• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات
مقالات


پیش گفته از شهادت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
10 آذر 1394 ساعت 18:09
در این مجموعه به برخی از پیش‌گویی‌های معصومان(علیهم السلام) درباره‌ی شهادت امام حسین(علیه السلام) و واقعه‌ی کربلا پرداخته ایم.
ادامه مطلب...
 
آیات حسینی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
10 آذر 1394 ساعت 18:07
در این مطالب به آیاتی اشاره می کنیم که در شأن امام حسین (ع) نازل شده اند.
ادامه مطلب...
 
شباهت امام حسین(ع) و پیامبران چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
10 آذر 1394 ساعت 18:05
در مجموعه مطالب «شباهت امام حسین (ع) و پیامبران» در پی آنیم که زندگی دنیوی و اخروی پیامبران پیشین الهی را با امام حسین (ع) مقایسه نماییم و در نهایت شباهت های آنان را برشمریم. باشد که میراث بر رنج پیامبران را بهتر بشناسیم. ان شاء الله.
ادامه مطلب...
 
اعمال حسینی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
10 آذر 1394 ساعت 18:00
مطلب «اعمال حسینی» به آداب و ثواب اعمالی اشاره داره که به نحوی به امام حسین(علیه السلام) مرتبطند.
ادامه مطلب...
 
احیاگر چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
10 آذر 1394 ساعت 17:58
مجموعه‌ی «احیاگر» بیانگر وقایع رفته بر خاندان آل رسول(صلی الله علیه و آله) پس از عاشورا تا اربعین است. دورانی که خون امام حسین(علیه السلام) و یارانشان مظلومانه در کربلا ریخته شد و پیامبران عاشورا، حضرت زین‌العابدین (ع) و حضرت زینب(س) پیام ایشان را از کربلا، شهر به شهر بردند و به تبلیغ امری پرداختند که دین رسول خدا(ص) را احیا می کرد.
ادامه مطلب...
 
حرف حساب: حرکت با سرعت هستی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
اخلاق فردی و اجتماعی
04 آذر 1394 ساعت 18:10
شیخ رجبعلی خیاط در توصیه‌ای در زمینه حرکت و رشد انسان می گوید:
«هستي به سرعت غير قابل باوري در حركت است و همين حركت در اندام شما وجود دارد و كل عالم با اين شتاب به سوي خدا روانند.
در نتيجه چنان بيانديشيد و حركت كنيد كه از ميدان وسيع اين مغناطيس خارج نشويد كه خالق را بشناسيد و به عظمت خود پي ببريد. و اين خلقت حيرت انگيز که نامش انسان است را از دست ندهيد.»
ادامه مطلب...
 
زنگ مهدویت: نشانه‌های یک «فرد برگزیده» چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
03 آذر 1394 ساعت 18:32
 ما سر کلاس‌های آقای فهیمی به شدّت! متوجّه این نکته شده بودیم که همه‌ی ما نسبت به محیط اطرافمان، بی‌توجّهیم. نشانه‌ها را نمی‌بینیم؛ علامت‌ها را نمی‌شناسیم و در نتیجه وقتی همینطور «سر به هوا» راه می‌رویم، آخر و عاقبتمان به یک «چاه» ختم می‌شود. مثل این می ماند که قبل از وقوع زلزله، صدای سگ و گربه و مرغ و خروس‌ها را نشنیده بگیری و حتّی بدتر از آن: اصلاً دور و بر خودت یک دانه سگ و خروس باقی نگذاری! این نکته را وقتی خیلی خوب شیرفهم شدیم که سر کلاس با آقای فهیمی یک بازی کردیم. آقای فهیمی اسم این کلاس را گذاشته بود «من کیستم!» و باور کنید با تمام بازی‌هایی که تا به حال کرده‌اید متفاوت بود.
ادامه مطلب...
 
بر رسول(ص) چه گذشت: پایان جنگ احد چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
03 آذر 1394 ساعت 18:14
 پس از انتشار شایعه ی شهادت رسول خدا(ص) و فرار عده ای از مسلمانان از میدان جنگ، قریشیان  کم کم به میدان کارزار برگشتند و به جنگ ادامه دادند.
البته افرادی نیز پس از اینکه شنیدند خبر شهادت رسول خدا (ص) شایعه ای بیش نبوده، به میدان جنگ برگشتند و کم کم اطراف پیغمبر(ص) را گرفتند و سرسختانه شروع به دفاع از آن حضرت(ص) کردند و رسول خدا(ص) نیز مصلحت را در آن دید که به سمت کوه احد حرکت کنند و دامنه کارزار را به آنجا که جاى مطمئن ترى بود بکشانند.
ادامه مطلب...
 
مرگ گرامی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
03 آذر 1394 ساعت 04:43
هر مردى از شما به وقت رويارويى با دشمن در خود قوّت قلب حس مى‏ كند و در يكى از برادرانش سستى و ترس مى ‏بيند، به خاطر اين برترى شجاعتى كه به او عنايت شده، آنچنان كه از خود دفاع مى‏كند از برادرش دفاع كند. چه اينكه اگر خدا مى ‏خواست او را هم مانند وى قرار مى ‏داد.
مرگ خواهنده‏ اى شتابان است كه ثابت قدم و فرارى از چنگش نجات نيابند.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان نور: هم‌نشین نهنگ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
01 آذر 1394 ساعت 19:33
 بی‌حال و بی‌رمق، با پوستی همچون نوزادان تازه متولّد شده، خود را به ساحل کشاند. به راستی هم گویا پروردگارش با نجاتش از دهان نهنگ، به او حیاتی نو بخشیده بود. زیر تیغ آفتاب، دست نرم و چروکیده‌اش را به زحمت بالا آورد تا از پوست نازکش محافظت کند؛ امّا آن پروردگار یکتا و مهربان، حتّی نگذاشت که دستش به بلندی صورتش برسد. همان لحظه، بوته‌ای در بالای سرش رویید و برگ‌هایش را بر روی صورتش پهن کرد و درست در همان هنگامی که گرسنگی به او روی آورد، بوته‌ی سبز، کدوی تازه در اختیارش گذاشت.(1)
ادامه مطلب...
 
یکتایی امیر(ع): در باب‌اللهی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
30 آبان 1394 ساعت 19:12
 بی‌تو، قلعه‌ی رفیع خداوند قهّار، خانه‌ی بی‌روزنی است که نه پنجره‌ای برای داخل شدن بر آن است و نه دری برای ورود. بی‌تو، حتّی اگر در محاصره‌ی گرگان هم باشیم، دری از سوی رحمت به رویمان گشاده نمی‌شود؛ راحت بگویم مولایم؛ بی تو سرگردان در بیابان گمراهی می‌مانیم، آنقدر در پریشانی خویش دست و پا می‌زنیم که پریشانی، عادت زیستنمان می شود. امّا مولا! کافی است، دست، به سوی دست خیبرگشایت دراز کنیم و یک «علی، مددی» بخوانیم تا در حصار امن خداوند وارد شویم که تو باب اللهی و جز تو دری برای ورود به قلعه‌ی خداوند نیست.(1)
ادامه مطلب...
 
در سرسپاری اندکید چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 2
معارف اسلامی
27 آبان 1394 ساعت 19:49
من چون محور آسيا هستم که آسيا دور من مى‏گردد و من به جاى خود ثابتم و هنگامی که از جاى خود جدا شوم آسيا از مدار خود خارج مى‏ شود و همه ی امور به هم مى ‏ريزد.
ادامه مطلب...
 
مسکّن قلبها:چه طور با صاحب عزا برخورد کنیم چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
27 آبان 1394 ساعت 19:41
 همیشه وقتی در فیلم ها مراسم خاک سپاری خارجی ها را می دیدم، که افراد کمی با گلی در دست بر سر مزار می آیند و چند قطره اشک می ریزند و بعد هر کس به دنبال کار خود می رود با خودم فکر می کردم که علت این همه تفاوت در مراسم های ما با آنان از کجا نشأت می گیرد. امّا بعدها متوجه شدم که تسلیت گفتن به شخصی که مصیبت دیده و دلداری دادن به او، کاری مستحب و سفارش شده است. یادآوری وعده‏هايى كه خداوند به صابران و مصيبت ديدگان داده است و گفتن از مقدرات الهی مسئله ای است که در اسلام مورد تایید و سفارش قرار گرفته است.
ادامه مطلب...
 
کریم ترین: محتوای صلح امام حسن(ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
25 آبان 1394 ساعت 18:37
 معصوم بودن و علم کامل داشتن امام حسن مجتبی(علیه السلام) را لحظه‌ای کنار بگذارید تا بتوانید کمی خودتان را در موقعیت ایشان قرار دهید: در میانه‌ی میدان جنگ هستید، فرماندهان شما یا به شدّت زخمی‌اند یا خودشان را به دشمن فروخته اند؛ سربازان لشکر شما هم به هر دلیلی حاضر به پیروی از شما نیستند؛ از طرفی معدود دوستانتان در خطر جدّی نابود شدند و اگر آنها هم از بین برود، دین و آئینی که با خون‌دل خوردن‌های بسیار رسول خدا(صلی الله علیه و آله) و زخم شمشیرهای هزارگونه‌ی امیرمؤمنان علی(ع) ثمر داده است، از بین خواهد رفت. در چنین وضعیتی شما سه راه بیشتر ندارید:
ادامه مطلب...
 
زنگ مهدویت: مُردگانی که نمرده‌اند چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
24 آبان 1394 ساعت 19:29
 یک ماهی سر کلاس درس آقای فهیمی، کارمان شده بود فیلم ترسناک دیدن. نه آنکه بدمان بیایدها! نه! ولی وقتی کسی به شما یک ماه انواع فیلم با موضوع «زامبی» نشان بدهد و بعدش هم از شما بخواهد ارتباط آن را با عقاید دینی پیدا کنید، دیگر حالتان از هر چه فیلم ترسناک است به هم می‌خورد. فکر کنید: زامبی! دین اسلام! آخر چه ربطی دارد؟ ما هم اوّلش فکر می کردیم ربط ندارد؛ ولی کاشف به عمل آمد که انگار یک چیزهایی در آن حق است. بگذارید از روز نقد فیلمها برایتان بگویم. روزی که همه‌مان یک پا فرهیخته‌ی سینماگر شدیم.
ادامه مطلب...
 
بر رسول(ص) چه گذشت: ترک تنگه ی احد، عامل شکست مسلمانان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
23 آبان 1394 ساعت 18:49
 نیمه ماه شوال بود.جنگ احد شروع شد. رسول خدا (ص) لشکریان خود را که هفتصد نفر بودند چنان قرار دادند که پشت آنها به کوه احد و رو به سوى مکه و لشکریان قریش بود و چون در کوه احد دره و شکافى قرار داشت که دشمن مى‏توانست از آنجا خود را به مسلمانان رسانده و از آن سو حمله کنند ، پیغمبر(ص) ، «عبد الله بن جبیر» را با پنجاه نفر تیرانداز در آنجا گماشتند و به آنها دستور دادند از آن دره نگهبانى کنند و مراقب باشند تا دشمن از آنجا حمله نکند و چون مى‏دانستند نگهبانى آن دره براى پیروزى لشکریان بسیار مؤثر است ، سفارش و تأکید زیادى به آنها کردند و نقل شده که فرمودند: «اگر دیدید ما دشمن را شکست داده و تا مکه نیز آنها را تعقیب کردیم ، شما از جاى خود حرکت نکنید و اگر هم دیدید آنها ما را شکست داده و وارد مدینه شدند ، باز هم شما از جاى خود حرکت نکنید و [...] اگر دیدید همگى ما نیز کشته شدیم ، شما از جاى خود حرکت نکنید ، زیرا شکست ما از همین جا شروع خواهد شد».
ادامه مطلب...
 
غصه هایت را خالی کن چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 2
اخلاق فردی و اجتماعی
23 آبان 1394 ساعت 08:48
شیخ رجبعلی خیاط (رحمة الله علیه) توصیه ی بسیار زیبایی داشتند:
«بطری وقتی پر است و می خواهی خالی اش کنی، خمش می کنی. هر چه خم شود خالی تر می شود، اگر کاملا رو به زمین گرفته شود، سریع تر خالی می شود.
دل آدم هم همین طور است، گاهی وقتها پر می شود از غم، از غصه. قرآن می گوید: هر گاه دلت پر شد از غم و غصه ها؛ خم شو و به خاک بیفت. «وَكُن مِّنَ السَّاجِدِین: و از سجده کنندگان باش تا اندوه تو برطرف گردد(1)».
ادامه مطلب...
 
یکتایی امیر(ع): در فرزندان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
21 آبان 1394 ساعت 19:19
 از نور، جز نور زاده نمی‌شود و از شیر، جز شیربچّه. وقتی تو خورشید، پدر باشی مولا، معلوم است که آسمان پر از نورانیتِ ستاره‌بارانِ فرزندان تو می‌شود. تو را نه برای آنکه «ابو الأئمّه؛ پدر امامان» می‌خوانیم،(1) بلکه برای آنکه پدر عبّاسی(علیه السلام)، می‌بایست یکتاترین پدر عالم خواند؛ آنی که خود پدر فضیلت بود.(2) گیرم که تو والامقام، در مرتبه، یازده بار دیگر تکرار شدی؛ امّا محال است اهالی بالا، همچو عبّاس تو را به خود ببینند.
ادامه مطلب...
 
جاماندگان: چرایی قیام های پس از عاشورا؟ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
21 آبان 1394 ساعت 19:13
واقعه کربلا، قیامی در جهت اصلاح جامعه آن روز بود تا بیشتر از آن به ورطه نابودی نرود. نمی توان نقش آفرینی این واقعه عظیم را، در اتفاقات سیاسی و اجتماعی بعد از آن نادیده گرفت. افراد بسیاری بودند که بعد از عاشورای 61 ه.ق. دست خوش تغییرات قرار گرفتند.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان نور: یاران غار و بیداری پس از سه قرن چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
20 آبان 1394 ساعت 18:23
 همه چیز عوض شده بود. همه چیز! «تملیخا» لباس قرض گرفته‌ی چوپانی را بر شانه‌اش محکم کرد و به راهی چشم دوخت که منتهی به آن غار می‌شد. چشم ده ها نفر از مردم به او خیره و صدای گامهایشان، همراه او شده بود. حتّی سلطان یکتاپرست و مؤمن شهر، «عبدالرّحمن» و نمایندگان او هم در این همایش شگفت انگیز حضور داشتند.
ادامه مطلب...
 
سایر مطالب...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 401 - 450 از 2998

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

پر سر و صداترین جانور دنیا
 این حشره که قایقران کوچک آبی یا Micronecta scholtzi نامیده میشود کمتر از ۲ میلیمتر طول دارد اما این جانور کوچک پر سر و صداترین حیوان روی زمین است. این حشره آبزی که در اروپا بسیار دیده می شود می تواند صدایی به بلندی ۹۹.۲ دسی بل تولید کند.
ادامه مطلب...