• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات
مقالات
پیشوایان نور: مردی، با سلاح دعا چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
24 تیر 1395 ساعت 08:52
 فَرَزدَق، نامه‌ی امام سجّاد(علیه السلام) را به سینه چسباند و لبخندی بغض آلود بر لبش نقش بست. دستانش را که حالا چروک خورده و بی‌جان شده بود بالا آورد تا به آخرین سکّه‌های باقی‌مانده از صله‌ی شگفت‌انگیز مولایش، نگاهی دقیق تر کند. صله‌ای که بعد از آن شعر بلند گرفته بود. بعد از آن ماجرای غریب.
ادامه مطلب...
 
آیین ازلی - ابدی: سرّ ممنوعیت ربا چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
18 تیر 1395 ساعت 04:09
 اگر قواعد فیزیک را خوب بشناسید، حتماً تعجّب می کنید اگر بشنوید که «فلانی! من آب را در دمای 50 درجه به جوش آوردم!» و اصلاً باور نمی کنید که کسی به شما بگوید: «آتش مرا خنک کرد!»؛ چرایش هم معلوم است. اگر قواعد فیزیک بخواهند هر روز عوض شوند و تغییر شکل بیابند، اگر آتش یک روز بسوزاند و یک روز خنک کند، اگر آب یک روز در دمای زیر صفر یخ ببندد و یک بار به جوش بیاید، دیگر سنگ روی سنگ بند نمی شود! خداوند نه فقط جهان فیزیکی، بلکه جهان متافیزیک را هم با همین دقّت در قواعد و قوانین بنا کرده است؛ بنابراین اگر قوانین خداوند را بشناسیم، بسیاری از پیش‌آمدها را می توانیم پیش بینی کنیم. مثلاً همین «ربا»! بگذارید برایتان راحت تر بگویم.
ادامه مطلب...
 
یکتایی امیر(ع): در بلندای منقبت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
18 تیر 1395 ساعت 03:51
 تو را مولا، تا قیامت توصیف نمی‌توانم کرد. اگر هر روز این‌روزها تا قیامت، در وصف تو بکوشم و شب‌هایش را به گردآوری بزرگی و بزرگ‌منشی‌ات بیدار بمانم. تو آنی که رسول خدا(صلی الله علیه و آله)، برترین مخلوق که بالاتر از او مخلوقی نیست، درباره‌اش فرمود: «او هزار هزار فضیلت دارد و او خود بزرگتر و پرفضیلت‌تر از آنهاست.»(1) گویی که گفته باشد: خلایق! بشمرید! وصف کنید! بگویید! آنی که گفتید و شنیدید کجا و علی بن ابی‌طالب(علیه السلام) کجا!
ادامه مطلب...
 
شب را زنده بدار چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
16 تیر 1395 ساعت 08:27
 حتما شما هم به تفاوت حس و حال ماه مبارک رمضان با سایر ماه ها پی برده اید. روز و شب هایی پر از احساس معبود. حالا به نظر شما چطور باید یک ماه شب زنده داری و دعا و عبادت را به اتمام رساند؟
بزرگان دین ما در پایان این ماه عزیز به شب زنده داری و عبادت مشغول می شدند و توصیه هایی برای ما دارند:
در توصیه ای از پیامبر خدا (ص) می خوانیم: « هرکه شب عید فطر و قربان و شب نیمه شعبان را احیا بگیرد، در آن روزی که دل ها می میرند دل او نمیرد.»(1)
ادامه مطلب...
 
آیین ازلی- ابدی: نخستین خِتان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
10 تیر 1395 ساعت 11:16
 بعضی چیزهایی که امروز به سادگی در میان ما رواج دارد، از روزگاران قدیم، آنقدر در میان اقوام و ملل مختلف وجود داشته است که برای آن داستان‌ها، قصه‌های خواندنی و حتّی ضرب‌المثل ساخته‌اند. «خَتنه کردن» پسران یکی از این مسائلی است که روزانه، خصوصاً در کشورهای مسلمان، با آن رو به رو هستیم؛ امّا آیا می‌دانید که خِتان (ختنه کردن) چه ریشه و پیشینه‌ای دارد؟
ادامه مطلب...
 
شب قدر معصومان(ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
08 تیر 1395 ساعت 10:00
 همه حالات معصومان(ع) در این شب با عظمت و ارتباطی كه با عالم بالا و ملكوت داشته و دارند، نه قابل درك و فهم غیر معصومان است و نه در تاریخ انعكاس یافته است. آنچه بیان می‌شود، فقط گوشه‌هایی از رفتارهای ظاهری آنان است، نه عمق و ژرفای حالات آنها. پس آنچه در پیش رو دارید، گامی است در این مسیر.
ادامه مطلب...
 
یک دعا برای مولا چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
06 تیر 1395 ساعت 21:00
 دعای افتتاح یکی از دعاهایی است که خواندن آن در شب های ماه مبارک رمضان وارد شده است. برای تامل و بررسی بیشتر فرازهای این دعا به سراغ حجت الاسلام اسدالله روحانی رفتیم تا نگاهی به بعضی از فرازهای این دعا داشته باشیم. متن زیر مشروح گفتگوی مهر با این استاد اخلاق است.
حجت الاسلام اسدالله روحانی گفت: دعای افتتاح ویژگی هایی دارد که در بسیاری از دعاها کمتر دیده می شود. افتتاح، دعای مخصوص ما برای عصر غیبت است. مثلا دعای ابوحمزه ثمالی و دیگر دعاهایی که وارد شده اختصاص به عصر غیبت ندارد. دعای افتتاح زبان حال ماست با خداوند که در عصر غیبت زندگی می کنیم.
ادامه مطلب...
 
حزب شيطان را بشناسيم چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
04 تیر 1395 ساعت 13:40
 بندگان خدا، شما را به تقواى الهى سفارش مى كنم و از اهل نفاق مى ترسانم، چرا كه آنان گمراه و گمراه كننده اند و دچار لغزش و لغزاننده اند. رنگ به رنگ مى شوند و به حالات گوناگون ظاهر مى گردند، به هر وسيله كوبنده اى براى گمراه كردن شما متوسل مى شوند و در هر كمينگاهى كمين مى گيرند.
ادامه مطلب...
 
ثواب روز به روز ماه خدا چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
04 تیر 1395 ساعت 13:36
 ابن عباس نقل می کند که از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) شنيدم كه فرمودند: «اگر مى‏‌دانستيد چه چيزهايى (فيض هایی) براى شما در ماه رمضان نهفته است، مسلماً بيشتر خدا را سپاس مى‏گفتيد.» این برکات هر روزه را به نقل از رسول خدا(ص) در جدول زیر آورده‌ایم:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ادامه مطلب...
 
آیین ازلی- ابدی: ممنوعیت ازدواج با محارم چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
03 تیر 1395 ساعت 22:58
 «ازدواج کردن با محارم (مثل مادر و خواهر)» و «ازدواج نکردن با محارم» هر دو در تاریخ باستانی ایران و جهان وجود داشته است! منظورم این است که اگر بخواهیم از روش و منش پیشینیان پیروی کنیم، خوب است بدانیم که هر چند در دوران باستان، مخصوصاً در طبقه‌ی پادشاهان، ازدواج‌های مشهوری با خواهر و مادر وجود داشته است، امّا افراد بیشتری بوده اند که چنین ازدواجی را درست نمی‌دانسته‌اند. حالا اگر باهوش و عاقلیم، باید نگاه کنیم و ببینیم که کدام روش در بین «کدام پیشینیان» وجود داشته است. برخی از این پیشینیان فرعون‌ها و پادشاهان بوده‌اند و برخی هم پیامبران و انبیای الهی! حالا اینکه بخواهیم از کدامشان پیروی کنیم، صدالبتّه انتخاب ماست! امّا بگذارید اینگونه بگوییم که «ممنوعیت ازدواج با محارم» نه فقط بین انسان‌های پیرو ادیان وجود دارد؛ بلکه حتّی قانونی است که خداوند در میان حیوانات نیز جاری ساخته است!(1)
ادامه مطلب...
 
بر رسول(ص) چه گذشت: حج منتهی به صلح چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
02 تیر 1395 ساعت 06:42
 در ماه ذى قعده سال ششم بود که رسول خدا(ص)در خواب دیدند با یارانشان به مکه رفته اند و به طواف خانه خدا و انجام مناسک عمره موفق گشته‏اند. پیغمبر(ص) این خواب را براى اصحاب نقل کردند و وعده ی آن را به آنها دادند و به دنبال آن از مسلمانان و قبایل اطراف مدینه دعوت کردند تا با ایشان براى انجام عمره به سوى مکه حرکت کنند.
قبایل بجز عده معدودى دعوت آن حضرت را نپذیرفتند و تنها همان مهاجر و انصار مدینه بودند که اکثراً آماده ی حرکت شدند و به همراه آن حضرت از مدینه بیرون رفتند.
مسلمانان حرکت کردند و به مکان «مسجد شجره» رسیدند و در آنجا لباس احرام پوشیدند و همراهشان هفتاد شتر برای قربانی بردند تا اعلام کنند که قصد جنگ ندارند بلکه هدفشان به جا آوردن حج است.
ادامه مطلب...
 
دیدار حسن(ع) با قدیم الاحسان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
31 خرداد 1395 ساعت 22:59
 پرده اول: مرد عبادت
منتظر فرارسیدن لحظه ی نماز و عبادت بود تا از قفس تنگ دنیا رها شود و تا ملکوت پر کشد. همه اینگونه توصیفش می کردند: همانا حسن بن علی (ع) وقتی وضو می ساخت و آماده نماز می شد، رنگش دگرگون می گردید و بند بند وجودش می لرزید. آن قدر عجیب بود این تحولش که امام صادق(ع) می فرمودند: « حسن بن علی(ع) وقتی به نماز می ایستاد، تن مبارکش در مقابل پروردگار می لرزید و هرگاه که یاد بهشت و جهنّم می نمود، چون مارگزیده، مضطرب و پریشان می شد و به خود می پیچید.» (1)
ادامه مطلب...
 
دیگر ادیان الهی چگونه روزه می‌گرفتند چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
31 خرداد 1395 ساعت 06:37
 در کتاب‌های عهد قدیم، از روزه داشتن انفرادی افرادی هم چون داوود، عزرا، الیاس، دانیال و دیگران سخن گفته که بیانگر یک ادب دینی، برای نیل به هدف مورد نظر در میان یهودیان بوده است. در کتاب عهد قدیم آمده است که موسی(ع) پیش از دریافت الواح عهد از یهوه، 40 شبانه‌روز در کوه سینا روزه گرفت و از خوردن و آشامیدن پرهیز کرد. داوود در هنگام بیماری پسرش از بت شابع زن اوریا، روزه گرفت. یهوشافط پس از پیروزی یهودیه بر موآبی‌ها و عمونیان چهل روز روزه گرفت. یوئیل و یونس نیز برای دور کردن خشم خدا، به مردم دستور به روزه گرفتن دادند. مردخای و استر نیز که از دیگر شخصیت‌های عهد عتیق هستند، پس از فرمان هامان، وزیر اخشورش برای قتل عام یهودیان چندین شبانه‌روز روزه گرفتند.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان تاریکی: یزید، کسی که خون خدا را بر زمین ریخت... چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
30 خرداد 1395 ساعت 20:07
 کاخ یزید پر از میهمان بود. دعوت کرده بود همه را تا ببینند چگونه در جنگ با خارجیان پیروز شده است. وقتی علی بن حسین(علیه السلام) با دست بسته و سر سوخته وارد مجلس شد، سر نورانی حسین بن علی (ع) را آوردند و پیش روی یزید گذاشتند. هر کس سر حسین را می دید، آهی می کشید و برخی هم گریه سر دادند. زنی از میان زنان، بر سینه کوفت و نوحه کرد:
«ای حسین! ای سرور ما! ای پناه بیوه زنان ما! ای پدر یتیمان ما! مولای ما! مولای ما....»
یزید دستهایش را به هم کوبید و همان لحظه شعری سرود. با صدای تمسخر آمیزی خواند: «ای کاش اجداد من که در بدر کشته شدند می دیدند که چگونه پاسخ نیزه را با نیزه دادم! اگر بودند خوشحال می شدند و با سرور می گفتند: دست مریزاد یزید! حساب کشته های ما و بنی هاشم دیگر تسویه شد، من فرزند ابوسفیان نیستم اگر از آنها کینه در دل نپرورانم»
ادامه مطلب...
 
پیشوایان نور: حضرت خون خدا چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
30 خرداد 1395 ساعت 19:59

 مروان بن حکم (1) نامه ی یزید را در دستش می فشرد و در حال راه رفتن در مقابل تختش، گهگاهی نگاهی تند و تیز به حسین بن علی(علیه السلام)، می انداخت. در این بین، نگاه حاضران کاخ حاکم مدینه، بین مروان و امام در حرکت بود.

ناگهان مروان، نامه ی یزید را که گفته بود از حسین بن علی(ع)، بیعت بگیرد، با خشم به دیوار مقابلش پرتاب کرد و انگشتش را به سمت امام گرداند و با پرخاش گفت: «اگر نسبتى با فاطمه، دختر رسول خدا نمى داشتيد، چگونه و با چه چیزی بر ما بنى اميّه افتخار مى كرديد؟»
ادامه مطلب...
 
در ماه رمضان خداوند از ما چه انتظاری دارد؟ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
30 خرداد 1395 ساعت 19:54
 امروزه افراد و مؤسسات کتاب هایی که می نویسند و در اختیار عموم قرار می دهند، در ابتدای کتاب  یا درفصل اول هدف های رفتاری مورد نظر خود را می نویسند. به این معنا که منظور و انتظار ما این است که خواننده یا دانش آموز و دانشجو، از فراگیری و عمل به این فصل این توانمندی ها در او ایجاد شده باشد.
ادامه مطلب...
 
بر رسول(ص) چه گذشت: جنگ خیبر چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
25 خرداد 1395 ساعت 15:08
 ماه ذى حجه بود که رسول خدا(ص)از حدیبیه بازگشتند و پس از مدت کمی، به آن حضرت خبر رسید که یهودیان منطقه ی خیبر می خواهند به مدینه حمله کنند و همین علتی شد تا دستور حرکت به خیبر از طرف پیغمبر(ص) صادر شود. البته از طرفى پیامبر(ص) پس از اینکه نامه به سران جهان نوشتند به فکر افتادند که ممکن است برخى از آنها مانند کسری پادشاه ایران و یا هرقل امپراتور روم بر ضد مسلمانان به سراغ یهودیان بروند و با آنان هم پیمان شوند. پیغمبر اسلام(ص) باید هر چه زودتر تصمیم قاطعى برای پاک کردن حجاز از این دشمنان خطرناک می گرفتند و پیش از اینکه آنها به فکر تهیه لشکر و جنگ و حمله به مدینه بیفتند آنها را سرکوب می کردند.
ادامه مطلب...
 
یکتایی امیر(ع): در معروفیت در عرش چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
24 خرداد 1395 ساعت 21:41
 چه زیبا گفت شهریار:
«به علی شناختم من، به خدا قسم، خدا را»
و مولا، نه فقط منِ انسان، از تو، خداوند را دریافتم که فرشتگان و جنّیان و دیگر موجودات ناشناس عالم نیز، تو را دیدند و به عظمت خداوندگار تو ایمان آوردند. تو آنی که خداوند تو را ولیّ و قائم‌مقام خود قرار داد و کیست که نداند که «خلیفة‌الله» بود که به موجودات آموخت که چگونه باید عبادت کنند.
ادامه مطلب...
 
آیین ازلی- ابدی: نخستین ازدواج چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
24 خرداد 1395 ساعت 21:21
 هرچند هزینه‌های مادّی ازدواج در این روزها، آن را تبدیل به آرزویی دوردست برای برخی جوان‌ها کرده است، امّا پدیده‌ی ازدواج، چیزی است که آنقدر در تاریخ اتّفاق افتاده، کسی به آن به صورت یک نعمت شگفت خداوند مهربان نمی‌نگرد. این ماجرای تکراری، امّا شیرین، در میان تمام مردان و زنان جهان اتفاق می‌افتد و همیشه همراه با آداب و رسومی است. آداب و رسومی که ریشه‌های به هم پیوستگی زن و مرد را محکم می‌کند تا بدین وسیله، خانواده‌ای محکم و منسجم ایجاد شود که در آن زن و مرد به راحتی تن به جدایی ندهند.
ادامه مطلب...
 
حرف حساب: در خانه اگر كس است، یك حرف بس است چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
23 خرداد 1395 ساعت 15:32
از آیت الله بهجت(ره) نقل است كه فرمود:
-    گفتم كه الف!
-    گفت دیگر؟
-    گفتم هیچ. در خانه اگر كس است، یك حرف بس است.
بارها گفتهام و بار دیگر میگویم، كسی كه بداند هر كه خدا را یاد كند، خدا همنشین اوست، احتیاج به هیچ وعظی ندارد. میداند چه باید بكند. می داند كه آنچه را كه می داند، باید انجام دهد و در آنچه كه نمی داند، باید احتیاط كند.
ادامه مطلب...
 
سایر مطالب...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 251 - 300 از 3000

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

پوسوم
فقط کانگورو و کوآلا نیستند که نماد استرالیا تلقی می شوند، چرا که پوسوم که امروزه کمیاب شده نیز جزو بومی های استرالیا است. نام دیگر این حیوان kuzu است و برخی نیز به آن صاریغ استرالیایی می گویند که با صاریغ امریکایی که بومی جنگل های امریکای جنوبی است، فرق دارد.
ادامه مطلب...