• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات
مقالات


چرا به امام زمان، بقیة الله می‌گوییم؟ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
القاب
06 دی 1395 ساعت 05:00

 بقیّة اللّه یعنی بقیه و بازماندۀ خلفای خدا در زمین از انبیا و اوصیا یا کسانی که خدا به وسیلۀ آن‌ها بندگانش را باقی می‌دارد و مورد رحمت قرار می‌دهد.

بقیّة اللّه یعنی بقیه و بازماندۀ خلفای خدا در زمین از انبیا و اوصیا یا کسانی که خدا به وسیلۀ آن‌ها بندگانش را باقی می‌دارد و مورد رحمت قرار می‌دهد.
ادامه مطلب...
 
عروس همه چیز دان! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
فرهنگ و رسانه
04 دی 1395 ساعت 05:00
 شاید کسانی که دستی در کار روزنامه نگاری و نویسندگی ندارند و به کار و باری غیر از این مشغولند، به سختی می پذیرند که گاه نوشتن یک کتاب، راحت تر از نگارش یک سرمقاله اتّفاق می افتد؛ چنانکه نوشتن داستانی کوتاه بسیار سخت تر است از نوشتن یک داستان بلند. وجهی از این سختی به فشرده سازی و انعکاس دریایی از مطالب در یک یادداشت یا داستانی کوتاه برمی گردد.
آن هم بدین سبب است که نویسندگان داستان کوتاه، همه تجربه و توانایی را پس از نگارش داستان بلند، حاصل می کنند. ضرب المثل های رایج بین مردم، که گاه عمری به درازای تاریخ خطّ و زبان دارند، نمونة بارز این فشرده نویسی و مجمل گویی اند؛ مثل این ضرب المثل که گفته اند:
به جویی که یکبار بگذشت آب
نسازد خردمند از آن جای خواب
ادامه مطلب...
 
زامبی‌های مخ‌خور در بیت‌المقدّس! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
فرهنگ و رسانه
01 دی 1395 ساعت 05:00
 هالیوود را به چهار دوره فیلم‌های صامت، سینمای کلاسیک هالیوود، هالیوود جدید و دوره معاصر تقسیم می کند که بسیاری از منتقدان؛ دوره سینمای کلاسیک هالیوود را طلایی ترین دوره این سینما از لحاظ ساختار و محتوای فیلم ها می دانند و اعتقاد دارند پس از آن ؛ این سینما جهت دهی شد.
البته از آغاز پا گرفتن سینمای آمریکا، سینماگران وابسته به لابی صهیونیستی آمریکایی، شمشیرشان را روی فرهنگ شرق و جهان اسلام از رو بستند.
فیلم های «رقص هفت زن محجبه» تامس آلوا ادیسون محصول سال۱۸۹۷و «آواز مؤذن» فیلیکس مگیش محصول سال ۱۹۰۵گواه این امر است.
پس از سال ۱۹۷۸ که به نوعی مقارن با پیروزی انقلاب اسلامی است؛ اسلام ستیزی و اسلام هراسی در سینمای هالیوود به صراحت بیان شد و سینمای هالیوود چهره های خشن و بی پروا از اسلام و مسلمانان را به تصویر کشید.
ادامه مطلب...
 
اسطوره اخلاق چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
26 آذر 1395 ساعت 17:00

اگر قرار است انسان برای بهتر زیستن و به سوی سعادت ابدی رفتن به دنبال الگو و سرمشق باشد، آنر ا در كاملترین و مطمئن ترین منابع می توان یافت كه صفحات درخشان و زرین آن در بلندای تاریخ و در تاریكترین لحظات آن، شاهراه انسانیت را روشن نموده است. خداوند متعال فرمود: «لقد كان لكم فی رسول الله اسوة حسنة »(1)

«مطمئنا برای شما در (رفتار و گفتار) رسول خدا(ص) سرمشق نیكو (و كاملی) می باشد. »
ادامه مطلب...
 
یاران همیشه همراه چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
26 آذر 1395 ساعت 16:54
 حکایت‌های خواندنی از زبان شاگردان امام صادق(ع)
اگر از شما بخواهند که برای شناخت شخصی تحقیق کنید، سراغ چه کسانی می روید؟ مسلماً برای شناخت شخصیت واقعی هر کس باید از افرادی که بیشتر با آن فرد در ارتباط هستند، در مورد او پرس و جو کرد. البته شاید این موضوع در راتباط با ائمه(ع) کمرنگ تر باشد زیرا هیچ وقت ما نمی توانیم به عمق شخصیت آنان پی ببریم، اما ما در این مطلب قصد داریم گوشه هایی از زندگی و سیره ی امام صادق(ع) را از زبان اصحاب و یاران همیشه همراه ایشان بیان کنیم.
ادامه مطلب...
 
اندوه و غصه امام زمان(عج) از وضعیت زندگی امروز ما چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
مهدویت
24 آذر 1395 ساعت 06:05
 آیا انصافاً ما مسلمانیم؟ زندگی ما صبغه الهی و رنگ اسلامی دارد؟ اگر هم اکنون امام زمان (عج) در میان ما ظاهر شوند، زندگی ما را به عنوان یک زندگی اسلامی می‌پسندند؟! و دردناک‌تر این که، اغلب باورمان نشده است که داریم کج می‌رویم.
آیت‌الله سیدمحمد ضیاءآبادی از اساتید برجسته اخلاق در شهر تهران است. در ادامه پای سخنان این مفسر قرآن کریم می‌نشینیم:
حضرت امام باقر (ع) به شخصی به نام عبدالله فرمود:
«ای عبدالله،‌هیچ عیدی از فطر و قربان برای مسلمانان پیش نمی‌آید، مگر این که حزن و اندوه تازه‌ای برای آل محمد حاصل می‌شود.»
ادامه مطلب...
 
بهار قیام و بهار قیامت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
19 آذر 1395 ساعت 00:00
 «و خدا همان کسی است که بادها را روانه میکند؛ پس [بادها] ابری را برمی انگیزند، و [ما] آن را به سوی سرزمینی مرده راندیم، و آن زمین را بدان [وسیله]، پس از مرگش زندگی بخشیدیم، رستاخیز [نیز‍] چنین است.»(1)
اما بهار یادآور رستاخیز دیگری نیز هست. رستاخیزی که هیچ کمتر از قیامت کبرا نیست و در شکوه و عظمت هیچ از زنده شدن مردگان در روز حساب کم ندارد. آری، این رستاخیز چیزی جز رویداد عظیم ظهور نیست. رویدادی که هم نجاتبخش است و هم حیاتبخش؛ هم به انسانها زندگی دوباره میبخشد و هم به جهان طبیعت. از این روجا دارد که در آستانه بهار طبیعت، یادی از بهار جانها داشته باشیم. همو که در زیارت حضرتش خطاب به ایشان میگوییم:
سلام بر بهار مردمان و خرمیبخش روزگاران.(3)
ادامه مطلب...
 
بهترین رزق چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
مهدویت
19 آذر 1395 ساعت 00:00
حقيقت بهار، نعمت بزرگ و روزي عظيم، حضرت صاحب‌الزّمان است كه خطاب به حضرتش مي‌گوييم: «السّلام علي ربيع‌الانام و نضرة الايّام.» تحويل حال، تحويل عهد است. فصل ظهور نيز فصل بهار است، فصل زندگي زير بيرق امام رئوف كه مجال اعمال ولايت تام و تمام را مي‌يابد و دولت كريمه را تأسيس مي‌كند.
ادامه مطلب...
 
در حقیقت بهار و باران بهاری چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
خصوصیات فردی امام مهدی (عج)
19 آذر 1395 ساعت 00:00
 در عبارت «السلام علی ربیع الانام » که از زیارت نامه آن حضرت نقل شده، به امام زمان(ع) ، ربیع نام اطلاق گردیده است.
یکی از معانی ربیع، بهار است اما، معنای دیگر آن، باران بهاریست، که زمین را سرشار از نعمت و طراوت می سازد و گلها و گیاهان را زندگی نوین می دهد.

«طریحی » در مجمع البحرین می نویسد: «الربیع: المطر فی الربیع، سمی ربیعا لان اول المطر یکون فیه و به ینبت الربیع. »
ادامه مطلب...
 
امام، همچون «آب» است... چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
خصوصیات فردی امام مهدی (عج)
19 آذر 1395 ساعت 00:00
آب منشأ و سرچشمه حیات: قرآن کریم از یک سوع «آب» را به عنوان اصل حیات و مبدأ پیدایش زندگی بر کره خاکی معرفی شده است. امّا این تشبیه و تعبیر حقیقی آن، سرّی از اسرار اهل بیت(ع) و رازی از رازهای روایات آنان است که با کنار هم قرار دادن قطعات مربوط به آن، کشف می‌گردد. با ما همراه شویم تا سخن از «آب» بشنویم...
ادامه مطلب...
 
بهار گلها و بهار دلها چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
خصوصیات فردی امام مهدی (عج)
19 آذر 1395 ساعت 00:00

بوی فصلی نو رسیده است ؛ اگرچه از میان دود و غبار بی عشقی .
عروس سپید محبّت ، قدم بر صحن چمن و لاله می گذارد ؛ با دامنی از شکوفه های بادام و سیب .
نه دیوارها و نه پنجره ها هیچ کدام را یارای ماندن در گذر این عروس سپیده ها نیست . آنگاه که پای از جویباری برمی گرداند ، بوی نسترن و نسرین در فضای دشتها و چمنزاران می پراکند و پروانه های رنگارنگ را به پرواز رنگین بهاری  فرامی خواند .
ادامه مطلب...
 
نقش امام حسن عسکری(ع) در تفسیر قرآن چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
17 آذر 1395 ساعت 07:19
امام حسن عسکری(ع) علاوه بر تفسیر آیات الهی و انجام وظیفه تعلیم، تربیت و آموزش قرآنی و تفسیری، در صحنه فکر و عمل به «پاسداری از قرآن» و «مرزبانی از شریعت با قرآن» نیز می پرداختند. اینک جلوه هایی از تلاش مقدس آن امام را به نظاره می نشینیم.
ادامه مطلب...
 
خطر امنیتی وب کم ها چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
فرهنگ و رسانه
11 آذر 1395 ساعت 05:00
 بر اساس بررسی‌های انجام شده مشخص گردید که اغلب هکرهایی که به قصد سوءاستفاده از وبکم دستگاه‌های کاربران وارد عمل می‌شوند، نوجوان بوده و در واقع هدف اصلی آن‌ها ضبط تصاویر کاملا شخصی کاربران و به ویژه کاربران جنس مونث است؛ اما تجربه نشان داده که هکرها تنها افرادی نیستند که از این موضوع سوءاستفاده کرده و یا به جاسوسی از طریق وبکم دستگاه‌های گوناگون می‌پردازند.
ادامه مطلب...
 
زيارتي در عرش چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
09 آذر 1395 ساعت 17:04


امير المومنين، علي(ع) نگاهی به يارش کرد و فرمود: «نعمان!... سال ها بعد، یکی از فرزندان من در خراسان با زهر کشنده ای شهید خواهد شد. اسم او مثل اسم من، علی است. اسم پدرش هم مانند پسر «عمران»، موسی است. این را بدان! هر کس که قبر او را زیارت کند، خدا تمام گناهان قبل از زیارتش را خواهد بخشید... به خاطر پسرم علی»
پدرش دست روي سر رضا(ع) مي كشيد و مي گفت: زیارت رضا مثل زیارت خداست در عرش.
ادامه مطلب...
 
حضرت روشنایی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
09 آذر 1395 ساعت 16:57
سخنرانی آیت الله وحید خراسانی درباره‌ی امام رضا(ع)
ما نسبت به شناخت هر یک از امامان و نسبت به شناخت امامت، عموما قاصر و مقصریم. عذر انسان قاصر پذیرفته است اما عذر مقصر، قابل قبول نیست و پرداختن به این دو موضوع بر ما و بر تمام مردم، لازم است؛ هر چند ادای حق بحث امامت، به معنای عام یا به معنای خاص آن، در مثل این جلسه ممکن نیست.
وجوب شکر منعم، مسأله ای عقلی و فطری است و در نیکویی شکر منعم و لزوم آن و هم چنین زشتی ناسپاسی در برابر منعم و حرمت آن، تردیدی نیست.
ادامه مطلب...
 
امام حسن(ع) هر چیز را بر جای خود نشاند چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
07 آذر 1395 ساعت 10:00
 به غلط گمان کردهایم که سبط اکبر نبیّ اکرم(ص)، از آنجایی که تن به صلح با معاویه داد، راه جنگیدن بلد نبود. در گمان باطل خویش نمیبریم که صلح، در سر جای خودش، بهترین راهکار آن روزگار و جنگاوری و جنگ در میدانهای نبرد، در جای خودش شایسته و به جاست. اگر نبود جنگاوری حسن بن علی(ع) در میدان نبرد، قائلهی جمل و چنین شکاف عمیقی میان مسلمانان چگونه به پایان میرسید؟
امیرمؤمنان علی(ع)، روز جنگ جمل محمّد بن حنفیه را فراخواند و به دست او نیزه داد و به او فرمود: «با این نیزه به قصد فرونشاندن شتر [عایشه] برو.» وقتی محمّد بن حنفیه به سوی شتر رفت، قبیله‌ی بنی‌ضبه مانع پیشروی او شدند. بدین ترتیب او با ناامیدی بازگشت و در همان زمان، حسن بن علی(ع) نیزه را از دستش را گرفت و به سوی شتر پیش رفت و با نیزه به آن حمله برد و آن را از پای درآورد و نزد پدرش بازگشت در حالی که بر نیزه اثر خون شتر مانده بود.
ادامه مطلب...
 
برتری رسول خداوند بر دیگر مخلوقات چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
07 آذر 1395 ساعت 10:00
 خداوند برخی پیامبران را بر بعضی دیگر برتری داده است(1). رسول خدا، حضرت محمد(ص) خاتم پیامبران بودند و فضایلی داشتند که سایر انبیاء نداشتند. در این مطلب قصد داریم تا به نمونه های کوچکی از این برتری ها اشاره ای کنیم.  
خداوند در مورد حضرت آدم(ع) می فرماید: «آدم پروردگارش را نافرمانی کرد، و از پاداش او محروم شد!»(2)
و در قصه نوح(ع) فرمود: «آنچه را از آن آگاه نیستی، از من مخواه!»(3)
و در مورد یونس(ع) فرمود: «و ذا النون [ یونس ] را (به یاد آور) در آن هنگام که خشمگین (از میان قوم خود) رفت و چنین می پنداشت که ما بر او تنگ نخواهیم گرفت (امّا موقعی که در کام نهنگ فرو رفت،) در آن ظلمتها (ی متراکم) صدا زد: «(خداوندا!) جز تو معبودی نیست! منزّهی تو! من از ستمکاران بودم!»»(4)
ادامه مطلب...
 
چگونه صلوات بفرستیم؟ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
07 آذر 1395 ساعت 10:00
 در بسیاری از مهم‌ترین کتابهای اهل سنّت از جمله «صحیح بخاری» و «صواعق المحرقه»، فصلی به نحوه و کیفیت صلوات بر رسول اکرم(ص) اختصاص یافته است. روایاتی که نشان میدهد، صلوات کامل و درست، صلواتی است خاندان آن حضرت را نیز شامل شود.
بخاری در کتاب «صحیح» از عبدالرحمن بن ابی لیلی نقل می‌کند که گفت:
کعب بن عجرة را ملاقات کردم. به او گفتم: آیا می‌خواهی به تو هدیه‌ای بدهم؟ همانا روزی نبی اکرم(ص) به سوی ما آمد. ما گفتیم: یا رسول الله! ما فهمیدیم که چگونه باید به تو سلام دهیم، امّا به ما بگویید نحوة درود و صلوات بر شما چگونه است؟ حضرت فرمودند:
«بگویید: اللهم صل على محمد، وعلى آل محمد، كما صليت على آل إبراهيم، إنك حميد مجيد. اللهم بارك على محمد، وعلى آل محمد، كما باركت على آل إبراهيم، إنك حميد مجيد.
ادامه مطلب...
 
پیام انیمیشنی غرب، به کودکان سرگشته امروز چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
فرهنگ و رسانه
04 آذر 1395 ساعت 05:00
فرصت‌ها و تهدیدهای فرهنگی موجود در هر تمدن و کشوری پتانسیل شگرفی در تعالی و سقوط یک جامعه دارد از این جهت آسیب‌شناسی فرهنگی، یکی از اصول قطعی و خدشه‌ناپذیر در هر جامعه ای محسوب می‌شود. هم اکنون ایالت متحده آمریکا به عنوان دارنده قوی‌ترین سیستم رسانه‌ای با تولید سالانه هزاران قطعه موسیقی، انیمیشن، سریال و آثار سینمایی، در تئوریزه کردن اندیشه خود یکه‌تاز است.
این آثار رسانه‌ای به عنوان یکی از اثرگذارترین ابزار آلات فرهنگی در گستراندن اهداف ایالت متحده نقش پر رنگی را ایفا می‌کند، در این راستا انیمیشن به عنوان ابزاری سرگرم‌کننده و پرطرفدار که مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده است از بالاترین ظرفیت برای شکل دادن به فرهنگ عمومی یک جامعه برخوردار است.
ادامه مطلب...
 
چرا فقط امام حسین(ع) اربعین دارد؟ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
29 آبان 1395 ساعت 14:29
 واژه «اربعین» از اصطلاحاتی است که در متون دینی، حدیثی و تاریخی کاربرد زیادی دارد مثلا کمال عقل در چهل سالگی، آثار چهل روز اخلاص، آثار حفظ چهل حدیث، دعای چهل نفر، دعا برای چهل مومن، قرائت دعای عهد در چهل صبح، عدم پذیرش نماز شراب خوار تا چهل روز، گریه چهل روزه ي زمین، آسمان و فرشتگان بر امام حسین (علیه‌السلام)، استحباب زیارت اربعین و ... از جمله مواردی است که جایگاه و ارزش والای این واژه و عدد را در معارف اسلامی بیان می‌‌دارد.1 
ادامه مطلب...
 
سایر مطالب...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 151 - 200 از 2973

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

سوسک‌های قرآن خوان
حشرات کامل olivieri P. که نام محلّی آن در ایران «قرآن خوانک» است، در حدود 30 تا 40 میلی متر طول دارند و پهنای بدن آن در عریض ترین قسمت تا 20 میلی متر می رسد . شاخک هایشان ده مفصلی است که در حشره نر 7 مفصل و در حشره ماده 5 مفصل به صورت ورقه ای (Lameli Form  ) در آمده است .
ادامه مطلب...