• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات
مقالات


صورت و حقیقت قبله چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
معارف اسلامی
22 شهریور 1395 ساعت 04:17
 کعبه، صورت عینی و آشکار قبله است و نه حقیقت آن؛ نشان و نمادی است که برکشیده شده. حقیقت قبله، حضرت ولیّالله الاعظم(عج)، امام مبین و حجّت حیّ خداوند است. حقیقت قبله، کتاب مبین، امام زمان(ع) است. از اینروست که گفته میشود، آنگاه که خطیب و سخنران با تکیه بر قبله و پشت به قبله با حاضران در صحن سخن میراند، در واقع همة تکیهگاه خودش را امام مبین قرار میدهد. حجّت، قول خود را از حقیقت قبله اخذ میکند؛ چنانچه همگان در وقت گفتن و فرمان راندن، تکیهگاه، حجّت عمل و قول خود را حقیقت «قبله» قرار میدادند، به قول شاعر:
در کف هرکس اگر شمعی بُدی
اختلاف از جمعشان بیرون شدی
ادامه مطلب...
 
حضرت ابراهیم(ع) در قرآن چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
22 شهریور 1395 ساعت 04:12
 ابراهيم(ع)، دومين پيامبر صاحب عزم و دارای آيين و شريعت جهانی و از نسل نوح(ع) است. او بر اساس «آية 125 سورة نساء» به خليل الله ملقّب گشته (وَاتَّخَذَ اللَّهُ إِبْراهِيمَ خَلِيلاً). داستان زندگانی و دعوت او در بيش از 180 آية قرآنی آمده و نامش 69 بار در خلال «قرآن» ذكر شده است.
داستان دعوت وی در سوره‏های «بقره»، «انعام»، «شعراء»، «صافات»، «انبياء» و «مريم» بيشتر به چشم می‏خورد. زندگی پر فراز و نشيب ابراهيم(ع)، خانواده و قومش حاوی نكات و شيوه‏ های تبليغی بسيار است كه بدان می‏ پردازيم.
ادامه مطلب...
 
آیین ازلی- ابدی: نخستین قربانی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
22 شهریور 1395 ساعت 00:00
 چند سال پیش استاد عزیزی می گفت که هر موجودی در مسیر کمال، از راهی گذر می‌کند تا به اوج استعدادهای خودش برسد. او می‌گفت مثلاً یک سنگ، بزرگترین افتخارش این است که در مسیر زائران امامان معصوم(علیهم السلام) قرار بگیرد. این سخنان مرا به یاد موجوداتی انداخت که روزی خودشان نشان دادند که مسیر تکاملشان چگونه است. مثلاً «ستون حنانه»، که امروزه در مسجد النبیّ محلّ استجابت دعا برای نمازگزاران است، درختی بود که رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) پیش از آنکه منبرشان ساخته شود، بر آن تکیه می‌زدند و خطبه می‌خواندند. وقتی که منبر ساخته شد و رسول خدا(ص) برای رفتن به سوی منبر از درخت فاصله گرفتند، درخت ناله ای بلند سر داد که همه اهالی مسجد شنیدند و این ناله، گریه درخت از دوری رسول خدا(ص) بود.(1) یا در تاریخ نمونه های بسیاری از توسل حیوانات به حضرات معصومان(علیهم السلام) وجود دارد که از آنان می خواستند فرزندان آنان را از محبّان و دوستداران اهل بیت(ع) قرار دهند.(2) همه‌ی اینها نشان می‌دهد که روح مخلوقات همگی مسیری متفاوت از چیزی که در ذهن ماست طی می‌کنند تا به کمال خودشان برسند.
ادامه مطلب...
 
عرفه، تنها امید جاماندگان قدر چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
21 شهریور 1395 ساعت 06:06
 روایتی زیبا از امام سجاد(ع):
روايت ‏شده كه حضرت زين ‏العابدين عليه السلام در روز عرفه صداى فقيرى را شنيد كه از مردم كمك می خواست . حضرت فرمود:
واى بر تو! آيا دست نياز به سوى غير خدا دراز میکنى؛ در حالى كه اميد می رود در اين روز بچه هايى كه در شكم مادر هستند، مورد فضل و لطف الهى قرار گيرند و سعادتمند گردند؟(2)
ادامه مطلب...
 
دختران پروتزی که سلیقه مردان را تغییر می دهند چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
اخلاق فردی و اجتماعی
20 شهریور 1395 ساعت 14:10
 فقط کافی است که چند ساعتی را در سطح شهر بچرخید تا دخترانی با قیافه های عجیب و آرایش های نامتعارف ببینید. دخترانی که اغلب به صورت اغراق آمیزی با انواع عمل های زیبایی در صورت خود تغییر ایجاد کرده اند. این گروه با اینکه تعدادشان کم است و در منطقه های خاصی از شهر بیشتر دیده می شوند؛ اما به دلیل چهره متفاوت و آرایش های خاصشان بسیار جلب توجه می کنند. اگر از آن ها بپرسید چرا خودشان را به این شکل و شمایل درآورده، می گویند که اینطور زیباتریم. اگر واقعا مفهوم زیبایی این است پس چرا اکثریت جامعه نظر دیگری دارند؟
ادامه مطلب...
 
آب و خاک، مهریه‌ی زهرا(س) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
12 شهریور 1395 ساعت 00:00
 از حضرت زهرا(سلام الله علیها) به بسیاری از ما تنها همین خبر رسیده است که سیصد مثقال سکّه‌ی نقره(1) پانصد درهم(2) تقریباً معادل 14 سکّه‌ی طلای امروزی مهریه‌ی ایشان بود؛ این در حالی است که شأن و مقام بانوی دو عالم، بیش از این بود که تمام جواهرات دنیا را به پای ایشان بریزند. می خواهیم در این مطلب، پرده از مهریه‌ی اسرارآمیز حضرت فاطمه(س) برداریم. مهریه‌ای که همین امروز تمامی مسلمانان جهان، درگیر بازپرداخت آن هستند. با ما همراه شوید.
ادامه مطلب...
 
چرا تلاش...!؟ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
مهدویت
08 شهریور 1395 ساعت 07:35

بعضی ها می‏پرسند: «واقعا این همه تلاش و کوشش برای چیست؟ مگر نه این است که در روایات شیعی و غیرشیعی آمده است که جهان به سوی «پر شدن از ظلم و ستم»(1) پیش می‏رود و مگر نه این است که گرداب زشتی و ناحقی و هواپرستی بر همه خواهد تاخت و بر نابودی همه تلاش خواهد کرد (2) و مگر نه این است که تنها معدودی خواهند توانست از این هیاهوی آخرالزمان جان بدر ببرند!؟ (3) پس چرا برای نشر مهدویت تلاش می‌کنیم؟
در ادامه پاسخ این سوال را می آوریم
ادامه مطلب...
 
پیشوایان نور: مردی که از قعر سیاهچال رهبری می‌کرد چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
03 شهریور 1395 ساعت 00:00
 گفت: «بچرخان!» و ساقی با ضرب آهنگ موسیقی، جام میهمانان را پر کرد. «بِش̊ـر» با چشمانش، دستان رامشگر را دنبال می کرد و با سرمستی دست می زد و باز می گفت: «بچرخان!»
صدای در از جا پراندش. داد زد و به کنیزش دستور داد در را باز کند. گردنش را به سمت نوازده چرخاند و گفت: «بزن دیگر! چرا معطلی؟ عیشمان به هم خورد!»
دوباره صدای موسیقی بلند شد. کنیز داخل شد . بشر پرسید: «که بود؟»
-    مردی بود؛ سوالی داشت.
-    که بود؟ چه گفت؟
-    نمی دانم که بود ولی پرسید شما برده اید یا آزاد؟
ادامه مطلب...
 
پیشوایان تاریکی: استاد جادوگران عصر امام کاظم(ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
03 شهریور 1395 ساعت 00:00
 هارون الرشید با ابرو به مرد جادوگر اشاره کرد که یعنی «برنامه‌ای را که با هم برای کوچک کردن موسی بن جعفر(علیه السلام) ترتیب داده بودیم، اجرایی کن!» و مرد جادوگر با پوزخند سری تکان داد که یعنی: «چشم امیرالمؤمنین!» و نگاهش را به نانی دوخت که امام کاظم(ع) قصد داشت آن را از روی میز بردارد. مرد جادوگر وردی خواند و نان از دست امام کاظم(ع) به پرواز درآمد و از ایشان دور شد.
هارون الرّشید، لبخندش را فرونشاند و دوباره نگاه کرد که چگونه امام، دست بُرد تا نان دیگری بردارد و دوباره آن نان پرواز کرد و دور شد و دوباره و دوباره. بعد از این، همه خندیدند. امّا خنده‌ی همه را یک واقعه‌ی عظیم و شگفت‌آور خاموش کرد.
ادامه مطلب...
 
اسطوره‌سازی از نوع یهودی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
فرهنگ و رسانه
02 شهریور 1395 ساعت 00:00
 هالیوود مرکز فیلمسازی آمریکا با سود خالص بیش از20 میلیارد دلار در سال، 78درصد سینماهای جهان را تغذیه می کند و اهداف خود را به زبان تصویر ترجمه و القا می کند. هالیوود اگر چه در جهان به عنوان یک صنعت سینمایی با تولید سالانه حدود 700 فیلم شناخته شده است ولی عملکرد آن اثبات کرده که این صنعت بیش از آنکه در خدمت هنر باشد در خدمت سیاستمداران آمریکایی و صهیونیسم و اهداف جنگ‌طلبانه آنهاست.
شاید به نظر برسد که قدرتمندان اصلی در هالیوود کارگردان ها، ستارگان و یا حتی تهیه کنندگان هستند اما در این میان نباید سایه صهیونیست ها را بر پیکره صنعت فیلمسازی نادیده گرفت. سینمای آمریکا هر روزه مشغول ساخت فیلمهایی است که به حمایت آشکار از صهیونیست‌ها می پردازد.

ادامه مطلب...
 
بر رسول(ص) چه گذشت: مقدمات جنگ حنین چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
31 مرداد 1395 ساعت 00:00
 پس از فتح مکّه و برقراری امنیّت در شهرهای آن منطقه، نیروى اهریمنى شیطان، این بار سراغ قبایل اطراف مکه رفت و آنجا را دامنه فعالیت ‏خویش قرار داد و گروهى از بت پرستان و سرکردگان آن سرزمین‌ها را که هنوز مسلمان نشده بودند و حضرت محمد(ص) را به عنوان یک کشور گشایى که مى‏خواهد همه قبایل را تحت تسلط خویش در آورد و بر آنها حکومت کند، مى‏شناختند، تحریک کرد تا جبهه واحدى بر ضد پیغمبر اسلام(ص) تشکیل دهند و پیش از آنکه از طرف مسلمانان مورد حمله قرار گیرند، آنها براى جنگ و حمله آماده شوند.
ادامه مطلب...
 
بر رسول(ص) چه گذشت: فتح مکّه چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
25 مرداد 1395 ساعت 00:00
 یکی از مهم ترین حوادث تاریخ اسلام فتح مکه در سال هشتم هجری است. همان طور که در ماجرای صلح حدیبیه بیان شد یکی از مواد پیمان نامه صلح حدیبیه این بود که بستن پیمان دوستی بین طوایف، آزاد است و شکستن اجباری آن از ناحیه ی دیگری برخلاف اصول پیمان نامه است؛ ولی این صلح تا زمانی محترم است که نقض نشود و نقض آن توسط هر کدام از طرفین، آن را باطل می‌کند.  بر این اساس، بعضی از طوایف با بعضی دیگر، پیمان بستند، از جمله: قبیلة «بنی بکر» با قریش، و قبیلة «خزاعه» با مسلمی.
ادامه مطلب...
 
امام رضا(ع) منجی شیعیان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
23 مرداد 1395 ساعت 21:44
 زمان امام رضا (علیه السلام) و مطرح شدن مسئله ی ولایت عهدی از جانب مأمون، یکی از حساسترین دوران ها برای شیعیان محسوب می شود. اگر امام رضا (ع)، با زیرکی خود، پاسخ عمل شیطانی ولی هوشمندانه ی مأمون را نمی داد، مسئله ی امامت که از زمان امام علی (ع)، خاری در چشم دشمنان شیعه بود، فرو می ریخت. امّا این وضعیت خطیر چگونه بود و امام رضا (ع)، در نجات شیعیان چگونه ابتکار عمل را به دست گرفتند؟
ادامه مطلب...
 
آیین ازلی- ابدی: مجوّز چند همسری چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
16 مرداد 1395 ساعت 17:32
یکی از اساتید دانشگاه ما در دانشگاه علّامه طباطبایی تهران، روزی حرف زیبایی زد که مدّت‌هاست در ذهن من مانده و در جست‌وجوها و پژوهش‌هایم، به حقّانیت آن رسیده‌ام. او می‌گفت: «احکام تأسیسی اسلام به تعداد انگشتان دست هم نمی‌شود.» و به زبان ساده یعنی: آن احکامی که خود اسلام پایه‌گذار آن بوده است، تعدادش کمتر از انگشتان دست است. ساده تر بگوییم: هرآنچه از احکام امروز در آیین اسلام می‌بینیم، از قبل در آیین‌های پیشین وجود داشته است و اسلام فقط بر آن صحّه گذاشته است؛ مگر هشت، نُه حکم! خوب است شمایی که هر روز سرتان در تلگرام و اینستاگرام و ... چرخ می خورد و روزانه از بسیاری از انسان‌ها حرف‌های نامربوطی راجع به احکام اسلام می‌شنوید، این حرف را به یاد داشته باشید. مثالش هم می‌شود مجوّز چند همسری.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان نور: جهادگر با حدیث چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
12 مرداد 1395 ساعت 16:56
 عبدالله(1) نگاهی به جمعیّت جمع شده در مسجد کرد که سر در گوش یکدیگر فرو برده بودند و زمزمه می‌کردند. قرار بود «شیبة بن عَفان»، که به تازگی فرماندار «مدینه» شده بود، به مسجد النبی(صلی الله علیه و آله) بیاید و  برای نماز جمعه خطبه بخواند. وقتی شیبة از میان جمعیت رد می‌شد، گوشه‌ی یک ابرویش را بالا برده و عبای گران‌قیمتش را در دست می‌فشرد. عبدالله ابرویی بالا انداخت و پیش خودش نتیجه گرفت: «او از همان‌هایی است که ما شیعیان را رافضی(2) می خواند و خونمان در شیشه می کند.» و نگاهی به جمعیت اهل تسنّن انداخت که با خوشحالی، به پای شیبة می ایستادند و در خفا در دلش گفت: «بله! باز هم باید تقیه(3) کرد! توکّل بر خدا!»
ادامه مطلب...
 
پیشوایان تاریکی: سرسلسله‌ی خون آشام بنی‌عبّاس چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
12 مرداد 1395 ساعت 16:54
 منصور دوانیقی سبیلش را می‌جوید. عبدالله(1) تا کنون خلیفه را چنین خشمگین ندیده بود. علّتش را می‌دانست و سخت می‌توانست جلوی پوزخند زدنش را بگیرد. تمام نقشه‌های خلیفه نقش بر آب شده بود هیچ؛ قدرتی از قدرت اهل بیت(علیهم السلام) آشکار شده بود که ده‌ها سال تلاش بنی‌امیّه و بنی‌مروان و البتّه مؤسّسان بنی‌عبّاس برای پنهان کردن و کتمان آن صرف شده بود. عبدالله دقیقاً ماجرا را می‌دانست.

ماجرا از آنجایی آغاز شده بود که منصور فریاد کشان به جلّادی از جلّادان خدمتگزارش دستور داده بود که به محض دیدن جعفر بن محمّد(علیه السلام) گردنش را بزند! آن هم به خاطر شایعه‌ای که خبرچینی دروغگو به او داده بود و گفته بود: «جعفر بن محمّد(ع) برای قیام کردن علیه خلیفه، یار و یاور جمع می‌کند!» 
ادامه مطلب...
 
اعصاب معصاب تعطیل؟! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
اخلاق فردی و اجتماعی
10 مرداد 1395 ساعت 06:12
 حفظ خون‌سردی و مثل آتش‌فشان فوران‌نکردن، کار سختی است. اما با به‌کارگیری این روش‌‌های ساده و البته کمی تمرین و صبوری و وقت‌گذاشتن می‌توانی کم‌کم خودت و عصبانیتت را کنترل کنی.
ادامه مطلب...
 
صاحب منبر فقه اهل بیت(ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
08 مرداد 1395 ساعت 12:30
 یكی از علما دربارة منبر فقه اهل بیت(ع) گفته است: این منبر صاحب دارد! سخن امروز ما هم در مورد صاحب این منبر، یعنی امام جعفر بن محمّد صادق(ع) است. این منبر صاحب دارد. ما به او ستم می‌كنیم و در حقّ او كمكاری می‌كنیم و مقصّریم. پس امروز بهتر است كه به خاطر ستم‌ها و كم‌كاری‌های خود، عذرخواهی كنیم.
براستی ما از امام صادق(ع) چه میدانیم؟ و ما برای امام صادق(ع) چه كرده ایم و چه می كنیم؟
ادامه مطلب...
 
پیشوایان نور: مردی که افق‌های علم را روشن کرد چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
05 مرداد 1395 ساعت 09:59
 «سَدیر صیرفی»، لذیذترین غذای عمرش را می‌خورد. رو به رویش، لذیذترین منظره بود و پیش رویش، پاک‌ترین خوراک. دیدن رخساره‌ی سرخ و زرد مولایش حضرت باقرالعلوم(علیه السلام)، بیش از هر چیز گوارا و دل‌چسب بود و آنچه این نشست را دل‌چسب‌تر می‌کرد، همنشینی با او بر سر یک سفره بود.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان تاریکی: هشام، حسودترین مروانی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
05 مرداد 1395 ساعت 09:55
 سربند سیاه هشام بر پیشانی اش می درخشید. دانه های عرق زیر چشمش از خنده های گاه و بیگاهش در حال ریزش بود. درباریان صدای خنده به آسمان بلند کرده بودند و در دست هر کدام ران مرغی بود و جام شربتی.
محمّد بن علی(علیه السلام) دست روی دست گذاشته بود و زیر لب برای این جماعت غفلت زده طلب اسغفار می کرد. صادق آل رسول(ع)، دوشادوش پدر نشسته بود و صورتش از فرط ناراحتی گر گرفته بود.
هشام دست بلند کرد و همه را به سکوت دعوت کرد. صدای خنده ها یکباره قطع شد.
ادامه مطلب...
 
سایر مطالب...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 201 - 250 از 2973

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

سوسک‌های قرآن خوان
حشرات کامل olivieri P. که نام محلّی آن در ایران «قرآن خوانک» است، در حدود 30 تا 40 میلی متر طول دارند و پهنای بدن آن در عریض ترین قسمت تا 20 میلی متر می رسد . شاخک هایشان ده مفصلی است که در حشره نر 7 مفصل و در حشره ماده 5 مفصل به صورت ورقه ای (Lameli Form  ) در آمده است .
ادامه مطلب...