• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات
مقالات


سلمان، لقمان اهل بیت(ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
31 مرداد 1396 ساعت 12:28
در میان صحابی رسول اکرم(ص) هیچیک به اندازه‌ی «سلمان فارسی» مقرّب و والامقام نبود. یکی از زیباترین سخنان که شیوای والامقامی اوست همان سخن از رسول خدا(ص) است که او را «سلمان محمّدی» خواندند؛ امّا برای فهم این حقیقت، بهتر است روایات دیگری را که در ادامه میاوریم بخوانید تا ببینید که مقام شیعیان نشان‌شده ی امیرالمؤمنین(ع) تا کجاست.
ادامه مطلب...
 
مراتب محبّان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
31 مرداد 1396 ساعت 12:25
دوستی با اهل بیت(ع) آنقدر ارزشمند است که داشتن قطره‌ای از آن در دل، باعث خاموش شدن آتش دوزخ می‌گردد. معلوم است که کسی که دریایی از محبّت اهل بیت(ع) دارد با کسی که سهمش از آن‌همه، قطره‌ای است، متفاوت است. بدین ترتیب، بر اساس روایات، محبّان مرتبه بندی شده اند. در ادامه مراتب آنها را می‌آوریم.
ادامه مطلب...
 
خلقت شیعیان، راز تاب آنان در برابر اسرار الهی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
31 مرداد 1396 ساعت 12:24
ابى بصير گويد: امام صادق (ع) فرمود: اى ابا محمد به راستى نزد ما به خدا سرّى است از خدا و علمى است از علم خدا كه به خدا سوگند هیچ فرشته مقرب و پيغمبر مرسل و مؤمنى كه خدا دلش را به ايمان آزموده متحمل آن نتواند شد، به خدا موظف نكرده است بدان خداوند احدى را جز ما و به بندگى خود نگرفته است بدان احدى را جز ما و نزد ما بعضى اسرار و بعضى از علم خدا است كه به ما دستور داده آن را به ديگران تبليغ كنيم از طرف خدا و ما آن را از طرف خدا عز و جل تبليغ مى‏كنيم و براى آن محلى و اهلى و حاملى دريافت نمى‏كنيم كه آن را تحمل كنند و بفهمند تا خدا براى آن مردمانى را بيافريند از همان گلى كه محمد و خاندان و ذريّه او را آفريده و آنها را از فضل و رحمت خود چنان بسازد كه محمد و ذريّه او را ساخته و ما به آنها آنچه را دستور داشتيم تبليغ كرديم و آن را پذيرفتند و تحمل كردند و فهميدند و آن اسرار علم الهى از ما بدانها رسيد و پذيرفتند و فهميدند و نام ما را شنيدند و دل به معرفت و حديث ما دادند و گر نه نبود كه از آن آفريده شده بودند، مسلماً چنان نبودند، نه به خدا آن را تحمل نمى‏كردند و نمى‏فهميدند.
ادامه مطلب...
 
وظایف مؤمنان در برابر یکدیگر چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
31 مرداد 1396 ساعت 12:22
ضرورت حفظ و مراقبت از جان، مال و آبروی شیعیان
شیعیان، آنقدر نزد خداوند متعال محبوبند که حفاظت از آنها بر عهده همه گذاشته شده است. از این میان، محبّان و شیعیان، می‌بایست بیش از هر کس و هر چیز، حواسشان به هم‌کیش خودشان باشد؛ همانانی که دوستی با آنها اعلام دوستی با خداوند است و دشمنی با آنها، اعلام دشمنی با خداوند.
در ادامه وظایف مؤمنان در برابر یکدیگر برشمرده می‌شود.
ادامه مطلب...
 
ویژگی‌های یک شیعه حقیقی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
31 مرداد 1396 ساعت 12:18
هر چند بسیاری از ما با مهر و محبّت خاندان رسول اکرم(ص) به دنیا آمده‌ایم و بزرگ شده‌ایم و به این خاطر خود را «شیعه» می‌نامیم، امّا حقیقت شیعه، چیزی ورای اعمال عادی روزمره‌ای است که ما انجام می‌دهیم. شیعه، صفت اصیلی است که به گروه خاصّی از دوستداران امیرمؤمنان علی(ع) و دیگر امامان، گفته می‌شود. صفتی که ویژگی‌های منحصر به فردی دارد. این اوصاف که در روایات و به زبان ساده بیان شده است، می‌تواند آزمونی از خودمان باشد که دریابیم آیا شیعه حقیقی هستیم یا خیر!
ادامه مطلب...
 
آیا حق داریم خودمان را «شیعه» بنامیم؟ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
31 مرداد 1396 ساعت 12:17
بسیاری از ما از آنجایی که در خانواده‌ای مسلمان به دنیا آمده ایم و دوستدار حضرت اهل بیت(ع) هستیم، خود را «شیعه» می‌نامیم، در حالی که بی‌خبریم که این لفظ، چه معنای بلند و چه مصادیق خاصّی دارد! تا جایی که امام رضا(ع) گروهی که خود را شیعه می خواندند، سرزنش کردند و کار آنها را ظلم در حقّ «شیعیان حقیقی» خواندند. در ادامه این روایت مهمّ و کلیدی را می آوریم:
ادامه مطلب...
 
حسادت، جوادالائمّه(ع) را کُشت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
30 مرداد 1396 ساعت 11:00
 پنجشنبه هفدهم رجب یا شعبان 218 ه. ق. با مرگ مامون، برادرش معتصم، تاج خلافت را بر سر گذاشت.(1) و پس از ثبات نسبی حكومتش سراغ امام جواد را گرفت. وی به محمد بن عبدالملك زیات - كه وزیر معتصم در مدینه بود. - نوشت: ابوجعفر را همراه ام فضل از جانب من دعوت كن و با احترام به بغداد بفرست. او نیز نامه را به علی بن یقطین داد و او را مامور تجهیز امام(ع) ساخت (2) و به این ترتیب امام(ع) آخرین سفر خویش را پیش روی دید.
ادامه مطلب...
 
جهان در بحران: بحران در پزشکی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
نشانه های ظهور
30 مرداد 1396 ساعت 05:00
پزشکی مدرن علاوه بر دستاوردهایی که همراه داشته، حامل آسیب‌ها و عوارض سنگینی نیز بوده است. دور شدن پزشکی جدید از درمان‌های طبیعی و گیاهی و محور قرار دادن درمان‌های شیمیایی و صناعی، عامل اصلی بروز این آسیب‌ها و عوارض به شمار می‌رود. امروز بیماری‌های یاتروژنیک یا «پزشک‌زاد» خود، حجم عظیمی از بیماری‌های مبتلا به مردم را تشکیل می‌دهد. مقالة زیر به بررسی ابعاد این موضوع پرداخته است.
ادامه مطلب...
 
اخلاق یهودی: نشر اکاذیب چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
سایر ادیان
28 مرداد 1396 ساعت 05:00
نشر اکاذیب و دروغ پردازی نیز از سنخ همان تحریف گری و بدعت‌گذاری است. در این زمینه نیز قوم یهود، برای غیر واقعی نشان دادن حقایق از متون دینی گرفته تا رخدادهای تاریخی زمانهای مختلف از حربهی دغلبازی و نیرنگ به خوبی استفاده کردهاند. تا جایی که منابع دینی خودشان نیز به این ویژگی اشاره کرده است:
«آیا انسان خدا را گول زند؟ امّا شما مرا گول زده اید و میگویید در چه چیز تو را گول زده‌ایم؟ در عشرها و هدایا. شما سخت ملعون شدهاید؛ زیرا که شما یعنی تمامی این امّت مرا گول زده‌اید.1»
ادامه مطلب...
 
جهان در بحران: آینده تاریک و وحشتناک چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
نشانه های ظهور
23 مرداد 1396 ساعت 05:00
 مهندسی ژنتیک در کنار برخی فوایدش، حامل مخاطرات و پیامدهایی است که تنها تحقق بخشی از آنها می‌تواند حیات را با چالش‌ها و آسیب‌های غیرقابل جبران مواجه سازد.
خلق ویروس‌های جدید، افزایش مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها، افزایش مصرف سموم و آفت‌کش‌ها، تخریب تنوع زیستی و... از جمله مخاطراتی است که در سال‌های اخیر با آن مواجه بوده‌ایم؛ و در حال حاضر گفته می‌شود که حیات انسانی را با بحران مواجه خواهد ساخت. در این مقاله، نویسنده به بررسی ابعادی از این عامل بحران‌زا پرداخته است.
ادامه مطلب...
 
هدایای شیعیان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
وظایف منتظران
22 مرداد 1396 ساعت 05:00
 همواره در طول تاريخ رسم شيعيان بر اين بوده كه بخشي از اموال خود را يا به معصومين(ع) تقديم نموده يا در مسير مورد نظر ايشان صرف مي‌كرده‌اند و اين اموال غير از خمس و حقوق واجبي است كه بر عهده آن‌ها بوده است. اكنون كه ما در دورة غيبت كبري به سر مي‌بريم هم‌چنان بسيارند شيعيان و عاشقاني كه بخشي از اموال خود را در راه ترويج وتبليغ دين و هرآنچه به ولي زمان حضرت مهدي(ع) مربوط مي‌شود؛ چه در قالب جلسات و حلقه‌هاي وصل و چه انتشارات و امثال آن هزينه مي‌كنند. آنچه در اين جا ارائه شده مطلبي دربارة همين عمل است.
ادامه مطلب...
 
اخلاق یهودی: تحریفگری متون دینی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
سایر ادیان
21 مرداد 1396 ساعت 05:00
 آن گونه که «قرآن کریم» از طایفه ی یهود خبر داده، مردمی هستند اهل تحریف و دست اندازی در معارف و حقایق. نه خودشان و نه احدی از مردم نمیتوانند در داستانهای تاریخی به نقل یهود اعتماد کنند؛ چون هیچ پروایی از تحریف مطالب ندارند و این رسم و عادت دیرینه ی یهود است که در معارف دینی، در هر لحظه به سوی سخن و عملی منحرف میشوند.1
«فَبِمَا نَقْضِهِم مِّیثَاقَهُمْ لَعنَّاهُمْ وَجَعَلْنَا قُلُوبَهُمْ قَاسِیةً یحَرِّفُونَ الْکلِمَ عَن مَّوَاضِعِهِ وَنَسُواْ حَظًّا مِّمَّا ذُکرُواْ بِهِ...؛2  
اهل کتاب ـ به جز اندکی از آنها ـ پیمانشان را شکستند، لعنتشان کردیم و دلهایشان را سخت گردانیدیم.» کلمات را از معنی خود منحرف میسازند و از آن پندی که به ایشان داده شده بود، بهره ی خویش فراموش کردند... »
ادامه مطلب...
 
جهان در بحران چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
نشانه های ظهور
16 مرداد 1396 ساعت 05:00
 تصویری از بحران‌های پیش رونده
اگرچه جوامع انسانی در طول تاریخ با مشکلات بزرگی مواجه بوده اند، اما چالش های پیش روی عصر ما واقعاً منحصر به فرد است.هیچ گاه بشریت در آستانة تخریب و نابودی زیست کره و تخریب بنیان های اکولوژیکی ای که وجودشان برای نسل های آینده ضرورتی انکار ناپذیر می باشد، نبوده است.هم اکنون، پیش روی ما بحران هایی به انتظار نشسته اند که اگر بخواهیم تا به بحرانی جدی در عرصة زندگی مان و شکل گیری دورانی تیره و تار نینجامد، باید هرچه سریع تر با نوعی آگاهی و بیداری جهانی به خود آییم.بی شک در جهانی واحد و درهم تنیده، راه گریزی جز هوشیاری بشریت قابل تصور نیست.تنها برای نشان دادن گوشه ای از دامنة این بحران، به پنج موضوع که در یک یا دو دهة آینده به فاجعه ای جهانی و تأثیرگذار بر نظام موجود برحیات می انجامد، اشاره می نماییم:
ادامه مطلب...
 
اخلاق یهودی: کتمان حقیقت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
سایر ادیان
14 مرداد 1396 ساعت 05:00

گروهی که ما بر آنها کتاب فرستادیم «یهود و نصاری» حقّانیت او را به خوبی میشناسند، بدان گونه که فرزندان خود را؛ ولکن گروهی از آنان از راه عناد، حق را کتمان میکنند در صورتی که به آن علم دارند.1
ادامه مطلب...
 
نگاهی به زندگانی مادر امام رضا(ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
12 مرداد 1396 ساعت 10:00
 از آنجا که مادر بزرگوار امام رضا(ع) و حضرت فاطمه معصومه(س)، در یک کشور و فرهنگ دیگری غیر از ممالک اسلامی به دنیا آمده است و تا موقعی که ایشان، توسط یک کاروان برده‌ فروش به عنوان یک کنیز وارد مدینه نشده بود، اطلاع چندانی از زندگی او در دسترس نیست، به همین خاطر نام اصلی او که موقع تولد، توسط پدر و مادرش انتخاب شده است، به طور قطع معلوم نیست، ولی آنچه که در میان بیشتر تاریخ‌نویسان و محققان در این زمینه مشهور شده است، این است که اولین نامی که این بانوی بزرگوار، پس از ورود به منزل امام به آن نام شناخته شده بود، «تکتم» بوده است.
ادامه مطلب...
 
کرامات امام رضا در بیان اهل سنّت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
12 مرداد 1396 ساعت 10:00
 در دوران پربركت زندگي حضرت رضا(ع) كرامات فراواني توسط آن حضرت صورت گرفت كه برخي از اين كرامات را اهل سنت به رشته تحرير در آورده اند. نقل اين كرامات به روايت اهل سنّت، در نزديك سازي ديدگاه شيعه و اهل تسنّن در موضوع كرامت مؤثر بوده، پاسخي مؤثر به جريان وهابيت است كه اصل كرامت را نفي كرده اند. از اين رو در اين نوشته، بعضي از كرامات امام رضا(ع) را از قلم اهل سنت نقل مي كنيم.
ادامه مطلب...
 
زندگی، به سبک امام رضا(ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
امامت و تاریخ امامت
12 مرداد 1396 ساعت 10:00
از خوش اخلاقى امام سخن بسيار گفته اند. در اين جا به چند نمونه آن توجّه كن و ببين كه امام در برخورد با مردم به چه نكات ريزى دقّت مى كرده است. همه اينها براى ما درس (چگونه زيستن) است:
ـ هيچ گاه با سخن خود، ديگران را آزار نداد.
ـ سخن هيچ كسى را قطع نكرد.
ادامه مطلب...
 
جهان در بحران: زندگی در دنیای خسته چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
نشانه های ظهور
09 مرداد 1396 ساعت 05:00
 قرن‌ها شاهد عبور دسته‌هاي عظيم «ماهي روغن» در سواحل ناهموار نيوزيلند بوديم، اما در سال 1992 بود كه صيد گستردة اين نوع ماهي، به شدت از تعداد آن‌ها كاست و به مشكلات بي‌شماري براي ساكنان اين مناطق دامن زد. هزاران نفر شغل خود را از دست دادند و مجدداً مبالغ عظيمي صرف اشتغال‌زايي در اين منطقه شد.
سال گذشته، يك ماهوارة هواشناسي، تودة عظيم گرد و غباري را برفراز آفريقا شناسايي نمود كه گستردگي آن حدود پنج‌هزار مايل بود. اصولاً قطع درختان در شمال آفريقا و نابودي جنگل‌ها، يكي از دلايل تشكيل چنين توده‌هايي است كه از اين نواحي برمي‌خيزد و با عبور از اقيانوس اطلس، در نواحي ساحلي ايالات متحده فرود مي‌آيد و البته مشكلات متعددي را براي آمريكاييان به همراه دارد كه معمول‌ترين آن، گسترش مشكلات تنفسي در بين ساكنان اين نواحي است.
ادامه مطلب...
 
اخلاق یهودی: تدلیس و تزویر چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
سایر ادیان
07 مرداد 1396 ساعت 05:00
تدلیس از مشتقّات لغت دلْس به معنای مكر و حیله بوده(1)  و از آن به پنهان كردن و پوشاندن عیب چیزی، عیب خود یا كالای خود را پنهان ساختن، فریب دادن و عوامفریبی تعبیر شده است. (2)
ادامه مطلب...
 
هنر در خدمت جنگ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
استعمار
05 مرداد 1396 ساعت 05:00
 پیشگفتار کتاب «جنگ‌ سرد فرهنگی» نوشته «فرانسیس استونر ساندرس» ثابت می‌کند سازمان‌ سیای آمریکا در طول دوران جنگ‌سرد به‌طور مخفیانه از تمام ابزارهای فرهنگی و هنری در سرتاسر دنیا برای مبارزه علیه‌ کمونیسم و شوروی استفاده می‌کرده است. این کتاب، به‌دلیل استفاده نویسنده از مدارک معتبر موفق شده تا توجه بسیاری را به خود جلب کند. در گزارش پیش رو با استفاده از کتاب خانم‌ ساندرز، به بیان برخی ازشیوه‌های سازمان‌ سیا در استفاده از ابزارهای هنری برای جنگ علیه‌ کمونیست و شوروی در دوران جنگ‌سرد پرداخته ‌شده است.​
ادامه مطلب...
 
سایر مطالب...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 51 - 100 از 3000

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

پوسوم
فقط کانگورو و کوآلا نیستند که نماد استرالیا تلقی می شوند، چرا که پوسوم که امروزه کمیاب شده نیز جزو بومی های استرالیا است. نام دیگر این حیوان kuzu است و برخی نیز به آن صاریغ استرالیایی می گویند که با صاریغ امریکایی که بومی جنگل های امریکای جنوبی است، فرق دارد.
ادامه مطلب...