• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات
مقالات


بر رسول(ص) چه گذشت: مقدمات جنگ خندق چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
30 دی 1394 ساعت 18:48
 مشرکین به دستور ابوسفیان در غزوه ی بدر صغری حاضر نشدند. آنها آن سال را برای جنگ مناسب ندیدند و از این جهت مورد سرزنش بزرگان قریش و مردم مکه قرار گرفتند. در سال پنجم هجری ابوسفیان تصمیم گرفت با تجهیز سپاهی عظیم و اسلحه کافی لکه ی این ننگ را از دامن خود پاک کند.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان تاریکی: یهودیان، خواستار مرگ هاشم(ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
29 دی 1394 ساعت 18:50
 خبر در شهر «یثرب» پیچیده بود که هاشم(صلوات الله علیه)، فرزند با شرافت «عَبد‌مَناف»، قرار است با عبور از بازار «قینُقاع»(1)، برای خواستگاری سلما دختر ابی‌عمرو(صلوات الله علیها) برود. با پخش چنین خبری، ولوله‌ای در بازار یهودیان برپا شده بود و تمامی رهبانان و روحانیان(2) و زنان و مردان یهودی، برای تماشای قدّ و قامت برازنده‌ی هاشم، تجمّع کرده بودند.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان نور: هاشم و سلما، بزرگان بنی‌هاشم چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
29 دی 1394 ساعت 18:47
 «سلما» (صلوات الله علیها)، از آن زنانی نبود که به حرف و سخن هر عابر و رهگذری گوش بسپارد؛ او عاقل‌ترین دختر قبیله‌ی «بنی‌عَمرو» و پاک‌نهادترینشان بود؛(1) امّا سخنان دو غریبه‌ای که خود را از یاران «هاشم»(علیه السلام) معرفی کرده و سخنان عجیب و غریبی درباره‌ی او تحویل داده بودند، او را به هم ریخت و آشفته کرد. سلما، بی‌توجّه به بانویی که در دستش حنا می‌گذاشت و مویش را با مشک عطرآگین می‌کرد، اخم در هم کشید و به سخنان آن دو مرد فکر کرد. چیزهایی که درباره‌ی آن مرد زیباروی و باوقار و هیبت گفته بودند، هیچ با عقل جور درنمی‌آمد.
ادامه مطلب...
 
حرف حساب: ظرف دلمان چگونه است؟ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
اخلاق فردی و اجتماعی
26 دی 1394 ساعت 19:02
صاحب دلی می گفت:
«انسان ها چند دسته اند: ظرف دل بعضی ها اصلا سمت خدا نیست. ظرف دلشان وارونه است و پشت به خدا ... این دل ها، هیچ فیض و برکت و رحمتی از خدا دریافت نمی کنند.
ادامه مطلب...
 
خود را به آغوش خدا بینداز چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
اخلاق فردی و اجتماعی
21 دی 1394 ساعت 18:33
بندگان خدا، شما و آنچه از اين دنيا آرزو داريد مهمانانى هستيد با مدتى معين، و بدهكارانى هستيد كه پرداخت آن از شما خواسته شده، مدّتى كوتاه داريد، و اعمالتان محفوظ است.
ادامه مطلب...
 
یکتایی امیر(ع): در همسایگی خداوند چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
20 دی 1394 ساعت 18:32
 تو را ای ایستاده بر بلندای شرافت و عظمت، می‌بایست همسایه‌ی نزدیک خداوندگار ذوالجلال خواند. کفر نمی‌گویم مولا که خداوند، خود تو را اینگونه خواند: «جَنبُ‌الله»(1) و در مقام قرب تو به آن عالی مقام، همین بس که تو را جانشین خود در زمین قرار داد.(2) مگر نه آنکه نزدیک‌ترین و مطمئن‌ترین مرد، قائم مقام فرمانروا می‌گردد؟
ادامه مطلب...
 
زنگ مهدویت:وقتی چشمت باز باشد، غیب هم آشکار می‌شود چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
امامت و تاریخ امامت
19 دی 1394 ساعت 17:49
 همه‌ی شما مثل ما، هم کلاسی هایتان را خوب می‌شناسید. همه تان می‌دانید آن کس که از همه صادق‌تر و قابل اعتمادتر است، کیست و «خالی‌بندِ معروف» هم معرّف حضور همه هست. در کلاس ما، «امین» از همه صادق‌تر بود و خالی بند معروف، «بهمن» بود که ایرج، دوست صمیمی‌اش هم از دست دروغ‌هایش می‌نالید. غیر از راستگویی و دروغگویی، ویژگی‌های دیگر همکلاسی ها هم عین کف دستمان می‌دانستیم: می دانستیم خانواده‌های بچّه‌ها چه جور آدم‌هایی هستند؛ می‌دانستیم هر کدامشان چه نقطه ضعفی دارند؛ می‌دانستیم کدامشان بچّه مثبت درس خوان است و کدامشان از زیر کار در رو. یک روز معلوم شد که این شناخت، چقدر به کارمان می آید! ماجرا از این قرار بود...
ادامه مطلب...
 
بر رسول(ص) چه گذشت: حرمت شراب چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
17 دی 1394 ساعت 20:04
 برخی از مورخین حرمت خمر و شراب را در حوادث سال چهارم هجری بیان می کنند و معتقدند که شراب در این سال حرام شد و پیش از آن حرمتى نداشته است و آیاتی که تا آن زمان نازل شده بود فقط به معنی کراهت نوشیدن شراب بوده است. اما با توجه به تمامى آیات و احادیثى که درباره شراب و گناه آن آمده است، این مطلب روشن است که خداى تعالى در ضمن همان آیاتى که در مکه بر پیغمبر(ص) نازل شد و پیش از هجرت،شراب را بر مسلمانان حرام کرده و اساساً حرمت شراب مانند حرمت زنا و عادات زشت دیگرى که در مردم آن زمان مرسوم بوده از همان آغاز دعوت رسول خدا(ص) میان مردم مکه و قریش معروف بوده و آن را جزء قوانین و دستورهاى دین اسلام و آیین تازه‏اى که محمد(ص) آورده بود، مى‏ دانستند.
ادامه مطلب...
 
پیش خدا سربلند باشیم چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
17 دی 1394 ساعت 20:01
عده ای نزد حضرت علی علیه السلام رفتند با تندی گفتند چرا در تقسيم بيت المال ميان همه مساوات مى كند و سابقه و شرافت افراد را در نظر نمی گیرد. حضرت (ع) چنین گفتند:
ادامه مطلب...
 
کریم‌ترین: فرا رسیدن خانه‌نشینی امام حسن(ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
14 دی 1394 ساعت 19:29
 قهرمان‌ها هم گوشه‌گیر می‌شوند؛ همان‌زمانی که همه، پهلوانی را به کرسی نشاندن حرف با زر و زور می‌پندارند؛ همان زمانی که گِرد «پهلوان‌پنبه‌ها» جمع می‌شوند و یادی از اسطوره‌هایشان نمی‌کنند؛ همان زمان، وقت گوشه‌گیری قهرمان‌هاست. حسن بن علی(علیه السلام) پهلوانی بود از تبار جوانمردان و حقّ هم همین بود که وقتی شمشیر زدن‌هایش برای اسلام فراموش و مقام والایش در نظر کوران، نادیدنی شد، همچون پدر لا فتایش، علی(ع)، کنج‌خانه‌نشینی را برگزیند.
ادامه مطلب...
 
حرف حساب: سلاممان بوی نیاز ندهد چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
اخلاق فردی و اجتماعی
13 دی 1394 ساعت 20:31
یکی از بزرگان می گفت:
«یک گاریچی در محلمان بود که نفت می‌فروخت و به او عمو نفتی می‌گفتند.
یک روز من را دید و گفت: حاج آقا سلام، ببخشید منزلتان را گازکشی کرده‌اید؟
گفتم بله.
گفت: حدس می‌زدم.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان تاریکی: اصحاب اخدود چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
12 دی 1394 ساعت 18:45
 چنین تماشاخانه‌ای عجیب می‌نمود. در صحنه‌ی نمایش، گودالی از آتش بود که شعله از درونش تهدیدکنان به آسمان سر می‌کشید و تماشاچیان، یهودیانِ(1) خدانشناسی بودند که سوختن و دردکشیدن انسان‌های مؤمن را نظاره می‌کردند. (2)
ادامه مطلب...
 
پیشوایان نور: قربانیان گودال‌های آتش چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
12 دی 1394 ساعت 18:40
 شبیه به چیزی نبود که تا به حال کسی دیده و شنیده باشد؛ امّا زن می‌توانست بگوید که پیش از آن، این انسان‌سوزی عجیب و سنگدلانه تنها برای پیامبر بزرگ خدا، ابراهیم(علیه السلام) رخ داده بود. با این تفاوت که ابراهیم نبی(ع) در آتش نسوخت، ولی از نعره‌ی دردمندانه‌ی پیروان عیسی مسیح(ع)، میشد فهمید که می‌سوزند؛ سوختنی دردناک و بی‌رحمانه. می سوختند؛ آن هم درست در وسط میدان شهر «صنعا»،(1) در گودالی عمیق که گُرگُر آتش از آن به گوش می‌رسید و فریادهایی که مو بر تن انسان راست می‌کرد.
ادامه مطلب...
 
یکتایی امیر(ع): در نجات بخشی از آتش چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
10 دی 1394 ساعت 18:26
 مولا! محبّت به تو، نه آنکه آتشین باشد، که نوری است که از تابشش، قلب تابان می‌شود. قلبی که جز با جلا یافتن با مهر تو، راهی برای نجات یافتن ندارد. نشان به آن نشان که خلیل خداوند، ابراهیم(علیه السلام)، در میان خروارها خروار آتش و هیزم نمرودیان، جز با ذکر تو، به گلستانی سرد و سلامت راه نیافت. خلیل خواند: «به حقّ محمّد و على و فاطمه و حسن و حسين(ع)» و دیگر بر آتش، سوزانندگی حرام شد...(1)
ادامه مطلب...
 
زنگ مهدویت: پنج ساله هم می‌شود عالِم باشد چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
06 دی 1394 ساعت 19:39
 شاید فکر کنید از یک پسربچّه‌ی پنج ساله، جز بالا رفتن از دیوارِ راست، کار دیگری برنمی‌آید؛ ولی ما به طور کامل فهمیدیم که اگر «تدبیر» و «تدارکات» درست و حسابی پشت سرش باشد، این بچّه می‌تواند به یک کلاس سی نفره‌ی دبیرستانی درس بدهد! منظورم واقعاً درس دادن است: یعنی برود پای تخته و سؤالات شما را پای تخته بنویسد و بعد هم خیلی مسلّط، رو به روی شما بایستد و بگوید: «سؤال دیگری نیست؟»
ادامه مطلب...
 
بر رسول(ص) چه گذشت: غزوه بدر صغرى چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
06 دی 1394 ساعت 19:29
 اگر ماجرای جنگ احد را در سایت مستور خوانده باشید، حتما این جمله ابوسفیان را به خاطر دارید که در پایان جنگ احد رو به رسول خدا (ص) گفت: «وعده ما و شما سال دیگر در بدر صغری» و پیغمبر(ص) نیز آمادگى خود و مسلمانان را براى این جنگ به او اعلام کردند.
ادامه مطلب...
 
کریم‌ترین: معاویه به کدام بند صلح‌نامه عمل نکرد؟ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
05 دی 1394 ساعت 19:23
 شاید عبارت «به هیچ صراطی مستقیم نمی‌شود» را برای همین ناجوانمرد ساخته بودند. کسی که دشمنی‌اش با آل محمّد(علیهم السلام)، در استخوانش حک شده و در خونش به جوشش درآمده بود: معاویة دشمنی که پدرش، دشمن رسول خدا(صلی الله علیه و آله) بود، در زمان امام حسن(علیه السلام) خصومت، کینه، بدطینتی و دشمنی خود را با آل علی(ع) به نمایش گذاشت. نشان به آن نشان که به تأیید تاریخ، بندی از صلح‌نامه نماند که او آن را زیر پا نگذارد...
ادامه مطلب...
 
مواظب خرجتان باشید چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
معارف اسلامی
05 دی 1394 ساعت 19:12
آيا به من امر مى ‏كنيد تا با ستم كردن در حقّ كسانى كه بر آنان حكومت دارم پيروزى بجويم؟! به خدا سوگند تا شب و روز مى‏ آيد و مى ‏رود و ستاره به دنبال ستاره حركت مى ‏كند، دست به چنين كارى نمى‏ زنم.
ادامه مطلب...
 
حرف حساب: توصیه ی همه ی بزرگان در یک کلمه چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
اخلاق فردی و اجتماعی
01 دی 1394 ساعت 18:15
آیت‌الله مجتهدی تهرانی ، پیرامون چکیده نصایح بزرگان می گوید:
«من علمای بسیاری را درک کردم از امـام خــمـیـنی گرفته تا آیت الله بــروجـردی و آیت الله شـاه آبــادی و آیت الله حــایـری و ...
و اگر بخواهم در یـک کلام نصیحت تمـام بـزرگان را بگویم، می گویم:
اگر دنیــا و آخرت می خواهیــد، اگــر رزق و روزی می خواهیــد و در یــک کلام اگر همه چیــز می خواهید، نمـاز اول وقت بخوانیــد ...»
ادامه مطلب...
 
هشدار! بدترین زمان ها فرا رسید چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
غیبت صغرا و کبرا
29 آذر 1394 ساعت 17:42
«آرامش»، به نظر می آید که برخی از واژه ها در گذر زمان دیگر باید به فراموشی سپرده شوند. گاهی با خودم فکر می کنم که دیگر ما آدم های این دوره و زمانه باید با زندگی آرام و بی دغدغه و امنیت و ... خداحافظی کنیم. با مروری کوتاه بر اخبار هر روز جهان و آمار جنگ و خونریزی و مفاسد اجتماعی و ... به راحتی متوجه خواهید شد که در سراسر جهان، دیگر اوضاع عوض شده است. برای مثال هزینه ی نظامی جهان امروز 900 میلیارد تا یک ترلیون دلار در سال است و هزینه ی جنگ در جهان 2 میلیون دلار در دقیقه است که اگر 18 روز جنگ متوقف شود، سوء تغذیه از کل جهان رفع می‌شود(1) و یا هر دو دقیقه یک نفر در امریکا مورد تجاوز جنسی واقع می شود. (2)
ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 351 - 400 از 2998

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

پر سر و صداترین جانور دنیا
 این حشره که قایقران کوچک آبی یا Micronecta scholtzi نامیده میشود کمتر از ۲ میلیمتر طول دارد اما این جانور کوچک پر سر و صداترین حیوان روی زمین است. این حشره آبزی که در اروپا بسیار دیده می شود می تواند صدایی به بلندی ۹۹.۲ دسی بل تولید کند.
ادامه مطلب...