• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات
مقالات
آیین ازلی- ابدی: نخستین روزه‌دار چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
16 اسفند 1394 ساعت 19:20
 نباید این جور باشد‌ها؛ ولی هست. اینکه وقتی ماه مبارک رمضان می‌شود، در کوچه و خیابان کسانی را ببینی که با آنکه تن و بدن سالم دارند، روزه نمی‌گیرند و فکر می‌کنند، روزه برای تنبیه اعراب جاهلی بوده  یا حتّی به غلط فکر می‌کنند که مراجع دینی آن را ابداع کرده‌اند و خلاصه کاربرد امروزی ندارد. اینجور آدم‌ها، حتّی نمی‌دانند که سابقه‌ی روزه و روزه داری به اسلام هم برنمی‌گردد؛ بلکه سابقه‌ای طولانی به بلندای عمر بشر دارد. از کجا می‌گوییم؟
ادامه مطلب...
 
بر رسول(ص) چه گذشت: دشمنان فراری در جنگ خندق چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
15 اسفند 1394 ساعت 18:53
 کشته شدن «عمر بن عبدود»، سردار شجاع قریشیان و چند تن دیگر، ترس عجیبی در دل دشمنان سپاه اسلام انداخت و فکر بازگشت به مکه در ذهنشان رخنه کرد. امّا در این میان اتفاقی افتاد که کمک بزرگی به مسلمانان محسوب می شد.
ادامه مطلب...
 
حرف حساب: نمازی که دگرگون می کند چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
12 اسفند 1394 ساعت 19:43
یکی از علمای معاصر می گوید: در سفر به فرانسه از خانمی که تازه مسلمان شده بود پرسیدم: چگونه مسلمان شدید؟
تعریف کرد: سالها پیش مقیم الجزایر بودم. یک روز از جاده ای عبور می کردم که در کنار آن مزرعه ای بود و دیدم کسی رو به سمتی ایستاده و حرکاتی انجام می دهد. کنجکاو شدم و از دیگران پرسیدم که این حرکات چیست؟ گفتند نماز می خواند. کنجکاوتر شدم. سراغش رفتم و پرسیدم چه می کنی؟ گفت که در حال نماز و راز و نیاز با خالقش است. وقتی متوجه شدم که در اسلام ارتباط با خالق این اندازه آسان است و این قدر عمیق و لطیف است، تکان خوردم و این امر، علت اصلی مسلمان شدنم بود.
ادامه مطلب...
 
مردم جاهلیت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
11 اسفند 1394 ساعت 20:35
كوچكتران شما بايد به بزرگتران اقتدا كنند، و بزرگترهاى شما بايد به كوچكترها مهربان باشند.
همچون ستمكاران دوره جاهليت نباشيد كه نه دنبال فهم دين بودند، و نه براى شناخت خداوند تعقّل
مى كردند، مَثَل مردم جاهليت چون تخمى است كه در محل تخم گذارى شترمرغان پيدا شود، شكستنش گناه است، و وانهادنش باعث بيرون آمدن جوجه زيان رسان (زيرا ممكن است تخم مار سياه باشد).
ادامه مطلب...
 
پیشوایان نور: ابوطالب(ع)، همانند اصحاب کهف چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
08 اسفند 1394 ساعت 20:55
 روزی نبود که برادرزاده‌ی عزیز‌تر از جانش، با حال زار و نزار به خانه نیاید: یک روز خونین از سنگ بود و روزی خاکستری از دوده‌ی خاکستر و روز دیگر زخم خورده از کنایه‌های بی‌شمار؛ امّا هرگز ندیده بود که او دهان به شکایت باز کند و چیزی بگوید. بدگویی کند یا لااقل از دست خویشاوندان بی عاطفه‌اش گلایه ای نزد عمویش ببرد.
ادامه مطلب...
 
وصف تو ناممکن است چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
06 اسفند 1394 ساعت 20:43
اى آفريده شده بر اساس اعتدال، اى به وجود آمده مراعات شده در تاريكى هاى ارحام، و پرده هاى بسيار، تو از عصاره گِل آغاز شدى، و تا مدتى معلوم و زمانى معين در جايگاهى آرام نهاده شدى. در حالى كه جنين بودى در شكم مادر جنبش داشتى، نه سخنى را مى توانستى بگويى، و نه صدايى را مى شنيدى. آن گاه از قرارگاهت به سرايى آورده شدى كه آن را نديده بودى، و راههاى سودش را نمى شناختى. چه كسى تو را در كشيدن غذا از سينه مادرت هدايت كرد؟ و چه كسى تو را به هنگام نياز به آنچه نيازمند و طالب آن بودى آشنا نمود؟ هيهات! آن كه از توصيف موجودى كه دارنده شكل و اعضاء و اندام است ناتوان است
ادامه مطلب...
 
یکتایی امیر(ع): در داد و دهش چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
06 اسفند 1394 ساعت 20:36
 حاتم بخشی تو در رکوع نماز،(1) هر چند زبانزد و عالم‌گیر است مولا، امّا حاشا که مرز بخشش تو باشد. بگذار اینگونه بگویم که مُلکی که فخر سلیمان(ع) بود، در برابر دارایی تو از جان و جهان، قطره در برابر دریا بود. بی‌شک ای مرد دارا، بخشش‌های اینچنینی، گستره‌ و وسعت بخشندگی تو نمی‌تواند باشد.
ادامه مطلب...
 
آیین ازلی- ابدی: نخستین نمازگزار چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
05 اسفند 1394 ساعت 19:03
 یکی بود، یکی نبود. روزی بود، روزگاری بود. پسربچّه ای بود که هرگز اتاقش را تمیز نمی‌کرد. وقتی می‌گویم هرگز، یعنی هیچ وقت از وقتی که به دنیا آمده بود چیزی را جمع و جور نکرده بود. بنابراین می‌توانید حدس بزنید که اتاقش به چه وضعیتی درآمده و البتّه می‌توانید تصوّر کنید که مادرش چقدر از دستش عصبانی بود! خلاصه یک روز مادرش به او گفت: پسرم! اینقدر نگذار کارهایت جمع شود. هر دفعه یک گوشه‌ی اتاقت را جمع کن. پسربچّه هم راستش را بخواهید خیلی مادرش را دوست داشت.
ادامه مطلب...
 
بر رسول(ص) چه گذشت: پیروزی علی (ع) بر عمرو بن عبدود چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
04 اسفند 1394 ساعت 19:16
 شرایط هر روز برای هر دو سپاه سخت تر می شد. توقف بی نتیجه برای بزرگان قریش که پیش بینی خندق را نکرده بودند و با امید به پیروزی به جنگ آمده بودند، بسیار سنگین بود. فقط گهگاهی تیر هایی به سمت مسلمانان پرتاب می کردند و حتی حمله های شبانه آنها با مقاومت مسلمانان دفع می شد.
ادامه مطلب...
 
شهادت‌نامه‌ی حضرت زهرا(س) به روایت اهل سنّت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
02 اسفند 1394 ساعت 16:41
 از میان اشتراکات موجود میان کتب شیعیان و اهل سنّت، اشاره‌ی هر دو مکتب، به شهادت بانوی دو عالم، حضرت زهرا(سلام الله علیها) است. ماجرایی که هر چند امروز توسط برخی علمای اهل سنّت زیر سوال برده می‌شود، امّا در کتاب‌های اهل تسنّن موجود است و حتّی شرح جزئیات آن، از کتاب شیعیان نیز فراتر می‌رود. در ادامه به یک نمونه از هر مکتب اشاره می‌کنیم:
ادامه مطلب...
 
مراسم روضه در آپارتمان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
02 اسفند 1394 ساعت 07:24
 ایام فاطمیه است و بسیاری از دلدادگان به ساحت مقدس حضرت فاطمه علیها سلام برای عرض ارادت و تسلیت به خاندان اهل بیت به خصوص حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه الشریف، مراسم عزاداری برگزار می کنند. این کار بسیار بایسته و شایسته است؛ اما گاهی برگزاری همین مجالس معنوی سبب زحمت و نارضایتی همسایگان می شود. در آپارتمان ها، برگزاری اینگونه مراسم با مشکلات عدیده ای روبه رو است. توجه به نکات زیر کمک می کند تا یک مجلس روضة خوب برگزار کنید.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان نور: عبدالله(ع) و چشمه‌ی اسرارآمیز از عالم غیب چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
01 اسفند 1394 ساعت 20:01
 عبدالله(علیه السلام)، با تعجّب به مسیر نگاه کرد. عجیب بود! از زن‌هایی که هر روز راهش را سد می‌کردند و به او درخواست ازدواج می‌دادند، خبری نبود. از دوشیزگان زیباروی یهودی هم خبری نبود. آنانی که گاه و بیگاه راه او را سدّ می‌کردند تا زلیخاوار، او را به خود بخوانند.(1) البتّه یک زن در ابتدای راه، جلوی راه او را گرفته و خیره خیره به چهره‌اش زل زده بود؛ امّا بعد، با ناراحتی تمام، در حالی‌که زمزمه می‌کرد: «نه... آن نور رفته است...»(2) از او جدا شد و رفت.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان تاریکی: انجمن کاهنان یهودی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
01 اسفند 1394 ساعت 19:55
 دانشمند اعظم، پیراهن خون‌آلود یحیای نبی(علی نبینا و آله و علیه السلام) را بالا گرفت و قطرات تازه‌ی خون، از پیراهن یحیای نبی(ع) چکید و بر زمین ریخت. دانشمند اعظم فریاد کشید: «می‌بینید؟! می‌بینید چه بر سرمان آمده؟ می‌دانید این نشانه‌ی چیست؟» و پیراهن خونین را به روی میز سنگی میان انجمن پرتاب کرد و به سختی بر صندلی اش نشست و بی‌رمق گفت: «نشانه‌ی آمدن پیامبر آخرالزّمان است.»(1)
ادامه مطلب...
 
یکتایی امیر(ع): در روشنایی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
29 بهمن 1394 ساعت 19:25
 مولا! جهان اگر منظومه‌ی شمسی باشد، تو بی‌شک خورشید میانی آنی. همانی که کلّ کهکشان بر گرد تو می‌گردد، به راه تو راه می‌رود و از نور تو روشن می‌گردد. تو یا علیّ! خورشیدی برای هر سرمازده از گناه؛ تو ستاره‌ای برای هر گم‌شده در شب؛ تو آتش برافروخته‌ای بر سر قلّه‌های هدایت برای هرکس به دنبال کورسوی امیدی، چشم می‌گرداند.(1) آری مولا! تو روشن و روشنگر راهی و بی‌تو، مؤمنان در جاده‌های جهل و گمراهی، پرسه‌زنان با کافران و منافقان می‌ماندند و راهی برای نجات نمی‌یافتند. بی‌تو، مؤمنان از کافران بازشناخته نمی‌شدند(2) ای نور روشن هدایتگر پروردگار!(3)
ادامه مطلب...
 
آیین ازلی- ابدی: نخستین یکتاپرست چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
29 بهمن 1394 ساعت 18:47
 اوّلین نفری که کاری را انجام می‌دهد، همیشه خیلی مهم است. می دانید چرا؟ چون وقتی دیگران او را می‌بینند، از او یاد می‌گیرند و روش او را پیروی می‌کنند. خیلی فرقی نمی‌کند که این «اوّلین کار»، خوب باشد یا نه. باور نمی‌کنید، این تاریخ زندگی بشر پیش روی شما! ببینید «نخستین‌»ها چقدر در مسیر دیگران تأثیر گذاشته‌اند.
ادامه مطلب...
 
فتنه ها در راه اند چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
28 بهمن 1394 ساعت 19:49
...شما اى مردم عرب، نشانه بلاهايى هستيد كه بسيار نزديك است. پس از مستى هاى نعمت بپرهيزيد، و از سختى هاى عقوبت حذر كنيد، و در گرد و غبار ظلمت شبهه، و ناهموارى راه فتنه، به وقت پديد آمدن طليعه اش، و آشكار شدن نهانش، و برقرارى محورش، و گردش آسيايش برجاى خويش ثابت بمانيد. آن فتنه هايى كه از مدارج پنهان شروع، و به سختى و زشتى آشكارى منتهى مى شود. رشد آن فتنه همچون رشد جوانى سريع و نيرومند، و آثارش همچون آثار سنگ محكم و سفت است. ستمكاران بر اساس پيمانها كه با هم دارند آن فتنه را از هم ارث مى برند.
ادامه مطلب...
 
زنگ مهدویت: انتظار، دوندگی دارد چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
20 بهمن 1394 ساعت 18:40
 ما در دو، سه سالی که با آقای فهیمی کلاس گذراندیم، یاد گرفتیم که باید بعد از هر واقعه‌ی کلاسی، یک گزارش تهیه کنیم و در این دو، سه سال، آقای فهیمی همیشه گوشزد می‌کرد که یک روز از این گزارش‌های کلاسی امتحان می‌گیرد؛ امتحانی غیر از امتحان پایان ترم و البتّه به همان مهمّی. با تذکّر گاه و بی‌گاه آقای فهیمی، ما هم گاه و بی‌گاه سری به گزارش‌هایمان می‌زدیم که مبادا آقای فهیمی یکهو تصمیم به برگزاری امتحان بگیرد و ما رفوزه شویم. این انتظار طولانی مدّت باعث شد که کم کم به این نتیجه برسیم که آقای فهیمی آنطورها هم که به نظر می‌آید، بی‌عیب و نقص و «همه‌چیز تمام» نیست و حدّاقل «بدقول» است! هرچند بعدها مجبور شدیم این حرفمان را پس بگیریم...
ادامه مطلب...
 
بر رسول(ص) چه گذشت: رویارویی دو سپاه در جنگ خندق چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
18 بهمن 1394 ساعت 18:50
 سپاه قریش به سرکردگی ابوسفیان و عده ای قبایل یهودی که کینه ای از مسلمانان و پیامبر (ص) داشتند، دسته دسته با تجهیزات جنگی وارد دامنه ی کوه احد شدند و چون مسلمانان را ندیدند، به سمت مدینه حرکت کردند تا به پشت خندق هایی که مسلمانان به توصیه سلمان فارسی حفر کرده بودند، رسیدند. حفر خندق و جنگیدن در چنین شرایطی برای کافران بسیار عجیب بود. آنان به خوبی می دانستند که این روش در میان اعراب مرسوم نبوده، در نتیجه متعجب شدند.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان نور: عبدالمطّلب، کلیددار کعبه چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
14 بهمن 1394 ساعت 19:17
 دور بستر عبدالمطّلب(علیه السلام)، جای سوزن انداختن نبود. تمامی ده پسر(1) و نوه‌ها و نتیجه‌هایش، دور بستر او حلقه زده بودند و نگاهشان را از سیمای باشکوه او برنمی‌داشتند. عبدالمطّلب(ع) از میان تمامی فرزندانش، تنها یکی را، که سخت می‌گریست، در آغوش می‌فشرد و خود با او اشک می‌فشاند. نگاهش در میان جمعیت پسرانش چرخید و با چشم، ابوطالب(ع) را فراخواند. وصیّتی داشت که می‌بایست فقط در گوش ابوطالب(ع) می‌خواندش.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان تاریکی: ابرهه‌ی پیل دار در ستیز با کعبه چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
14 بهمن 1394 ساعت 19:15
 دانه‌های درشت عرق از سر و روی «اَب̊ـرَهه» بر گردن سیه‌چرده‌اش جاری بود و از بس بر سر فیل سپید بزرگش فریاد کشیده بوده که سرخی چهره‌اش به کبودی می‌زد. فیل، در مرز حرم، بر زمین نشست و هر چه شلّاق بر گرده‌اش می‌زدند، از جای برنمی‌خواست؛ بلکه اگر چهل مرد او را به جلو نمی‌کشیدند، عقب عقب می‌رفت و قصد گریختن از میدان داشت.(1) ابرهه، با عصبانیت، هوا را از بینی‌اش بیرون داد و با خودش فکر کرد: «تقصیر این کلیددار کعبه، عبدالمطّلب است. او را سحر کرد.» و به یاد صحنه‌ای افتاد که فیل با دیدن عبدالمطّلب(علیه السلام)، در برابرش زانو زد و به او سلام کرد.(2) حتّی وقتی عبدالمطّلب(ع) از او پرسید: «آیا به کعبه حمله می‌بری؟» پاسخ داد: «نه!»(3) ابرهه با خودش گفت: من احمق بودم! باید همان لحظه‌ که چنین چیز بی‌سابقه‌ای را دیدم، پی به جادوی این خانواده می بردم!
ادامه مطلب...
 
سایر مطالب...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 301 - 350 از 2973

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

سوسک‌های قرآن خوان
حشرات کامل olivieri P. که نام محلّی آن در ایران «قرآن خوانک» است، در حدود 30 تا 40 میلی متر طول دارند و پهنای بدن آن در عریض ترین قسمت تا 20 میلی متر می رسد . شاخک هایشان ده مفصلی است که در حشره نر 7 مفصل و در حشره ماده 5 مفصل به صورت ورقه ای (Lameli Form  ) در آمده است .
ادامه مطلب...