 1396 ساعت 05:00
 در ادعیه و زیارات مضامینی آمده که دعا برای خود انسان در رابطه با امام زمان،عجّل اللَّه تعالی فرجه، است. از نمونه های آن موارد زیر است:
از اعوان و انصار و یاران و ملازمان و محافظان و تابعین و دوستان و خونخواهان و خالصان و پیشروان در ادای اوامر حضرت و راضی و تسلیم بودن نسبت به آن حضرت، از منتظران ظهور و فرج حضرت بودن، محشور گشتن در زمره آن حضرت و زیر پرچم حضرت، در قیامت از یاران حضرت بودن، توفیق ادای حقوق آن حضرت، درک ظهور و زمان پس از ظهور حضرت و بازگشت و زنده شدن در صورت مرگ قبل از ظهور.
ادامه مطلب...
 
نقش زنان در واقعه عاشورا: رهبری و مدیریت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
16 آبان 1396 ساعت 05:00
 حضرت زینب(س) در نهضت عاشورا و سرپرستی کاروان اسرا، درس «مدیریت در شرایط بحران» را می‏آموزد. وی مجموعه بازمانده را در راستای اهداف نهضت، هدایت کرد و با هر اقدام خنثی کننده نتایج عاشورا از سوی دشمن، مقابله نمود و نقشه‏های دشمن را خنثی ساخت.(1)
ادامه مطلب...
 
نشناختن راستین امام(ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
وظایف منتظران
15 آبان 1396 ساعت 05:00
 یکی از جهات غربت امام(ع)، از ناحیة شیعیان و دوستان را می‌ توان عدم شناخت راستین شیعیان از حقیقت باطنی و ولایت الهی ایشان دانست.
متأسفانه باید اعتراف نمود شناخت شیعیان از آن حضرت، غالباً در حدّ یک شناخت تاریخی و شناسنامهای و آن هم به صورت ناقصِ آن که البته این جنبة شناخت از امام(ع) را می‌ توان وجه مشترک شناخت دشمنان امام(ع) با دوستان ایشان داشت، و چه بسا شناخت دشمنان امام(ع) بسیار کاملتر از شناخت دوستان ایشان از جنبة تاریخی و شناسنامهای ایشان باشد. معروف است که در سازمانهای امنیتی غربی پروندهای از امام زمان(ع) وجود دارد که همة اطلاعات تاریخی و شناسنامهای آن حضرت را شامل می‌ شود و تنها عکس آن حضرت ضمیمة پرونده نیست.
ادامه مطلب...
 
دعا برای سلامتی حضرت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
مهدویت
10 آبان 1396 ساعت 05:00
 در دعا برای سلامتی امام زمان، عجّل اللَّه تعالی فرجه، نیز گاهی تصریح به سلامتی و حفظ حضرت شده و گاهی به صورتهای دیگر آمده است. از نمونه این دعاها دفع حسد و شر حیله گران و ظالمان و جباران از حضرت است. سلامهایی که به حضرت داده شده بسیار زیاد است و همه حاوی مضامین بالا از عقاید شیعه در مورد آن حضرت و صفات و خصائص و دیگر جوانب او است. این سلامها همه به منزله دعا برای سلامتی حضرت بوده و نیز ادای احترام و عرض ادب خدمت اوست.
ادامه مطلب...
 
نقش زنان در واقعه عاشورا: پرستاری، مراقبت، حمایت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
09 آبان 1396 ساعت 05:00
 جمع‏ آوری کودکان پراکنده در بیابان، آرام کردن کودکان، رسیدگی به بیماران و مداوای زخمیان، پرستاری از امام سجّاد (ع)(1) همزمان با واقعه عاشورا بیمار و بستری بودند و مراقبت از جان ایشان در مقابل دشمن، حمایت از زنان در مقابل تعدّی‏های دیگران به آنان و کودکان از جمله از نقشها و وظایف زنان در عاشورا بالاخص نقش حضرت زینب(س) می‏باشد.
ادامه مطلب...
 
اولین‌های سوگ شیعی: نخستین درخت سوگوار حسینی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
05 آبان 1396 ساعت 05:00
 چنار خونبار نام دو اصله درخت چنار مشهور است که در صحن «امامزاده علی‌اصغر» (از نوادگان امام سجّاد(ع) و به قولی فرزند امام کاظم(ع))در روستای «زرآباد الموت» از توابع «قزوین» واقع شده است. در گذشته، تعداد این چنارها پنج اصله بوده که به مرور زمان سه اصلة آنها از بین رفته است.  دلیل شهرت این درخت‌ها، نوع صمغ یا مادّه‌ای به رنگ قرمز و قهوه‌ای است که هر سال در روزی خاص (که معمولاً مصادف با عاشورا است) از شاخه‌های آنها ترشّح می‌شود.
ادامه مطلب...
 
نقش زنان در واقعه عاشورا: پاسداری از ارزشهای دینی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
04 آبان 1396 ساعت 05:00
 وظیفه دیگر زنان قهرمان در کربلا، حفظ ارزشهای دینی و اعتراض به هتک حرمت خاندان نبوت و رعایت عفاف و حجاب در برابر چشمهای آلوده بود. زنان اهل بیت(س)، با آنکه اسیر بودند و لباسها و خیمه‌هایشان غارت شده بود و با وضع نامطلوبی در معرض دید تماشاچیان بودند، امّا اعتراض کنان، بر حفظ عفاف تأکید می ورزیدند. ام کلثوم در کوفه فریاد کشید که آیا شرم نمی کنید برای تماشای اهل بیت پیامبر(ص) جمع شده اید؟
ادامه مطلب...
 
تعجیل فرج و ظهور حضرت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
مهدویت
02 آبان 1396 ساعت 05:00
 این مضمون بیش از مضامین دیگر در ادعیه و زیارات آمده است. در دعاها و زیارتهای مربوط به امام زمان، عجّل اللَّه تعالی فرجه، آنچه بیش از همه به چشم می خورد. دعا برای تعجیل فرج و مقرر گشتن امر ظهور حضرت از جانب خداوند به عبارتهای مختلف است. دعا برای تعجیل فرج گاهی به صورت تصریح و گاهی به صورت کنایه است مانند: عزّت مؤمنان و ذلت جباران، منافقان، کفار، معاندان، دشمنان، سلاطین، رقیبان حضرت و آنان که سعی در خاموش نمودن نور حضرت و از یاد بردن ذکر او دارند.
ادامه مطلب...
 
اولین‌های سوگ شیعی: نخستین مینیاتور از عصر عاشورا چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
30 مهر 1396 ساعت 05:00
 عصر عاشورا، نگارهای مینیاتوری اثر فرشچیان (1308ه .ش. - ؟) نقّاش و نگارندة مشهور ایرانی که با تکنیک اکرولیک و در ابعاد 73 در 98 سانتیمتری در سال 1355ه .ش. خلق شده است.
ادامه مطلب...
 
نقش زنان در واقعه عاشورا: آموزش صبر و روحيه‏‌بخشی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
29 مهر 1396 ساعت 05:00
 روحیه مقاومت وتحمل زنان در شهادت عزیزان خود در كربلا، درس دیگر نهضت بود، اوج این صبوری وپایداری در رفتار و روحیات حضرت زینب كبری(س) جلوه‏گر بود. سیّدبن طاووس پس از اینكه نقل رویای صادقه امام حسین(ع) درباره شهادت خود برای خواهرش حضرت زینب(س) را ذكر می‏كند، درباره توصیه امام حسین(ع) به خواهرش در مورد صبر و حفظ آرامش می‏نویسد: راوی گفت: هنگامی‏كه حضرت زینب(س) این سخن رویای صادقه را شنید، بر صورت خود سیلی زد وبا صدای بلند گریست، امام حسین(ع) به او فرمود: خواهرم! آرامش خود را حفظ كن و كاری مكن كه دشمن زبان به طعن و ملامت ما بگشاید.(1)
ادامه مطلب...
 
اولین‌های سوگ شیعی: نخستین مهدیه چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
25 مهر 1396 ساعت 05:00
 علی اصغر چراغچی باشی آستانه، معروف به عابدزاده خراسانی فرزند زین العابدین (معروف ملّاعابد)، خطیب، مبلّغ دینی، معلّم، مدرسهساز و از رجال سیاسی و مذهبی معاصر «مشهد» است.
ادامه مطلب...
 
تأثیر دعای امام زمان(ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
غیبت صغرا و کبرا
23 مهر 1396 ساعت 05:00
يكي از علماي خراسان از دوستان مرحوم آخوند ملا محمدتقي مجلسي(ره) (پدر علامه مجلسي) نقل مي‌كند:
هنگامي كه از كربلا باز‌مي‌گشتم، در اثناي راه در عالم رؤيا ديدم به داخل خانه‌اي وارد شدم و در آن خانه، پيامبر خدا و ائمة معصومين(ع) تشريف داشتند و به ترتيب نشسته بودند و حضرت حجت منتظر(ع) پايين‌تر از همة آنها نشسته بودند و مرا نيز پايين‌تر از آن بزرگوار نشاندند.
ادامه مطلب...
 
نقش زنان در واقعه عاشورا: الگودهی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
22 مهر 1396 ساعت 05:00
 این زنان به رهبری حضرت زینب(س) پرچم پر افتخار پیام شهادت را بر دوش گرفتند و رهبری و تبلیغات و عملیات ضدّ حکومت اموی را بر عهده گرفتند و در تمام مدّت اسارت، اسارت را به آزادی‏بخشی تبدیل کردند و در قالب اسارت، به اسیران واقعی درس حریّت و آزادگی دادند.
ادامه مطلب...
 
اخلاق یهودی: دنیا دوستی شدید چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
سایر ادیان
22 مهر 1396 ساعت 05:00
 یکی از ویژگیهای قوم یهود دلبستگی شدید آنها به دنیاست.
«قرآن کریم» در این باره میفرماید:
«وَ لَتَجِدَنَّهُمْ أَحْرَصَ النَّاسِ عَلَی حَیَاةٍ وَ مِنَ الَّذِینَ أَشْرَکُواْ یَوَدُّ أَحَدُهُمْ لَوْ یُعَمَّرُ أَلْفَ سَنَةٍ؛
و آنها را حریصترین مردم (حتّی حریصتر از مشرکان) بر زندگی خواهی یافت، که هر یک از آنها آرزو دارد هزار سال عمر به او داده شود.»1 
ادامه مطلب...
 
اولین‌های سوگ شیعی: نخستین محلّ سوگواری چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
20 مهر 1396 ساعت 05:00
 امام‌باره (به تلفّظ محلّی امام بارا) به معنی خانة امام، نام گونه‌ای از مکان‌های مخصوص برگزاری مراسم عزاداری شیعیان در «شبه قارّة هند» و برخی کشورهای دیگر است. این اماکن ابتدا در شمال هند برای برگزاری مراسم عزاداری حسینی ساخته شد و به تدریج ساخت آن در بخش‌های وسیعی از هند، «پاکستان»، «افغانستان» و «بنگلادش» گسترش یافت.
ادامه مطلب...
 
اخلاق یهودی: ماده گرایی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
سایر ادیان
17 مهر 1396 ساعت 05:00
ماده گرایی (Materialism) یا گرایش به اصالت ماده به صورت بنیادین در تفکّرات یهودیگری مشاهده میشود. ماده باوری چنان در آموزه‌های متون یهودی رسوخ دارد که حتّی خدا را نیز، چون سایر اشیای مادی و افراد بشری یا حتّی موجودی عجیب و غریب برای خود تصوّر میکنند. خدایی که محدود به ظرفیتها و قابلیتهای نازل بشری میشود.
قوم شکایت‌کنان در گوش خداوند بد گفتند و خداوند این را شنیده، غضبش افروخته شد.1
ادامه مطلب...
 
نقش زنان در واقعه عاشورا: تداوم بخشی نهضت عاشورا چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
16 مهر 1396 ساعت 05:00
 همسران، دختران و اهل بیت فاضل ائمه(ع) و زنان فداکار حاضر در کربلا که همراه رهبرانشان مصائب و سختی‏ها را متحمّل شده بودند، حامل پیامها و گفتار آن بزرگواران نیز بودند.
ادامه مطلب...
 
سایر مطالب...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 1 - 50 از 2998

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

پر سر و صداترین جانور دنیا
 این حشره که قایقران کوچک آبی یا Micronecta scholtzi نامیده میشود کمتر از ۲ میلیمتر طول دارد اما این جانور کوچک پر سر و صداترین حیوان روی زمین است. این حشره آبزی که در اروپا بسیار دیده می شود می تواند صدایی به بلندی ۹۹.۲ دسی بل تولید کند.
ادامه مطلب...