• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات
مقالات


اخلاق یهودی: قومیت‌گرایی شدید چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
سایر ادیان
24 تیر 1396 ساعت 05:00

تقویت احساس نژادپرستی1  و ملّی‌گرایی2  نیز از ویژگی‌های قوم یهود است. مرحوم علّامه طباطبایی ذیل تفسیر آیات 49 تا 54 سوره‌ی بقره، اشاره میکند که:
بنی اسرائیل جامعه‌ای بودند که قومیت در آنها شدید بود، چون یک تن بودند. در نتیجه، اگر عملی از بعضی سر میزد همه بدان راضی میشدند.3  
لیون سیمون محقّق برجسته‌ی یهودی نیز معتقد است:
ادامه مطلب...
 
جهان در بحران: معضل جهانی سلامت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
استعمار
19 تیر 1396 ساعت 05:00
گزارش سازمان بهداشت جهانی - ژنو
سخن اصلی این گزارش این است که: اگر چه علم پزشکی جدید در سالیان گذشته به واسطه مقابله با برخی بیماریهای عفونی و همه‌‌گیر و گاه ریشه‌‌کنی آنها همواره به خود بالیده، اما ظهور مجدد این نوع بیماریهای به ظاهر نابود شده و نیز پیدایش برخی بیماریهای جدید، پزشکی و نیز حوزه سلامت بشری را با چالشی جدی مواجه ساخته است.
ادامه مطلب...
 
اخلاق یهودی: دین ستیزی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
سایر ادیان
17 تیر 1396 ساعت 05:00
 به نظر میرسد بارزترین ویژگی بنی اسرائیل، دین‌ستیزی یا همان دشمنی با خدای متعال و مظاهر شریعت آسمانی است، که البتّه این مطلب از زاویه‌های مختلف قابل بررسی میباشد؛ از توهین و نسبت ناروا به خدا تا تهمت، بهتان، تکذیب و حتّی قتل انبیای الهی و بالأخره تمرّد و سرپیچی از فرامین پروردگار را میتوان از مصادیق صریح و آشکار این مخالفت با مذهب و دینگریزی برشمرد که تنها به چند نمونه از موارد متعدّد آن اشاره میشود:
«وَقَالَتِ الْیهُودُ یدُ اللهِ مَغْلُولَةٌ غُلَّتْ أَیدِیهِمْ وَلُعِنُواْ بِمَا قَالُواْ...؛1  
و یهود گفتند: دست خدا بسته است، دستهای خودشان بسته باد و بدین سخن که گفتند، ملعون شدند.»
ادامه مطلب...
 
جهان در بحران: فقر و نابرابری در اقتصاد جهانی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
نشانه های ظهور
12 تیر 1396 ساعت 05:00
 در سلسله مقالاتی که از این پس با عنوان «جهان در بحران» تقدیم شما خوانندگان عزیز می‌‌شود، نمادهای مختلف بحرانهایی که امروز جهان با آنها دست به گریبان است، مورد بررسی قرار می‌‌گیرد تا عمق و گستردگی این بحرانها بیش از پیش روشن شود و عجز و ناتوانی انسان امروز در مهار آنها افزون از گذشته معلوم گردد. باشد تا از این رهگذر همه ما به ضرورت ظهور آخرین حجت برای پایان دادن به همه این آشفتگیها، سرگردانیها، رنجها و بلاها واقف و فرج آن حضرت را با همه وجود از خداوند متعال خواستار شویم.

مقاله پیش‌‌رو در پی آن است که با نگاه به واقعیتهای اقتصادی موجود در جهان و به کمک آمار و ارقام اقتصادی منتشر شده از سوی مراکز مختلف و تجزیه و تحلیل آنها، ادعای نظام سرمایه‌‌داری را مبنی بر این که کاپیتالیسم تنها نظام کارا و قابل قبول در جهان است، به بوته نقد بکشاند.
ادامه مطلب...
 
بهایی‌ها و اسرائیل چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
مدعیان ظهور و فرق انحرافی
06 تیر 1396 ساعت 05:00
 «‌شیمعون پرس» یا همان شیمون پرز،‌ دوبار در اسرائیل به نخست وزیری رسید. او یکی از عوامل اصلی و محور کشتار مسلمانان فلسطینی بویژه در فاجعه اردوگاه‌های « صبرا» و «‌شتیلا» می‌باشد. او در معرفی «مئیر عزری» - اولین سفیر اسرائیل در ایران (1352-1337) - می‌گوید:
از سالهای بسیار دور، شاید هم از نسل پیش به این سو، آقای مئیر عزری یکی از سران یهودیان ایران و سفیر بی‌سیلیندر و فراگ اسرائیل در ایران بوده که برای همگان چهره‌ای شناخته شده است . دشوار بتوان میان ما اسرائیلی‌ها کسی را یافت که مانند وی از پیچ و خم‌های تاریخ و سیاست ایران آگاه باشد... مئیر هم زبان ایرانیان را خوب می‌داند، هم با فرهنگ آنان به خوبی آشناست. آنچه ما در آینه می‌بینیم او در خشت خام می‌بیند. او با منش و بینش ویژه خویش این هنر را دارد که گروه‌های گوناگون را از رده‌های رنگارنگ گرد خود بیاورد، چون استادی روان‌شناس ریشه یکایکشان را دریابد تا شاهکاری بی‌تا بیافریند.
ادامه مطلب...
 
مسجد الاقصی را بشناسیم! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
استعمار
01 تیر 1396 ساعت 05:00
انچه که در ذهن ما امروزه از بیت المقدس و مسجدالاقصی نقش می‌بندد، در واقع تصویر مجسد «قبة الصخره» است که یهودیان به عمد آن را در جهان اینگونه نشر داده اند تا مسلمانان همواره چهره بیت المقدس [قلّابی] را سالم در نظر داشته باشند و پی نبرند که بیت‌المقدس به وسیله یهودیان روز به روز ویران و ویرانتر می‌شود تا آنان به پیشگویی منحرف توراتی‌شان درباره ساخت دوباره ی بنای «هیکل سلیمان» برسند و جنگ جهانی سوم را آغاز کنند. هرچند قبة الصخره نیز از مساجد مقدّس بیت المقدس است؛ امّا بد نیست که بیشتر درباره مسجد الاقصی بدانیم. مسجدی که نخستین قبله مسلمانان بوده است.
ادامه مطلب...
 
تاریخچه بهائیان در رادیو و تلویزیون چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
مدعیان ظهور و فرق انحرافی
29 خرداد 1396 ساعت 05:00
 فرقه بهائیت تشکیلات منسجم و قدرتمندی در رادیو و تلویزیون داشت که نخستین روز فعالیت فرستنده کانال 3 - که با سرمایه بهائیان و حبیب ثابت ایجاد شده بود - تا پایان حیات رژیم پهلوی فعال و مقتدر بود.
اکثریت قریب به اتفاق کارکنان تلویزیون کانال 3 از مدیرکل تا نگهبان در ورودی، باغبان و کارگران مسئول نظافت دستشویی‏ها بهایی بودند. زمانی که حبیب ثابت، این فرستنده و فرستنده تلویزیون آبادان را به دولت فروخت، کلیه بهائیان شاغل در این دو فرستنده به استخدام تلویزیون ملی ایران درآمدند [1]  و چون از تجربه و سابقه کار برخوردار بودند و کلیه مشاغل کلیدی را در اختیار داشتند، دور هم جمع شدند و تشکیلات ویژه‏ای را ایجاد کردند. از اعضای شاخص تشکیلات بهائیان در رادیو و تلویزیون ایران که ظاهرا به عنوان یک انجمن صنفی و با نام «اتحادیه کارکنان فنی تلویزیون ایران» فعالیت می‏کرد، باید از مهندس مکانیک، فرشید رمزی، کامبیز آزردگان، ژیلا سازگار، دکتر کامبیز محمودی و عده‏ای دیگر از مدیران ارشد و میانی تلویزیون ملی نام برد.
ادامه مطلب...
 
دعا برای حضرت مهدی(ع) در شب 23 ماه مبارک رمضان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
27 خرداد 1396 ساعت 11:13
 شيخ بزرگوار كفعمي(ره) مي‌نويسد: از ائمة معصومين(ع) به ما رسيده است كه: در شب بيست و سوم ماه مبارك رمضان، اين دعا را در حال سجده يا ايستاده يا نشسته، و در هر حالي و در تمامي ماه مبارك، و هر طور كه برايت امكان دارد و در تمام دوران عمرت، تكرار كن؛ و بعد از بزرگداشت و اداي احترام به خداوند متعال، و درود بر پيامبرش(ص) بگو:
ادامه مطلب...
 
و ما ادراک ما لیلة القدر چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
27 خرداد 1396 ساعت 10:00

اِنَّا اَنزَلنَاهُ فِی لَیلَةِ القَدرِ، وَ مَا اَدرَاکَ مَا لَیلَةُ القَدرِ، لَیلَةُ القَدرِ خَیرٌ مِن اَلفِ شَهر، تَنَزَّلُ المَلَائِکَةُ وَ الرُّوحُ فِیهَا بِإِذنِ رَبِّهِم مِن کُلِّ اَمرٍ، سَلَامٌ هِی حَتَّی مَطلَعِ الفَجرِ.(1)
ما آن(قرآن) را در شب قدر نازل کردیم، و تو چه می دانی شب قدر چیست؟ شب قدر، بهتر از هزار ماه است. فرشتگان و روح در آن شب به اذن پروردگارشان بر هر کار نازل می شوند. شبی است مملو از سلامت تا طلوع صبح.
از آیه 158 سوره بقره: «شَهرُ رَمَضانُ الَّذِی اُنزِلَ فِیهِ القُرآنِ» استفاده می شود که قرآن کریم در ماه مبارک رمضان نازل شده است. در نخستین آیه سوره قدر نیز می فرماید: «ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم»، از این دو آیه نتیجه گیری می شود که «شب قدر»، در ماه مبارک رمضان است، گرچه بنا بر حکمت های الهی، زمان دقیق آن مشخص نشده است.
ادامه مطلب...
 
اثرات دعا در شب قدر چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
27 خرداد 1396 ساعت 10:00
 پاداش ها در ماه مبارك رمضان امام هشتم على بن موسى الرضا(ع) فرمودند: در ماه مبارك كارهاى خوب پذيرفته و كارهاى زشت بخشيده شده است. خواندن يك آيه قرآن در اين ماه، برابر با يك ختم قرآن در ماه هاى ديگر است. كسى كه برادر خود را با يك لبخند شاد كند، در روز واپسين خداوند دلش را شاد كرده و مژده بهشت به او دهد. كسى كه مومنى را در اين ماه يارى كند، خداوند در روزى كه قدم ها بر پل صراط مى لغزند او را دستگيرى كرده و از پل صراط عبورش خواهد داد. هركس خشم خود را نگه دارد، خداوند در روز قيامت بر وى خشم نكند. هركس درمانده اى را فريادرسى كند، خداوند در روز قيامت وى را از رسوايى بزرگ ايمن گرداند و رسوايش نكند. كسى كه ستمديده اى را يارى كند، خداوند او را در دنيا، در مقابل دشمنانش يارى كرده و در روز قيامت نيز، در موقف حساب و ميزان ياريش فرمايد.(1)
ادامه مطلب...
 
چرا شرق و غرب آشتی نمی‌کنند: خاورميانه و كشورهاي اسلام چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
استعمار
24 خرداد 1396 ساعت 05:00
 اگر چه طيّ دويست سال گذشته غربيان به صورت مستمر به مناطق مختلف دنيا حمله و لشكركشي كرده و وارد جنگهاي كوتاه مدت و بلند مدت شدهاند، چنانكه؛ امريكا در كره جنگيده، در ويتنام جنگيده و دخالتهاي بسيار زيادي در عموم مجادلات و جنگهاي منطقهاي و فرا منطقهاي داشته، ليكن نگاهش به منطقهي خاورميانه و حضورش در اين منطقه منحصر به فرد است و قابل مقايسه با هيچ كدام از عرصههاي تجربه شده نيست.
از نظر ژئوپوليتيكي اين منطقه از مناطق بسيار حساس جهان است. تعبير بسيار زيبايي آقاي «شمس الدين رحماني» براي اين منطقه به كار بردهاند كه عنوان يكي از كتابهايشان نيز هست: «لولاي سه قاره». يعني منطقهي خاورميانه مانند یک لولا، سه قاره را به هم پيوند زده. قارهي آسيا، اروپا و آفريقا.
ادامه مطلب...
 
نقش انسان در رقم خوردن سرنوشتش چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
23 خرداد 1396 ساعت 10:00
تمام مقدرات يك ساله انسان در شب قدر مقدر مى شود.اما اين سوال مطرح است كه آيا خود انسان در مقدراتش نقشى دارد يا اينكه چه بخواهد و چه نخواهد، تلاش بكند يا نكند، مقدارتش در اين شب رقم مى خورد؟
ادامه مطلب...
 
بهائیت جدید چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
مدعیان ظهور و فرق انحرافی
22 خرداد 1396 ساعت 05:00
 بهائیت، مذهب مدرنیسم ایرانی است که توسط دولت مدرن اروپایی، یعنی آنگلوساکسون‌ها، یا به طور دقیق‌تر انگستان به وجود آمده است. پس بهائیت یک مذهب مجعول غربی در مشرق است و گستره فرهنگی غرب در حال اوج، در شرق و ایران است، پس این مذهب حیثیت فرهنگی غربی‌ها نیز هست.
مذهب بهائیت از تفسیر یهودی مذهب تشیع در ایران آغاز شد یعنی «پروتستانتیزم شیعی». چرا که پروتستانتیزم، تفسیر عهد جدید (انجیل) با عهد عتیق (تورات) است که با محوریت «ملی‌گرایی آلمانی» به وجود آمد. از این جهت معرفت «تفسیر یهودی» با ساختار «پادشاهی آلمانی» پیوند می‌خورد. مکتب پرتستانتیزم در آلمان شکل می‌گیرد و بهائیت نیز از مقوله ملی‌گرایی ایرانی بهره می‌گیرد.
ادامه مطلب...
 
حُسن حَسن چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
19 خرداد 1396 ساعت 10:00
تردیدی نیست نام مبارک «حَسَن» آنچنان با مسمّا است که واقعاً تمام صفات آن حضرت به بهترین نحو«حَسَن» بود، لذا امیدواریم همه در سایۀ عنایات آن حضرت دنباله روی سیره و منش ایشان باشیم.
ادامه مطلب...
 
امام حسن(ع) از شیعیانشان چه می خواهند؟ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
معارف اسلامی
19 خرداد 1396 ساعت 10:00
 اسماء می گوید: من قابله جدّه ات فاطمه علیهاالسلام هنگام ولادت [امام [حسن(ع)  و [امام] حسین(ع)  بودم، پس آنگاه که امام حسن متولّد گشت، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله آمد و فرمود: اسماء!(1) پسرم را بیاور. او را در پارچه زردی پیچیده، خدمت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بردم. حضرت آن پارچه را کنار انداخت و فرمود: اسماء! مگر من سفارش نکرده بودم که نوزاد را با پارچه زرد نپیچید. پس او را در پارچه سفیدی پیچاندم و به دست حضرت دادم. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در گوش راست او اذان، و در گوش چپش اقامه خواند، سپس به علی(ع)  رو کرد و فرمود: پسرم را چه نامیده ای؟ علی(ع)  گفت: «ما کُنْتُ لِاَسْبِقَکَ بِاسْمِه یا رَسُولَ اللّهِ؛ ای رسول خدا! در نامگذاری بر شما سبقت نمی گیرم»، ولی دوست داشتم اسم او را «حَرْب» گذارم.
ادامه مطلب...
 
چرا شرق و غرب آشتی نمی‌کنند: رويارويي همیشگی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
استعمار
17 خرداد 1396 ساعت 05:00
 داستان بلند رابطه شرق و غرب از جنگهاي طولاني بين اين دو منطقه حكايت دارد. جنگهاي درازمدت ايران و يونان صفحات بسياري از منابع تاريخي را به خود اختصاص داده است.
حتي پيش از آن ـ قرنها پيش از ميلاد مسيح، عليهالسلام، ـ فينيقيها و مصريها با يونانيها در حالت جنگ و صلح ميزيستند.
جناب دكتر «محسن الويري» در كتاب خود (مطالعات اسلامي در غرب) مطلبي به شرح زير دارند:
«عدهاي ريشه «مسئله‌ي شرق» و ستيز ديرينه‌ي شرق و غرب را، با توجه به وقوع بيشتر جنگهاي داريوش و خشايار شاه با يونانيان در تنگه‌هاي بسفر، داردانل، اطراف درياي سياه، درياي اژه و نيز عبور اسكندر مقدوني از همين منطقه براي لشكركشي به آسيا و تلاش براي چيرگي بر آن تنگه‌ها كه نقش اقتصادي مهمي داشته ميدانند. جنگهاي معروف ايران و روم نيز از ديگر شواهد تجلّي تمايز شرق و غرب شمرده شده است.
ادامه مطلب...
 
ابن وَحشيّه، شمی‌دانِ همه فن حریف چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
اجتماعی
16 خرداد 1396 ساعت 05:00
ابوبکر احمد بن علي بن قيس کَسداني، معروف به ابن وحشيّه است که آثاري در زمينهي کشاورزي، گياه شناسي، نجوم، کيمياگري، زهرشناسي، پزشکي، جادوگري و نيز اثري دربارهي خطوط دوران کهن به وي نسبت داده شده است و عمدهترين آنها، کتاب الفلاحـة النّبطيـة شهرت جهاني يافته است.
ادامه مطلب...
 
بهائيت از ديدگاه محققان ايرانى چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
مدعیان ظهور و فرق انحرافی
15 خرداد 1396 ساعت 05:00
 اختلاف در نظر و تحليل همواره وجود داشته و مورخان و محققان را به دسته‌هاي مختلفي تقسيم و دسته‌بندي نموده است، اما در كنار اختلافات، مشتركاتي نيز وجود دارد كه بايد به آن‌ها توجه نمود، در اين صورت شناخت بهتري از تحولات مورد بررسي حاصل مي‌آيد. نكته‌اي كه درخصوص بهائيت در خور تأمل است اشتراك نظر و توافق مورخان و محققان (با وجود گرايش‌هاي متنوع سياسي و فكري) در وابستگي سران بهائيت به استعمار مي‌باشد. مقاله پيش‌رو، اشتراك نظر آن‌ها را نشان داده است.
مورخان و محققان ايرانى درباره وجود پيوند ميان باب و بابيت نخستين با كانون‌هاى استعمارى، دو نظر متفاوت ابراز كرده‌اند. عده‌اي از آن‌ها، با استناد به دسته‌اي از قرائن و شواهد تاريخى، كه به سادگي نمي‌توان از كنار آن‌ها عبور كرد، قدرت‌هاى استعمارى را در ايجاد و پيدايش اصل جنبش بابيگرى دخيل و مؤثر مى‏دانند و عده‌اي ديگر، بابيت را، در بنياد، جنبشي خودجوش شمرده و بر اين باورند كه مداخله قدرت‌هاى استكبارى در اين جنبش، پس از شروع و گسترش آن بوده است.
ادامه مطلب...
 
مادرانه برای اسلام چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
امامت و تاریخ امامت
14 خرداد 1396 ساعت 13:00
 خلاصه‌ای از فداکاری‌ها و  ایثار حضرت خدیجه(س) برای مسلمانان
خدیجه بنت خویلد، زنی با اصالت و نسب شریف و از خانواده ای ثروتمند بود که طبق نقل برخی تاریخ نویسان، پیش از پیامبر دو شوهر کرده بود که پس از مرگ ایشان، ثروت آنها نیز به ثروت خودش افزوده شده بود. گفته اند زنی هوشمند بود که با تدبیر و آشنایی با امر تجارت، مالش را به عنوان مضاربه به ثروتمندان سرشناس می داد و بردگان بسیاری در کار تجارت داشت با چهارصد غلام و کنیز که فقط در خانه اش خدمت می کردند.
هر روز نیز بر ثروتش افزوده می شد، چنان که گویند هشتاد هزار شتر، کاروانهای متعدد او را با کالای فراوان به مراکز اقتصادی آن روز مانند یمن و مصر و شام می بردند. تمام این ثروت صرف گسترش اسلام و حمایت از پیامبر خاتم شد. چنان که حضرتش می فرماید: هیچ ثروتی هرگز مرا آن گونه سود نبخشید که ثروت خدیجه به من سود بخشید.(1)
ادامه مطلب...
 
چرا شرق و غرب آشتی نمی‌کنند: شرق اسلامي و منابع سرشار ث چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
استعمار
10 خرداد 1396 ساعت 05:00
 بخش عمده ذخاير نفتي جهان يا در واقع ثروت دنيا در اين منطقه جاري است. به عبارتي، هم سابقه تاريخي و فرهنگي و هم ثروت و سرمايه كلان جهان در اين منطقه مجتمع شده است.
سابقه تاريخي منطقه خاورميانه خود را به رخ ميكشد، در برابر غرب تمام‌قد ميايستد و دائم خود را نشان ميدهد. وقتي سابقه تاريخي خود را مينمايد، غرب خود را حقير مييابد به عبارت ديگر شرق اسلامي خود را مقابل جریانی استکباری و خودخواه به مقایسه میکشد.
ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 51 - 100 از 2974

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

سوسک‌های قرآن خوان
حشرات کامل olivieri P. که نام محلّی آن در ایران «قرآن خوانک» است، در حدود 30 تا 40 میلی متر طول دارند و پهنای بدن آن در عریض ترین قسمت تا 20 میلی متر می رسد . شاخک هایشان ده مفصلی است که در حشره نر 7 مفصل و در حشره ماده 5 مفصل به صورت ورقه ای (Lameli Form  ) در آمده است .
ادامه مطلب...