• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات
مقالات
در حقیقت بهار و باران بهاری چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
19 آذر 1395 ساعت 00:00
 در عبارت «السلام علی ربیع الانام » که از زیارت نامه آن حضرت نقل شده، به امام زمان(ع) ، ربیع نام اطلاق گردیده است.
یکی از معانی ربیع، بهار است اما، معنای دیگر آن، باران بهاریست، که زمین را سرشار از نعمت و طراوت می سازد و گلها و گیاهان را زندگی نوین می دهد.

«طریحی » در مجمع البحرین می نویسد: «الربیع: المطر فی الربیع، سمی ربیعا لان اول المطر یکون فیه و به ینبت الربیع. »
ادامه مطلب...
 
امام، همچون «آب» است... چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
19 آذر 1395 ساعت 00:00
آب منشأ و سرچشمه حیات: قرآن کریم از یک سوع «آب» را به عنوان اصل حیات و مبدأ پیدایش زندگی بر کره خاکی معرفی شده است. امّا این تشبیه و تعبیر حقیقی آن، سرّی از اسرار اهل بیت(ع) و رازی از رازهای روایات آنان است که با کنار هم قرار دادن قطعات مربوط به آن، کشف می‌گردد. با ما همراه شویم تا سخن از «آب» بشنویم...
ادامه مطلب...
 
بهار گلها و بهار دلها چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
19 آذر 1395 ساعت 00:00

بوی فصلی نو رسیده است ؛ اگرچه از میان دود و غبار بی عشقی .
عروس سپید محبّت ، قدم بر صحن چمن و لاله می گذارد ؛ با دامنی از شکوفه های بادام و سیب .
نه دیوارها و نه پنجره ها هیچ کدام را یارای ماندن در گذر این عروس سپیده ها نیست . آنگاه که پای از جویباری برمی گرداند ، بوی نسترن و نسرین در فضای دشتها و چمنزاران می پراکند و پروانه های رنگارنگ را به پرواز رنگین بهاری  فرامی خواند .
ادامه مطلب...
 
نقش امام حسن عسکری(ع) در تفسیر قرآن چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
17 آذر 1395 ساعت 07:19
امام حسن عسکری(ع) علاوه بر تفسیر آیات الهی و انجام وظیفه تعلیم، تربیت و آموزش قرآنی و تفسیری، در صحنه فکر و عمل به «پاسداری از قرآن» و «مرزبانی از شریعت با قرآن» نیز می پرداختند. اینک جلوه هایی از تلاش مقدس آن امام را به نظاره می نشینیم.
ادامه مطلب...
 
خطر امنیتی وب کم ها چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
11 آذر 1395 ساعت 05:00
 بر اساس بررسی‌های انجام شده مشخص گردید که اغلب هکرهایی که به قصد سوءاستفاده از وبکم دستگاه‌های کاربران وارد عمل می‌شوند، نوجوان بوده و در واقع هدف اصلی آن‌ها ضبط تصاویر کاملا شخصی کاربران و به ویژه کاربران جنس مونث است؛ اما تجربه نشان داده که هکرها تنها افرادی نیستند که از این موضوع سوءاستفاده کرده و یا به جاسوسی از طریق وبکم دستگاه‌های گوناگون می‌پردازند.
ادامه مطلب...
 
زيارتي در عرش چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
09 آذر 1395 ساعت 17:04


امير المومنين، علي(ع) نگاهی به يارش کرد و فرمود: «نعمان!... سال ها بعد، یکی از فرزندان من در خراسان با زهر کشنده ای شهید خواهد شد. اسم او مثل اسم من، علی است. اسم پدرش هم مانند پسر «عمران»، موسی است. این را بدان! هر کس که قبر او را زیارت کند، خدا تمام گناهان قبل از زیارتش را خواهد بخشید... به خاطر پسرم علی»
پدرش دست روي سر رضا(ع) مي كشيد و مي گفت: زیارت رضا مثل زیارت خداست در عرش.
ادامه مطلب...
 
حضرت روشنایی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
09 آذر 1395 ساعت 16:57
سخنرانی آیت الله وحید خراسانی درباره‌ی امام رضا(ع)
ما نسبت به شناخت هر یک از امامان و نسبت به شناخت امامت، عموما قاصر و مقصریم. عذر انسان قاصر پذیرفته است اما عذر مقصر، قابل قبول نیست و پرداختن به این دو موضوع بر ما و بر تمام مردم، لازم است؛ هر چند ادای حق بحث امامت، به معنای عام یا به معنای خاص آن، در مثل این جلسه ممکن نیست.
وجوب شکر منعم، مسأله ای عقلی و فطری است و در نیکویی شکر منعم و لزوم آن و هم چنین زشتی ناسپاسی در برابر منعم و حرمت آن، تردیدی نیست.
ادامه مطلب...
 
امام حسن(ع) هر چیز را بر جای خود نشاند چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
07 آذر 1395 ساعت 10:00
 به غلط گمان کردهایم که سبط اکبر نبیّ اکرم(ص)، از آنجایی که تن به صلح با معاویه داد، راه جنگیدن بلد نبود. در گمان باطل خویش نمیبریم که صلح، در سر جای خودش، بهترین راهکار آن روزگار و جنگاوری و جنگ در میدانهای نبرد، در جای خودش شایسته و به جاست. اگر نبود جنگاوری حسن بن علی(ع) در میدان نبرد، قائلهی جمل و چنین شکاف عمیقی میان مسلمانان چگونه به پایان میرسید؟
امیرمؤمنان علی(ع)، روز جنگ جمل محمّد بن حنفیه را فراخواند و به دست او نیزه داد و به او فرمود: «با این نیزه به قصد فرونشاندن شتر [عایشه] برو.» وقتی محمّد بن حنفیه به سوی شتر رفت، قبیله‌ی بنی‌ضبه مانع پیشروی او شدند. بدین ترتیب او با ناامیدی بازگشت و در همان زمان، حسن بن علی(ع) نیزه را از دستش را گرفت و به سوی شتر پیش رفت و با نیزه به آن حمله برد و آن را از پای درآورد و نزد پدرش بازگشت در حالی که بر نیزه اثر خون شتر مانده بود.
ادامه مطلب...
 
برتری رسول خداوند بر دیگر مخلوقات چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
07 آذر 1395 ساعت 10:00
 خداوند برخی پیامبران را بر بعضی دیگر برتری داده است(1). رسول خدا، حضرت محمد(ص) خاتم پیامبران بودند و فضایلی داشتند که سایر انبیاء نداشتند. در این مطلب قصد داریم تا به نمونه های کوچکی از این برتری ها اشاره ای کنیم.  
خداوند در مورد حضرت آدم(ع) می فرماید: «آدم پروردگارش را نافرمانی کرد، و از پاداش او محروم شد!»(2)
و در قصه نوح(ع) فرمود: «آنچه را از آن آگاه نیستی، از من مخواه!»(3)
و در مورد یونس(ع) فرمود: «و ذا النون [ یونس ] را (به یاد آور) در آن هنگام که خشمگین (از میان قوم خود) رفت و چنین می پنداشت که ما بر او تنگ نخواهیم گرفت (امّا موقعی که در کام نهنگ فرو رفت،) در آن ظلمتها (ی متراکم) صدا زد: «(خداوندا!) جز تو معبودی نیست! منزّهی تو! من از ستمکاران بودم!»»(4)
ادامه مطلب...
 
چگونه صلوات بفرستیم؟ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
07 آذر 1395 ساعت 10:00
 در بسیاری از مهم‌ترین کتابهای اهل سنّت از جمله «صحیح بخاری» و «صواعق المحرقه»، فصلی به نحوه و کیفیت صلوات بر رسول اکرم(ص) اختصاص یافته است. روایاتی که نشان میدهد، صلوات کامل و درست، صلواتی است خاندان آن حضرت را نیز شامل شود.
بخاری در کتاب «صحیح» از عبدالرحمن بن ابی لیلی نقل می‌کند که گفت:
کعب بن عجرة را ملاقات کردم. به او گفتم: آیا می‌خواهی به تو هدیه‌ای بدهم؟ همانا روزی نبی اکرم(ص) به سوی ما آمد. ما گفتیم: یا رسول الله! ما فهمیدیم که چگونه باید به تو سلام دهیم، امّا به ما بگویید نحوة درود و صلوات بر شما چگونه است؟ حضرت فرمودند:
«بگویید: اللهم صل على محمد، وعلى آل محمد، كما صليت على آل إبراهيم، إنك حميد مجيد. اللهم بارك على محمد، وعلى آل محمد، كما باركت على آل إبراهيم، إنك حميد مجيد.
ادامه مطلب...
 
پیام انیمیشنی غرب، به کودکان سرگشته امروز چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
04 آذر 1395 ساعت 05:00
فرصت‌ها و تهدیدهای فرهنگی موجود در هر تمدن و کشوری پتانسیل شگرفی در تعالی و سقوط یک جامعه دارد از این جهت آسیب‌شناسی فرهنگی، یکی از اصول قطعی و خدشه‌ناپذیر در هر جامعه ای محسوب می‌شود. هم اکنون ایالت متحده آمریکا به عنوان دارنده قوی‌ترین سیستم رسانه‌ای با تولید سالانه هزاران قطعه موسیقی، انیمیشن، سریال و آثار سینمایی، در تئوریزه کردن اندیشه خود یکه‌تاز است.
این آثار رسانه‌ای به عنوان یکی از اثرگذارترین ابزار آلات فرهنگی در گستراندن اهداف ایالت متحده نقش پر رنگی را ایفا می‌کند، در این راستا انیمیشن به عنوان ابزاری سرگرم‌کننده و پرطرفدار که مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده است از بالاترین ظرفیت برای شکل دادن به فرهنگ عمومی یک جامعه برخوردار است.
ادامه مطلب...
 
چرا فقط امام حسین(ع) اربعین دارد؟ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
29 آبان 1395 ساعت 14:29
 واژه «اربعین» از اصطلاحاتی است که در متون دینی، حدیثی و تاریخی کاربرد زیادی دارد مثلا کمال عقل در چهل سالگی، آثار چهل روز اخلاص، آثار حفظ چهل حدیث، دعای چهل نفر، دعا برای چهل مومن، قرائت دعای عهد در چهل صبح، عدم پذیرش نماز شراب خوار تا چهل روز، گریه چهل روزه ي زمین، آسمان و فرشتگان بر امام حسین (علیه‌السلام)، استحباب زیارت اربعین و ... از جمله مواردی است که جایگاه و ارزش والای این واژه و عدد را در معارف اسلامی بیان می‌‌دارد.1 
ادامه مطلب...
 
علما هم قدم با مردم در پیاده روی اربعین چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
29 آبان 1395 ساعت 14:26
 از زمان هاي گذشته علما و فضلاي جهان اسلام به همراه مردم در مراسم پياده روي نجف تا كربلا راهپيمايي مي كردند البته اين مراسم اختصاص به اربعين ندارد و در اول و نيمه رجب و نيمه شعبان و روز عرفه نيز انجام مي شود.
در همه تاريخ علمای شیعه در هدایت و ترغیب شیفتگان حسینی به انجام زیارت امام به ویژه در اربعین، نقش محوری داشته اند و ضمن ارائه رهنمود، خود نیز در اين حركت حضور داشتند.
آیت الله میرزا جواد آقا ملکی تبریزی می فرمودند: «بر مراقبه کننده لازم است که بیستم صفر (اربعین) را برای خود روز حزن و ماتم قرار داده، بکوشد که امام شهید را در مزار حضرتش زیارت کند؛ هرچند تنها یک بار در تمام عمرش باشد.»(1)
ادامه مطلب...
 
مردم شناسی کوفه: (4) طبقات مردم در کوفه چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
29 آبان 1395 ساعت 05:00
 مردم کوفه به دو گروه اجتماعى اشراف و عادى تقسيم می‌شده اند. از زبان يکى از ياران امام حسين(ع) نقل شده است هنگامى که در کربلا به امام پيوست و امام(ع) احوال کوفيان را از او پرسيد، در جواب گفت: “امّا اشراف مردم، به وسيله رشوه هاى کلان، محبت آنها به حکومت خريده شده است و امّا ساير مردم، دلهايشان با تو و فردا شمشيرهايشان عليه تو کشيده خواهد شد.”(1)
 از اشراف کوفه می‌توان افرادى همچون “عمرو بن حفرَيث”، “اشعث بن قيس” و پسرانش و “شبث بن ربعى” را نام برد.
ادامه مطلب...
 
مردم شناسی کوفه: (3) گروه های عقیدتی در کوفه چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
22 آبان 1395 ساعت 05:00
 ازنظر عقيدتى می‌توان جامعه آن روز کوفه را به دو بخش مسلمان و غيرمسلمان تقسيم کرد: بخش غيرمسلمان کوفه را مسيحيان عرب بنى تغلب، نجران، نبطى و نيز يهوديانى که در زمان عمر از شبه جزيره عربستان بيرون رانده شده بودند و همچنين مجوسيان ايرانى تشکيل می‌دادند که در مجموع بخش ناچيزى از کلّ جمعيّت کوفه را دربر می‌گرفتند.(1)
 بخش مسلمان کوفه را می‌توان شامل شيعيان، هواداران بنى اميه، خوارج و افراد بى طرف دانست که شيعيان خود به دو قسمت رؤسا و شيعيان عادى تقسيم می‌شدند.
ادامه مطلب...
 
بر رسول(ص) چه گذشت: غوغاي تقسيم غنائم چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
19 آبان 1395 ساعت 05:00
 در پایان جنگ طائف بود که رسول خدا(ص) و لشکر مسلمانان دشمن را تعقیب کردند و قلعه «مالک به عوف» را ویران کردند تا پشت سر آنها پایگاهى براى دشمن نماند و به سمت قلعه هایی که دشمن در طائف به آنها پناهنده شده بودند رفتند و آنان را محاصره کردند اما ادامه ی این محاصره به عللی بی فایده بودو مسلمانان تصمیم گرفتندتا به«جعرانه» برگردند و درمورد غنایم و اسیران تعیین تکلیف کنند.
اسیران تقسیم شدند اما گروهی از قبیله ی بنی سعد که حلیمه دایه ی پیامبر(ص) نیز اهل همان قبیله بود، آمدند و گفتند: اى رسول خدا ما اصل و عشیره تو هستیم و اکنون دچار چنین بلا و مصیبتى شده‏ایم و همه مال و زن و فرزندانمان از دست داده ایم. ما تقاضا می کنیم که آنان را به ما برگردانی.
ادامه مطلب...
 
مردم شناسی کوفه: (2) ترکيب جمعيتى کوفه چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
15 آبان 1395 ساعت 05:00
 جمعيّت کوفه به دو بخش عرب و غيرعرب تقسيم می‌شد. بخش عظيمى از عربهاى ساکن کوفه قبايلى بودند که با آغاز فتوحات اسلامى در ايران، ازنقاط مختلف شبه جزيره عربستان براى شرکت در جنگ، به عراق کوچ کردند و سرانجام پس از پايان يافتن فتوحات در دو شهر بزرگ کوفه و بصره سکنى گزيدند.
عرب ها که هسته اوليه شهر کوفه را تشکيل می‌دادند، از هر دو بخش اصلى قوم عرب يعنى قحطانى و عدنانى بودند که در اصطلاح به آنها يمانى و نزارى اطلاق می‌شد.
ادامه مطلب...
 
بر رسول(ص) چه گذشت: طائف، جنگ بی سرانجام چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
12 آبان 1395 ساعت 05:00
در جنگ حنین غنیمت زیادی نصیب مسلمانان شد و چون رسول خدا(ص)براى تعقیب دشمن عازم طائف بودند، دستور دادند موقتاً تمامى غنایم را در«جعرانة» (1) بگذارند و اسیران را نیز در خانه‏اى نگهدارى کنند و چند نفر را نیز براى حفاظت و نگهبانى آنها گماشتند تا در زمان بازگشت آنها را تقسیم کنند.
ادامه مطلب...
 
گروه‌های تندرو صهیونیست چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
12 آبان 1395 ساعت 05:00
 جنبش برای برپایی هیکل گروه صهیونیستی دیگری است که به دنبال تخریب مسجدالاقصی و برپایی هیکل سلیمان بر روی ویرانه‌های آن است. این گروه متشکل از خاخام هایی از شهرک‌نشینان کرانه باختری و آمریکا است و به دنبال تقویت رویکردهایی یهودی در مورد ضرورت احداث هیکل موهوم بر روی ویرانه‌های مسجد الاقصی است و آن را از مهم‌ترین وظایف شرعی یهودیان در تمام نقاط دنیا معرفی می‌کند.
این گروه جشنواره‌ها و مطبوعات مختلفی برای خود دارد که در تمامی نقاط دنیا که یهودیان حضور دارند، منتشر می‌کند و سعی دارد آن‌ها را به ضرورت فعالیت در راستای احداث هیکل تشویق کند. برخلاف دیگر گروه‌های صهیونیستی که عضویت در آن‌ها تنها مختص به متدینان یهودی است، این گروه به دنبال جذب یهودیان لائیک و شخصیت‌های راست‌گرای مسیحی در ایالات متحده برآمده و در جمع‌آوری اموال لازم برای تأمین مالی فعالیت‌هایش بر روی این عناصر حساب کرده است.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان نور: الیاس(ع)، پیامبری که همچنان در غیبت است چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
10 آبان 1395 ساعت 05:00
 الیاس نبی(علی نبینا و آله و علیه السلام) خسته بود. یکّه و تنها میان قومی افتاده بود که دست از پرستش «بعل» برنمی‌داشتند. قوم بنی‌اسرائیل که هیچ؛ پادشاه و ملکه‌ی بعلبک بودند که نمی‌گذاشتند آنها خدای یگانه را بشناسند و از پرستش بت‌ها دست بردارند. آن هم هیچ، این فرمانروایان، از شدّت ستمگری دست خود را به خون هر آنچه مؤمن در شهر بود، آلوده بودند. حالا الیاس نبی(ع) مانده بود و یک شهر بت‌پرست. الیاس(ع) مانده بود و دوری از تمام کسانی که می‌شناخت. او بود و تبعید اجباری در کوهستان.
ادامه مطلب...
 
سایر مطالب...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 201 - 250 از 3015

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...