• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات
مقالات


بر رسول(ص) چه گذشت: طائف، جنگ بی سرانجام چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
12 آبان 1395 ساعت 05:00
در جنگ حنین غنیمت زیادی نصیب مسلمانان شد و چون رسول خدا(ص)براى تعقیب دشمن عازم طائف بودند، دستور دادند موقتاً تمامى غنایم را در«جعرانة» (1) بگذارند و اسیران را نیز در خانه‏اى نگهدارى کنند و چند نفر را نیز براى حفاظت و نگهبانى آنها گماشتند تا در زمان بازگشت آنها را تقسیم کنند.
ادامه مطلب...
 
گروه‌های تندرو صهیونیست چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
استعمار
12 آبان 1395 ساعت 05:00
 جنبش برای برپایی هیکل گروه صهیونیستی دیگری است که به دنبال تخریب مسجدالاقصی و برپایی هیکل سلیمان بر روی ویرانه‌های آن است. این گروه متشکل از خاخام هایی از شهرک‌نشینان کرانه باختری و آمریکا است و به دنبال تقویت رویکردهایی یهودی در مورد ضرورت احداث هیکل موهوم بر روی ویرانه‌های مسجد الاقصی است و آن را از مهم‌ترین وظایف شرعی یهودیان در تمام نقاط دنیا معرفی می‌کند.
این گروه جشنواره‌ها و مطبوعات مختلفی برای خود دارد که در تمامی نقاط دنیا که یهودیان حضور دارند، منتشر می‌کند و سعی دارد آن‌ها را به ضرورت فعالیت در راستای احداث هیکل تشویق کند. برخلاف دیگر گروه‌های صهیونیستی که عضویت در آن‌ها تنها مختص به متدینان یهودی است، این گروه به دنبال جذب یهودیان لائیک و شخصیت‌های راست‌گرای مسیحی در ایالات متحده برآمده و در جمع‌آوری اموال لازم برای تأمین مالی فعالیت‌هایش بر روی این عناصر حساب کرده است.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان نور: الیاس(ع)، پیامبری که همچنان در غیبت است چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
10 آبان 1395 ساعت 05:00
 الیاس نبی(علی نبینا و آله و علیه السلام) خسته بود. یکّه و تنها میان قومی افتاده بود که دست از پرستش «بعل» برنمی‌داشتند. قوم بنی‌اسرائیل که هیچ؛ پادشاه و ملکه‌ی بعلبک بودند که نمی‌گذاشتند آنها خدای یگانه را بشناسند و از پرستش بت‌ها دست بردارند. آن هم هیچ، این فرمانروایان، از شدّت ستمگری دست خود را به خون هر آنچه مؤمن در شهر بود، آلوده بودند. حالا الیاس نبی(ع) مانده بود و یک شهر بت‌پرست. الیاس(ع) مانده بود و دوری از تمام کسانی که می‌شناخت. او بود و تبعید اجباری در کوهستان.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان تاریکی: شاه و ملکه‌ی خونریز بعلبک چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
10 آبان 1395 ساعت 05:00
 مردان شهر نقاب زده به کوه آمده بودند. پنجاه مرد از میان مردان به انتخاب پادشاه و ملکه آمده بودند تا الیاس نبی(علی نبینا و آله و علیه السلام) را در کوهستان بیابند، بفریبند، دست و بال ببندند و به نزد پادشاه ببرند تا یا فرزند پادشاه را شفا دهد یا گردن به تیغ بسپارد.
صدای مردان در کوه می‌پیچید و پژواکش به الیاس نبی(ع) می‌رسید. فریاد می‌زدند: «الیاس! بازگرد! به تو ایمان می‌آوریم!» امّا آنچه الیاس نبی(ع) را می‌آزرد، پژواک‌های آهسته ای بود که امید او را از ایمان آوردن آنان قطع می‌کرد. پژواک‌های این‌چنینی:
ادامه مطلب...
 
مردم شناسی کوفه: (1) جمعیت شناسی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
08 آبان 1395 ساعت 05:00
 شهر کوفه در سال 17 هجرى به دستور عمر خليفه دوم و به دست سعدبن ابى وقاص فرمانده سپاه مسلمانان در جنگ با ايرانيان پى ريزى شد. هدف از تأسيس اين شهر، بنيانگذارى يک پادگان نظامى در نزديکى ايران به منظور پشتيبانى نيروهاى عمل کننده در داخل ايران بود.(1)
 عمر دستور داده بود که گنجايش مسجد اين شهر به گونه اى باشد که بتواند تمام جمعيّت نظامى را درخود جاى دهد و مسجدى که طبق اين دستور ساخته شد، می‌توانست چهل هزار نفر را درخود جاى دهد،(2) بنابراين می‌توانيم به اين نتيجه برسيم که شهر کوفه در آغاز تأسيس حدود چهل هزار نفر جمعيّت نظامى داشته است و با توجه به اينکه بسيارى از افراد اين جمعيّت، زن و فرزند خود را نيز همراه داشته اند، با احتساب حداقل يک زن و يک فرزند براى هر سرباز به جمعيتى معادل يکصد و بيست هزار نفر براى اين شهر در هنگام تأسيس دست می‌يابيم.
ادامه مطلب...
 
بر رسول(ص) چه گذشت: جنگ حنین چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
05 آبان 1395 ساعت 05:00
 پس از فتح مکه و امنیت نسبی آن مناطق، عده ای از قبایل اطراف مکه برای مقابله با مسلمانان آماده ی جنگ شدند و رسول خدا(ص) سپاهی دوازده هزار نفری تشکیل دادند و آماده ی دفاع در برابر دشمنان گشتند.
«ابوبکر» که عظمت سپاه اسلام را مشاهده کرد، بادی به غبغبش انداخت و پیروزی را حتمی اعلام کرد و این احساسات او بر سایر افراد نیز تاثیر گذاشت؛ البته در نهایت، ایمان به خدا و پیغمبر اسلام(ص) بود که مسلمانان را دوباره گرد هم جمع کرد و جلوی شکست ‏قطعى و پاشیدگى لشکر را گرفت.
لشکر اسلام تا نزدیک وادى حنین پیش رفتند و شب را به دستور پیغمبر اسلام(ص) در همانجا توقف کردند تا وقتی صبح شود به وادى حنین وارد شوند.
ادامه مطلب...
 
بنی امیّه و یهود چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
04 آبان 1395 ساعت 09:03
 از اتفاقاتی که در دوره‌ی عمر بن خطاب و در پی تصرف قدس افتاد، نصب معاویه در شام بود. معاویه از خاندان بنی‌امیه و فرزند ابوسفیان دشمن لجوج پیامبر(ص) است که در جریان فتح مکه به ظاهر ایمان آورد و از این طریق وارد اسلام شد. سابقه دشمنی دو خاندان بنی‌امیه و بنی‌هاشم در آن روز موضوع مشهوری بود که همچنان نیز در تاریخ باقی مانده است.
ادامه مطلب...
 
منتقم دادگر چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
03 آبان 1395 ساعت 06:02
 برخی معتقدند امام عصر – ارواحنا له الفداء- می‌آیند تا جهان را پر از عدل و داد کنند و برخی می‌گویند، هدف اصلی انتقام است. انتقام از خون پایمال شده‌ی پیامبران و فرزندان پیامبران. چنانچه در ندبه می‌خوانیم: «کجاست خونخواه انبیاء و فرزندان انبیاء؟ کجاست خونخواه کشته‌ی کربلا؟» امّا بیایید ببینیم در کتاب ها و روایات چه دلیلی برای آمدن و ظهور حضرت مهدی(عج) ذکر شده است.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان نور: پدری که خود را وقف معرفی فرزندش نمود چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
29 مهر 1395 ساعت 05:41
 عثمان بن سعید، (1) ناگهان به پا ایستاد و به امام که رو به جماعت لبخند می زد گفت: «فرزند رسول خدا (صلی الله علیه و آله) سوالی داریم!»
صدای پچ پچ ها و زمزمه ها پایین و پایینتر آمد تا آنکه کاملاً سکوت برقرار شد. سی و نه نفر چشم دوخته بودند به عثمان و برخی با چشم گشاد شده و برخی با سر افراشته نگاهش می کردند.
عثمان بی توجه به نگاه ها ادامه داد: «برای همه، خیلی مهم است!»
پچ پچ ها شروع شد. امام، لبخندی زد و برخاست و به عثمان گفت: «بنشینید» و تا کسی خواست حرفی بزند گفت: «کسی بیرون نرود!»
ادامه مطلب...
 
پیشوایان تاریکی: زندانبان شیعیان در عصر تقیّه چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
29 مهر 1395 ساعت 05:23
 مرد خودش را از سر راه گوسفندی که اصرار داشت از پای او بگذرد کنار کشید. لبخندی به بره ی کوچکی که به دنبال گوسفند می دوید انداخت و با اضطراب چشمش را گرداند تا کسی نفهمد میان این غلغله بازار به دنبال چه آمده است.
کنترل از سوی مأموران، این روزها سخت تر شده بود. نمی گذاشتند ارتباطی با امام و مولایش، امام حسن عسکری(علیه السلام) داشته باشد. خبری برای امام داشت که از وقتی از در خانه راه افتاده بود، می خواست فریاد بزند؛ امّا چه می شد کرد که این همه تمهیدات خلیفه، راه نفس را بر او بسته بود؛ چه برسد به فریاد!
ادامه مطلب...
 
یهود و ترویج هرزه‌نگاری چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
فرهنگ و رسانه
27 مهر 1395 ساعت 18:16
 دست‌کم یک سرنخ ماجرا به دست یهودیان بوده است. پرداخت وام‌های با بهره‌های کلان (‌رباخواری یا نزول‌خواری) یکی از کهن‌ترین کسب و کارهای این قوم بوده است، و بیخود نیست که پایه‌گذاران اصلی بانکداری، بورس و بیمه عمدتاً تاجران یهودی بوده‌اند، چرا که به خوبی نبض پول را داختیار داشته‌اند. تجارت برده، یکی از حوزه‌های تخصصی-تاریخی تاجران یهودی بود که برای قرن‌ها از پرسودترین تجارت‌های روی زمین بوده است. اما یکی از هنرهای دیگر این خداوندگاران تجارت، کسب و کار پورن و صنعت فحشاست. در این گزارش زوایای حضور یهودیان را در صنعت کثیف میلیارد دلاری پورن، تا حدی که موجب خدشه‌دار شدن حریم‌ها نشود، بررسی می‌کنیم، تا شاید پرتوی بر برنامه کلان و بلند مدت تاریکخانه‌های گرداننده دنیای مدرن، برای تخریب اخلاقیات سنتی، بیاندازیم.
ادامه مطلب...
 
رمز ماندگاری حسین(ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
20 مهر 1395 ساعت 07:30

 بوی محرم كه به مشام می‏رسد، عالم رنگی دیگر می‏گیرد. قلبها تندتر از هر زمان و محزونتر از همیشه می‏تپد و میل به سوگ نشستن مثل خون در رگها می‏دود و آن وقت، در چشم برهم زدنی پرچمهای سرخ و سبز و سیاه در گوشه گوشه شهر و دیار ما به اهتزاز درمی‏آید و همه جا رنگ ماتم به خود می‏گیرد.
به خیل سیاهپوشان عزاداری كه زیر خیمه حسین(ع) به سینه‏زنی، نوحه‏خوانی، علم‏كشی و... مشغولند كه نگاه می‏كنی همه را حاضر می‏بینی، پیر، جوان، زن، مرد، دانشجو، كارگر، همه و همه بی‏آنكه رنگ و ریایی در كار كنند سردرپی عاشورا نهاده‏اند. یا سینه‏زنان در پی عزاداران روانند تا شبی یا نیمروزی خود را شریك غم زینب، علیهاالسلام، و عزادار شهیدان كنند.

ادامه مطلب...
 
ریشه های دشمنی با امام حسین(ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
20 مهر 1395 ساعت 07:24

 بررسی و تحلیل علل و عوامل وقوع فاجعه‌ی عظیم کربلا و کشتن نواده‌ی رسول خدا(ص) و فرزندان و خویشان و اصحاب او آن هم نه به دست مشرکان و کفّار، بلکه مدّعیان مسلمانی و پیروی از رسالت پیامبر اکرم(ص)، موجب حیرت و شگفتی تمام آزادگان گشته است. سخن سنانبن انس، لعنه‌ی الله علیه، در تاریخ، ضبط و ثبت است که هنگام بریدن سر مطهّر امام(ع) گفت:
تو را میکشم و سر از بدنت جدا میکنم؛ در حالیکه میدانم تو پسر رسول خدا هستی و پدر و مادرت بهترین مخلوق خدا هستند.(1)
هرچه جامعه‌شناسان، روانشناسان، مردم‌شناسان و صاحبان فکر بخواهند دلایل و عوامل بروز چنین فاجعه‌ی بی‌مانندی را رصد کنند، باز نمیتوان گفت که این عوامل، بازشناسی شده است؛ زیرا مگر میتوان پذیرفت کسی به خدا و رسالت پیامبر او و معاد اعتقاد داشته باشد و فرزند پیامبر خویش را این‌گونه به شهادت برساند؟!
با وجود این، از بررسی حوادث مرتبط با قیام حضرت سیّدالشَهداء(ع)، میتوان علل و عوامل زیر را در ریشه‌یابی دشمنی با آن حضرت یافت؛ اگرچه قطعاً تمام عوامل و علّتها نیست:

ادامه مطلب...
 
بهترین یاران جهان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
20 مهر 1395 ساعت 07:16

 شاید این روزها در مراسم‌های مذهبی‌ای که شرکت می‌کنید درباره یاران امام حسین(ع) شنیده باشید. کسانی که حضرت سیدالشهداء درباره‌شان فرمودند که بهترین یاران جهانند. امّا آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که این دوستان و یاری دهندگان چه ویژگی‌ها و خصوصیاتی داشتند که آنها را «بهترین یاران» خواندند؟ با ما همراه باشید تا برخی از این ویژگی‌ها را برشمریم.

ادامه مطلب...
 
پیشوایان نور: مردی که نگاه معجزه‌آسا داشت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
14 مهر 1395 ساعت 05:16
 مردان جنگی شانه به شانه روی اسب‌های خوش‌تراش نشسته بودند. زره های سنگین و کلاه خودهایی از جنس فولاد، چنین می نمایاند که این لشکر شکستی ندارد. اسبها با عصبانیت پا بر زمین می کوفتند و گاهی شیهه ای می کشیدند که به نعره‌ی شیر می مانست. نود هزار سواره، نیزه در دست داشتند و کیسه‌ای از خاک سرخ به کمر بسته بودند. توکل با تاج درخشان و حریر سرخی که به کمر بسته بود، در میان سپاه می درخشید. ابروهایش را بالا داده بود و گاهی به سربازان سری تکان می داد.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان تاریکی: تخریب‌گر مزار امام حسین(ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
14 مهر 1395 ساعت 05:11
 کشتن یاران و به خون کشیدن پدران و عموها کم بود، این بار این قوم عمه‌ی مظلومه شان را به بازی گرفته بودند. انگار می شود با فرزندان فاطمه ی زهرا (سلام الله علیها) شوخی کرد! وقتی نگاهش به زنی افتاد که ادّعا می‌کرد زینب کبری(س) است، نگاه غمباری صورتش را پوشاند. زینب کبری کجا و چنین زنی...!
متوکّل که با نگاهی ابلهانه به زن نگاه می کرد اعلام کرد: می گوید رسول خدا(صلی الله علیه و آله) بر بدنش دست کشیده و به همین خاطر هرگز پیر نمی‌شود.
ادامه مطلب...
 
اکسیر اشک برامام حسین (ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
13 مهر 1395 ساعت 18:41
 واقعه‌ی کربلا، اگرچه در عصری دور از ما بوده؛ ولی برای همیشه‌ی تاریخ، این درس را به انسانها آموخت که از یک سو بگویند:
«إِنِّی سِلْمٌ لِمَنْ سَالَمَكُمْ وَ حَرْبٌ لِمَنْ حَارَبَكُم؛(1)
به درستی که من با آنانی که با تو در سازشند، میسازم و با آنانی که با تو در جنگند، می‌ستیزم.»
از سوی دیگر بگویند:
«یَا لَیْتَنِی كُنْتُ مَعَكُمْ فَأَفُوزَ فَوْزاً عَظِیما؛(2)
ای کاش من با شما بودم و به رستگاری عظیم نایل می شدم.»
آن کس که میگوید من از ظلم بیزارم و با ظالمان در ستیزم، قطعاً خود، ظلم ستیز خواهد بود و از ظالمان بیزار میشود.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان تاریکی: فرزند خشم و کینه چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
07 مهر 1395 ساعت 05:56
 جماعتی دوره‌اش کرده بودند و جان دادنش را نگاه می‌کردند. برخی بر سرش کفّاره می‌ریختند و کسی به دیگری می‌گفت: این زن به دردی دچار شده که برای درمانش تمام زندگی‌اش را داده و آخر هم از همان درد دارد جان می‌دهد. امّ‌فضل، توان سخن گفتن نداشت، امّا خاطراتش به آن کابوس رسید. کابوسی که تمام زندگی‌اش را زیرو رو کرده بود.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان نور: ابن الرّضا(ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
07 مهر 1395 ساعت 05:28
 بچه ها با هیاهو و سر و صدا در حالی که گونه هایشان سرخ شده بود، در کوچه مشغول بازی بودند. در میان آنها، کودکی بود که با همه فرق داشت، او پسر بهترین بندگان خدا یعنی امام رضا(ع) بود. هنوز یک سال بیشتر از شهادت پدرش نگذشته بود که روزی مأمون برای شکار، راهش به همان کوچه ای افتاد که در آن امام جواد(ع) و سایر کودکان گرم بازی بودند.
ادامه مطلب...
 
آیین ازلی- ابدی: نخستین توسّل به چهارده نور چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
04 مهر 1395 ساعت 05:15

هر چند ما عادت کرده ایم که هر وقت کاری داریم و احتیاجی، نیازمان را به در خانه‌ی اهل بیت(علیهم السلام) ببریم؛ امّا شاید این را ندانیم که این عادت، عادت دیرینه‌ای در میان تمام بشریت بوده است. عادتی در میان مؤمنان؛ از نخستین مؤمن قدم گذاشته بر روی زمین تا زمان ما. ما بارها دستمان را برای گرفتن عیدی و جایزه و مایحتاج جلوی کسانی دراز کرده‌ایم که داراترین افراد در عالم هستند و خداوند گنجینه‌های آسمان و زمین را در اختیار آنان قرار داده است. این نکته را در همان نخستین روز خلقت انسان به او یادآوری کردند.
ادامه مطلب...
 
سایر مطالب...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 201 - 250 از 2998

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

پر سر و صداترین جانور دنیا
 این حشره که قایقران کوچک آبی یا Micronecta scholtzi نامیده میشود کمتر از ۲ میلیمتر طول دارد اما این جانور کوچک پر سر و صداترین حیوان روی زمین است. این حشره آبزی که در اروپا بسیار دیده می شود می تواند صدایی به بلندی ۹۹.۲ دسی بل تولید کند.
ادامه مطلب...