• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات
مقالات
علّت دشمنی یهود با اسلام: قساوت در برابر رحمت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
14 اسفند 1395 ساعت 05:00
 یکی از ویژگی های بارز یهودیان، قساوت قلب آنهاست که باعث می شود مخالفت عادی به دشمنی و مخالفت های علنی تبدیل شود؛ به گونه ای که عامل بسیاری از جنگ ها و درگیری ها می شود. در منطق قرآن، قساوت قلب و خدا فراموشی، نشانه گمراهی سخت و آشکار توصیف شده و مانع پذیرش حق و تابش نور الهی بر قلب ها می باشد. کسانی که قلبشان دچار قساوت و سختی می باشد، در گمراهی شدید و آشکاری به سر می برند؛(1)
ادامه مطلب...
 
مقام فاطمه زهرا(س) در روز قیامت در احادیث اهل سنّت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
11 اسفند 1395 ساعت 11:00
 احادیث صحیح بسیاری درباره‌ی مقام بلند و رفیع حضرت زهرا(س) شهادت می‌دهند. اینکه ایشان برترین بانوی اهل بهشت و اینکه ایشان در زمان قیامت بر مرکبی خاص می‌نشینند و در هنگامه‌ی ورود ایشان به مردم دستور داده می‌شود که به احترام و شکوه ایشان، سرها را پائین بیندازند و چشم‌ها را بپوشانند.
در کتاب «کشف الخفاء» عجلونی روایت شده است: «در روز قیامت یک منادی از پشت حجاب ندا می‌دهد: ای جماعت! چشم‌فرو بپوشانید از فاطمه(س) دختر محمّد(صلی الله علیه و آله) تا عبور کند.»(1) حاکم نیشابوری نیز این خبر را تایید کرده و در روایتی از ابوهریره می‌گوید: «هنگامی که قیامت می‌شود از دل عرش صدا می‌آید: ای جماعت! سرهایتان را پائین بیندازید و چشم‌هایتان را بپوشانید که فاطمه(س) اجازه یافته از صراط بگذرد.»
ادامه مطلب...
 
زهرا(س)، اوّلین فدایی علی(ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
11 اسفند 1395 ساعت 11:00
 به رغم عمر بسيار کوتاه حضرت صديقه طاهره(س)، پس از ارتحال پدر بزرگوارشان، آثار به يادگار مانده از ايشان در آن دوران بحراني و پرتنش، بيانگر عزم راسخ و صلابت و شجاعت فوق العاده حضرت در دفاع از ولايت اميرمؤمنان(ع) درجريان غدير خم  است.
جديت ايشان در اين راه، که منجر به شهادت مظلومانه اش شد، نشان از توجه ويژه و اهتمام خاص حضرت به مسأله امامت امت و زمامداري جامعه مسلمانان داردعملکرد سیاسی حضرت زهرا(س) در دفاع از حریم ولایت، پس از دوران رحلت پیامبر اکرم(ص) تا زمان شهادت ایشان، از فرازهای مهم تاریخ اسلام است .
ادامه مطلب...
 
حضرت زهرا(س)، اسوه امامان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
11 اسفند 1395 ساعت 11:00
 مردم در پیدا كردن الگو و روش زندگی، دچار بحران و آشفتگی زیادی هستند و دائماً بین شخصيّت‏های مختلف، با عناوین مختلف كه همگی آنها نسبت به انسان و ابعاد وجودی‏اش جاهل هستند، در تردید می‏باشند. گاهی فلان نویسنده را الگو قرار می‏دهند و گاهی فلان ورزشكار را و گاهی فلان هنرپیشه را و گاهی فلان شخصيّت خارجی را و گاهی فلان فیلسوف را و... و در نهایت وقتی به خود می‏ آیند، دچار غم كشنده و جانكاهی می‏شوند كه شاید هیچگاه تمام نشود؛ زیرا بزرگترین و باارزش‏ترین سرمایه زندگی، یعنی عمر، جوانی و نشاط خود را به پای معشوق‏ها و الگوهای قلّابی ریخته و هدر داده اند.

مهم‌ترین وظیفه ما قبل از هر چیز، شناخت رهبران الهی، امامان هدایت، به خصوص امام زمان خودمان است که بدون پیوند با او، وامانده و درمانده از راه و گمشده و حیرانیم و بدون پیوند با او، کارها و زحمات ما بی‌نتیجه و عقیم است.
چنان‌که در زیارت ایشان به محضرش، چنین عرض می‌کنیم:
«السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا سَبِیلَ اللهِ الَّذِی مَنْ سَلَكَ غَيْرَهُ هَلَك‏؛(1)
سلام بر تو ای راه خدا! که هرکسی غیر از آن را پیمود، هلاک شد.»
ادامه مطلب...
 
علّت دشمنی یهود با اسلام: مال اندوزی و دنیا طلبی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
07 اسفند 1395 ساعت 05:00
 در تاریخ بشر، ملتی در پول پرستی و مال اندوزی همچون قوم یهود دیده نشده است. آنها برای به دست آوردن مال هر راهی را پیش می گیرند؛ گرچه با شرف و حیثیت انسانی مخالف باشد. آنها برای رسیدن به این مقصود، تمام راههای مشروع و غیر مشروع را پیموده و تا حد پرستش، با حرص و آز خاص به جمع آوری مال پرداخته اند تا جایی که حضرت عیسی بن مریم به آنها فرمود: «لاَ تَعْبُدُوا رَبَّیْن، اَللهُ وَ الْمَالُ؛ دو پرودگار که عبارتند از خدا و پول را نپرستید.»(1)
ادامه مطلب...
 
تفاوت بنیادین هستی شناسی شرق و غرب چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
04 اسفند 1395 ساعت 05:00
 تفكر موضوع ساده اي نيست. باعث كشف پاسخ سوالات اساسي است. سوالاتي از اين دست كه «از كجا آمده ام؟ آمدنم براي چه بود؟ به كجا ميروم آخر؟ ننمايي وطنم»؟ در جغرافياي فكر و باور- يا به عبارت امروزي جهان بيني- است كه قومي، از انسان، عالم و مقصد نهايي تعريف ميدهد و حتي نحوه ي رفتن را هم بيان ميكند.

شرق اسلامي به دليل آن كه براي عالم فيزيكي، كه رويه ي هستي است قايل به يك عالم ويژهي متافيزيكي و ماورايي است؛ از تفكر كمّي نگر و فيزيكي غربي جدا ميشود. اين وجه، يكي از جنبه هاي مهم تعارض بين جهان غرب و شرق است. و غرب كاملاً به اين مسئله آگاهي دارد و ميداند تفكري كه در شرق رواج دارد تفكر قلبي و بينادگرا است درحالي كه خود به اين نوع تفكر اعتقادي ندارد و ديدش مادي است، كه آن هم در گستره ي جهان محسوسات و تجربهگرايي منحصر است. به همين دليل است كه مكتب «پوزيتيويسم» ـ تجربه گرايي ـ يك مكتب ساري و جاري در غرب است؛ مخصوصاً در انگلستان. يعني تجربه گرايي اساس تفكر و نگرش انگليسي است.
ادامه مطلب...
 
علّت دشمنی یهودی با اسلام: نژاد پرستی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
30 بهمن 1395 ساعت 05:00
 نژاد پرستی از مهم ترین تعالیم یهود شمرده می شود؛ به گونه ای که «یهود» و «نژاد پرستی» در طول تاریخ هیچگاه از یکدیگر جدا نبوده؛ بلکه با یکدیگر پیوند عمیقی داشته اند.
این عقیده یهود که خود را نژاد برتر می دانند، بر سایر عقاید آنها مانند چتری سایه افکنده است، تا جایی که حتی آیین حضرت موسی(علیه السلام) را در نژاد خود محصور ساخته اند و اگر کسی از غیر نژاد یهود بخواهد این آیین را بپذیرد، برای آنان پذیرفتنی نیست؛ و لذا در میان ملل دیگر، تبلیغی نداشته و ندارند و آیین یهود را آیین انحصاری خویش دانسته اند. همین وضع خاص آنها سبب شده است که در انظار سایر ملل منفور شوند؛ زیرا مردم دنیا کسانی را که برای نژاد خود امتیازی قائل باشند، هرگز دوست ندارند. و ما می بینیم که اسلام با آن شدیداً مبارزه می کند؛ چون نژاد پرستی، شعبه ای از شرک است.(1)
ادامه مطلب...
 
چه کسی می‌گوید شرق و غرب با هم متفاوند؟! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
27 بهمن 1395 ساعت 05:00
 گفت وگو از شرق و غرب و بيان تفاوتهاي ميان اين دو منطقه، عمري دراز دارد. اين تفاوت و تمايز بيش از آن كه مربوط به موقعيت جغرافيايي و اقليمي باشد، ناظر بر تفاوت فرهنگي است. عموم كساني كه از قديم الايام از شرق و غرب ياد كردهاند متذكر تمايز جدي فرهنگي و نگرش عمومي ساكنان شرق و غرب دربارهي هستي بودهاند. از همين جا موضوع «مسئله ي شرق» مطرح شده است.
«فيثاغورث» در خاطراتش كه مربوط به قرن ششم قبل از ميلاد است و از قديميترين متون باقيمانده از يونان قديم به شمار مي آيد، ضمن نقل مشاهدات خود در ايام اسارت يا سفر به شرق ميگويد كه با زرتشت دربارهي مسايل مختلفي گفتوگو كرده اما آن دو به ديدگاهي مشترك نرسيده اند.
ادامه مطلب...
 
علّت دشمنی یهود: حسادت یهودیان به پیامبر آخرالزّمان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
25 بهمن 1395 ساعت 01:42
 چرا قوم یهود با مسلمانان دشمنی دارند؟ مگر میان این دو قوم چه گذشته است که این قدر اسلام مورد غضب یهود است؟ و در نهایت، دلیل دشمنی و ریشه عداوت یهود با اسلام چیست؟
در این نوشتار سعی شده است که دلایل برخورد یهود با پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) از دیدگاه قرآن مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد و بیان شود که چگونه این قوم با وجود آنکه سال های متمادی منتظر ظهور پیامبری در حجاز بودند؛ ولی بعد از بعثت پیامبر(ص) به مخالفت و دشمنی با ایشان پرداختند و با کارشکنی های فراوان، با گسترش اسلام مقابله کردند، تا جایی که خداوند در قرآن، آنها را هم ردیف مشرکان، و دشمن ترین مردم نسبت به مسلمانان، معرفی می کند؟
ادامه مطلب...
 
بانوی بهشت سرشت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
23 بهمن 1395 ساعت 01:42
همین که در میان پیشوایان معصوم ما، تنها یک بانو وجود دارد که همردیف و هم تراز با آنان در جایگاه عصمت و علم ایستاده است، کافی است تا در خودمان اندیشه کنیم که جایگاه آن بانو تا به کجاست؟ بانویی که امام حسن عسکری(علیه السلام، پیشوای یازدهم دربارة ایشان فرمودند: «ما حجّت‌های خداوند بر مردمیم و فاطمه(سلام الله علیها) حجّت بر ماست.»(1) گویی که گفته باشند که راه و روش آن دخت دردانهی رسول خدا(ص)، تنها راه و الگویی است که برای پیشوایان معصوم قابل تصور است. بانویی که به «امالائمه» ملقب شده است و حضرت مهدی موعود(عج) دربارهشان فرمودند: «دختر رسول خدا(ص) اسوه‌ی نیکی برای من است.»(2)
ادامه مطلب...
 
منجی به روایت تورات چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
18 بهمن 1395 ساعت 05:00
 آنچه در بشارتهای چند تن دیگر از پیامبران بزرگوار بین اسرائیل، پر رنگ و مهم به چشم می خورد اشاراتی است که به تحولات خاور میانه خصوصا سرزمین فلسطین می پردازد. از آنجائیکه در ادبیات دینی یهود از مساله بازسازی و آبادانی معبد هیکل سلیمان، به عنوان یکی از نکته های اساسی مقارن با ظهور منجی یاد می شود، برخی از پیشگوئیها و روایتگری هایی که از این پیامبر الهی به جای مانده اشاره به احیای مجدد این بنای مقدس یهود و بازسازی معبد سلیمان دارد. ذکر این مساله خالی از لطف نیست که بر اساس روایات وارد شده در ادیان الهی، جغرافیای بیت المقدس، خصوصا شهر قدس، نقشی بارز را در رویدادهای آخرالزمانی و به خصوص امر ظهور ایفا می کند. چنانکه روایتگری تاریخ قوم یهود از محل ظهور ماشیح ( منجی موعود در دین یهود) و پیروزی درنبرد پایانی جهان در تپه هرمجدون(آرماگدون) و اتفاقات دیگری از این دست، تماما بر روی نقطه جعرافیایی بیت المقدس تمرکز دارد. با این همه در این مقال بر آنیم تا با روایتگری دوتن از انبیاء یهود، ابعادی دیگر از این مقوله را مورد بررسی قرار دهیم.
ادامه مطلب...
 
نگران این موضوع نیستی؟! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
17 بهمن 1395 ساعت 05:00
 چگونه می‌توان فهمید که پس از ظهور امام زمان(عجل الله تعالی فرجه)، ما در مقابل ایشان جبهه می‌گیریم یا سر تسلیم فرود می‌آوریم؟ گونه می‌توان علاوه بر تسلیم در برابر حضرت به ایشان نیز محبّت داشته باشیم و با علاقه دستورهای وی را طاعت کنیم. گونه می‌توان آن‌قدر طبق رضایت خاطر حضرت عمل کرد که در زمره اصحاب خاص ایشان شد؟ دوستیم یا دشمن؟!

در این جا مناسب است نکته مهمی ذکر شود و آن این‌که قوم یهود براساس آنچه در تورات آمده بود، از بعثت‌ پیامبری در آخرالزمان مطّلع بودند که خواهد آمد و با ظلم و شرک مبارزه می‌کند و عدالت و یکتا پرستی را حاکم کرده، مظلومان و ستمدیدگان را از چنگال خونین بی‌عدالتی مستبدان و ستم پیشگان تاریخ می‌رهاند. عشق و محبّت به چنین موعودی کار یهود را بدان جا رسانید که قرآن کریم می‌فرماید: (اَلَّذینَ آتَینا هُمُ الکتابَ یَعرفونَهُ کَما یَعْرِفون اَبنائَهُم)(1) آنان پیامبر موعود را همانند فرزندان خود می‌شناختند و تمام علائم و نشانه‌های جسمانی و برنامه‌های او را در ابعاد مختلف می‌دانستند.
ادامه مطلب...
 
ارتداد در ادیان ابراهیمی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
16 بهمن 1395 ساعت 05:00
 ارتداد در تمام ادیان و آیین هایی که در گذشته وجود داشته ودارد با توجه به خواسته ها و ادله هایی مورد پذیرش بوده ودر برخی مواقع نیز اجرا شده است.

در دین یهود و مسیحیت وآیین زرتشتی این حکم اعمال می شده وهرکدام از آن ها برای این حکم ، دلایلی را بیان کرده اند مثلا خالص بودن نژاد یهودیان از دلایلی است که یهودیان در خصوص این قانون داشته اند.
در این مبحث اشاره ای گذرا به حکم ارتداد در ادیان یهود،مسیحیت وزرتشت می کنیم.
ادامه مطلب...
 
چرا حضرت زینب(س) را «عقیله» می‌خوانند؟ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
14 بهمن 1395 ساعت 10:00

درباره القاب بانوي كربلا زينب كبري ـ سلام الله عليها ـ بايد گفت كه عقيله زني را گويند كه در ميان خويشانش كريمه و گرامي بوده و درخانه‌اش عزيز و ارجمند باشد.(1)كرامت و بزرگواري زينب ـ سلام الله عليها ـ براي تمامي انسانها ثابت شده است. كافي است تاريخ عاشورا را از ذهن خود بگذرانيم و زينب را در برابر آن مصايب تنها ببينيم و عملكرد او را با وجود اين همه مصايب و تأثيرش را در حفظ اسلام بفهميم عقيله بودن آن بانوي با عصمت براي ما به راحتي قابل فهم و درك است. آن حضرت را، عقيله بني هاشم و عقيلة ‌الطالبين(2) و عقيلة القريش و عقيلة النساء نيز لقب داده‌اند. از آن جا كه اكثر منابع تاريخي اين لقب را به حضرت زينب نوشته‌اند، از متون قديمي تا عصر حاضر اين لقب به آن بانوي مخدره اطلاق شده.(3) و در منابع معتبر شيعه و سني آمده است.
ادامه مطلب...
 
فرشتگان سپید پوش چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
14 بهمن 1395 ساعت 10:00
پرستار، عجب واژه آشنایی است. کلمه ای که ناخودآگاه هر شنونده ای را به یاد آرامش پس از توفان، و به یاد شخصی می اندازد که در لحظات سختی، ناراحتی و ساعتی که به کمک نیاز داریم، یاری رسان ماست. انسان های بی ادعایی که به معنای واقعی کلمه، خالصانه کار می کنند و تمام تلاش خود را معطوف می سازند تا بیماران، دوران نقاهت خود را به آرامی سپری کنند.
این واژه، آدمی را به یاد مفاهیم دیگری هم می اندازد. یاد شب بیداری و یاد مردان و زنان سپیدپوشی که لحظه ای لبخند از سیمایشان دور نمی شود. در این مطلب به تاریخچه‌ای کوتاه از پرستاران تاریخ می‌پردازیم.
ادامه مطلب...
 
آیا من هم نوموفیا دارم؟ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
10 بهمن 1395 ساعت 05:00
اگر به شما بگویند قرار است تلفن همراه تان به مدت یک هفته در یک محفظه امن نگهداری شود و شما حق نگاه کردن و لمس کردن آن را ندارید، چه عکس العملی نشان می دهید؟ دانه های عرق روی پیشانی تان می نشیند؟ لب هایتان می لرزد؟ یا این که نمی دانید چه عکس العملی انجام دهید؟
اگر جواب شما مثبت است احتمالا نوموفوبیا دارید. ترس جدا شدن از تلفن همراه بیماری است که در علم روانشناسی نوموفوبیا نامیده می شود و به معنی ترس از بدون موبایل بودن است.
ادامه مطلب...
 
نقد بخشی از روزگار چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
26 دی 1395 ساعت 05:00
 اهالی کتاب های دینی و مطالعات مذهبی با کتاب «روزگار رهائی»، آشنا هستند، کامل سلیمان روزنامه نگار لبنانی تلاش پسندیده ای می کند و این کتاب را به زبان عربی و جناب حجه الاسلام علی اکبر مهدی پور، نیز با تلاش ارزنده خود کتاب را در دوجلد ترجمه می کنند، تلاش مترجم در افزودن فهرست های متعدد، راهنمای خوانندگان می شود، این کتاب در سال 1371 توسط انتشارات آفاق تهران انتشار یافت.
ادامه مطلب...
 
آرمگدون چیست؟ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
25 دی 1395 ساعت 05:00
 كلمه آرماگدون(Armageddon) یا هرمجدّون واژه ایست یونانی که از ترکیب دو کلمه «هر» به معنی تپه یا کوه و «مجدّون» به معنی بلند ، مشرف و یا شریفان تشکیل شده است.
در اصل این واژه نام منطقه ای است در ۲۰ مایلی جنوب شرقی بندر حیفا در شمال فلسطین اشغالی واقع شده و در طول تاریخ ، شهری استراتژیك بوده است.در عهد قدیم کتاب مقدس نیز چندین بار به نبردهای رخ داده در این محل اشاره شده است.
از سوی دیگر این کلمه در واژه نامه های آمریكایی مانند فرهنگ وِبستِر به معنی نبرد نهایی حق و باطل در آخرالزمان است .
ادامه مطلب...
 
بازار خودفروشی از آن سوی دیگر است! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
24 دی 1395 ساعت 05:00

 خداوند از عزازیل که استاد ملائک، عزیز خدا و دارای عبادت‏های 6000ساله بود، خواست به موجودی که از جنس خاک و به ظاهر پایین ‏تر از جنس آتش آفریده شده است، سجده کند؛ به موجودی که قرار است جای عزازیل را بگیرد و معلّم ملائک بشود، در حالی که هنوز در برابر خداوند یک سجده هم نکرده است.شیطان ابتدا گفت: «خدایا مرا از سجده آدم عفو فرما! خدایا هرچه بخواهی، تو را عبادت می‏کنم؛ چنان عبادتی که حتی پیامبران مُرسل از عهده‏اش برنیایند. فقط از من نخواه که بر آدم سجده کنم!

 

ادامه مطلب...
 
لیمو عمانی غذا را نخورید! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
19 دی 1395 ساعت 05:00

 لیمو عمانی در غذا همانند اسفنج عملکرده و مواد زائد و مضر غذای در حال طبخ را به خود جذب می‌کند.

لیمو عمانی در واقع به عنوان طعم دهنده‌ طبیعی و مصلح به غذاها مخصوصا خورش ها افزوده می‌شود تا در هضم غذا و جذب بهتر مواد مغذی در بدن کمک کند اما این ماده همانند اسفنج عمل کرده و مواد زائد و مضر غذای در حال طبخ را به خود جذب می‌کند.
ادامه مطلب...
 
سایر مطالب...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 151 - 200 از 3000

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

پوسوم
فقط کانگورو و کوآلا نیستند که نماد استرالیا تلقی می شوند، چرا که پوسوم که امروزه کمیاب شده نیز جزو بومی های استرالیا است. نام دیگر این حیوان kuzu است و برخی نیز به آن صاریغ استرالیایی می گویند که با صاریغ امریکایی که بومی جنگل های امریکای جنوبی است، فرق دارد.
ادامه مطلب...