• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات
مقالات


وقتی زیارت عاشورا معجزه می کند چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
معارف اسلامی
01 آبان 1394 ساعت 07:53
همۀ پیشوایان الهی اعجازگرند؛ ولی معجزات امام حسین(ع) همگانی‌تر است.
امام حسین(ع) هر چه داشت در طبق اخلاص نهاد و همه را یک‌جا، در راه خدا داد. خدا نیز به او پاداشی فراخور خداوندیش عطا فرمود:
شفا در تربت او، استجابت دعا در حرم او و دوای هر دردی را در گروی یک نگاه او قرار داد.
یکی از وسایل مهم و مجرّب برای توسّل به حضرت سیّدالشّهداء(ع) زیارت عاشورا است.
ادامه مطلب...
 
زیارت عاشورا بخوانیم، اما چطور؟ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
01 آبان 1394 ساعت 07:52
واقعا نیازی به اثبات آثار معجزه آسای زیارت عاشورا نیست، روایت ها و داستاهای بسیاری در این خصوص در تمامی دوره ها دیده و شنیده ایم، امّا خواندن زیارت عاشورا نیز شرایطی دارد، بهترین کیفیّت خواندن زیارت عاشورا بر اساس روایتی که از امام‌صادق(ع) نقل کرده‌اند، به قرار زیر است:
ادامه مطلب...
 
یزید بن معاویه، کسی که در وجودش خیری نبود چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
01 آبان 1394 ساعت 05:45
یازده سال از دوران امامت امام حسین(علیه السلام) در دوران معاویة بن ابی سفیان گذشت؛ امّا در چشم تاریخ، سخت ترین دوران برای سبط نبیّ(صلی الله علیه و آله) دوران کوتاه سه ساله ی خلافت یزید بن معاویه بود. دورانی که در آن، امام حسین(ع) برای نجات یافتن از بیعت با مردی که فسق و فجورش آشکار بود، به همراه خانواده اش به خانه ی خداوند پناه برد و پس از چندی برای آنکه مزدوران یزید خون او را در مکان امن خداوند نریزند، به سوی «کوفه» رفت و در همین سفر توسط لشکر ابن زیاد و یزید محاصره شد و به طرز خونباری به مقام رفیع شهادت رسید.
ادامه مطلب...
 
عاشورا، تاریخ همیشه جاویدان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
01 آبان 1394 ساعت 05:06
در بستر تاریخ کشتار بی رحمانه کم رقم نخورده است و در لا به لای تاریخ ملت ها و کشورها دفن شده و حتی شناسایی هم نشده است و بر عهده تاریخ شناسان است تا این وقایع را شناسایی و بررسی کنند و دریابند، چرا بشر جاه طلب و قدرت‌پرست اینگونه دستش به خون هم نوعانش آلوده شده است؟ در طول تاریخ، اتفاقات عجیب و دردناک بیشماری افتاده و  کشتارهای دسته جمعی و قتل عام های متعددی رخ داده است. نمونه ای از این قتل عام های دسته جمعی، جنگ هایی که در طول سال ها، در کشورهایی همچون فلسطین، ایران، عراق، بوسنی و... اتفاق افتاد. کشتارهای بی رحمانه هیتلر و بمب باران های شیمیایی در کشورهای مختلف و کشورگشایی شاهانی که بر این مرز و بوم تسلط داشتند، نمونه بارز همه این فجایع است؛ امّا همه ما برای هر کدام چقدر متأثر شده ایم و به یادمان مانده است؟ چقدر برای این فجایع و زنده نگه داشتن آن  یا حفظ آثار و کسانی که در این راه ها قدمی برداشته اند تلاش کرده ایم؟
ادامه مطلب...
 
عاشورا در نگاه اهل تسنن چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
01 آبان 1394 ساعت 05:03
واقعه عاشورا، یکی از وقایعی است که به این راحتی قابل انکار نیست. شاید خیلی از اتفاقاتی که از زمان رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) و در زمان حیات امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) و حضرت زهرا(سلام الله علیها) و فرزندشان امام حسن مجتبی(ع) رخ داد، از طرف دشمنان و معاندان و یا علمای اهل سنت قابل انکار و یا کتمان بوده باشد؛ امّا این واقعه به سبب دلایل بسیاری قابل چشم پوشی از طرف هیچ کس در طول تاریخ نبوده است.
ادامه مطلب...
 
حضرت مادر(س)، منتقم خون حسین(ع) در قیامت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
30 مهر 1394 ساعت 15:43
با خودم مرور می کنم آن روزی را که جبرئیل به رسول خدا(ص) خبر از فرزندی برای فاطمه(س) داد که تشنه و مظلوم توسط امتش شهید می شود و حالا نبی خدا(ص) می بایست این خبر را به ام ابیها(س) بدهد. فاطمه(س) خبر را که شنید دلش زیر و رو شد و گفت: من نیازی به چنین فرزندی ندارم. پدر برایش بیشتر توضیح داد و گفت از اینکه خداوند سلام رسانده و فرموده که اگر فرزند تو شهید شود، امامت و ولایت و وصایت در نسل تو قرار خواهد گرفت و اینگونه فاطمه(س) راضی شد به رضای خدا.(1)
ادامه مطلب...
 
امام حسین(ع) محبوب قلب رسول(ص) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
30 مهر 1394 ساعت 15:37
چهره ی امام حسین(ع) در روایات اهل تسنّن
اهل «مدینه» و مسلمانانی که گذرشان به آنجا می افتاد، بارها عطوفت و مهربانی رسول خدا(صلی الله علیه و آله) را نسبت به دو سبط برگزیده شان، حسن و حسین(علیهما السلام) دیده بودند. دیده بودند که چگونه آنان را در آغوش و روی دو زانو می نشاند و بارها و بارها جمله‌ی «آنها را دوست دارم» را تکرار می کرد.
ابوهریره می گوید که روزی رسول خدا(ص) نزد ما آمد و امام حسن و حسین(ع) همراه او بودند. یکی را بر یک بازویش به بغل چسبانده بود و دیگری را با بازوی دیگرش.
ادامه مطلب...
 
اقسام زاری چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
30 مهر 1394 ساعت 15:36
گاهی دیده‌ای دلت سخت می‌گیرد، امّا اشکت جاری نمی‌شود و گاهی بغضی که در گلویت مانده، هق‌هقی دردناک می‌شود و به زاری می‌افتی؟ از «آهِ غمگین»ی که دوستدار حسین بن علی(علیه السلام) می‌کشد تا هق‌هقی که بدنش را به لرزه می‌اندازد، مراتبی است که برای اقسام زاری و سوگواری ذکر کرده‌اند.
ادامه مطلب...
 
بر رسول(ص) چه گذشت: عهد شکنی، ویژگی قدیمی یهودیان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
29 مهر 1394 ساعت 19:19
 در مطالب گذشته به این موضوع اشاره شد که حضرت رسول (ص) به خوبی می دانستند که تا اوضاع داخلی مدینه سر و سامان پیدا نکند و یهودیان با مسلمانان متحد نشوند، هرگز نهال اسلام در این محیط پرورش نخواهد یافت و مسلمانان و یهودیان با هم قراردادی را بستند. اما آنچه در این جا مطرح می شود این است که آیا یهودیان با توجه به سابقه ی تاریخی شان به این معاهده وفادار و متعهد باقی ماندند یا نه؟
ادامه مطلب...
 
یکتایی امیر(ع): در مقامات اُخروی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
29 مهر 1394 ساعت 19:14
 فقط خدا می داند که تو، تو دلاورترین جنگاور، تو شجاع‌ترین مجاهد، تو یاورترین در دین خدا، تو عادل ترین قاضی، تو مهربان ترین حاکم در نزد خداوند چه پاداشی داری. فقط خداوند، آن عالی ترینی که عالی تر از او نیست، می تواند بر زخم‌هایی که از شمشیر خوردی و از جراحت هایی که از تهمت شنیدی، مرهم بگذارد.
ادامه مطلب...
 
­زنگ مهدویت: همه چیز قابل تغییر است مگر قول خداوند چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
28 مهر 1394 ساعت 19:43
 آقای فهیمی یک دفتر حضور و غیاب داشت که خودش به آن می گفت «دفتر محو و ثبت» و بین بچّه ها هم به همین اسم معروف شده بود. علّتش هم این بود که بعضی چیزهایی را که در دفترش با مداد می‌ نوشت، می فهمیدیم که بعداً می تواند پاکش کند و به قول بچّه ها از صفحه ی روزگار «محو»اش کند و بعضی مطالب هم با خودکار می نوشت که یعنی کار از کار گذشته بود و دیگر آن را عوض نمی کرد. البتّه ما می دانستیم که می تواند آن را لاک بگیرد؛ ولی به قول خود آقای فهیمی، «قانون، قانون است و قانون را نباید دم به دقیقه تغییر داد.» یک بار بالاخره سر کلاس ماجرایی پیش آمد که یکی پرسید: «آقا اصلاً چرا دفتر شما این مدلی است؟» و جوابش آن طوری که ما انتظار داشتیم، دم دستی نبود! بگذارید برایتان تعریف کنم...
ادامه مطلب...
 
کریم ترین: فرماندهی که امامش را فروخت... چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
27 مهر 1394 ساعت 18:08
 می دانید فرمانده در لشگر  و سپاه چه نقشی دارد؟ او کسی است که با فکرش دیگران را به سمتی که می خواهد می برد و باقی سپاه چشم دوخته به حرکات او، جا پای قدمهای او می گذارند. البتّه اگر سپاهی، جا پای فرماندهش نگذارد و هر کس بخواهد سازی بزند، حتماً بی سامان و ضعیف است. به همین خاطر است که در لشکر، انتخاب فرمانده بسیار مهم است. لشکر امام حسن(علیه السلام) سه فرمانده داشت که یکی از آن سه نفر رئیس همه بود و همان سرفرمانده، سپاه امام حسن(ع) را ترک گفت و لشکر را به سمت نابودی و شکست کشاند. نام او «عبید الله بن عبّاس» بود. فرزند عبّاس عموی رسول خدا(صلی الله علیه و آله).
ادامه مطلب...
 
پیشوایان نور: مسیحِ احیاگر چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
23 مهر 1394 ساعت 06:02
 زن سراسیمه شده بود. اگر همسرش صدایش نکرده بود، پا و سر برهنه از خانه بیرون می دوید. چرا که همین چند لحظه پیش، «عازر»، برادر عزیزتر از جانش، در مقابل چشمانش جان باخت. در دست های او، آخرین نفس را کشید. خواهر رنج کشیده، عازر را همان طور که چشمهای بازش به سقف دوخته شده بود روی زمین گذاشت و از در بیرون دوید. به هر حال عازر، دوست و رفیق عیسی مسیح(علی نبینا و آله و علیه السلام) بود و کسی در شهر و سرزمین نبود که نداند که فرزند مریم(ع) چه نَفَس معجزه گری دارد.
ادامه مطلب...
 
یکتایی امیر(ع): در مطیع کردن خورشید چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
21 مهر 1394 ساعت 19:21
 تو با اعجاز خود، حساب و کتاب منجّمان و ستاره شناسان را به هم ریختی مولا! مردم همه صدای مهیب بازگشت خورشید را از پشت کوه های مغرب، به میانه ی آسمان شنیدند(1) و تبدیل تابش رو به زوال آن به آفتاب ظهر را دیدند(2) امّا لبّیک شادمانه ی خورشید(3) از اطاعت تو را نشنیدند و عظمت فرمانروایی تو و کرنش موجودات در برابر فرمانت را ندیدند. جز این نیست، مولای همه چیز، که خورشید، به دستور تو هر روز از شرق می تابد و نه از غرب.(4)
ادامه مطلب...
 
زنگ مهدویت: تابلوها و نشانه های «نزدیک می شوید» به ظهور چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
21 مهر 1394 ساعت 19:12
 راستش بعضی اوقات آرزو می کردم که آقای فهیمی هم مثل باقی معلم ها گچ را بردارد و از اوّل کلاس تا آخر کلاس یک ریز حرف بزند و بعد هم امتحانش را بگیرد! لااقل اینطوری آدم می توانست سر کلاس بخوابد! امّا آقای فهیمی یک طوری از ما کار می کشید که انگار وظیفه به گردنش گذاشته بودند که ما را بیدار نگه دارد! بیدار که چه عرض کنم. یک بار حرکتی برای درسش انجام داد که بیشتر به «له و لورده» کردن بچّه های کلاس شبیه بود تا کلاس درس! اسم آن چند جلسه ی پشت سر همِ کذایی را هم گذاشته بود: «اکتشافات» و خودش می گفت می خواهد ما چیز بزرگی را کشف کنیم.
ادامه مطلب...
 
مسکّن قلبها: نوحه سرائى براى مردگان‏ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
18 مهر 1394 ساعت 18:58
 اولین بارم بود که چنین عزاداری ای را می دیدم. وارد حسینیه ای در نجف شدم و زنانی را دیدم که با هم نوحه ای در وصف شهادت امام حسین (ع) می خواندند و عده ای در میان آنها بالا و پایین می پریدند و بر سر می زدند.
ادامه مطلب...
 
بر رسول (ص) چه گذشت: قراردادی با یهودیان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
تاریخ پیامبران
16 مهر 1394 ساعت 17:52
 هر جامعه ای را که نگاه کنیم، قومیت ها و مذاهب مختلفی دارند. از امریکا و کانادا و کشورهای اروپایی گرفته تا هند و چین و همین ایران خودمان. اما مهمترین چیزی که می تواند این قومیت ها و مذاهب مختلف را در کنار هم نگه دارد و اتحاد ایجاد کند، رعایت حقوق یکدیگر و احترام متقابل است. در زمان پیامبر اسلام (ص) هم، این مسئله وجود داشت و زندگی یهودیان و مسلمانان در کنار یکدیگر، با کاردانی و درایت رسول خدا(ص)، رنگ مسالمت به خود گرفت و جامعه ی مدینه را به سمت یک زندگی امن و آرام کشاند.
ادامه مطلب...
 
نام نیکو گر بماند ز آدمی ... چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
امامت و تاریخ امامت
15 مهر 1394 ساعت 18:34
به خدا سوگند كه تبليغ احكام الهى، و تحقق بخشيدن وعده ها(ى حق)، و همه كلمات به من تعليم داده شده. درهای حكمت و روشنى امر نزد ما اهل بيت است.
بدانيد كه قوانين دين يكى است، و راههاى آن راست و روشن است، كسى كه آن را پيش گيرد به حق رسد و غنيمت برد، و هركه از آن بازايستد گمراه گردد و پشيمان شود.
عمل كنيد براى روزى كه ذخيره ها براى آن اندوخته شود، و پنهانها در آن آشكار گردد. كسى كه عقل موجودش او را سود ندهد عقل ناموجود و از دست رفته اش از سود رساندن به او عاجزتر خواهد بود. بپرهيزيد از آتشى كه حرارتش شدید و عمقش زياد، و زيورش غل و زنجير آهنين، و آشاميدنيش آب گنديده و جوشان است.
بدانيد نام نيكى كه خداوند براى انسان در بين مردم قرار دهد بهتر است از ثروتى كه براى وارثى به ارث بگذارد كه آن وارث سپاسگزار آن نباشد.
ادامه مطلب...
 
کریم ترین: لشکری که به خودی گل می زد... چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
14 مهر 1394 ساعت 19:03
 فکر کنید که دشمنان تا دندان مسلّحی با استراتژی کارآمد جنگی، به سرزمینتان حمله می کند. لشکری که تعداد نفراتش سه- چهاربرابر تعداد لشکریان شماست. حالا در چنین وضعیتی، لشکریان خودی، با دلایل مختلف، شروع به بهانه گیری می کنند که کاری در برابر این لشکر تا دندان مسلّح که قصد جان و مال مردم را کرده است نمی توانند انجام دهند؛ آنگاه به خانه های مردم حمله می کنند و شروع به دله دزدی و کشتار آنان می کنند! در چنین شرایطی نه تنها مردم بی پناه و بی پشتیبان رها می شوند، بلکه دست دشمن نیز در قتل و غارت مردم باز باز می شود. هرجی و مرجی که در پی چنین ماجرایی پدید می آید، قابل تصوّر نیست؛ امّا اگر بود، آنگاه میشد وضعیت سپاه امام حسن(علیه السلام) در برابر معاویه را به تصویر کشید.
ادامه مطلب...
 
امیر(ع)، در دست نوشته ها چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
10 مهر 1394 ساعت 06:05
گاهی فکر می کنیم شخصیت های دینی-اسلامی فقط محدود به یک منطقه جغرافیایی خاص، یا نهایتا کشورهایی نظیر عراق و عربستان  یا کشوری نظیر ایران، به خاطر داشتن بیشترین جمعیت شیعی، است. نمی توان تأثیر عمده و پررنگ این شخصیت های دینی را در این مناطق نادیده گرفت؛ اما اگر بخواهیم محدود به این موارد کنیم، ساده انگاری کرده ایم. بارها و بارها از زبان شخصیت هایی که در طول تاریخ آمده و بار سفر را بسته اند، جملاتی در مورد بزرگان دین اسلام شنیده ایم یا در کتب و دست نوشته هایشان تأثیر کلام آن ها را خوانده ایم.
ادامه مطلب...
 
سایر مطالب...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 451 - 500 از 3015

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...