• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات
مقالات


نوروز اصیل شرقی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
فرهنگ و رسانه
01 فروردين 1396 ساعت 06:00
نوروز قرن هاست بر همة جشن های جهان فخر می فروشد، جشن جهان است و روز شادمانی زمین، آسمان و آفتاب و جوش شکفتن ها و شور زادن ها و سرشار از هیجان هر آغاز. جشن های دیگر، اغلب انسان ها را از کارگاها، مزرعه ها، دشت و صحرا، کوچه و بازار، باغ ها و کشتزارها، در میان اطاق ها و زیر سقف ها و پشت درهای بسته جمع می کند؛ اما برخلاف آن جشن های ملی، نوروز همه را به دشت و صحرا، استشمام بوی عطر گل ها، مشاهده درخشش آفتاب، شنیدن نغمه های دل انگیز بلبلان و گنجشک ها، خروش پر شتاب رودخانه ها و نغمه دل انگیز لرزش طبیعت و دریاها دعوت می کند.
ادامه مطلب...
 
سنّت‌های [خوب و بد] عید نوروز چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
فرهنگ و رسانه
01 فروردين 1396 ساعت 06:00
هر ملتی فراخور فرهنگ و عقاید و به تناسب سنّت های ملی و مذهبی خود اعیادی دارند و در آن ایام مجالس جشن و سرور بر پا می سازند. شاید قدیمی ترین سنّت های بشری اعیادی است که سالی یک بار فرا می رسد و خاطرات ملی و دینی آن ملت را زنده می سازد. «نوروز» هم از کهن ترین اعیاد ملی ما ایرانیان است که در طول تاریخ تازه و با نشاط باقی مانده است و سالی یک بار با شمیم روح افزای بهاری تجدید می شود. بلکه می توان گفت نوروز، عید فرا ملی است، زیرا قسمتی از آسیای میانه و کشورهای خاورمیانه همچون تاجیکستان و کردهای ترکیه و سوریه و عراق نیز چنین مراسمی را هر سال بر پا می نمایند و نوروز را جشن می گیرند. البته ایرانی ها اعیاد و سنّت های دیگری نیز داشته اند که در طول زمان و گذشت دوران از میان رفته است. امّا در این میان به دلایل خاصی عید نوروز هم چنان باقی و پایدار مانده است.
ادامه مطلب...
 
پدرم علی(ع) است، مادرم فاطمه(س) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
28 اسفند 1395 ساعت 13:00
 ضرورت آشنایی انسان با وطن اصلی و خانوادۀ آسمانی‌اش و اینکه انسان بداند اصل و ریشه‌اش چیست، چگونه به اینجا آمده، قبلاً کجا بوده و به کجا خواهد رفت، موضوع بسیار مهمّی است. اگر انسان شناختی از خانوادۀ آسمانی‌اش نداشته و صرفاً با خانوادۀ زمینیِ‌اش زندگی کند، در بازگشت به نظام ابدی که به نزد خانوادۀ آسمانی‌اش بر می‌گردد، نمی‌تواند با ایشان ارتباط برقرار کند و از وجودشان بهره‌مند شود. در اسلام خوشبختی در نظام دنیایی و آخرتی بر مبنای فهم و کشف خانوادۀ آسمانی و ارتباط با آنهاست و از طرفی هرچه ارتباط انسان با این خانواده بیشتر باشد، حجم شادی و آرامش او هم بیشتر می‌شود و هرکس بخواهد بداند که چرا در دلش غصّه، ناراحتی و اضطراب وجود دارد، یقیناً به‌خاطر اینست که از اصل و خانوادۀ آسمانی خودش دور افتاده است. زیرا خداوند تبارک و تعالی همۀ اسباب و علل را به‌دست آنها قرار داده است. پس نزدیکی به این خانواده در واقع نزدیک شدن به اصل و حقیقت خودمان است و هر اندازه انسان خودش را در کهف آنها قرار دهد، در امان‌تر، آرام‌تر و شادتر خواهد بود. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که منشأ همۀ بدبختی‌ها و تحقیر و له شدن‌های انسان به این برمی‌گرد? که ازخانوادۀ اصلی و همین طور از حقیقتش فاصله گرفته است؛ یعنی دست آنها را از کمک به خودش کوتاه نموده و با اکتفا به توانایی‌هایش حرکت می‌کند.
ادامه مطلب...
 
زهرا(س)، الگوی منتظران چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
اخلاق فردی و اجتماعی
28 اسفند 1395 ساعت 13:00
 در جایی كه امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام را به عنوان الگوی خویش مطرح می‌فرماید، تكلیف امثال ما در لزوم الگوگیری از آن وجود نورانی مشخص است.
از این رو ابتدا باید ملاحظه كرد این اولین و تنهاترین مدافع ولایت و امامت دارای چه منزلتی است و سیره‌ی عملی آن بزرگوار در مواجهه با حوادث روزگار و مسائل زندگی چه بوده است؛ تا بتوان از آن حضرت در زندگی فردی و اجتماعی خود الگو گرفت.
ادامه مطلب...
 
هر روز، روز مادر است چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
اخلاق فردی و اجتماعی
28 اسفند 1395 ساعت 13:00
روز بيستم جمادي الثاني مطابق با ولادت اسوه مادران عالم، حضرت فاطمه زهرا(س) و روز مادر و تكريم از شخصيت والاي اين موجود مقدس مي‌باشد. به همين مناسبت در اين نوشتار نگاهي كوتاه به مقام و منزلت و حقوق مادر در فرهنگ و انديشه قرآن و اهل بيت عليهم السلام خواهيم داشت.
ادامه مطلب...
 
چرا ام‌البنین(س) در کربلا حضور نداشت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
22 اسفند 1395 ساعت 05:00
 محمدحسین رجبی دوانی استاد دانشگاه به مناسبت سالروز وفات حضرت ام‌البنین(س) گفت: بانوی بزرگوار جناب ام‌النبین(س) یکی از همسران امیرالمؤمنین(ع) است که به سبب فضایل شخصی و معرفتی نسبت به ساحت امامت و ولایت، در تاریخ اسلام و شیعه جایگاه برجسته و خاصی پیدا کرده است.

وی اظهار داشت: درباره چگونگی ازدواج ایشان با امیرالمؤمنین(ع) بنا به نقل بسیار معروف و مشهور، حضرت علی با برادر خویش عقیل‌بن ابی‌طالب مشورت کرد و از آنجایی که عقیل، نسب‌شناس برجسته‌ای بود و نسبت به تمامی قبایل مختلف عرب شناخت داشت، حضرت با او مشورت کرد که همسری از خانواده‌ای اصیل که به دلاوری مشهور باشد و بتواند فرزندان دلاوری به دنیا آورد را به او معرفی کند که عقیل هم به حضرت امیر(ع) عرض کرد من «فاطمه کلابیه» از قبیله بنی کلاب را به شما معرفی می‌کنم چرا که در میان عرب، دلیرتر از مردان بنی‌کلاب وجود ندارد و حضرت علی(ع) با این بانو که دختر خالد کلابی بود ازدواج کرد.
ادامه مطلب...
 
چرا شرق و غرب آشتی نمی‌کنند؟ خوی سلطه‌جویی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
استعمار
22 اسفند 1395 ساعت 05:00
 عبارت امام خميني(ره) كه فرمودند: «آمريكا شيطان بزرگ است»  اشاره به اين معنا دارد كه شيطنت جزو لاينفكّ حيات شيطاني امريكا است و عارض بر حيات او نيست.  يعني اگر شيطنت را از شيطان بگيريم مثل اين است كه تري و رطوبت را از آب بگيريم يا خاصيت چربي را از چربي بگيريم، اگر شيطنت را از شيطان بگيريم ديگر شيطان نيست. موجودي وجود ندارد به نام شيطان كه شيطنت بر او عارض شده باشد.

شيطنت را نميتوان از وجود غرب استكباري منفك كرد. لذا وقتي ميگوييم: آمريكا شيطان بزرگ است، يعني استكبارورزي از وجود آمريكا منفك نميشود. خوي او استكبارورزي است. فرهنگ او، ادبيات او، تفكر حاكم بر او و تمدني كه او ايجاد كرده جملگي استكبارورزي را متجلّي ميكنند.
ادامه مطلب...
 
پسرها، مادری می‌شوند... چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
22 اسفند 1395 ساعت 05:00
 یکی از زنانی که در تاریخ اسلام، چهره درخشانی از خود بجا نهاده و نماد ایثار و فداکاری و عشق به اهل بیت(ع) بوده، ام البنین(س) است، ام البنین یعنی مادر فرزندان (پسر) کنیه زنان عرب است و هر زنی که صاحب چندین فرزند برومند می‌شد، او را با کنیه ام البنین صدا می‌زدند.
او زنی بود که فرزندانی تربیت کرد در خانه علی که در تاریخ به جهت تربیت درست و براساس موازین و اصول اسلامی ماندگار شدند و برای بشریت در وفاداری، ادب، شجاعت، سخاوت، ایمان و الگو هستند. ام‌البنین مادر یگانه سقای تاریخ است که خود با لب تشنه به دیدار معبود رفت او عباس نام دارد، عباس که نامش دل عارفان و شب زنده‌داران را صفا می‌بخشد و خاطر مؤمنان را از آن جهت که در کربلا ایثار کرد، در پیشگاه برادر بزرگش، روشنی و آکنده از عشق به خدا می‌کند، عباس نماد ایثار با اخلاص در راه خداست، وفاداری که از عباس(ع) در راه ایمان به امامت و ولایت به نمایش گذاشت بی مانند است از اینرو درس وفاداری وفهم معنای وفا وعشق را باید از دلدادگی عباس به مولایش آموخت.
ادامه مطلب...
 
علّت دشمنی یهود با اسلام: روحیه پیامبر‌کشی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
استعمار
21 اسفند 1395 ساعت 05:00
 یکی از خصوصیات یهود، روحیه ستمگری و سرکشی آنهاست؛ به طوری که تاریخ پر ماجرای یهود نشان می دهد آنها علاوه بر انکار آیات الهی، در کشتن پیامبران و منادیان حق، فوق العاده جسور بوده، مجاهدانی را که به حمایت آنها برمی خاستند از دم شمشیر می گذراندند.(1)
از جمله پیامبرانی که به دست آنها به قتل رسیدند، یحیی و زکریّا بودند که فقط به خاطر آنکه آن ها را از فحشاء و منکرات منع می کردند، مستحق قتل شدند؛ چنانچه می خواستند هارون، جانشین حضرت موسی(ع) را به قتل برسانند. چنانچه در قرآن آمده است: «نزدیک بود مرا بکشند!» و برای حضرت عیسی چوبه های دار نصب کردند.
ادامه مطلب...
 
گاهی [این‌گونه] به آسمان نگاه کنیم! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
17 اسفند 1395 ساعت 05:00

راستش حرفهای زیادی برای گفتن درباره‌ی علم نجوم دارم. میخواهم بگویم که نجوم اسلامی از دوره‌ی عبّاسیان آشکار شد و نخستین منجّم مسلمان ابراهیم بن حبیب فَزاری بود. میخواهم برایت از محمّد بن جابر بَتانی بگویم که بزرگترین منجّم جهان اسلام است و هم اوست که طول سال شمسی را محاسبه کرد. میخواهم از دستاوردهای ابتکارات مسلمانان در نجوم بگویم؛ از تهیه‌ی فهرست ستارگان؛ از اندازهگیری طول یک درجه از خطّ نصف النّهار؛ از تقویم جلالی؛ از اسطرلاب‌ها و ...
میخواهم صُوَر الکواکب عَبدالرّحمن صوفی، زیج ابن یونس و زیج اُلُغ بیگ را معرّفی کنم. میخواهم بگویم مردان آسمانی بهتر از مردان خاکی به علم نجوم واقفند و ...


ادامه مطلب...
 
چرا شرق و غرب آشتی نمی‌کنند؟ حق‌محوری و انسان‌محوری چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
استعمار
15 اسفند 1395 ساعت 05:00
«امانيسم» از مشخصات فكري و فلسفي استكبار غربي است. در تفكر امانيستي، غرب اصالت را به انسان ميدهد. در برابر مذهب اصالت حق، مذهب امانيسم به انسان اصالت ميدهد نه به حق. امانيسم يعني اعتقاد به اصالت بشر، در برابر اعتقاد به اصالت خدا؛ يعني بشري كردن همهي امور به جاي خدايي كردن آنها. در اين فكر،انسان خودش و حكم خودش را جايگزين احكام الهي و ديني ميكند.
«امانيسم»، مذهب اصالت الانساني است. تفكري كه پس از رويگرداني از مسيحيت بنياد فرهنگ و تمدن غربي را ساخته است.
ادامه مطلب...
 
علّت دشمنی یهود با اسلام: قساوت در برابر رحمت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
استعمار
14 اسفند 1395 ساعت 05:00
 یکی از ویژگی های بارز یهودیان، قساوت قلب آنهاست که باعث می شود مخالفت عادی به دشمنی و مخالفت های علنی تبدیل شود؛ به گونه ای که عامل بسیاری از جنگ ها و درگیری ها می شود. در منطق قرآن، قساوت قلب و خدا فراموشی، نشانه گمراهی سخت و آشکار توصیف شده و مانع پذیرش حق و تابش نور الهی بر قلب ها می باشد. کسانی که قلبشان دچار قساوت و سختی می باشد، در گمراهی شدید و آشکاری به سر می برند؛(1)
ادامه مطلب...
 
مقام فاطمه زهرا(س) در روز قیامت در احادیث اهل سنّت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
11 اسفند 1395 ساعت 11:00
 احادیث صحیح بسیاری درباره‌ی مقام بلند و رفیع حضرت زهرا(س) شهادت می‌دهند. اینکه ایشان برترین بانوی اهل بهشت و اینکه ایشان در زمان قیامت بر مرکبی خاص می‌نشینند و در هنگامه‌ی ورود ایشان به مردم دستور داده می‌شود که به احترام و شکوه ایشان، سرها را پائین بیندازند و چشم‌ها را بپوشانند.
در کتاب «کشف الخفاء» عجلونی روایت شده است: «در روز قیامت یک منادی از پشت حجاب ندا می‌دهد: ای جماعت! چشم‌فرو بپوشانید از فاطمه(س) دختر محمّد(صلی الله علیه و آله) تا عبور کند.»(1) حاکم نیشابوری نیز این خبر را تایید کرده و در روایتی از ابوهریره می‌گوید: «هنگامی که قیامت می‌شود از دل عرش صدا می‌آید: ای جماعت! سرهایتان را پائین بیندازید و چشم‌هایتان را بپوشانید که فاطمه(س) اجازه یافته از صراط بگذرد.»
ادامه مطلب...
 
زهرا(س)، اوّلین فدایی علی(ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
11 اسفند 1395 ساعت 11:00
 به رغم عمر بسيار کوتاه حضرت صديقه طاهره(س)، پس از ارتحال پدر بزرگوارشان، آثار به يادگار مانده از ايشان در آن دوران بحراني و پرتنش، بيانگر عزم راسخ و صلابت و شجاعت فوق العاده حضرت در دفاع از ولايت اميرمؤمنان(ع) درجريان غدير خم  است.
جديت ايشان در اين راه، که منجر به شهادت مظلومانه اش شد، نشان از توجه ويژه و اهتمام خاص حضرت به مسأله امامت امت و زمامداري جامعه مسلمانان داردعملکرد سیاسی حضرت زهرا(س) در دفاع از حریم ولایت، پس از دوران رحلت پیامبر اکرم(ص) تا زمان شهادت ایشان، از فرازهای مهم تاریخ اسلام است .
ادامه مطلب...
 
حضرت زهرا(س)، اسوه امامان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
11 اسفند 1395 ساعت 11:00
 مردم در پیدا كردن الگو و روش زندگی، دچار بحران و آشفتگی زیادی هستند و دائماً بین شخصيّت‏های مختلف، با عناوین مختلف كه همگی آنها نسبت به انسان و ابعاد وجودی‏اش جاهل هستند، در تردید می‏باشند. گاهی فلان نویسنده را الگو قرار می‏دهند و گاهی فلان ورزشكار را و گاهی فلان هنرپیشه را و گاهی فلان شخصيّت خارجی را و گاهی فلان فیلسوف را و... و در نهایت وقتی به خود می‏ آیند، دچار غم كشنده و جانكاهی می‏شوند كه شاید هیچگاه تمام نشود؛ زیرا بزرگترین و باارزش‏ترین سرمایه زندگی، یعنی عمر، جوانی و نشاط خود را به پای معشوق‏ها و الگوهای قلّابی ریخته و هدر داده اند.

مهم‌ترین وظیفه ما قبل از هر چیز، شناخت رهبران الهی، امامان هدایت، به خصوص امام زمان خودمان است که بدون پیوند با او، وامانده و درمانده از راه و گمشده و حیرانیم و بدون پیوند با او، کارها و زحمات ما بی‌نتیجه و عقیم است.
چنان‌که در زیارت ایشان به محضرش، چنین عرض می‌کنیم:
«السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا سَبِیلَ اللهِ الَّذِی مَنْ سَلَكَ غَيْرَهُ هَلَك‏؛(1)
سلام بر تو ای راه خدا! که هرکسی غیر از آن را پیمود، هلاک شد.»
ادامه مطلب...
 
علّت دشمنی یهود با اسلام: مال اندوزی و دنیا طلبی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
استعمار
07 اسفند 1395 ساعت 05:00
 در تاریخ بشر، ملتی در پول پرستی و مال اندوزی همچون قوم یهود دیده نشده است. آنها برای به دست آوردن مال هر راهی را پیش می گیرند؛ گرچه با شرف و حیثیت انسانی مخالف باشد. آنها برای رسیدن به این مقصود، تمام راههای مشروع و غیر مشروع را پیموده و تا حد پرستش، با حرص و آز خاص به جمع آوری مال پرداخته اند تا جایی که حضرت عیسی بن مریم به آنها فرمود: «لاَ تَعْبُدُوا رَبَّیْن، اَللهُ وَ الْمَالُ؛ دو پرودگار که عبارتند از خدا و پول را نپرستید.»(1)
ادامه مطلب...
 
تفاوت بنیادین هستی شناسی شرق و غرب چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
استعمار
04 اسفند 1395 ساعت 05:00
 تفكر موضوع ساده اي نيست. باعث كشف پاسخ سوالات اساسي است. سوالاتي از اين دست كه «از كجا آمده ام؟ آمدنم براي چه بود؟ به كجا ميروم آخر؟ ننمايي وطنم»؟ در جغرافياي فكر و باور- يا به عبارت امروزي جهان بيني- است كه قومي، از انسان، عالم و مقصد نهايي تعريف ميدهد و حتي نحوه ي رفتن را هم بيان ميكند.

شرق اسلامي به دليل آن كه براي عالم فيزيكي، كه رويه ي هستي است قايل به يك عالم ويژهي متافيزيكي و ماورايي است؛ از تفكر كمّي نگر و فيزيكي غربي جدا ميشود. اين وجه، يكي از جنبه هاي مهم تعارض بين جهان غرب و شرق است. و غرب كاملاً به اين مسئله آگاهي دارد و ميداند تفكري كه در شرق رواج دارد تفكر قلبي و بينادگرا است درحالي كه خود به اين نوع تفكر اعتقادي ندارد و ديدش مادي است، كه آن هم در گستره ي جهان محسوسات و تجربهگرايي منحصر است. به همين دليل است كه مكتب «پوزيتيويسم» ـ تجربه گرايي ـ يك مكتب ساري و جاري در غرب است؛ مخصوصاً در انگلستان. يعني تجربه گرايي اساس تفكر و نگرش انگليسي است.
ادامه مطلب...
 
علّت دشمنی یهودی با اسلام: نژاد پرستی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
استعمار
30 بهمن 1395 ساعت 05:00
 نژاد پرستی از مهم ترین تعالیم یهود شمرده می شود؛ به گونه ای که «یهود» و «نژاد پرستی» در طول تاریخ هیچگاه از یکدیگر جدا نبوده؛ بلکه با یکدیگر پیوند عمیقی داشته اند.
این عقیده یهود که خود را نژاد برتر می دانند، بر سایر عقاید آنها مانند چتری سایه افکنده است، تا جایی که حتی آیین حضرت موسی(علیه السلام) را در نژاد خود محصور ساخته اند و اگر کسی از غیر نژاد یهود بخواهد این آیین را بپذیرد، برای آنان پذیرفتنی نیست؛ و لذا در میان ملل دیگر، تبلیغی نداشته و ندارند و آیین یهود را آیین انحصاری خویش دانسته اند. همین وضع خاص آنها سبب شده است که در انظار سایر ملل منفور شوند؛ زیرا مردم دنیا کسانی را که برای نژاد خود امتیازی قائل باشند، هرگز دوست ندارند. و ما می بینیم که اسلام با آن شدیداً مبارزه می کند؛ چون نژاد پرستی، شعبه ای از شرک است.(1)
ادامه مطلب...
 
چه کسی می‌گوید شرق و غرب با هم متفاوند؟! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
استعمار
27 بهمن 1395 ساعت 05:00
 گفت وگو از شرق و غرب و بيان تفاوتهاي ميان اين دو منطقه، عمري دراز دارد. اين تفاوت و تمايز بيش از آن كه مربوط به موقعيت جغرافيايي و اقليمي باشد، ناظر بر تفاوت فرهنگي است. عموم كساني كه از قديم الايام از شرق و غرب ياد كردهاند متذكر تمايز جدي فرهنگي و نگرش عمومي ساكنان شرق و غرب دربارهي هستي بودهاند. از همين جا موضوع «مسئله ي شرق» مطرح شده است.
«فيثاغورث» در خاطراتش كه مربوط به قرن ششم قبل از ميلاد است و از قديميترين متون باقيمانده از يونان قديم به شمار مي آيد، ضمن نقل مشاهدات خود در ايام اسارت يا سفر به شرق ميگويد كه با زرتشت دربارهي مسايل مختلفي گفتوگو كرده اما آن دو به ديدگاهي مشترك نرسيده اند.
ادامه مطلب...
 
علّت دشمنی یهود: حسادت یهودیان به پیامبر آخرالزّمان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
استعمار
25 بهمن 1395 ساعت 01:42
 چرا قوم یهود با مسلمانان دشمنی دارند؟ مگر میان این دو قوم چه گذشته است که این قدر اسلام مورد غضب یهود است؟ و در نهایت، دلیل دشمنی و ریشه عداوت یهود با اسلام چیست؟
در این نوشتار سعی شده است که دلایل برخورد یهود با پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) از دیدگاه قرآن مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد و بیان شود که چگونه این قوم با وجود آنکه سال های متمادی منتظر ظهور پیامبری در حجاز بودند؛ ولی بعد از بعثت پیامبر(ص) به مخالفت و دشمنی با ایشان پرداختند و با کارشکنی های فراوان، با گسترش اسلام مقابله کردند، تا جایی که خداوند در قرآن، آنها را هم ردیف مشرکان، و دشمن ترین مردم نسبت به مسلمانان، معرفی می کند؟
ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 1 - 50 از 2861

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

خورشید راه مورچه‌ها را روشن می‌کند!
 مورچه‌ها یکی از پیچیده‌ترین جانوران روی کره خاکی محسوب می‌شوند و بر اساس یک مطالعه جدید مشخص شده است که آنها با استفاده از خورشید و خاطرات قبلی خود می‌توانند مسیریابی کنند.

دانشمندان توضیح دادند که مورچه‌ها بر اساس سیستم تحلیلی قوی که دارند در هر نقطه که ایستاده باشند می‌توانند قطب را تشخیص دهند و بر اساس آن، مسیر خود را پیدا کنند؛ صرف نظر از اینکه مورچه در چه موقعیت جغرافیایی قرار گرفته باشد، این اتفاق می‌تواند برایش صورت گیرد.
ادامه مطلب...