• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات
مقالات


بر رسول(ص) چه گذشت: پیروزی علی (ع) بر عمرو بن عبدود چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
04 اسفند 1394 ساعت 19:16
 شرایط هر روز برای هر دو سپاه سخت تر می شد. توقف بی نتیجه برای بزرگان قریش که پیش بینی خندق را نکرده بودند و با امید به پیروزی به جنگ آمده بودند، بسیار سنگین بود. فقط گهگاهی تیر هایی به سمت مسلمانان پرتاب می کردند و حتی حمله های شبانه آنها با مقاومت مسلمانان دفع می شد.
ادامه مطلب...
 
شهادت‌نامه‌ی حضرت زهرا(س) به روایت اهل سنّت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
02 اسفند 1394 ساعت 16:41
 از میان اشتراکات موجود میان کتب شیعیان و اهل سنّت، اشاره‌ی هر دو مکتب، به شهادت بانوی دو عالم، حضرت زهرا(سلام الله علیها) است. ماجرایی که هر چند امروز توسط برخی علمای اهل سنّت زیر سوال برده می‌شود، امّا در کتاب‌های اهل تسنّن موجود است و حتّی شرح جزئیات آن، از کتاب شیعیان نیز فراتر می‌رود. در ادامه به یک نمونه از هر مکتب اشاره می‌کنیم:
ادامه مطلب...
 
مراسم روضه در آپارتمان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
اخلاق فردی و اجتماعی
02 اسفند 1394 ساعت 07:24
 ایام فاطمیه است و بسیاری از دلدادگان به ساحت مقدس حضرت فاطمه علیها سلام برای عرض ارادت و تسلیت به خاندان اهل بیت به خصوص حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه الشریف، مراسم عزاداری برگزار می کنند. این کار بسیار بایسته و شایسته است؛ اما گاهی برگزاری همین مجالس معنوی سبب زحمت و نارضایتی همسایگان می شود. در آپارتمان ها، برگزاری اینگونه مراسم با مشکلات عدیده ای روبه رو است. توجه به نکات زیر کمک می کند تا یک مجلس روضة خوب برگزار کنید.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان نور: عبدالله(ع) و چشمه‌ی اسرارآمیز از عالم غیب چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
01 اسفند 1394 ساعت 20:01
 عبدالله(علیه السلام)، با تعجّب به مسیر نگاه کرد. عجیب بود! از زن‌هایی که هر روز راهش را سد می‌کردند و به او درخواست ازدواج می‌دادند، خبری نبود. از دوشیزگان زیباروی یهودی هم خبری نبود. آنانی که گاه و بیگاه راه او را سدّ می‌کردند تا زلیخاوار، او را به خود بخوانند.(1) البتّه یک زن در ابتدای راه، جلوی راه او را گرفته و خیره خیره به چهره‌اش زل زده بود؛ امّا بعد، با ناراحتی تمام، در حالی‌که زمزمه می‌کرد: «نه... آن نور رفته است...»(2) از او جدا شد و رفت.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان تاریکی: انجمن کاهنان یهودی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
01 اسفند 1394 ساعت 19:55
 دانشمند اعظم، پیراهن خون‌آلود یحیای نبی(علی نبینا و آله و علیه السلام) را بالا گرفت و قطرات تازه‌ی خون، از پیراهن یحیای نبی(ع) چکید و بر زمین ریخت. دانشمند اعظم فریاد کشید: «می‌بینید؟! می‌بینید چه بر سرمان آمده؟ می‌دانید این نشانه‌ی چیست؟» و پیراهن خونین را به روی میز سنگی میان انجمن پرتاب کرد و به سختی بر صندلی اش نشست و بی‌رمق گفت: «نشانه‌ی آمدن پیامبر آخرالزّمان است.»(1)
ادامه مطلب...
 
یکتایی امیر(ع): در روشنایی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
29 بهمن 1394 ساعت 19:25
 مولا! جهان اگر منظومه‌ی شمسی باشد، تو بی‌شک خورشید میانی آنی. همانی که کلّ کهکشان بر گرد تو می‌گردد، به راه تو راه می‌رود و از نور تو روشن می‌گردد. تو یا علیّ! خورشیدی برای هر سرمازده از گناه؛ تو ستاره‌ای برای هر گم‌شده در شب؛ تو آتش برافروخته‌ای بر سر قلّه‌های هدایت برای هرکس به دنبال کورسوی امیدی، چشم می‌گرداند.(1) آری مولا! تو روشن و روشنگر راهی و بی‌تو، مؤمنان در جاده‌های جهل و گمراهی، پرسه‌زنان با کافران و منافقان می‌ماندند و راهی برای نجات نمی‌یافتند. بی‌تو، مؤمنان از کافران بازشناخته نمی‌شدند(2) ای نور روشن هدایتگر پروردگار!(3)
ادامه مطلب...
 
آیین ازلی- ابدی: نخستین یکتاپرست چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
29 بهمن 1394 ساعت 18:47
 اوّلین نفری که کاری را انجام می‌دهد، همیشه خیلی مهم است. می دانید چرا؟ چون وقتی دیگران او را می‌بینند، از او یاد می‌گیرند و روش او را پیروی می‌کنند. خیلی فرقی نمی‌کند که این «اوّلین کار»، خوب باشد یا نه. باور نمی‌کنید، این تاریخ زندگی بشر پیش روی شما! ببینید «نخستین‌»ها چقدر در مسیر دیگران تأثیر گذاشته‌اند.
ادامه مطلب...
 
فتنه ها در راه اند چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
اخلاق فردی و اجتماعی
28 بهمن 1394 ساعت 19:49
...شما اى مردم عرب، نشانه بلاهايى هستيد كه بسيار نزديك است. پس از مستى هاى نعمت بپرهيزيد، و از سختى هاى عقوبت حذر كنيد، و در گرد و غبار ظلمت شبهه، و ناهموارى راه فتنه، به وقت پديد آمدن طليعه اش، و آشكار شدن نهانش، و برقرارى محورش، و گردش آسيايش برجاى خويش ثابت بمانيد. آن فتنه هايى كه از مدارج پنهان شروع، و به سختى و زشتى آشكارى منتهى مى شود. رشد آن فتنه همچون رشد جوانى سريع و نيرومند، و آثارش همچون آثار سنگ محكم و سفت است. ستمكاران بر اساس پيمانها كه با هم دارند آن فتنه را از هم ارث مى برند.
ادامه مطلب...
 
زنگ مهدویت: انتظار، دوندگی دارد چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
20 بهمن 1394 ساعت 18:40
 ما در دو، سه سالی که با آقای فهیمی کلاس گذراندیم، یاد گرفتیم که باید بعد از هر واقعه‌ی کلاسی، یک گزارش تهیه کنیم و در این دو، سه سال، آقای فهیمی همیشه گوشزد می‌کرد که یک روز از این گزارش‌های کلاسی امتحان می‌گیرد؛ امتحانی غیر از امتحان پایان ترم و البتّه به همان مهمّی. با تذکّر گاه و بی‌گاه آقای فهیمی، ما هم گاه و بی‌گاه سری به گزارش‌هایمان می‌زدیم که مبادا آقای فهیمی یکهو تصمیم به برگزاری امتحان بگیرد و ما رفوزه شویم. این انتظار طولانی مدّت باعث شد که کم کم به این نتیجه برسیم که آقای فهیمی آنطورها هم که به نظر می‌آید، بی‌عیب و نقص و «همه‌چیز تمام» نیست و حدّاقل «بدقول» است! هرچند بعدها مجبور شدیم این حرفمان را پس بگیریم...
ادامه مطلب...
 
بر رسول(ص) چه گذشت: رویارویی دو سپاه در جنگ خندق چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
18 بهمن 1394 ساعت 18:50
 سپاه قریش به سرکردگی ابوسفیان و عده ای قبایل یهودی که کینه ای از مسلمانان و پیامبر (ص) داشتند، دسته دسته با تجهیزات جنگی وارد دامنه ی کوه احد شدند و چون مسلمانان را ندیدند، به سمت مدینه حرکت کردند تا به پشت خندق هایی که مسلمانان به توصیه سلمان فارسی حفر کرده بودند، رسیدند. حفر خندق و جنگیدن در چنین شرایطی برای کافران بسیار عجیب بود. آنان به خوبی می دانستند که این روش در میان اعراب مرسوم نبوده، در نتیجه متعجب شدند.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان نور: عبدالمطّلب، کلیددار کعبه چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
14 بهمن 1394 ساعت 19:17
 دور بستر عبدالمطّلب(علیه السلام)، جای سوزن انداختن نبود. تمامی ده پسر(1) و نوه‌ها و نتیجه‌هایش، دور بستر او حلقه زده بودند و نگاهشان را از سیمای باشکوه او برنمی‌داشتند. عبدالمطّلب(ع) از میان تمامی فرزندانش، تنها یکی را، که سخت می‌گریست، در آغوش می‌فشرد و خود با او اشک می‌فشاند. نگاهش در میان جمعیت پسرانش چرخید و با چشم، ابوطالب(ع) را فراخواند. وصیّتی داشت که می‌بایست فقط در گوش ابوطالب(ع) می‌خواندش.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان تاریکی: ابرهه‌ی پیل دار در ستیز با کعبه چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
اخلاق فردی و اجتماعی
14 بهمن 1394 ساعت 19:15
 دانه‌های درشت عرق از سر و روی «اَب̊ـرَهه» بر گردن سیه‌چرده‌اش جاری بود و از بس بر سر فیل سپید بزرگش فریاد کشیده بوده که سرخی چهره‌اش به کبودی می‌زد. فیل، در مرز حرم، بر زمین نشست و هر چه شلّاق بر گرده‌اش می‌زدند، از جای برنمی‌خواست؛ بلکه اگر چهل مرد او را به جلو نمی‌کشیدند، عقب عقب می‌رفت و قصد گریختن از میدان داشت.(1) ابرهه، با عصبانیت، هوا را از بینی‌اش بیرون داد و با خودش فکر کرد: «تقصیر این کلیددار کعبه، عبدالمطّلب است. او را سحر کرد.» و به یاد صحنه‌ای افتاد که فیل با دیدن عبدالمطّلب(علیه السلام)، در برابرش زانو زد و به او سلام کرد.(2) حتّی وقتی عبدالمطّلب(ع) از او پرسید: «آیا به کعبه حمله می‌بری؟» پاسخ داد: «نه!»(3) ابرهه با خودش گفت: من احمق بودم! باید همان لحظه‌ که چنین چیز بی‌سابقه‌ای را دیدم، پی به جادوی این خانواده می بردم!
ادامه مطلب...
 
یک سوزن به خود چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
اخلاق فردی و اجتماعی
13 بهمن 1394 ساعت 19:14
آنان كه از عيوب پاكند و از لطف خدا از گناهان سالمند، شايسته است به اهل گناه و معصيت ترحم آورند، و سرگرم شكرگزاری نعمت پاكى باشند، و اين شكر مانع آنان از عيبجويى ديگران شود.
ادامه مطلب...
 
حرف حساب: باور کنیم که ما را می بینند چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
اخلاق فردی و اجتماعی
10 بهمن 1394 ساعت 19:03
یکی از اساتید دوران تحصیلم همیشه می‌گفت:
قرآن می‌فرماید: «وَ إِنَّ عَلَيْكُمْ لحافِظِينَ كِرَامًا كَاتِبِينَ يَعْلَمُونَ مَا تَفْعَلُون: ای انسان! پیش شما افرادی هستند که از افعال و اقوال شما غافل نیستند و هر گفتار و رفتار و اشاره و ... را ثبت می‌کنند» 1
ادامه مطلب...
 
فردایی که او می آید چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
07 بهمن 1394 ساعت 12:55
... بدانيد در فردا ــ و مى آيد فردا به چيزى كه نمى دانيد ــ حاكمى غير از اين حاكمان، كارگزاران حكومتها را به زشتى اعمالشان كيفر خواهد داد، و زمين پاره هاى جگرش را براى او بيرون خواهد داد، و كليد گنجهايش را تسليم او خواهد كرد. پس او روش عدالت را به شما بنماياند، و آنچه از كتاب و سنّت متروك شده زنده گرداند.
...
ادامه مطلب...
 
یکتایی امیر(ع): در غلبه بر مرگ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
07 بهمن 1394 ساعت 12:47
 «مرگ»، حریف تو نبوده و نیست مولای قهّارم. نه آنکه تو گریزی از آن داشته باشی، مولا، که زندگی در این دنیای آلوده به زیورآلات شیطان، ارزشی بیش از پاپوش وصله خورده‌ات نداشت.(1) امّا مولا! تو غلبه کننده بر هر چیره‌شونده‌ای و لاجرم، مرگ، آن غلبه کننده بر هر چیز، یارای تاب و توان تو حیدرخوی را نداشت و ندارد.
ادامه مطلب...
 
زنگ مهدویت: شبکه‌ی مخفی الهی بر زمین چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
01 بهمن 1394 ساعت 17:50
 ما سر کلاس آقای فهیمی، فنون زیادی یاد گرفته بودیم؛ از جمله کوهنوردی در هوای سرد، کویر نوردی در گرم‌ترین فصل سال با آب جیره بندی، صبر کردن بدون غرولند برای رسیدن به نتیجه، تحلیل محتوایی فیلم‌های ترسناک و چیزهای دیگر. یکی از چیزهایی که در کلاس آقای فهیمی یاد گرفتیم، این بود که چگونه چشم و گوش آقای فهیمی باشیم و کسی نفهمد! البتّه این به معنای جاسوسی و زاغ سیاه چوب زدن نیست؛ بلکه به معنای حفظ اسرار همراه با زیرکی است که به قول آقای فهیمی، یکی از توشه‌های لازم برای کوله‌بار گذر از دوران غیبت است. بگذارید ماجرای مأمور مخفی شدنمان را برایتان بگویم.
ادامه مطلب...
 
بر رسول(ص) چه گذشت: مقدمات جنگ خندق چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
30 دی 1394 ساعت 18:48
 مشرکین به دستور ابوسفیان در غزوه ی بدر صغری حاضر نشدند. آنها آن سال را برای جنگ مناسب ندیدند و از این جهت مورد سرزنش بزرگان قریش و مردم مکه قرار گرفتند. در سال پنجم هجری ابوسفیان تصمیم گرفت با تجهیز سپاهی عظیم و اسلحه کافی لکه ی این ننگ را از دامن خود پاک کند.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان تاریکی: یهودیان، خواستار مرگ هاشم(ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
29 دی 1394 ساعت 18:50
 خبر در شهر «یثرب» پیچیده بود که هاشم(صلوات الله علیه)، فرزند با شرافت «عَبد‌مَناف»، قرار است با عبور از بازار «قینُقاع»(1)، برای خواستگاری سلما دختر ابی‌عمرو(صلوات الله علیها) برود. با پخش چنین خبری، ولوله‌ای در بازار یهودیان برپا شده بود و تمامی رهبانان و روحانیان(2) و زنان و مردان یهودی، برای تماشای قدّ و قامت برازنده‌ی هاشم، تجمّع کرده بودند.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان نور: هاشم و سلما، بزرگان بنی‌هاشم چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
29 دی 1394 ساعت 18:47
 «سلما» (صلوات الله علیها)، از آن زنانی نبود که به حرف و سخن هر عابر و رهگذری گوش بسپارد؛ او عاقل‌ترین دختر قبیله‌ی «بنی‌عَمرو» و پاک‌نهادترینشان بود؛(1) امّا سخنان دو غریبه‌ای که خود را از یاران «هاشم»(علیه السلام) معرفی کرده و سخنان عجیب و غریبی درباره‌ی او تحویل داده بودند، او را به هم ریخت و آشفته کرد. سلما، بی‌توجّه به بانویی که در دستش حنا می‌گذاشت و مویش را با مشک عطرآگین می‌کرد، اخم در هم کشید و به سخنان آن دو مرد فکر کرد. چیزهایی که درباره‌ی آن مرد زیباروی و باوقار و هیبت گفته بودند، هیچ با عقل جور درنمی‌آمد.
ادامه مطلب...
 
سایر مطالب...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 351 - 400 از 3015

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...