• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات
مقالات


راز غیبت از دیدگاه امیرالمؤمنین(ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
25 ارديبهشت 1396 ساعت 09:16
اگرچه در تمامي اديان و مكاتب اعم از الهي و غيرالهي، در زمينة ظهور مصلح و منجي جهان كم و بيش مطالبي به چشم مي‌خورد؛ ولي براساس دليل‌هاي متقن و معيارهاي درستي كه وجود دارد، اين حقيقت به اثبات رسيده كه كامل‌ترين و قابل اعتمادترين اطّلاعات در مورد شخصيّت و ابعاد گوناگون زندگي موعود جهاني نظير: تولّد، غيبت، ظهور، حكومت و... در مجموعه روايات اهل بيت(ع) ارائه شده است. با توجّه به اين حقيقت، در مقالة حاضر تلاش مي‌شود مسئلة غيبت منجّي عالم بشريت و علل و آثارش، با توجّه به مجموعة كلمات و رهنمودهاي حضرت علي(ع) به اختصار مورد بررسي قرار گيرد.
ادامه مطلب...
 
امام علی(ع) و لقب امیرالمؤمنین چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
25 ارديبهشت 1396 ساعت 09:13
امیر در زبان عربی به معنی فرمانده، سلطان و رهبر است. بعد از اسلام، کسانی را که از سوی رسول خدا(ص) و خلفا به فرماندهی مأموریت‌های جنگی منصوب می‌شدند، امیر می‌نامیدند؛ امّا عنوان امیرالمؤمنین به معنی خلیفه و فرمانده کل قوای اسلام و پیشوای مؤمنان است.
به اعتقاد علمای شیعه، امیرالمؤمنین عنوانی است که خدای تعالی به علیّ بن ابی طالب(ع) داده است و هیچ کس دیگر، چه قبل و چه بعد از او، برازندة این لقب نیست. در حدیثی آمده است که پیامبر(ص) به اصحاب خود فرمود:
«هنگام سلام به علی، او را امیرالمؤمنین خطاب کنید.» و در حدیث دیگری آمده است که:«خدا علی(ع) را امیرالمؤمنین نامیده است».
از حضرت صادق(ع) سئوال شد: آیا به حضرت قائم، لقب امیرالمؤمنین خطاب می‌شود؟
ادامه مطلب...
 
جایگاه قیامتی امیرالمؤمنین(ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
25 ارديبهشت 1396 ساعت 09:12

1. جایگاه اهل نعمت
«وَ مَنْ يُطِعِ اللهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِكَ مَعَ الَّذينَ أَنْعَمَ اللهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحينَ وَ حَسُنَ أُولئِكَ رَفيقا؛1
و كسانی كه از خدا و پيامبر اطاعت كنند، در زمرة كسانی خواهند بود كه خدا ايشان را گرامیداشته [يعنی‏] با پيامبران و راستان و شهيدان و شايستگانند و آنان چه نيكو همدمانند.»
یکی از آیاتی که به شأن حضرت علی(ع) در قیامت اشاره میکند، «آیة 69 سورة مبارکة نساء» است. در ذیل تفسیر این آیه نقل شده است:
سليمان ديلمیگفت: نزد امام صادق(ع) بوديم كه ابو بصير نفس زنان وارد شد. چون نشست، اباعبدالله(ع) فرمودند: «اين چه حالی است؟»
ادامه مطلب...
 
خروش علوی علیه اشرافیگری ... چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
25 ارديبهشت 1396 ساعت 09:09
نام مبارک علی(ع) اگر با شکوه و عظمت زینت یافته، از آن روست که با ارزشها و فضیلتها در هم آمیخته و برای تحقّق عدالت و انسانیت، با ستم و اشرافیّت به مبارزه برخاسته است. فریاد پرطنین علی(ع) علیه تجمّل پرستی و اشرافیگری، کمتر از مبارزة مستمر و خستگیناپذیر آن حضرت با ظلم و بی عدالتی نیست و شاید راز آن در این باشد که اشرافیگری و برتریطلبی، از ظلمهای بزرگ به شمار میآید.
آنچه در این نوشتار تقدیم میگردد، دربارة مواجهه و مبارزة جدّی و سرسختانة امام علی(ع) با مسرفان، مترفان و اشرافیان است.
ادامه مطلب...
 
صاحب کرّات چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
25 ارديبهشت 1396 ساعت 09:07
رجعت امیرمؤمنان علی(ع) در آیات و روایات
گویی گره خوردن نام حضرت امیر(ع) با مفهوم و معنای عدل چیزی انکار ناشدنی است. چنین گره و پیوندی است که بی آنکه خطّی از روایات را بخوانیم، از خودمان می‌پرسیم: می‌شود زمان گسترده شدن عدل در تمام جهان باشد و حضرت علی(ع) نقشی در این ماجرای عظیم نداشته باشند؟! آنگاه که سری به روایات می‌زنیم، می‌فهمیم که حضرت امیرالمؤمنین، علی(ع) به زمین بازخواهند گشت؛ نه یک بار، بلکه دو بار در هنگامة ظهور رجعت خواهند کرد؛ چنان‌چه خودشان می‌فرمایند:
«ألا أنا الذي أقتل مرّتين و أحيی مرّتين‏؛(1)
آگاه باشید که من آن کسی هستم که دو بار کشته می‌شود و دوبار زنده می‌گردد.»
ادامه مطلب...
 
همیشــه همچــون بنــده ... چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
25 ارديبهشت 1396 ساعت 09:06
ساده زیستی در سیرة نظری و عملی حضرت امیرالمؤمنین(ع) جایگاه خاصّی دارد. در «خطبة 16 نهج البلاغه» میخوانیم که حضرت، چگونه با زبان انگیزشی، از زخارف دنیا برحذر میکنند و بر ساده زیستی تأکید می فرمایند. ایشان به سیرة عملی پیامبران الهی، به ویژه حضرت رسول اکرم(ص) استناد میکنند و شیوة زندگی ایشان را در سادهزیستی، الگو و اسوة کافی میخوانند.
حضرت امیر(ع) مانند برخی از دوستداران ارزشهای اخلاقی نیستند که بر ستایش صاحبان کمالات بسنده کنند؛ بلکه وقتی از اسوه بودن زندگی سادة پیامبر(ص) با تحسین و ستایش سخن میگویند، پیشاپیش خود بر آن روش، اقتدا کردهاند.
ادامه مطلب...
 
رمضان، بهار انتظار چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
25 ارديبهشت 1396 ساعت 09:02

ماه‌ خدا با بركت‌، رحمت‌ و مغفرت‌ الهي‌ به‌ بندگان‌ خدا روي‌ مي‌آورد و همگان‌ را به‌ مهماني‌ خدا فرا مي‌خواند؛ ماهي‌ كه‌ روزهايش‌ بهترين‌ روزها، شبهايش‌ بهترين‌ شبها و ساعتهايش‌ بهترين‌ ساعتهاست‌؛ 1 ماهي‌ كه‌ در لحظه‌ لحظه‌اش‌ خدا جاري‌ است‌ و هر آنش‌ سرمايه‌اي‌ است‌ كه‌ بايد چون‌ جان‌ پاسش‌ داشت‌ و آن‌ را به‌ راحتي‌ از كف‌ نداد.
مگر مي‌توان‌ غير از ماه‌ مبارك‌ رمضان‌، ماهي‌ را پيدا كرد كه‌ يك‌ شب‌ از شبهاي‌ آن‌ ارزشي‌ فزون‌تر از هزار ماه‌ داشته‌ باشد؟ 2
مگر مي‌توان‌ غير از اين‌ ماه‌، ماهي‌ را سراغ‌ گرفت‌ كه‌ در سرتاسر آن‌ درهاي‌ بهشت‌ بر روي‌ مردمان‌ گشوده‌ و درهاي‌ دوزخ‌ بر روي‌ آنان‌ بسته‌ باشد؟ 3
مگر مي‌توان‌ ماه‌ ديگري‌ را نشان‌ داد كه‌ در آن‌ نفس‌ كشيدن‌ حكم‌ تسبيح‌ و خوابيدن‌ حكم‌ عبادت‌ داشته‌ باشد؟ 4
پس‌ بياييد قدر اين‌ ماه‌ را بيشتر بدانيم‌ و پيش‌ از آنكه‌ لحظه‌هاي‌ ارزشمندش‌ سپري‌ شود از چشمه‌سار جوشان‌ آن‌ خود را سيراب‌ كنيم‌.
ادامه مطلب...
 
درباره بهائیت چه میدانید؟ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
مدعیان ظهور و فرق انحرافی
25 ارديبهشت 1396 ساعت 05:00
 فتنه باب وبها ازتوطئه های مهمی است که ازاواسط دوره قاجاریه باهدف اسیب رساندن به اسلام وخصوصاّ تشیع از سوی کانونهای استعماری طراحی شدودرمسیرتداوم حیات سیاه وتباهش همواره درکنار دشمنان اسلام ، درصددضربه زدن به این دین مبین وازبین بردن خصلتهای ضداستکباری وظلم ستیز ان بودودریک کلام هدف طراحان این فتنه، تلاش برای شکستن کیان واقتدارملی ایرانیان که اززمان صفویان حول محور تشیع پدیدامده ومنافع قدرتهای استکباری واستعماری راتهدید می کرد،بود.
ادامه مطلب...
 
قطب الدّين شيرازي، فیزیک‌دانی که موسیقی می‌دانست چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
اجتماعی
25 ارديبهشت 1396 ساعت 05:00
ابوالشّاء محمود طبيب، رياضيدان، منجّم، فيزيكدان، فيلسوف و مفسّر، معروف به قطب الدّين شيرازي و ملقّب به علّامه در سال 634 ه .ق. در «شيراز» يا به روايتي «كازرون» به دنيا آمد. پدرش ضياءالدّين مسعودبن صالح كازروني، از مشايخ مرثيّه، پزشك و مدرّس و در «بيمارستان مظفّري شيراز» بود. قطب الدّين علم طبّ را از پدرش آموخت. وي در سال 710 ه .ق. از دنيا رفت.
ادامه مطلب...
 
بهترین نوع خوابیدن چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
اخلاق فردی و اجتماعی
23 ارديبهشت 1396 ساعت 05:00
 محققان می گویند، خوابیدن روی پهلوی چپ برای بدن مناسب تر است.

به عقیده کارشناسان حوزه سلامت، خوابیدن روی پهلو کمترین ضرر طبیعی را برای ستون فقرات به همراه دارد.
ادامه مطلب...
 
غیبت امام زمان(عج) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
اخلاق فردی و اجتماعی
21 ارديبهشت 1396 ساعت 10:00
از امور مورد تأكید در امر مهدویت، مسئله غیبت امام زمان(ع) است. این مسئله كه از دوران رسالت رسول اللّه(ص) برای مردم تبیین شده بود،(1) در این دوران با شدّت بیشتری مطرح میشود. امام صادق(ع) گاه با سوگند، بر حتمیّت این غیبت تأكید میكنند؛ چنان كه فرمودند:
«به خدا سوگند! مهدی شما از شما غایب میشود تا آنكه فرد نادان از شما میگوید: برای خدا در آل محمّد حاجتی نیست.»(2)
ایشان افزون بر تأكید بر اصل غیبت، به دوگونه بودن غیبت نیز اشاره كردند؛ چنان كه به عبید بن زراره فرمودند:
«برای قائم دو غیبت است؛ در یكی از آنها، در موسم های حج حاضر بوده، مردم را میبیند و آنها او را نمی بینند.»(3)
ادامه مطلب...
 
ابوريحان بيروني، نخستین ستاره‌شناس مسلمان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
اجتماعی
19 ارديبهشت 1396 ساعت 05:00
 ابوريحان محمّدبن احمد بيروني، بامداد پنجشنبه سوم ذيحجّه سال 362 ه .ق. پا به عرصه‌ی گيتي نهاد و در شب جمعه، دوم رجب سال 440 ه .ق. فوت كرد.
او در مدّت هفتاد و اندي سال از عمر پربار و بركتش، آثار فراواني از خود به يادگار گذاشت و در زندگي خود موّفق شد آن آثار را فهرست و برحسب موضوع طبقه‌بندي كند. او در بررسيهاي خود روشهاي دقيق علمي را به كار ميبرد و مسائل را مورد آزمايش و تجربه قرار ميداد و تا وقتي كه به يقين علمي نميرسيد، مطلب علمي را اظهار نميداشت.
موضوعات مهمّي كه او در آثارش مورد بحث قرار داد، همه از اهمّيت فراواني برخوردار هستند. در كتاب تحقيق ماللهند  آداب و رسوم و علوم هندي، به ويژه رياضيّات و نجوم را مورد بحث قرار داد. در كتاب الآثار الباقيّه از تاريخ و تقويم و گاهشمارهاي ملل مختلف بحث كرد. در الجَماهِرفي مَعرفـ[ الجَواهر به بحث درباره‌ی سنگهاي قيمتي و معدنيّات پرداخت. در كتاب تحديد نهايات الاماكن طول و عرض شهرها را اندازه‌گيري كرد و بالأخره در التّفهيم لِاوائل صَناعـ↨ التَّنجيم علوم نجوم و ستارهشناسي را مورد بررسي قرار داد.
ادامه مطلب...
 
چگونه می‌شود شبیه رسول خدا (ص) شد؟ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
17 ارديبهشت 1396 ساعت 10:00
حجت‌الاسلام قاسم خانجانی استادیار پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار آیین‌ و اندیشه خبرگزاری فارس، درباره جنبه‌هایی که می‌توان حضرت علی‌اکبر (ع) را الگو قرار داد، گفت: یکی از مباحثی که بسیار مهم است و البته مشکل برخی از جوانان نیز به شمار می‌رود این است که نسبت به مبانی دین و اصول و اعتقادات، آن یقین، باور قلبی و ایمان راسخ، کمتر به چشم می‌خورد بدین معنا که هر جایی که ما مشکل پیدا می‌کنیم وقتی به ریشه‌یابی آن می‌پردازیم متوجه می‌شویم که در اثر نبود یقین و باور قلبی به اصول و مبانی دینی است و این مسئله دقیقاً همان نکته‌ای است که می‌توان از حضرت علی‌اکبر (ع) آموخت.
ادامه مطلب...
 
تشنگی به درازا کشید چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
17 ارديبهشت 1396 ساعت 09:34

سخنراني حجت الاسلام والمسلمين سيدابوالحسن مهدوي اصفهاني
آبگاهي در روايات «آب» به وجود امام تأويل مي‌شود؛ يعني همچنانكه آب مايه حيات همه چيز است امام و حجت خدا نيز مايه حيات به شمار مي آيد. به عنوان مثال در برخي روايات در تأويل اين آيه كه مي فرمايد:
قل إن أصبح ماؤكم غوراً(1) فمن يأتيكم بماء معين.(2)
بگو اگر آبتان در زمين فرو رود، چه كسي شما را آب روان خواهد داد.
ادامه مطلب...
 
امام مهدی(ع) وارث ودایع امامت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
خصوصیات فردی امام مهدی (عج)
17 ارديبهشت 1396 ساعت 09:32

وجود مبارك امام عصر(ع) افزون بر اينكه وارث مواريث و ودايع نبوت است، وارث ائمه پيشين(ع) نيز مي‏باشد؛ در اين مقاله به بررسي مواريث ائمه(ع) كه اكنون در نزد آن حضرت است؛ شامل: 1. كتاب جامعه علي(ع) و 2. مصحف علي(ع) مي‌پردازيم.
ادامه مطلب...
 
عصر روشن ایمان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
غیبت صغرا و کبرا
17 ارديبهشت 1396 ساعت 09:30
و خورشيد ايمان، آرام آرام از مشرق نگاه تو درخشيد و انوار نوراني وجودت، شهاب گونه، سينه آسمان را شكافت و  آغاز شد. صبح مباركي كه نويدگر حكومت مهر تو بر سرزمين دلها بود.
از كران تا كران، همه در تماشاي جلوه‌هاي جمالت، چشم شده بودند. خاك، مشتاقانه براي پابوسي قدم‌هايت جوانه مي‌زد و مي‌شكفت. آسمان در پيشگاه جبروتي‌ات، سر بر خاك ذلت نهاده بود و گوش به فرمانت داشت. فرشتگان، در وسعتي بي‌نهايت  و در سكوتي عظيم، مبهوت زيبايي تو بودند. اينك، ملكوت هستي در چنبرة ولايت تو بود.
اينك، بي‌كرانة لاهوت، تنها سمت كوچكي از چشم انداز نگاه تو را پر كرده بود. اينك، هستي بر مدار تو مي‌چرخيد و  زمان، افسار دقايقش را به دست تو سپرده بود.
گويي عالم به جسمي بي‌جان مي‌ماند كه تنها با اتصال به چشمان تو جان مي‌گرفت. گويي آن به آن، نور وجودت  در رگهاي خالي موجودات جاري مي‌شد و روح زندگي را در تمامي ذرات مي‌دميد.
ادامه مطلب...
 
روزنه های امید در عصر غیبت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
غیبت صغرا و کبرا
17 ارديبهشت 1396 ساعت 09:28
وضعيت جهان پيش از ظهور امام عصر(ع) به گونه ای است كه شايد انسانهايی را به يأس بكشاند؛ چنانكه بعضی از روايات اشاره به همين موضوع داشته و رواج هرج و مرج، ناامنی، شيوع بيماری و گرسنگی و... را به عنوان ويژگيهای اين دوران برشمرده اند؛ ليكن روايات ديگری نيز وجود دارد كه در آنها به نكات روشن و روزنه های اميد برای شيعيان و انسانهای مؤمن و متعهد اشاره شده است.
برخی از روايات درباره مؤمنانی سخن می گويد كه هيچ گاه زمين از آنان تهی نمی شود و آنان در شرايط سخت پيش از ظهور نيز در سراسر جهان حضور دارند. رواياتی هم به نقش علما و دانشمندان اسلامی در زمان غيبت اشاره دارند كه هر از چند گاه يكی از آنان موجب دگرگونی در جامعه و حفظ دين خدا می شود. در بعضی از روايات معصومين(ع) نيز از نقش ويژه شهر قم پيش از ظهور امام زمان(ع) ياد شده است.
ادامه مطلب...
 
نام او احمد است... چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
القاب
17 ارديبهشت 1396 ساعت 09:25
در میان مردم عادی، شاید اسم و کنیه و لقب، راه خوبی برای شناخت نباشد. شاید اسممان «جمیلة» باشد؛ امّا زیبا نباشیم. شاید اسممان «عبدالله» باشد؛ امّا در حقیقت بندهی راستین خداوند نباشیم و... .؛ امّا در میان اولیای خداوند متعال، نام و کنیه و لقب، از مهمترین راه های شناخت محسوب میشود؛ چرا که خداوند متعال، خود نام آنها را انتخاب میکند و براساس حکمتهایی که بسیاری از آنها برای ما روشن نیست، نام خاصّی برای آنان مینهد.  همانطور که خداوند در قرآن کریم می‌فرماید:
«ای زکریّا! ما تو را به پسری بشارت میدهیم به نام یحیی که پیش از آن کسی بدین نام خوانده نشده است.»(1)
ادامه مطلب...
 
بحران‌های آخرالزّمانی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
نشانه های ظهور
17 ارديبهشت 1396 ساعت 09:23
فروردین 1396، خود کشی در آمریکا
خودکشی دهمین عامل مرگ و میر در «آمریکا» به حساب میآید. در سال 2015م. نرخ خودکشی در آمریکا 13.26 نفر در هر 100هزار نفر بوده است که به طور متوسط 121 خودکشی در روز را نشان می دهد. این رقم از سال 1999م. تا 2014م. به میزان 24% افزایش داشته است. مردان سفید پوست، بیشترین سهم خودکشی را با 7 خودکشی از هر 10 خودکشی، به خود اختصاص دادهاند. حدود نیمی از خودکشیهای رخ داده در آمریکا توسط سلاح گرم قابل حمل اتّفاق افتاده است. به طور میانگین، هر سال 44193 نفر در آمریکا با خودکشی از دنیا میروند. این در حالی است که برای هر مورد خودکشی منجر به مرگ، 25 مورد تلاش برای خودکشی ثبت شده است.
ادامه مطلب...
 
وقت بسته شدن درهای توبه چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
غیبت صغرا و کبرا
17 ارديبهشت 1396 ساعت 09:20
ارزش کدامیک بیشتر است؟ اینکه وقتی کسی که مورد اعتماد شماست، رازی شگرف با شما در میان میگذارد بدون خواستن دلیل و شاهد از او بپذیرید یا آن خبر را جز  با دلیل و مدرک شهودی از او قبول نکنید یا حتّی آنکه آن خبر را در دل نگه دارید تا زمانی که صحّت آن برای شما روشن شود؟ معلوم است که نخستین گزینه است که نشانة ایمان شما به فرد مورد اعتماد است و باقی موارد از مصادیق ایمان نیست و از مصادیق حسابگری و عقلگرایی و تجربه گرایی مادّی است.
ماجرای ظهور حضرت صاحب الزّمان(ع) نیز همین است. نشانههای شگرف آن از طریق رسول اکرم(ص) که قابل اعتمادترین شخص دنیاست و از طریق اوصیای آنان به ما رسیده است تا با دیدن نشانهها روز به روز به اصل ظهور بیشتر باور بیاوریم تا بتوانیم در برابر فتنهها آخرالزّمان مقاومت کرده و در هنگام ظهور سالم و سلامت به مولای خویش برسیم. امّا بسیاری از ما، به جای ایمان آوردن از سر اعتماد به رسول خدا(ص) منتظر رسیدن اصل نشانه ها هستیم. به قول امام باقر(ع):
«هنگامی که خورشید از مغرب طلوع کرد، پس همه در آن زمان ایمان می‌آورند؛ امّا آن روز دیگر ایمن آوردن نفعی به حالشان ندارد.»(1)
ادامه مطلب...
 
سایر مطالب...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 101 - 150 از 2998

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

پر سر و صداترین جانور دنیا
 این حشره که قایقران کوچک آبی یا Micronecta scholtzi نامیده میشود کمتر از ۲ میلیمتر طول دارد اما این جانور کوچک پر سر و صداترین حیوان روی زمین است. این حشره آبزی که در اروپا بسیار دیده می شود می تواند صدایی به بلندی ۹۹.۲ دسی بل تولید کند.
ادامه مطلب...