• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات
مقالات


پیشوایان تاریکی: دقیانوس، شاهی که خود را خدا می‌پنداشت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
11 آبان 1394 ساعت 18:43
 «دَقیانوس»، بیرون از قصرِ مرمرینش، در باغ زیبای پر گُل و درختش نشسته بود و مردم شهر، آرزومندانه به مراسم هر روزه‌ی او نگاه می‌کردند. سه پسر بچّه با لباس‌های حریر و خوش‌دوخت، از در قصر خارج شدند. در دست یکی جامی طلایی پر از مُشک، در دست دیگری جامی نقره‌ای پر از گلاب و بر دست دیگری، کبوتری با طوقی سرخ و طلایی نشسته بود. مراسم هر روز همین‌جا و همین‌گونه برپا می‌شد: پرنده با بانگ مربّی‌اش، خود را در جام مُشک و گلاب می‌غلتاند و آنگاه بالای سر پادشاه پرپر می‌زد و او را معطّر می‌کرد.(1)
ادامه مطلب...
 
پیشوایان نور: مشاوران خداپرست پادشاه افسوس چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
11 آبان 1394 ساعت 18:39
 «تملیخا» نگاهی محزون به پنج دوست دیگرش کرد. عالمان شهر و دوستان صمیمی‌اش که همانند برادر، دوستشان می‌داشت. مثل همیشه دور یک میز نشسته بودند و می‌خوردند و می‌نوشیدند و می‌خندیدند؛ امّا حال تملیخا مانند آنان نبود. «مکسلمینا»، پیش از آنکه تملیخا بتواند نگاه محزونش را از آنان بپوشاند، آن را دید. با سر به دیگر دوستانش اشاره کرد و تملیخا را نشان داد و گفت: «چه شده برادر؟ چرا مثل همیشه نیستی؟»
ادامه مطلب...
 
یکتایی امیر: در تار و مار کردن دشمنان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
امامت و تاریخ امامت
10 آبان 1394 ساعت 19:47
 تاریخ جز تو یگانه «حیدر کرّار» به خود ندیده است؛ که این مدال پر شرافت را کسی جز شجاع‌ترین مردم، رسول الله(صلی الله علیه و آله) بر گردن تو نیاویخت؛(1) آن هنگام که قلعه‌ی پر «مَرحبِ»(2) یهودیان را با یک سپر و یک شمشیر، چنان فتح کردی که گویی از ابتدا، یهودیان خوش آمد گویان دروازه‌های قلعه را سراسر برایت گشوده بودند! تو در این گشایش‌گری، هرگز به عقب بازنگشتی و هرگز از مهلکه نگریختی. این چنین تو ای مرد مردان، مدال «حمله‌برنده‌ی بی‌گریز» را بر سینه چسباندی.(3)
ادامه مطلب...
 
کریم ترین: صلحی که آبی بر آتش ریخت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
09 آبان 1394 ساعت 18:12
 فرض  کنید با اعضای خانواده دعوایتان می شود. حق هم با شماست. باز هم فرض کنید که پدر خانواده هستید و تنها کسی که مدافع سرسخت شماست، پسر کوچکتان است که تازگی ها یاد گرفته بگوید: «بابا!» اگر احساس کنید که ادامه ی این دعوا منجر به اتّفاق واقعاً بدی (مثل طلاق یا از هم پاشیدن خانواده) بشود، آیا از موضع خودتان پایین می آیید یا نه؟ عقل حکم می کند که در چنین موقعیتی لااقل به صورت موقّت آتش بس کنید و در وقت درست و حسابی دیگری، دیگران را از نادانی خودشان باخبر سازید. این مثال را برای آن زدیم که بفهمید چرا امام حسن(علیه السلام) مجبور به صلح با معاویه شدند.
ادامه مطلب...
 
بر رسول (ص) چه گذشت: آزارهای یهود چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
07 آبان 1394 ساعت 19:36
 مسلمانان در جنگ بدر پیروز شدند و این پیروزی شکوه و عظمت آنان را بیشتر از قبل کرد. اما یهودیان ساکن مدینه احساسات کاملا متفاوتی نسبت به این پیروزی داشتند. ترس و وحشت وجود یهودیان را گرفت. به این دلیل که تا آن زمان یهودیان اهمیت زیادى به تبلیغات اسلام و پیشرفت مسلمانان نمى‏دادند و خطرى از این ناحیه احساس نمى‏کردند اما پیروزى مسلمانان در جنگ بدر قدرت و نیروى آنها را آشکار ساخت و یهودیان با همه ی ثروت و جمعیتى که داشتند به فکر افتادند که وقتى قریش با آن قدرت و ساز و برگ جنگى در برابر پیروان این دین جدید شکست بخورند، این امکان وجود دارد که نوبت یهودیان هم برسد و آن وقت یا باید دین اسلام را بپذیرند یا به جنگ و جدال با مسلمانان بپردازند.
ادامه مطلب...
 
زنگ مهدویت: تا تشنه نباشیم، جویای آب نمی‌شویم چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
06 آبان 1394 ساعت 18:26
 وقتی شما دو سال شاگرد آقای فهیمی باشید، فکر می‌کنید همه جوره‌اش را دیده‌اید؛ امّا باور کنید ما که همه چیزی سر کلاس آقای فهیمی دیده بودیم هم باز از کارهای او تعجّب می‌کردیم. به قول امین، این مرد اعتقادی به درس دادن نداشت، فقط در کار «شیرفهم» کردن بود! ما جماعت سی نفره هم یک روز به طور کامل شیرفهم شدیم! یعنی در کلاس درس، به مرز بیچارگی رسیدیم تا بالاخره منظور آقای فهیمی را درک کردیم. بگذارید برایتان تعریف کنم.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان تاریکی: طرفداران مرگ مسیح(ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
03 آبان 1394 ساعت 18:11
 نعره‌ی سرمستانه‌ی یهودیان به هوا برخاسته بود. به گمانشان مسیح(علی نبینا و آله و علیه السلام) را گرفته بودند؛ امّا خداوند سخت آنان را به اشتباه انداخته بود.(1) یهودیان، چماق و مشعل در دست، مردی را که دائم فریاد می‌زد: «من عیسی نیستم!»، دست بسته به سوی صلیبی می‌بردند که از پیش برای کُشتن پیامبر خدا آماده کرده بودند.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان نور: عروج نبردکننده با دجّال چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
03 آبان 1394 ساعت 18:03
 وحشت، خانه‌ی به ظاهر امن حوّاریون را به هم ریخت و همه را سراسیمه کرد. همه به سرعت بیرون دویدند و هرکس از راهی گریخت؛ آن‌چنان که وقتی سربازان رومی وارد خانه شدند، هیچ کس در خانه نبود جز «یهودا اسخریوطی»(1) که فریاد می‌زد: «اینجاست! مسیح اینجاست!»؛ امّا عیسی بن مریم(علی نبینا و آله و علیه السلام)، آنجا نبود. در همان حوالی در میان بال‌های جبرئیل امین(علیه السلام) از دیدگان یهودیان تشنه به خونش مخفی شده بود؛(2) دل‌شکسته، بی یاور و در تبعید.
ادامه مطلب...
 
رجز های عاشقانه چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
01 آبان 1394 ساعت 07:56
شعرهاى حماسى كه جنگاوران در ميدان هاى نبرد مى‏خوانند رجز نام دارد. رجز نام يكى از شیوه های شاعرى عربى است كه نوعى تحرك و روانى در آن است. در گذشته و دوران جاهليت، از اين وزن شعر بيشتر در اشعارى كه جنبه مبارزه، دشنام يا تفاخر داشته استفاده مى‏شده ‏است. بكارگيرى اين وزن و آهنگ در شعرهاى حماسى كه مبارزان در ميدان هاى جنگ‏ مى‏ خواندند، سبب شده كه به آن اشعار، رجز گويند.
ادامه مطلب...
 
وقتی زیارت عاشورا معجزه می کند چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
معارف اسلامی
01 آبان 1394 ساعت 07:53
همۀ پیشوایان الهی اعجازگرند؛ ولی معجزات امام حسین(ع) همگانی‌تر است.
امام حسین(ع) هر چه داشت در طبق اخلاص نهاد و همه را یک‌جا، در راه خدا داد. خدا نیز به او پاداشی فراخور خداوندیش عطا فرمود:
شفا در تربت او، استجابت دعا در حرم او و دوای هر دردی را در گروی یک نگاه او قرار داد.
یکی از وسایل مهم و مجرّب برای توسّل به حضرت سیّدالشّهداء(ع) زیارت عاشورا است.
ادامه مطلب...
 
زیارت عاشورا بخوانیم، اما چطور؟ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
01 آبان 1394 ساعت 07:52
واقعا نیازی به اثبات آثار معجزه آسای زیارت عاشورا نیست، روایت ها و داستاهای بسیاری در این خصوص در تمامی دوره ها دیده و شنیده ایم، امّا خواندن زیارت عاشورا نیز شرایطی دارد، بهترین کیفیّت خواندن زیارت عاشورا بر اساس روایتی که از امام‌صادق(ع) نقل کرده‌اند، به قرار زیر است:
ادامه مطلب...
 
یزید بن معاویه، کسی که در وجودش خیری نبود چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
01 آبان 1394 ساعت 05:45
یازده سال از دوران امامت امام حسین(علیه السلام) در دوران معاویة بن ابی سفیان گذشت؛ امّا در چشم تاریخ، سخت ترین دوران برای سبط نبیّ(صلی الله علیه و آله) دوران کوتاه سه ساله ی خلافت یزید بن معاویه بود. دورانی که در آن، امام حسین(ع) برای نجات یافتن از بیعت با مردی که فسق و فجورش آشکار بود، به همراه خانواده اش به خانه ی خداوند پناه برد و پس از چندی برای آنکه مزدوران یزید خون او را در مکان امن خداوند نریزند، به سوی «کوفه» رفت و در همین سفر توسط لشکر ابن زیاد و یزید محاصره شد و به طرز خونباری به مقام رفیع شهادت رسید.
ادامه مطلب...
 
عاشورا، تاریخ همیشه جاویدان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
01 آبان 1394 ساعت 05:06
در بستر تاریخ کشتار بی رحمانه کم رقم نخورده است و در لا به لای تاریخ ملت ها و کشورها دفن شده و حتی شناسایی هم نشده است و بر عهده تاریخ شناسان است تا این وقایع را شناسایی و بررسی کنند و دریابند، چرا بشر جاه طلب و قدرت‌پرست اینگونه دستش به خون هم نوعانش آلوده شده است؟ در طول تاریخ، اتفاقات عجیب و دردناک بیشماری افتاده و  کشتارهای دسته جمعی و قتل عام های متعددی رخ داده است. نمونه ای از این قتل عام های دسته جمعی، جنگ هایی که در طول سال ها، در کشورهایی همچون فلسطین، ایران، عراق، بوسنی و... اتفاق افتاد. کشتارهای بی رحمانه هیتلر و بمب باران های شیمیایی در کشورهای مختلف و کشورگشایی شاهانی که بر این مرز و بوم تسلط داشتند، نمونه بارز همه این فجایع است؛ امّا همه ما برای هر کدام چقدر متأثر شده ایم و به یادمان مانده است؟ چقدر برای این فجایع و زنده نگه داشتن آن  یا حفظ آثار و کسانی که در این راه ها قدمی برداشته اند تلاش کرده ایم؟
ادامه مطلب...
 
عاشورا در نگاه اهل تسنن چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
01 آبان 1394 ساعت 05:03
واقعه عاشورا، یکی از وقایعی است که به این راحتی قابل انکار نیست. شاید خیلی از اتفاقاتی که از زمان رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) و در زمان حیات امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) و حضرت زهرا(سلام الله علیها) و فرزندشان امام حسن مجتبی(ع) رخ داد، از طرف دشمنان و معاندان و یا علمای اهل سنت قابل انکار و یا کتمان بوده باشد؛ امّا این واقعه به سبب دلایل بسیاری قابل چشم پوشی از طرف هیچ کس در طول تاریخ نبوده است.
ادامه مطلب...
 
حضرت مادر(س)، منتقم خون حسین(ع) در قیامت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
30 مهر 1394 ساعت 15:43
با خودم مرور می کنم آن روزی را که جبرئیل به رسول خدا(ص) خبر از فرزندی برای فاطمه(س) داد که تشنه و مظلوم توسط امتش شهید می شود و حالا نبی خدا(ص) می بایست این خبر را به ام ابیها(س) بدهد. فاطمه(س) خبر را که شنید دلش زیر و رو شد و گفت: من نیازی به چنین فرزندی ندارم. پدر برایش بیشتر توضیح داد و گفت از اینکه خداوند سلام رسانده و فرموده که اگر فرزند تو شهید شود، امامت و ولایت و وصایت در نسل تو قرار خواهد گرفت و اینگونه فاطمه(س) راضی شد به رضای خدا.(1)
ادامه مطلب...
 
امام حسین(ع) محبوب قلب رسول(ص) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
30 مهر 1394 ساعت 15:37
چهره ی امام حسین(ع) در روایات اهل تسنّن
اهل «مدینه» و مسلمانانی که گذرشان به آنجا می افتاد، بارها عطوفت و مهربانی رسول خدا(صلی الله علیه و آله) را نسبت به دو سبط برگزیده شان، حسن و حسین(علیهما السلام) دیده بودند. دیده بودند که چگونه آنان را در آغوش و روی دو زانو می نشاند و بارها و بارها جمله‌ی «آنها را دوست دارم» را تکرار می کرد.
ابوهریره می گوید که روزی رسول خدا(ص) نزد ما آمد و امام حسن و حسین(ع) همراه او بودند. یکی را بر یک بازویش به بغل چسبانده بود و دیگری را با بازوی دیگرش.
ادامه مطلب...
 
اقسام زاری چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
30 مهر 1394 ساعت 15:36
گاهی دیده‌ای دلت سخت می‌گیرد، امّا اشکت جاری نمی‌شود و گاهی بغضی که در گلویت مانده، هق‌هقی دردناک می‌شود و به زاری می‌افتی؟ از «آهِ غمگین»ی که دوستدار حسین بن علی(علیه السلام) می‌کشد تا هق‌هقی که بدنش را به لرزه می‌اندازد، مراتبی است که برای اقسام زاری و سوگواری ذکر کرده‌اند.
ادامه مطلب...
 
بر رسول(ص) چه گذشت: عهد شکنی، ویژگی قدیمی یهودیان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
29 مهر 1394 ساعت 19:19
 در مطالب گذشته به این موضوع اشاره شد که حضرت رسول (ص) به خوبی می دانستند که تا اوضاع داخلی مدینه سر و سامان پیدا نکند و یهودیان با مسلمانان متحد نشوند، هرگز نهال اسلام در این محیط پرورش نخواهد یافت و مسلمانان و یهودیان با هم قراردادی را بستند. اما آنچه در این جا مطرح می شود این است که آیا یهودیان با توجه به سابقه ی تاریخی شان به این معاهده وفادار و متعهد باقی ماندند یا نه؟
ادامه مطلب...
 
یکتایی امیر(ع): در مقامات اُخروی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
29 مهر 1394 ساعت 19:14
 فقط خدا می داند که تو، تو دلاورترین جنگاور، تو شجاع‌ترین مجاهد، تو یاورترین در دین خدا، تو عادل ترین قاضی، تو مهربان ترین حاکم در نزد خداوند چه پاداشی داری. فقط خداوند، آن عالی ترینی که عالی تر از او نیست، می تواند بر زخم‌هایی که از شمشیر خوردی و از جراحت هایی که از تهمت شنیدی، مرهم بگذارد.
ادامه مطلب...
 
­زنگ مهدویت: همه چیز قابل تغییر است مگر قول خداوند چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
28 مهر 1394 ساعت 19:43
 آقای فهیمی یک دفتر حضور و غیاب داشت که خودش به آن می گفت «دفتر محو و ثبت» و بین بچّه ها هم به همین اسم معروف شده بود. علّتش هم این بود که بعضی چیزهایی را که در دفترش با مداد می‌ نوشت، می فهمیدیم که بعداً می تواند پاکش کند و به قول بچّه ها از صفحه ی روزگار «محو»اش کند و بعضی مطالب هم با خودکار می نوشت که یعنی کار از کار گذشته بود و دیگر آن را عوض نمی کرد. البتّه ما می دانستیم که می تواند آن را لاک بگیرد؛ ولی به قول خود آقای فهیمی، «قانون، قانون است و قانون را نباید دم به دقیقه تغییر داد.» یک بار بالاخره سر کلاس ماجرایی پیش آمد که یکی پرسید: «آقا اصلاً چرا دفتر شما این مدلی است؟» و جوابش آن طوری که ما انتظار داشتیم، دم دستی نبود! بگذارید برایتان تعریف کنم...
ادامه مطلب...
 
سایر مطالب...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 401 - 450 از 2974

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

سوسک‌های قرآن خوان
حشرات کامل olivieri P. که نام محلّی آن در ایران «قرآن خوانک» است، در حدود 30 تا 40 میلی متر طول دارند و پهنای بدن آن در عریض ترین قسمت تا 20 میلی متر می رسد . شاخک هایشان ده مفصلی است که در حشره نر 7 مفصل و در حشره ماده 5 مفصل به صورت ورقه ای (Lameli Form  ) در آمده است .
ادامه مطلب...