• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات
مقالات
مسکّن قلبها: نوحه سرائى براى مردگان‏ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
18 مهر 1394 ساعت 18:58
 اولین بارم بود که چنین عزاداری ای را می دیدم. وارد حسینیه ای در نجف شدم و زنانی را دیدم که با هم نوحه ای در وصف شهادت امام حسین (ع) می خواندند و عده ای در میان آنها بالا و پایین می پریدند و بر سر می زدند.
ادامه مطلب...
 
بر رسول (ص) چه گذشت: قراردادی با یهودیان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
16 مهر 1394 ساعت 17:52
 هر جامعه ای را که نگاه کنیم، قومیت ها و مذاهب مختلفی دارند. از امریکا و کانادا و کشورهای اروپایی گرفته تا هند و چین و همین ایران خودمان. اما مهمترین چیزی که می تواند این قومیت ها و مذاهب مختلف را در کنار هم نگه دارد و اتحاد ایجاد کند، رعایت حقوق یکدیگر و احترام متقابل است. در زمان پیامبر اسلام (ص) هم، این مسئله وجود داشت و زندگی یهودیان و مسلمانان در کنار یکدیگر، با کاردانی و درایت رسول خدا(ص)، رنگ مسالمت به خود گرفت و جامعه ی مدینه را به سمت یک زندگی امن و آرام کشاند.
ادامه مطلب...
 
نام نیکو گر بماند ز آدمی ... چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
15 مهر 1394 ساعت 18:34
به خدا سوگند كه تبليغ احكام الهى، و تحقق بخشيدن وعده ها(ى حق)، و همه كلمات به من تعليم داده شده. درهای حكمت و روشنى امر نزد ما اهل بيت است.
بدانيد كه قوانين دين يكى است، و راههاى آن راست و روشن است، كسى كه آن را پيش گيرد به حق رسد و غنيمت برد، و هركه از آن بازايستد گمراه گردد و پشيمان شود.
عمل كنيد براى روزى كه ذخيره ها براى آن اندوخته شود، و پنهانها در آن آشكار گردد. كسى كه عقل موجودش او را سود ندهد عقل ناموجود و از دست رفته اش از سود رساندن به او عاجزتر خواهد بود. بپرهيزيد از آتشى كه حرارتش شدید و عمقش زياد، و زيورش غل و زنجير آهنين، و آشاميدنيش آب گنديده و جوشان است.
بدانيد نام نيكى كه خداوند براى انسان در بين مردم قرار دهد بهتر است از ثروتى كه براى وارثى به ارث بگذارد كه آن وارث سپاسگزار آن نباشد.
ادامه مطلب...
 
کریم ترین: لشکری که به خودی گل می زد... چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
14 مهر 1394 ساعت 19:03
 فکر کنید که دشمنان تا دندان مسلّحی با استراتژی کارآمد جنگی، به سرزمینتان حمله می کند. لشکری که تعداد نفراتش سه- چهاربرابر تعداد لشکریان شماست. حالا در چنین وضعیتی، لشکریان خودی، با دلایل مختلف، شروع به بهانه گیری می کنند که کاری در برابر این لشکر تا دندان مسلّح که قصد جان و مال مردم را کرده است نمی توانند انجام دهند؛ آنگاه به خانه های مردم حمله می کنند و شروع به دله دزدی و کشتار آنان می کنند! در چنین شرایطی نه تنها مردم بی پناه و بی پشتیبان رها می شوند، بلکه دست دشمن نیز در قتل و غارت مردم باز باز می شود. هرجی و مرجی که در پی چنین ماجرایی پدید می آید، قابل تصوّر نیست؛ امّا اگر بود، آنگاه میشد وضعیت سپاه امام حسن(علیه السلام) در برابر معاویه را به تصویر کشید.
ادامه مطلب...
 
امیر(ع)، در دست نوشته ها چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
10 مهر 1394 ساعت 06:05
گاهی فکر می کنیم شخصیت های دینی-اسلامی فقط محدود به یک منطقه جغرافیایی خاص، یا نهایتا کشورهایی نظیر عراق و عربستان  یا کشوری نظیر ایران، به خاطر داشتن بیشترین جمعیت شیعی، است. نمی توان تأثیر عمده و پررنگ این شخصیت های دینی را در این مناطق نادیده گرفت؛ اما اگر بخواهیم محدود به این موارد کنیم، ساده انگاری کرده ایم. بارها و بارها از زبان شخصیت هایی که در طول تاریخ آمده و بار سفر را بسته اند، جملاتی در مورد بزرگان دین اسلام شنیده ایم یا در کتب و دست نوشته هایشان تأثیر کلام آن ها را خوانده ایم.
ادامه مطلب...
 
علی(ع): یک دنیا، یک تاریخ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
10 مهر 1394 ساعت 06:01
هر ناحیه از جهان که من و شمایی در آن یافت می‌شود، با سیره علی بن ابیطالب(علیه‌السلام) پیوند دارد؛ چراکه مخاطب سیره علی(ع)، من و شما هستیم و هر جا که دلاوری و بزرگی مورد خطاب قرار گیرد یا عاطفه‌ای برانگیخته شود،علی و نام علی(ع)در آنجا حضور دارد. نام علی(ع) همه کائنات را سیراب می کند و آن ها را به کرنش در می آورد. امیرالمؤمنین علی(ع) جن و انس را احاطه کرده است و گویی تنها نقطه ای از عالم هستی است که همه و همه بر آن اتفاق نظر دارند. علی فرزند  جناب ابوطالب(ع)،  یک تاریخ نیست؛ بلکه او همه هستی و عالم را در برمی گیرد. علی(ع) دست پرورده پیامبر(ص) دنیایی عظیمی است که هر چه در آن می روی به انتها نمی رسی. علی(ع) یکه تاز تاریخ است.
ادامه مطلب...
 
صحابه آرزومند کدام ویژگی امیرمؤمنان بودند؟ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
09 مهر 1394 ساعت 20:07
حضرت امیرمؤمنان علیّ بن ابی‌طالب(علیه السلام) هزاران هزار ویژگی و فضیلت داشت که یکی از آنها برای اثبات برتری ایشان بر دیگران کافی است. مقامات ایشان به حدّی زیاد است که می‌توان درباره ی آن دست به نوشتن کتابی بزرگ و قطور زد که هر صفحه ی آن یک امتیاز غیرتکراری داشته باشد. از میان این هزاران خصلت، چند ویژگی مورد آرزوی اصحاب رسول خدا(صلی الله علیه و آله) بود.
ادامه مطلب...
 
پدران مهربان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
09 مهر 1394 ساعت 19:59
روزی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) به حضرت علی (علیه السلام) فرمودند: اکنون جبرئیل نزد من بود و از سوی خداوند نامه ای برای من آورد. در این نامه آمده است که من تو را نزد مردم بفرستم تا پیامی را برای مردم بازگو کنی.
ادامه مطلب...
 
ای مردم! علی(ع) را بشناسید چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
09 مهر 1394 ساعت 19:58
بخشی از خطبه ی غدیر از زبان رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) درباره فضائل امیرمؤمنان علی(علیه السلام):
«اى گروه مردم! چه مى‏گوييد؟ خداوند از هر صدايى با خبر است و از اسرار قلوب آگاهى دارد، «پس هر که راه يافت به سود خود اوست، و هر که گمراه شد جز اين نيست که به زيان خود گمراه مى‏شود»(1)، و هر که بيعت کند مانند آن است که با خدا بيعت مى‏کند، «دست خدا بالاى دستهایشان است.»(2)
ادامه مطلب...
 
تجلّی اسرار در نامهای غدیر چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
09 مهر 1394 ساعت 19:55
نامها به آسانی در ذهنها جای می گیرند و به راحتی معانی بلند را منتقل می کنند به همین دلیل و دلایل دیگر، نامگذاری روزها و یا هفته ها یکی از شیوه های تبلیغاتی مثبت و منفی شده است و مطرح شدن و رواج پیدا کردن ارزشها یا ضد ارزشها را در پی دارد.
ادامه مطلب...
 
یک راه و یک مقصد چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
08 مهر 1394 ساعت 18:32
به خدا سوگند که تبليغ احکام الهى، و تحقّق بخشيدن وعده‏ها[ى حق] و همه ی کلمات، به من تعليم داده شده است. ابواب حکمت و روشنى امر، نزد ما اهل بيت(علیهم السلام) است.
ادامه مطلب...
 
پیشوایان تاریکی: شاه قیدوس، دشمن مریم(س) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
08 مهر 1394 ساعت 18:04
 شاه قیدوس همه را جمع کرده بود تا  مقابل راه مریم پاکزاد(سلام الله علیها) بایستند.(1) خاندان عمران نبی(علی نبینا و آله و علیه السلام) را هم خبر کرده بود تا حلقه وار بایستند تا هنگام ورود مریم(س) به شهر، همگی با همدیگر نظاره گر دسته گل او باشند! حالا تمام شهر می دانستند که مریم(س)، دختر عمران(ع)، کسی که تحت سرپرستی نبیّ شهر، زکریا(ع) بود، فرزندی در شکم دارد. پدرش را کسی نمی شناخت. امّا انگشت های اتّهام به سوی زکریای نبیّ(ع) رفته بود. همان کسی که کلید اتاق مریم(س) را داشت. تنها کسی که به اتاق مریم(س) دسترسی داشت.(2) جماعتی چوب به دست را هم به دنبال او فرستاده بودند. احتمالاً حالا جایی در میان جنگل محاصره اش کرده بودند.(3)
ادامه مطلب...
 
پیشوایان نور: مریم(س)، مادرِ بی همسر چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
08 مهر 1394 ساعت 17:59
 یک دستش به کمرش بود و دست دیگرش به روسری بلندش. می کوشید آن را بر روی شکم برآمده اش بیاورد؛ امّا لرزش بی امانش از درد فرزند آوری و رنجی که در دل داشت، تمام انرژی اش را تحلیل می برد. مریم(سلام الله علیها)، تنها، به جایی دور در مشرق «بیت المقدّس» می رفت.(1)
ادامه مطلب...
 
حرف حساب: راز طول عمر چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
07 مهر 1394 ساعت 07:30
آیة الله ارباب  همیشه توصیه می کرد که خیرخواه دیگران باشید و وقتی درباره ی راز طول عمرش از ایشان سوال می شد می گفت:
«این بدان علت است که در زندگی ابداً بدخواه کسی نبوده ام مخصوصاً نسبت به خویشان و نزدیکان خود که همیشه خیر خواه آن ها بوده ام، لذا خداوند متعال طول عمر به من عنایت فرموده است.»
ادامه مطلب...
 
زنگ مهدویت: چرا باید امام را بشناسیم؟ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
05 مهر 1394 ساعت 06:22
 من عاشق وقتهایی بودم که ایرج تصمیم می گرفت سر کلاس نخوابد و به جایش با آقای فهیمی سر موضوع درسش کَل کَل کند و به قول خودش یک بحث «چالشی» با او راه بیندازد. نمی دانم این دکمه ی راه اندازی ایرج را چه کسی روشن می کرد و این سؤالها را از کجا می آورد؛ ولی غالب اوقات زمانی سؤال می کرد که می خواست از بیخ و بُن کلاس آقای فهیمی و موضوع درسش (که امام زمان شناسی باشد) زیر سؤال ببرد. این دفعه هم کلید کرده بود که «اصلاً چرا ما باید امام زمان(عج) را بشناسیم؟ که چه بشود؟ اصلاً چه احتیاجی به او داریم؟» و باید بگویم یکی از مفصّل ترین بحثهای تاریخ کلاس امام زمان شناسی همان زمان بود.
ادامه مطلب...
 
یکتایی امیر(ع): در بنیان گذاری نیکی و کردار پاک چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
05 مهر 1394 ساعت 06:01
 بی شک امیر بودن تو سبب صدر نشینی ات بود؛ بی شک شایستگی ات، تو را صدر نشین خلایق کرد مولا! تو شایسته ی نگاه خداوند، تو منتخب او برای آموزگاری تمامی خلایق بودی. همانی که ردای امیری را بر شانه های مردانه ات انداخت، تو را پیشوای هر آنچه آزاد اندیش مؤمن کرد. هر چه مؤمن است وام دار توست؛ که تویی امیرمؤمنان، پیش برنده ی متّقین، فرمانده ی دین.(1)
ادامه مطلب...
 
عرفه، دیدار آشنایان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
01 مهر 1394 ساعت 11:55
بشر و بشیر پسران غالب اسدی می گویند: عصر روز عرفه در عرفات در خدمت امام حسین (علیه السلام) بودیم که آن حضرت با گروهی از خاندان و فرزندان و شیعیان خود از خیمه بیرون آمدند و با کمال تضرع و خشوع به دامنه کوه رحمت روی آوردند و در سمت چپ کوه ایستادند و به جانب کعبه روی گردانیدند. آنگاه دست ها را مقابل صورت مبارک برداشتند و این دعا را خواندند.
ادامه مطلب...
 
کریم ترین: سیاهی لشکر امام حسن(ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
31 شهریور 1394 ساعت 04:18
 بدون شک، ارتش، ستون نیرومندی است که بنای حکومت بر آن استوار است و پایداری و استحکامش بر آن است و با نیروی خویش دولت و ملت را از تجاوز بیگانه نگه می دارد و تکیه گاه همگان در امنیت و نظم عمومی است به شرطی که به حکومتش ایمان داشته باشد و به هدف دفاعی خود اخلاص ورزد؛ ولی اگر خیانت ورزد و به مقام فرماندهی عالی خود دشمنی کند و در پی انتقام و منتظر فرصت باشد تا از قبول مسئولیت شانه خالی کند و به فرمان دشمن درآید، مسلماً در هیچ یک از میدان های نبرد خارجی و داخلی پیروز نمی‌شود و در جوّ سیاسی آلوده‌ای که ابرهای سیاه نفاق و نافرمانی افق آن را فرا گرفته هرگز به چیرگی دست نمی یابد.
ادامه مطلب...
 
حرف حساب: هیچ معصیتی را کوچک مشمار چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
31 شهریور 1394 ساعت 04:13
یکی از سفارشات بسیار زیبایی که امام باقر (علیه السلام) به فرزند گرامیشان امام صادق (ع) فرموده اند این است:
 «خداوند سه چیز را در سه چیز دیگر پنهان کرده است، رضایش را در اطاعت مخفی کرد پس هیچ طاعتی را کوچک نشمار، شاید که رضایتش در همان طاعت باشد. خشم و غضبش را در معصیت پنهان نمود پس هیچ نوع معصیتی را کوچک نپندار، شاید که غضبش در همان باشد؛ و اولیاء خود را در میان بندگانش پنهان کرد، پس احدی از بندگان او را حقیر مدان که شاید همان بنده ولی او باشد.»(1)
ادامه مطلب...
 
پیشوایان نور: مریم(س)، بانویی که وقف خدا شد چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
29 شهریور 1394 ساعت 04:55
 مریم(سلام الله علیها) خیالی جز عبادت خداوند نداشت. اصلاً برای همین نامگذاری شده بود. او وقف شده بود؛ وقف خداوندش.(1) هنگامی که مادرش او را در رحم می پروراند، گمان می برد پسر است؛ همانطور که همسرش عمران نبی(علی نبینا و آله و علیه السلام)(2) گفته بود که خداوند به ما پسری خواهد داد که از انبیای الهی است و کور را بینا می سازد و مرده را زندگی می بخشد.(3) «حَنّه»، بارها دست بر شکم برجسته اش گذاشته بود و فرزندش را به خداوند تقدیم کرده بود: «پروردگارا!  آنچه در شکم خود دارم، نذر تو کردم تا آزاد شده[ی تو] باشد؛ پس، از من بپذير که تو خود شنواى دانايى.»(4)
ادامه مطلب...
 
سایر مطالب...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 451 - 500 از 3000

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

پوسوم
فقط کانگورو و کوآلا نیستند که نماد استرالیا تلقی می شوند، چرا که پوسوم که امروزه کمیاب شده نیز جزو بومی های استرالیا است. نام دیگر این حیوان kuzu است و برخی نیز به آن صاریغ استرالیایی می گویند که با صاریغ امریکایی که بومی جنگل های امریکای جنوبی است، فرق دارد.
ادامه مطلب...