• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow داستان
داستان


نقطه‌ی عدل چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
یادداشت
08 فروردين 1396 ساعت 05:00
 «عدل» نقطه‌ای است که شاهین ترازو در آن جایگیر میشود تا دو کفّه بر خط تساوی مستقر شوند.
«عدل» نقطه‌ی ثقلی است که در آن نقطه، همه‌ی پهنای اشیاء به هم میرسند تا بی‌هیچ اعوجاج و کجی تعادل را به نمایش بگذارند.
«عدل» خال ثابت میان همه‌ی روزها، هفته‌ها، ماه‌ها و فصلهای سال است، آنگاه که طول شب و روز یکی است.
«عدل» نقطه‌ی استقرار خورشید در وسط آسمان است وقتی که همه‌ی سایه‌ها زیر پا می‌افتند و شبحها و شبها ناپدید میشوند.
«عدل» مرکز منظومه‌ها و کهکشانهاست تا در پناه آن همه سیاره‌ها بی‌هیچ کم و کاست به چرخش درآیند و همه‌ی چرخش، همه‌ی تعادل، همه‌ی تساوی، همه‌ی فصلها، همه‌ی آمد و شدها، همه‌ی روشنائی‌ها و همه‌ی آرامشها.

در گرو این نقطه است: «نقطه‌ی عدل» نقطه‌ای که در آنجا عدالت جاری میشود و مساوات معنی مییابد.
ادامه مطلب...
 
ظلم چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
یادداشت
04 فروردين 1396 ساعت 05:00
 بیکاری و گرانی بیداد میکند. شهر در انبوهی از دود و خاک و آلودگی دست و پا میزند. صدای ماشینها، موتورسیکلتها، بوقها و شیپورها وقت و بی‌وقت امان آدم را میبرد. برای انجام ساده‌ترین کار در شهر ساعتهای بسیاری را باید صرف کرد. تاریکی و سایه از اوّل صبح تا شب و از اوّل سال تا آخر سال و همه‌ی سالها زندگی در آپارتمانهای فسقلی را بدل به زندان کرده است. ترافیک برای کسی اعصاب و روان باقی نگذاشته، هزاران گدا و معتاد در گوشه و کنار شهر، در پارکها و سرچهار راهها، روح و روان را می‌آزارد.

هر روز ده‌ها خبر از قتل و دزدی و آدمربایی صفحات روزنامه‌ها را انباشته میکند، به هر خانه‌ای و به هر دوست و آشنایی که سر بزنی به جای دمی گفت‌وگوی صمیمانه صدها گلایه و شکایت از نابرابری، بی‌عدالتی خواهی شنید و از بیکاری جوانان و همه‌ی آنچه که جماعتی از صبح تا شب پیش روی و جلو چشم مردم انجام میدهند و عین خیالشان نیست.
ادامه مطلب...
 
نقطه‌ی عطف زندگی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
یادداشت
03 فروردين 1396 ساعت 05:00
 زهی خجسته زمانی که یار باز آید       
به کام غمزدگان غمگسار باز آید

وقتی چهارده یا پانزده سال بیشتر نداشتم جمعه شبی قرار شد قطعه شعری را در جمع مردمی که به مناسبت جشن میلاد حضرت صاحب‌الزمان علیه السلام، در مسجد گرد آمده بودند قرائت کنم. هنوز یک بیت از آن شعر بلند در خاطرم مانده است:

دگر صبح است و بیداری سزاوار است
دگر صبح است و پایان شب تار است
ادامه مطلب...
 
علمای مسلمان علم پزشکی: ابن سینا چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
سرگذشت نامه
02 فروردين 1396 ساعت 05:00
ابن سینا یا پورسینا، حسین پسر عبدالله در سال370 ه‍ .ق. متولّد شد. از او در تاریخ «ایران» به نام دانشمند، پزشک و فیلسوف یاد میشود. از او با القاب مختلفی مثل: حُجّـهی الحق شَرَفالمُلک، شیخ الرّئیس و ... یاد کردهاند.
وی صاحب تألیفات بسیاری است و مهمترین کتابهای او عبارتاند: از «شفا» در فلسفه و «منطق» و «قانون» در پزشکی.
بوعلی سینا را باید جانشین بزرگ فارابی و شاید بزرگترین نمایندهی حکمت در تمدّن اسلامی دانست. اهمّیت وی در تاریخ فلسفهی اسلامی، بسیار است. او نخستین و بزرگترین کسی است که از عهدهی این کار برآمد.
ادامه مطلب...
 
وقت دعا چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
حكايت
01 فروردين 1396 ساعت 06:00

نوروز یکی از زمان هایی است که توصیه شده در آن به یاد امام عصر (عج) باشیم و برای ایشان و تعجیل در ظهورشان دعا کنیم.

 
 سایر زمان ها عبارتند از:
ادامه مطلب...
 
برای او که عالی ترین است چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
یادداشت
01 فروردين 1396 ساعت 06:00

مي‌خواهيم در اين سال جديد شما را دعوت كنيم براي همراهي بيشتر و به دنبال آن پيشنهاد مي‌كنيم:
اوّلين دعاي تحويل سال را دعا براي فرج آل محمّد(ص) قرار دهيد؛ سهمي از ديد و بازديد آشنايان در ايّام عيد را مصروف گفتن از امام عصر(ع) كنيد؛ سهمي از عيدي خانواده و دوستان را يكي از آثار فرهنگي مهدوي قرار دهيد، تا همگان سال را با او و به نام او آغاز كنند ...
ادامه مطلب...
 
واژه شناسی عید نوروز چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
یادداشت
01 فروردين 1396 ساعت 06:00
1-چهارشنبه سوری: فرصتی بسیار مناسب برای افرادی که زیاد مایل نیستند بهار سال آینده را مشاهده کنند. اتفاقی که در آخرین سه شنبه سال می افتد، اما معلوم نیست به چه دلیلی به جای سه شنبه سوری به آن چهارشنبه سوری می گویند. نام یک فیلم که موضوع آن هیچ ربطی به نام فیلم ندارد!
ادامه مطلب...
 
بوی عید چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
یادداشت
01 فروردين 1396 ساعت 06:00

 فرا رسيدن بهار و آغاز سال نو براي بسياري از ما تنها بهانه‌اي براي شادي، سرخوشي، گشت و گذار در طبيعت، تفريح و شور و نشاط است. البته هيچ‌كدام از اينها در جاي خود بد نيست و نمي‌توان كسي را به خاطر آنها سرزنش كرد؛ چون شادي و شور و نشاط هم لازمة زندگي و بخشي جدايي‌ناپذير از حيات ماست، ولي آنچه مي‌تواند موجب تلقي منفي از شادي و سرخوشي ما در اين ايام گردد، غفلت و بي‌خبري است كه معمولاً در هنگام شادي‌هاي دنيايي به سراغ ما مي‌آيد. غفلت از ياد خدا، غفلت از وظايف و مسئوليت‌هايمان در اين دنيا و غفلت از جايگاه و نقش خود در عالم هستي.
توجه به دعاها و اعمال عبادي كه در هنگام فرارسيدن سال جديد به آنها توصيه شده است، مي‌تواند تا حدّ زيادي ما را از درافتادن به وادي غفلت و شادي‌هاي خالي از ياد خدا، در امان دارد.

ادامه مطلب...
 
علمای مسلمان علم نجوم(2) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
سرگذشت نامه
30 اسفند 1395 ساعت 05:00
1. عبدالله مَرْوَزی
معروف به حَبَشِ حاسِبْ درگذشته به سال 864 م. یکی دیگر از دانشمندان بزرگ سده‌ی سوم ه .ق. بود. او در زمینه‌ی مثلّثات کروی مرتبط به اجرام آسمانی، مطالعات ارزشمندی کرد. وی اوّلین کسی است که زمان را با استفاده از ارتفاع خورشید تعیین  و با معرّفی ظلّ (تانژانت) زاویه، جدولی نیز برای آن ترسیم کرد. تدوین زیج مأمونی نیز به سرپرستی او بوده است.
ادامه مطلب...
 
مادرانه برای شیعیان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
حكايت
28 اسفند 1395 ساعت 13:00
 پرده اوّل: با خدا باشم؛ فقط!
پیامبر اکرم(ص) روزی از دخترش پرسید:
«فاطمه! چه درخواست و حاجتی داری؟ هم اکنون فرشته وحی در کنار من است و از طرف خدا پیام آورده است! تا هر چه بخواهی تحقّق پذیرد.»
فاطمه(س) پاسخ داد:
قالت: شَغَلَنی عَن مَسئَلَتِهِ لَذَّۀُ خِدمَتِهِ، لا حاجَۀَ لِی غَیرُ النَّظَرِ اِلی وَجهِهِ الکَرِیمِ؛1
لذّتی که از خدمت حضرت حق می‏برم، مرا از هر خواهشی باز داشته است. حاجتی جز این ندارم که پیوسته ناظر جمال زیبا و والای خداوند باشم.»
ادامه مطلب...
 
به نام فاطمه(س) قسم! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
حكايت
28 اسفند 1395 ساعت 13:00

وقتى فاطمه عليها السّلام از دنيا رحلت نمود امّ ايمن سوگند خورد كه در مدينه نماند، زيرا طاقت ديدن آن مواضع و محل‏ه ايى كه فاطمه را در آنجا ديده بود نداشت، لذا از مدينه خارج شد و به سوى مكّه حركت كرد، در بين راه آب او تمام و تشنگى بر او غلبه كرد پس دستان خود را به سوى آسمان بلند كرده و گفت:

پروردگارا! من خدمتكار حضرت فاطمه هستم، آيا مى‏ خواهى مرا به واسطه عطش و در حال تشنگى بميرانى؟
ادامه مطلب...
 
سنّ بلوغ، تولّد دوباره چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
یادداشت
26 اسفند 1395 ساعت 05:00
 هیچ به سن و سال خودت فکر کرده ای؟
راستی چند سال از عمر عزیزت میگذرد؟ پانزده؟ هفده؟ بیست و یک سال و یا بیشتر؟
شناسنامهها سن و سال دقیق همه‌ی ما را نشان میدهند و یا اگر مثل گذشتهها که پدرها سال و روز و ماه تولّد بچّهها را در صفحه‌ی اوّل قرآنها ثبت میکردند؟ پدر تو هم تاریخ دقیق تولّد تو را داخل یکی از صفحات قرآن نوشته باشد، دقیقتر از اطلاعات شناسنامهات میفهمی که حتّی در چه وقتی از روز به دنیا آمده‌ای، مثلاً صبح زود ساعت 5/4 روز دوشنبه...
اما اگر بپرسند که چه وقت بالغ شدی؟ فکر نمیکنم بتوانی با این دقت معلوم کنی. از کجا که هنوز به سن بلوغ نرسیده باشی و یا برعکس چند سالی از آن گذشته باشد.

البته منظور من رسیدن به سن تکلیف نیست. چون همه دخترها و پسرها کم و بیش در یک سن معین مکلّف میشوند تا نماز و روزه و سایر احکام دینی را به جا بیاورند.
شاید تعجب کنی اگر بگویم که برخی از ما آدمها تا سن 60 سالگی هم به بلوغ نمیرسیم. شاید هم منکر این حرف من بشوی. همه ما مردم در سال معینی به بلوغ و بیداری نمیرسیم؛ برخی در 20 سالگی و برخی در پنجاه سالگی و برخی هیچگاه...
ادامه مطلب...
 
علمای مسلمان علم نجوم (1) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
سرگذشت نامه
24 اسفند 1395 ساعت 05:00
1. ابوالحسین عبدالرّحمان بن عُمَر صوفی رازی
عبدالرّحمان صوفی رازی در 14 محرّم سال 291 ه .ق. در شهر ری و در خانواده‌ی عُمَر صوفی که اهل فارس بود، متولّد شد.
عبدالرّحمان صوفی رازی، انواع علوم آن زمان، به ویژه نجوم و ریاضیات را در زادگاه خود، ری، فرا گرفت و در اصفهان و شیراز در درباره ای ابن عَمید وزیر و عَضِدالدّوله دیلمی به تحقیق و رصد پرداخت.
مطالعه، رصد و تمرین مداوم در ترسیم اشکال هندسی گوناگون، به ویژه شکلهای متساوی الاضلاع از امور مورد علاقه‌ی او بوده است.
ادامه مطلب...
 
معنی مرگ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
یادداشت
23 اسفند 1395 ساعت 05:00
 ایامی که دوران جوانی را پشت سر میگذاشتم و زمزمه‌های مبارزه و انقلاب میرفت تا مبدّل به موجی عظیم و بنیانکن شود، روزی یک قوطی رنگ و یک برس برداشتم و بر دیواری که هر رهگذری در محله آن را میدید جمله ای نوشتم که آن روز دریافتی ساده و سطحی از آن داشتم. جمله ای از نبیّ اکرم، صلوات الله علیه، که باقی مانده‌های آن پس از بیست و اندی سال همچنان در آن محله خودنمایی میکند:

«آخرالزّمان که فرا میرسد شهادت، خوبان امت مرا گلچین میکند»
ادامه مطلب...
 
بی تاریخ یعنی طفیلی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
یادداشت
19 اسفند 1395 ساعت 05:00
 سالهاست که استعمار برای از پا درآوردن سرزمینهای اسلامی و خنثی ساختن نیروهای جوان آنها سعی در بی‌تأثیر کردن ایام شادی و سوگ مردم این سرزمین‌ها داشته و دارد. این عملیات خنثی سازی گاه با تمسخر و ریشخند صورت گرفته و گاه با کوچک و حقیر جلوه دادن تاریخ و مردان و زنان بزرگ دوران گذشته این ملتها و گاهی هم با بزرگ کردن یک جزء کوچک و کوچک نشان دادن اجزاء بزرگ.

درست در همان وقتی که با انواع و اقسام وسایل تبلیغی بی‌ارزشترین مراسم خودشان را در چشم ما بزرگ نشان داده‌اند.
ادامه مطلب...
 
مرگ به اندازه‌ی تقصیر! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
داستان
17 اسفند 1395 ساعت 05:00
ادامه مطلب...
 
معنی زندگی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
یادداشت
16 اسفند 1395 ساعت 05:00
 هیچ شده بی مقصد و بی برنامه از خانه بیرون زده باشی؟ در این حال، پاها سست، مسیری که طی می شود کج و معوج و چشم‌ها رها و بی سرانجام است. کوفتگی در پاها بیش از هر زمان خود را می‌نمایاند و آدمی احساس میکند در همان دقایق اوّلیه ده‌ها کیلومتر راهپیمایی کرده است.
هیچ فکر کرده‌ای  اگر از تو بخواهند آب موجود در بشکه‌ای را مرتب به بشکه دیگری خالی کنی و دوباره آن همه را به بشکه اوّل منتقل کنی تا چه مدتی میتوانی دوام بیاوری؟ یک ساعت؟ نصف روز؟ چقدر؟
ادامه مطلب...
 
غمی که هرگز از دل علی(ع) نرفت... چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
حكايت
11 اسفند 1395 ساعت 11:00
 هنگامى که فاطمه زهرا(س) قبض روح شد، حضرت على(علیه السلام) آن بانو را مخفيانه به خاک سپرد و موضع قبر مقدّسش را محو نمود. آنگاه برخاست و رو به سوى قبر مبارک پيغمبر (صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم) کرد و فرمود:
«يا رسول اللَّه! سلام من و سلام دخترت فاطمه بر تو باد، همان دخترت که به زيارت تو آمده و در بقعه تو خوابيده و خداوند خواست که به سرعت به تو ملحق شود.

اى رسول خدا! از فراق دختر برگزيده تو صبر و شکيبايى من قليل و اندک شده، قدرت من از دورى برترين زنان فاطمه ضعيف گرديد؛ ولى براى مقاومت، تأسى نمودن به تو موجب تسليت من خواهد شد. من تو را به دست خود به خاک سپردم، در صورتى که جان مقدّس تو در گلو و سينه من بود.

آرى آنچه که در قرآن است مى‏پذيرم و مى‏گويم: انّا للَّه و انّا اليه‏ راجعون.

يا رسول اللَّه! آن امانتى را که به من دادى پس گرفته شد! سپرده باز گرفته شد!

فاطمه زهرا را بردى، يا رسول اللَّه چقدر اين آسمان سبز و زمين غبار آلود در نظر من تيره و تار است!

غم و اندوه من هميشگى گرديده! شب من با بيخوابى مى‏گذرد!

اين غم از قلب من خارج نمى‏شود تا آن زمانى که خداوند مرا در آن خانه‏اى که تو در آن هستى وارد نمايد! در دلم دردى است که آن را جريحه‏دار مى‏کند و همّ و غمّى است تکاندهنده! چه زود بين ما جدايى افتاد!! من درد دل خود را براى خداوند مى‏گويم.

دخترت به زودى تو را از اينکه امّت تو متحد شدند و حقّ او را پايمال کردند آگاه خواهد کرد! جريان را از فاطمه‏ات جويا شود و شرح حال را از وى بخواه! چه غم و غصه‏هايى که در دل او جايگزين شدند! او نمى‏توانست براى کسى درد دل کند. وى همه آنها را براى تو خواهد گفت. خداوند که بهترين حکم‏کنندگان است حکم خواهد کرد.

سلام من بر شما باد، سلامى که به منزله وداع من باشد، نه آن سلامى که شما را ترک نمايم، اگر بازگردم از ملالت و خستگى نيست و اگر نزد قبر تو اقامت گزينم به علّت بدگمانى نيست که خداوند به صابرين وعده ثواب داده است.

صبر و شکيبايى مبارکتر و نيکوتر است. اگر براى غلبه افرادى که بر او مستولى شدند نبود بر خود لازم مى‏دانستم که نزد قبر تو اقامت گزينم و معتکف گردم و براى اين مصيبت بزرگ نظير زن جوان مرده ناله و فرياد مى‏کردم.

خداوند مى‏بيند که دختر تو مخفيانه دفن مى‏شود!

حقّ وى غصب شد! از گرفتن ارث ممنوع گرديد! در صورتى که از زمان تو تا به حال چندان مدتى نگذشته و ذکر تو متروک نشده است!

يا رسول اللَّه من به خداوند شکايت مى‏کنم و پيمودن راهى که تو رفتى براى من بهترين تسليت است.

يا رسول اللَّه صلوات خداوند بر تو و سلام و خشنودى خداوند بر فاطمه باد!

منبع: مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، زندگانى حضرت زهرا عليها السلام ( ترجمه جلد 43 بحار الأنوار) ترجمه روحانى - تهران، چاپ: اول، 1379 ش. ص633.

 
خداوند را امتحان نکن! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
داستان
10 اسفند 1395 ساعت 05:00
ادامه مطلب...
 
قیمت آرزو چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
یادداشت
10 اسفند 1395 ساعت 05:00
آیا هیچ به محک و معیاری که بشود با آن حد و اندازه آدمها و ارزش و جایگاهشان را تشخیص داد فکر کرده ای؟ در واقع میخواهم از تو بپرسم: بزرگی آدمها را با چی میشود سنجید؟
شاید بگویی هر کس بزرگی را در چیزی میبینید داشتن مال و منال، بزرگی میز و صندلی، قدرت و یا چیزهای دیگری از همین قبیل. اگر این طور باشد بزرگترین مردم کسانی اند چون: چنگیزخان مغول، هیتلر و یهودی سرگردانی که به پولهای بادآورده از نزول و رباخواریش مینازد.
پیش خودمان بماند؛ بسیاری از ما مردم بیآنکه بدانیم و یا بخواهیم در آرزوی روزی هستیم که بر صندلی رباخوارترینها و خونریزترینها تکیه بزنیم و متأسفانه در هوای آن روز نیز زندگی میکنیم و مقدماتش را فراهم می سازیم.
ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > پایان >>

صفحه 151 - 200 از 1944

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...