• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات
مقالات


خاتميت‌ پيامبر اسلام چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
04 ارديبهشت 1396 ساعت 10:00

پيامبر اسلام‌ آخرين‌ پيامبران‌ خداست‌ و سلسله‌ نبوت‌ با او پايان‌ مي‌پذيرد و اين‌ از «ضروريات‌ آئين‌ اسلام‌« است‌.
 معني‌ «ضروري‌« اين‌ است‌ كه‌ هركس‌ وارد صفوف‌ مسلمين‌ شود، بزودي‌ مي‌فهمد كه‌ همه‌ مسلمانان‌ به‌اين‌ مطلب‌ عقيده‌ دارند و از واضحات‌ و مسلمات‌ نزد آنان‌ است‌، يعني‌ همانگونه‌ كه‌ هركس‌ با مسلمانان‌ سر و كار داشته‌ باشد مي‌داند آنها از نظر مذهبي‌ تأكيد روي‌ اصل‌ «توحيد» دارند، همچنين‌ مي‌داند روي‌ «خاتميت‌ پيامبر» نيز همگي‌ توافق‌ دارند، و هيچ‌ گروهي‌ از مسلمانان‌ در انتظار آمدن‌ پيامبر جديدي‌ نيستند.
ادامه مطلب...
 
جاهیلت ، ابعاد و نشانه ها چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
04 ارديبهشت 1396 ساعت 10:00
 برای درک بهتر تاریخ عصر نبوی و تقابل و یا تعامل جامعه ای که پیامبر اسلام در آن ظهور کرد ضروری است که با ویژگی ها و آداب و سنن و ابعاد فکری و فرهنگی و نظام های اجتماعی و سیاسی آن جامعه آشنا شویم تا از راهکارها و موانع راه آورنده اسلام آگاهی پیدا کنیم.
مهمترین منبع برای آشنایی با عصر جاهلی که خاستگاه دین اسلام بود آیات قرآن کریم است که با اشاره به ویژگی های فکری و فرهنگی آن محیط آگاهی های لازم را به دست می دهد.
ادامه مطلب...
 
محمّد و علی(ع) دو شاخه از یک درخت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
04 ارديبهشت 1396 ساعت 10:00
 در طیّ طریق الی الله، واسپس بعثت رسول ختمی مرتبت(ص)، عالیترین فصل از دورة حیات رسول اکرم(ص) است. خدای رحمان در «ماجرای غدیر»، از این فصل، به عنوان بخش نهایی و تکمیل کنندة دین یاد کرده؛ بلکه عدم ابلاغ آن را به منزلة ناتمام گزاردن وظیفة رسالت حضرت اعلام نموده بود. به این سبب، از آن روز، به عنوان عیدالله الاکبر یاد شده است؛ زیرا با اختتام سلسلة ارسال انبیا و انزال کتب، مجال سیر الی الله و تجربة فلاح، بدون اعلام ولایت و امامت سلسلة اوصیای نبیّ اکرم(ص) از بین رفته و بشر در برهوت تردید و بی کسی، به گمراهی مبتلا شده و به هلاکت میرسید.
ادامه مطلب...
 
دعا درمانی و جایگاه آن در مکاتب مختلف چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
27 فروردين 1396 ساعت 05:00
 دعا کردن از ایام قدیم و سالیان دور در بین تمام ادیان و مکاتب بشری وجود داشته است به طوریکه تمام مکاتب و نحله های بشری در اموری مانند بیماری و گرفتاری ها از آن استفاده می کردند اما بعد از انقلاب صنعتی و ورود تکنولوژی به زندگی بشر تا حدی تأثیر دعا کم رنگ تر دیده شد و تا جایی رسید که تأثیر دعا در سلامتی و مسائل فیزیکی را منکر شدند.

اما در سال های اخیر دوباره دانشمندان بر این اعتقاد مهر تأیید زده اند که تأثیر دعا در سلامتی و بیماری ها بسیار زیاد است. به طوری که برای اثبات این ادعا پژوهشگاه ها و مراکز خاصی را به خاطر این مسأله تأسیس کرده اند.

نکته جالب این است که هرروزه این دانشمندان به دستورات اسلام در رابطه با دعادرمانی و تأثیرات آن مهر تأیید زده و باعث شگفتی بسیاری از صاحب نظران غربی شده اند.
ادامه مطلب...
 
ریاضیات و اصل و اساس خلقت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
مذهبی
23 فروردين 1396 ساعت 05:00
 بیا با هم رو راست ‏باشیم! وقتی صحبت از تفکّر و اندیشه‌ی علمی می‏شود، چقدر به مسلمانی خود افتخار می‏کنی؟ مثلاً همین علم ریاضی را ببین. هیچ می‏دانی ریاضیات از سرزمین‌های اسلامی به مغرب زمین راه یافته؟ اصلاً می‏دانی ریاضیات ایرانی،  یک دوره‌ی کامل از تکامل ریاضیات را در برمی‏گیرد؟ می‏دانی هندسه‌ی تحلیلی و مثلّثات را مسلمانان پایه‏ گذاری کردند؟ می‏دانی دانش جبر با نام کدام مسلمان در تاریخ علم ثبت‏ شده است؟
امروز می‏خواهم رازهایی از ریاضیات را با تو بگویم تا به خودت اعتماد کنی، برخیزی و از کاروان دانش روز عقب نمانی و البتّه آن را با اندیشه‏ای مقدّس پیوند زنی.
راستش را بخواهی پایه‌ی علم ریاضی به دست‏ یونانیان قدیم گذاشته شده بود، امّا از آن‌جا که راه یافتن فرهنگ ریاضی به «اروپا» از طریق رساله‏ای بود که محمّد بن موسی خوارزمی، ریاضی‏دان مسلمان، به عربی نوشته بود و کتاب وی «الجبر و المقابله‏» نام داشت، این علم در زبان‌های اروپایی، نام عربی «جبر» را به ‏خود گرفت.
ادامه مطلب...
 
مولود كعبه چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
21 فروردين 1396 ساعت 10:00
 سرزمین حجاز در ماههای حرام، بویژه در ماه رجب، از روزگار باستان، میزبان زائران بی شماری بود، كه از راههای دور و دراز به سوی كعبه معظمه می شتافتند و هدایا و قربانیهای فراوانی با یك دنیا شور و اشتیاق به آن خانه نثار می كردند.
در دومین جمعه از ماه رجب، كه از ماههای حرام است و احترام خاصی در میان همه قبایل و طوائف داشت، ازدحام عجیبی در اطراف كعبه بود و سیل مردم از پیر و جوان با احترام ویژه ای در اطراف خانه خدا در حال طواف بودند، كه زنی حامله، با چهره ای شكسته، در گرداگرد خانه خدا بی تابانه می گردید و با انگشتان لرزانش به جامه كعبه آویخته بود و در حالی كه قطرات اشكش سیل آسا به صورتش می ریخت، زیر لب می گفت:
ادامه مطلب...
 
ابوطالب، آخرین وصیّ حضرت ابراهیم(ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
21 فروردين 1396 ساعت 10:00
جایگاه حضرت ابوطالب(ع) در تاریخ
حضرت ابوطالب(ع) آخرین حجّت از حجج الهی پیش از پیامبر اکرم(ص) بود. در دوران فترت (میان حضرت عیسی(ع) و پیامبر اکرم(ص)) پیامبر صاحب شریعت وجود نداشت؛ لیکن همواره اوصیای حضرت عیسی(ع) در میان «بنیاسرائیل» و اوصیای حضرت ابراهیم(ع) در سرزمین «حجاز» حضور داشتند.
در میان 124هزار پیامبری که خداوند منّان، از زمان حضرت آدم ابوالبشر(ع) تا عصر رسالت نبیّ خاتم(ص) فرستاده، تنها پیامبر ما جهانی بود، که منطق وحی از آن پرده برداشته، میفرمایند:
«و تو را ارسال نکردیم مگر برای تمام جهانیان‏‏؛(1)
ادامه مطلب...
 
زن پناهگاه مرد است و مرد تکیه گاه زن چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
اخلاق فردی و اجتماعی
21 فروردين 1396 ساعت 10:00
مردی به همراه همسرش میخواست که از عرض رودخانه ای عبور کند در حالی که پلی نمییافت.
زن شجاع و جسورش گفت: بیا از داخل آب عبور کنیم. مرد ترسو و بزدل گفت: من میترسم. زن غیور با اعتماد به نفس بالایی که در خود سراغ داشت گفت: بیا پشت من سوار شو تا تو را عبور دهم. شوهر منفعل و ضعیف، بیدرنگ پیشنهاد همسرش را پذیرفت و بلافاصله سوار شد. همین که به وسط رودخانه رسیدند، زن بیچاره به شوهرش گفت: تو چقدر سنگینی.
ادامه مطلب...
 
آنچه یک پدر و مادر باید بدانند! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
اخلاق فردی و اجتماعی
12 فروردين 1396 ساعت 05:00
 ۱) فرزند شما کاردستی نیست او یک انسان است؛
۲) هیچگاه فرزندتان را تحقیر نکنید؛
۳) سربه سر او نگذاریم ؛
۴) درهنگام عصبانیت نصیحت نکنیم؛
۵) فرزندتان را با خودتان مقایسه نکنید ؛
ادامه مطلب...
 
اعمال شب و روز اول ماه_رجب چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
09 فروردين 1396 ساعت 16:11
 این شب، شب شریفى است و در آن چند عمل وارد شده است:
امام صادق (ع) فرمود: من ۴ شب رو در طول سال را دوسدارم تا صبح شب زنده داری کنم،" شب اول رجب،شب عید فطر،شب قربان،شب نیمه شعبان".

وقتی هلال ماه دیده شد فرد بگوید:

اللَّهُمَّ أَهِلَّهُ عَلَیْنَا بِالْأَمْنِ وَ الْإِیمَانِ وَ السَّلامَةِ وَ الْإِسْلامِ رَبِّى وَ رَبُّكَ اللهُ عَزَّ وَ جَلَّ.
و از حضرت رسول صلى الله علیه و آله منقول است كه چون هلال رجب را میدید مى‌گفت: اللَّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فِى رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا شَهْرَ رَمَضَانَ وَ أَعِنَّا عَلَى الصِّیَامِ وَ الْقِیَامِ وَ حِفْظِ اللِّسَانِ وَ غَضِّ الْبَصَرِ وَلا تَجْعَلْ حَظَّنَا مِنْهُ الْجُوعَ وَ الْعَطَشَ.
ادامه مطلب...
 
روغن زیتون اکسیر سلامتی است چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
اخلاق فردی و اجتماعی
07 فروردين 1396 ساعت 05:00
 عضو هیئت مدیره شورای ملی زیتون با اشاره به این جمله که روغن زیتون اکسیر سلامتی است، گفت: نگرش مردم به روغن زیتون نباید به عنوان یک کالای لوکس باشد. « نادر جلالت» در مصاحبه با رادیو اقتصاد با اشاره به اینکه میوه های زیتون به دو نوع روغنی و کنسروی طبقه بندی می شود، افزود: دولت باید باغداران را از تولید میوه های کنسروی به سمت زیتونی ترغیب تا تولیدکنندگان ارقام روغنی را جایگزین ارقام کنسروی کنند.ش
ادامه مطلب...
 
چرا شرق و غرب آشتی نمی‌کنند؟ سرمایه‌داری و سودطلبی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
استعمار
06 فروردين 1396 ساعت 05:00
 شايد آن زمان كه نهضت اصلاح ديني يا همان «پروتستانتيزيم» جناب «مارتين لوتر» و «كالوين» در برابر كليساي كاتوليك ايستاد و تحت تأثير آموزه هاي يهودي «ربا» را حلال اعلام كرد و حكم تحريم را از آن برداشت كسي تصور نميكرد، غول عجيب و غريبي از شيشه ي اروپا بيرون بيايد و هيچ كس قادر به كنترل آن نباشد.

تجّار و كاسبكاران نوظهور اروپايي كه از طريق رفت و آمد به قارهي جديد يعني «امريكا» به ثروت رسيده بودند و يك شبه ره صد ساله پيموده و طبقهي نوظهور «بورژوا» را در كنار ساير طبقات اجتماعي اروپا به وجود آورده بودند، اوّلين كساني بودند كه به استقبال مذهب جديد رفتند. مذهبي كه با شكستن حكم تحريم ربا به آنان مجال جولان ميداد تا بي هيچ مانع و رادعي چونان يهوديان سرمايه ي خود را به كار بيندازند.
ادامه مطلب...
 
چرا شرق و غرب آشتی نمی‌کنند؟ سلطه و تصرّف چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
استعمار
05 فروردين 1396 ساعت 05:00
 غرب اگر همه ي دنيا را هم به تصرف و تملك خود درآورد، و باز هم اگر ببيند كه در جايي و نقطه اي، كشوري يا جزيره اي هست كه از آن او نيست، و از او تبعيت نميكند، نميتواند تحمل كند و ميخواهد آن جا را نيز به تصرف خود در آورد. به نظر او اين جزيره ي سركش جدا افتاده است. اين امر او را ميترساند كه شايد اين جزيره ي جدا ميل به جدا شدن را به بقيه ي نقاط هم تسرّي بدهد. اين ميل تند براي تصرف و تملك در انسان و فرهنگ غربي، او را به يك موجود تماميت خواه تبديل كرده كه به نوعي خود را مالك و صاحب مطلق ميشناسد. اين جريان به همه كس و همه چيز رنگ خود را ميزند. هر كس با آن جريان رشد كند و تربيت شود به يك مستكبر كوچك مبدّل خواهد شد. تمثيلي كه براي تبيين اين موضوع ميشود به كار برد تمثيل «مبارزه ي اسپارتاكوسي» است.
ادامه مطلب...
 
نوروز اصیل شرقی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
فرهنگ و رسانه
01 فروردين 1396 ساعت 06:00
نوروز قرن هاست بر همة جشن های جهان فخر می فروشد، جشن جهان است و روز شادمانی زمین، آسمان و آفتاب و جوش شکفتن ها و شور زادن ها و سرشار از هیجان هر آغاز. جشن های دیگر، اغلب انسان ها را از کارگاها، مزرعه ها، دشت و صحرا، کوچه و بازار، باغ ها و کشتزارها، در میان اطاق ها و زیر سقف ها و پشت درهای بسته جمع می کند؛ اما برخلاف آن جشن های ملی، نوروز همه را به دشت و صحرا، استشمام بوی عطر گل ها، مشاهده درخشش آفتاب، شنیدن نغمه های دل انگیز بلبلان و گنجشک ها، خروش پر شتاب رودخانه ها و نغمه دل انگیز لرزش طبیعت و دریاها دعوت می کند.
ادامه مطلب...
 
سنّت‌های [خوب و بد] عید نوروز چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
فرهنگ و رسانه
01 فروردين 1396 ساعت 06:00
هر ملتی فراخور فرهنگ و عقاید و به تناسب سنّت های ملی و مذهبی خود اعیادی دارند و در آن ایام مجالس جشن و سرور بر پا می سازند. شاید قدیمی ترین سنّت های بشری اعیادی است که سالی یک بار فرا می رسد و خاطرات ملی و دینی آن ملت را زنده می سازد. «نوروز» هم از کهن ترین اعیاد ملی ما ایرانیان است که در طول تاریخ تازه و با نشاط باقی مانده است و سالی یک بار با شمیم روح افزای بهاری تجدید می شود. بلکه می توان گفت نوروز، عید فرا ملی است، زیرا قسمتی از آسیای میانه و کشورهای خاورمیانه همچون تاجیکستان و کردهای ترکیه و سوریه و عراق نیز چنین مراسمی را هر سال بر پا می نمایند و نوروز را جشن می گیرند. البته ایرانی ها اعیاد و سنّت های دیگری نیز داشته اند که در طول زمان و گذشت دوران از میان رفته است. امّا در این میان به دلایل خاصی عید نوروز هم چنان باقی و پایدار مانده است.
ادامه مطلب...
 
پدرم علی(ع) است، مادرم فاطمه(س) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
28 اسفند 1395 ساعت 13:00
 ضرورت آشنایی انسان با وطن اصلی و خانوادۀ آسمانی‌اش و اینکه انسان بداند اصل و ریشه‌اش چیست، چگونه به اینجا آمده، قبلاً کجا بوده و به کجا خواهد رفت، موضوع بسیار مهمّی است. اگر انسان شناختی از خانوادۀ آسمانی‌اش نداشته و صرفاً با خانوادۀ زمینیِ‌اش زندگی کند، در بازگشت به نظام ابدی که به نزد خانوادۀ آسمانی‌اش بر می‌گردد، نمی‌تواند با ایشان ارتباط برقرار کند و از وجودشان بهره‌مند شود. در اسلام خوشبختی در نظام دنیایی و آخرتی بر مبنای فهم و کشف خانوادۀ آسمانی و ارتباط با آنهاست و از طرفی هرچه ارتباط انسان با این خانواده بیشتر باشد، حجم شادی و آرامش او هم بیشتر می‌شود و هرکس بخواهد بداند که چرا در دلش غصّه، ناراحتی و اضطراب وجود دارد، یقیناً به‌خاطر اینست که از اصل و خانوادۀ آسمانی خودش دور افتاده است. زیرا خداوند تبارک و تعالی همۀ اسباب و علل را به‌دست آنها قرار داده است. پس نزدیکی به این خانواده در واقع نزدیک شدن به اصل و حقیقت خودمان است و هر اندازه انسان خودش را در کهف آنها قرار دهد، در امان‌تر، آرام‌تر و شادتر خواهد بود. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که منشأ همۀ بدبختی‌ها و تحقیر و له شدن‌های انسان به این برمی‌گرد? که ازخانوادۀ اصلی و همین طور از حقیقتش فاصله گرفته است؛ یعنی دست آنها را از کمک به خودش کوتاه نموده و با اکتفا به توانایی‌هایش حرکت می‌کند.
ادامه مطلب...
 
زهرا(س)، الگوی منتظران چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
اخلاق فردی و اجتماعی
28 اسفند 1395 ساعت 13:00
 در جایی كه امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام را به عنوان الگوی خویش مطرح می‌فرماید، تكلیف امثال ما در لزوم الگوگیری از آن وجود نورانی مشخص است.
از این رو ابتدا باید ملاحظه كرد این اولین و تنهاترین مدافع ولایت و امامت دارای چه منزلتی است و سیره‌ی عملی آن بزرگوار در مواجهه با حوادث روزگار و مسائل زندگی چه بوده است؛ تا بتوان از آن حضرت در زندگی فردی و اجتماعی خود الگو گرفت.
ادامه مطلب...
 
هر روز، روز مادر است چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
اخلاق فردی و اجتماعی
28 اسفند 1395 ساعت 13:00
روز بيستم جمادي الثاني مطابق با ولادت اسوه مادران عالم، حضرت فاطمه زهرا(س) و روز مادر و تكريم از شخصيت والاي اين موجود مقدس مي‌باشد. به همين مناسبت در اين نوشتار نگاهي كوتاه به مقام و منزلت و حقوق مادر در فرهنگ و انديشه قرآن و اهل بيت عليهم السلام خواهيم داشت.
ادامه مطلب...
 
چرا ام‌البنین(س) در کربلا حضور نداشت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
22 اسفند 1395 ساعت 05:00
 محمدحسین رجبی دوانی استاد دانشگاه به مناسبت سالروز وفات حضرت ام‌البنین(س) گفت: بانوی بزرگوار جناب ام‌النبین(س) یکی از همسران امیرالمؤمنین(ع) است که به سبب فضایل شخصی و معرفتی نسبت به ساحت امامت و ولایت، در تاریخ اسلام و شیعه جایگاه برجسته و خاصی پیدا کرده است.

وی اظهار داشت: درباره چگونگی ازدواج ایشان با امیرالمؤمنین(ع) بنا به نقل بسیار معروف و مشهور، حضرت علی با برادر خویش عقیل‌بن ابی‌طالب مشورت کرد و از آنجایی که عقیل، نسب‌شناس برجسته‌ای بود و نسبت به تمامی قبایل مختلف عرب شناخت داشت، حضرت با او مشورت کرد که همسری از خانواده‌ای اصیل که به دلاوری مشهور باشد و بتواند فرزندان دلاوری به دنیا آورد را به او معرفی کند که عقیل هم به حضرت امیر(ع) عرض کرد من «فاطمه کلابیه» از قبیله بنی کلاب را به شما معرفی می‌کنم چرا که در میان عرب، دلیرتر از مردان بنی‌کلاب وجود ندارد و حضرت علی(ع) با این بانو که دختر خالد کلابی بود ازدواج کرد.
ادامه مطلب...
 
چرا شرق و غرب آشتی نمی‌کنند؟ خوی سلطه‌جویی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
استعمار
22 اسفند 1395 ساعت 05:00
 عبارت امام خميني(ره) كه فرمودند: «آمريكا شيطان بزرگ است»  اشاره به اين معنا دارد كه شيطنت جزو لاينفكّ حيات شيطاني امريكا است و عارض بر حيات او نيست.  يعني اگر شيطنت را از شيطان بگيريم مثل اين است كه تري و رطوبت را از آب بگيريم يا خاصيت چربي را از چربي بگيريم، اگر شيطنت را از شيطان بگيريم ديگر شيطان نيست. موجودي وجود ندارد به نام شيطان كه شيطنت بر او عارض شده باشد.

شيطنت را نميتوان از وجود غرب استكباري منفك كرد. لذا وقتي ميگوييم: آمريكا شيطان بزرگ است، يعني استكبارورزي از وجود آمريكا منفك نميشود. خوي او استكبارورزي است. فرهنگ او، ادبيات او، تفكر حاكم بر او و تمدني كه او ايجاد كرده جملگي استكبارورزي را متجلّي ميكنند.
ادامه مطلب...
 
سایر مطالب...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 101 - 150 از 2974

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

سوسک‌های قرآن خوان
حشرات کامل olivieri P. که نام محلّی آن در ایران «قرآن خوانک» است، در حدود 30 تا 40 میلی متر طول دارند و پهنای بدن آن در عریض ترین قسمت تا 20 میلی متر می رسد . شاخک هایشان ده مفصلی است که در حشره نر 7 مفصل و در حشره ماده 5 مفصل به صورت ورقه ای (Lameli Form  ) در آمده است .
ادامه مطلب...