• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow سبزآبی
سبزآبی
حافظه ی مادر پیر، ضامن حیات خانواده چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
10 خرداد 1393 ساعت 17:22
 فیلها با آنکه جثه ی بزرگ و تنومندی دارند، اما موجوداتی آرام و مهربان به نظر می آیند. شاید به خاطر نوع رفتار آنهاست که غالبا آهسته حرکت می کنند و چون گیاهخوارند، با حیوانات دیگر درگیری ندارند. این موجودات به ظاهر آرام و مهربان، وقتی مادر می شوند و سنشان بالا می رود، حافظه شان هم قوی تر می شود و از این حافظه ی قوی، معمولا برای به خاطر سپردن مکان آب و غذا استفاده می کنند تا در مواقع سختی یا خشکسالی، جان خانواده را نجات دهند.
ادامه مطلب...
 
غارهای شگفت انگیز چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 2
29 ارديبهشت 1393 ساعت 21:10
ترکیب آب، سنگ آهک و گذشت میلیون ها سال می تواند به شکل گیری غارهایی باشکوه منجر شود. از سوی دیگر، برخی از غارها ممکن است طی گذشت زمان و فرسایش با جدا شدن تدریجی از یک دریاچه یا آب دریا شکل گرفته باشند.
اگرچه برخی از غارهای جالب توجه جهان مانند غار ناخن پرایا در تایلند برای بازدید عموم باز هستند، اما اکثر آنها تنها در دسترس ماجراجویانی مشتاق و افراد حرفه ای قرار دارند. کاوش در برخی از غارهای جهان نیازمند مهارت های فردی و تجهیزاتی تخصصی است. خوشبختانه اکثر کاوشگران غارها با عکاسانی حرفه ای همراه هستند که تصاویری زیبا و ارزشمند را از زیبایی این جاذبه های طبیعی و مرموز ثبت می کنند.
ادامه مطلب...
 
سنجاب خوانده! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 2
09 ارديبهشت 1393 ساعت 10:58
 سنجابها موجوداتی دوست داشتنی و بامزه اند، اما جالب است بدانید که آنها حیواناتی غیراجتماعی و منزوی هستند.
نتایج بررسی های دانشمندان کانادایی نشان می دهد که هر چند سنجاب های قرمز به خودخواهی معروف هستند اما حاضرند بچه سنجاب های یتیم فامیل را به فرزندخواندگی قبول کنند.
سنجاب‌های قرمز به سبب بروز رفتارهای غیراجتماعی و خودخواهانه در ذخیره ی غذا اغلب به عنوان حیوانات همنوع دوست شناخته نمی شوند. با وجود این نتایج تازه ترین تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که حتی این جوندگان نیز می‌توانند در برخی موارد موجب شگفتی شوند.
ادامه مطلب...
 
غولهای مهربان (عکس) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
02 ارديبهشت 1393 ساعت 19:30
گردشگران در ماسای مارا، کنیا، لحظات شگفت انگیزی از یک عملیات نجات غیر منتظره را ثبت کرده اند. یک گوزن یالدار توسط تمساحی گاز گرفته شده و در حالی که امید چندانی به نجات وی نیست به سوی آب های عمیق تر کشیده می شود.

اما در شرایطی معجزه آسا یک اسب آبی که در نزدیکی محل شکار تمساح حضور دارد، مسیر خود را تغییر داده و به کمک گوزن یالدار می رود. سپس، چند اسب آبی دیگر نیز وارد صحنه شده و پس از فراری دادن تمساح، قهرمان مهربان حیوان نجات یافته را تا ساحل رودخانه همراهی کرده و وی را به طور کامل از خطر دور می کند.
ادامه مطلب...
 
سه خورشید چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
26 فروردين 1393 ساعت 18:49
در پدیده نادری که در آسمان مسکو رویت شد، یک هاله نور بزرگ از خورشید دیده می‌شود. گفته می‌شود پایین آمدن خورشید در زمان غروب و پُر شدن ذرات هوا با دانه‌های برف و یخ چنین پدیده عجیبی را ایجاد می‌کند.
ادامه مطلب...
 
زیبای رو به انقراض (+تصویر) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
11 فروردين 1393 ساعت 19:17
ببرها یکی از زیباترین گربه سانان جهان محسوب می شوند که به واسطه پوست چشم نواز خود همواره مورد توجه شکارچیان قرار داشته اند. این روند به گونه ای تداوم یافته که انقراض برخی از گونه های ببر و در معرض خطر انقراض بودن گونه های دیگر را موجب شده است. در ادامه این مطلب حقایقی جالب توجه درباره این گربه های قدرتمند و زیبا را بازگو می کنیم.
ادامه مطلب...
 
جوانسازی مغز! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
27 اسفند 1392 ساعت 19:06
 جوان ماندن و جوان شدن دوباره یک رویای قدیمی برای انسان بوده و هست. در طبیعت و در میان جانداران مختلف، زنبورها قادرند تا با استفاده از یک روش  خاص، جوانی و توانایی مغزشان را دوباره به دست بیاورند.

محققان پلی تکنیک برلین در چارچوب انجام یکسری تحقیقات درخصوص فرایندهای پیری مغز، از زنبورها به عنوان یک مدل آزمایشگاهی استفاده کردند. زنبورها از جمله حیواناتی هستند که در محیطهای اجتماعی و بسیار سازماندهی شده زندگی می کنند.
ادامه مطلب...
 
قطره های واژگون چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
13 اسفند 1392 ساعت 19:02
 قطرات شبنم روی گلبرگهای رنگارنگ گلها، تصویری بسیار زیبا در طبیعت می سازد. شاید از نگاه ما تمام شبنمها مثل هم باشند و تمام گلبرگها هم مثل یکدیگر، اما حقیقت این است که قطرات آب، روی گلبرگهای گل سرخ با دیگر گلها تفاوت دارد.

وقتی قطره ای روی گلبرگ گلی قرار می گیرد، با کمی خمیدگی سر می خورد و می افتد. اما همین قطرات، روی گلبرگ گل سرخ می مانند و نمی افتند.
ادامه مطلب...
 
حشرات بارانی (+عکس) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
04 اسفند 1392 ساعت 19:10
شاید دیدن حشرات، برای خیلی از ما چندان خوشایند نباشد و حتی گاهی از دیدن بدن یک حشره چندشمان هم بشود! اما همین حشرات نه چندان زیبا، وقتی در زیر باران قرار می گیرند و سطح بدنشان پوشیده از قطرات آب می شود، کاملا متفاوت می شوند و حتی باور کردنی نیست که اینها، همان حشراتی هستند که اصلا دیدنشان برایمان مطلوب نبود. اگر تا به حال یک حشره که خیس از قطرات باران شده را ندیده اید، با ما همراه باشید:
ادامه مطلب...
 
حال و هوای پرندگان هنگام باران چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
26 بهمن 1392 ساعت 17:43
باران، سوژه ای عاشقانه است که در هر دوره ی تاریخی و در هر فرهنگی، برای شاعران و خوانندگان و نویسندگان، الهام بخش بوده است. بیشتر آدمها، روزهای بارانی را دوست دارند و تعابیر عاطفی زیادی هم در ارتباط با این زیبایی طبیعت وجود دارد. اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید پرندگان آوازخوان هم، زیر باران بهتر آواز می خوانند!

آواز خواندن پرندگان خوش قریحه و نغمه سرا، به تغییرات آب و هوایی وابسته است، به طوریکه آنها در روزهای بارانی و سرد بهتر آواز می خوانند. بسیاری از پرندگان تنها می توانند صدای کمی تولید کنند اما دسته ای از پرندگان هستند که بسیار خوش قریحه و نغمه سرا هستند.
ادامه مطلب...
 
قناریها، تحت تعلیم اساتید زبان! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
19 بهمن 1392 ساعت 18:48
 آوازی که پرندگان آوازخوان سر می دهند، هرگز بی معنا و از سر دل نیست! پرندگان خوش قریحه، یاد می گیرند که چگونه و چه زمانی بخوانند و چه بخوانند و اگر معلمی در این زمینه نداشته باشند، وقتی بزرگ شوند، آوازخوانهایی ناشی و بدآهنگ محسوب می شوند!

قناریها، آواز خواندن را در اولین سال تولد و با شنیدن آواز والدین خود یاد می گیرند. روش یادگیری قناریها شبیه به یادگیری زبان در کودکان است.

محققان موسسه ماکس پلانک آلمان دریافته اند در صورتی که قناریهای جوان، در انزوا و به دور از والدین خود بزرگ شوند، نسخه ای شخصی از آواز قناریها را نشان می دهند که شبیه به آواز استاندارد بوده اما فاقد بعضی از ساختارهای آواز گونه قناریها است.
ادامه مطلب...
 
ماهی کله شیشه ای چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
09 بهمن 1392 ساعت 17:57
 در این دنیایی که ما زندگی می کنیم، موجودات عجیب و شگفت انگیز بسیار زیادی هستند که هر روز و هر روز، نوع جدیدی از آنها برای بشر محرز می شود. نمونه اش ماهی کله شیشه ای که می تواند چشمهایش را حرکت دهد و تا جایی از عمق آب فرو رود که تا 800 متر بالاتر از آن هم نوری نفوذ نمی کند!
ادامه مطلب...
 
آشپزباشی در کف اقیانوس چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
03 بهمن 1392 ساعت 19:09
دلفینها، معمولا به باهوش بودن مشهور هستند، اما اینکه بتوانند روی غذایی که برای خوردن انتخاب می کنند، عملیاتی شبیه آشپزی ما انسانها انجام دهند، واقعا خارق العاده است.
مطالعه رفتار غذایی گونه ای خاص از دلفینها با نام «باتل نوز» که عنوان آشپز دریاها را به خود اختصاص داده اند، نشان می دهد این جانداران به آماده سازی غذای خود توجه خاصی داشته و قبل از خوردن شکار، مراحل پیچیده و زمان بری را به منظور فراهم آوردن آن اجرا می کنند.
ادامه مطلب...
 
جناب دکتر مورچه! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
24 دی 1392 ساعت 18:02
 گروهی از دانشمندان اتریشی در بررسی‌های خود دریافتند که مورچه ها در کلونی های (گروههای) خود پزشک دارند که بچه های آنها را واکسیناسیون می کند.
به گزارش خبرگزاری مهر، در یک کلونی مورچه ها زمانی که نقش هر یک از اعضا مشخص می شود، کسی نیز شغل پزشکی را انتخاب می کند.
در واقع این شغل یک نقش عمومی نیست که تمام اعضا توانایی انجام آن را داشته باشند، بلکه پزشک مورچه ها متخصص بیماری های عفونی و واگیردار است.
این پزشک در واقع یک مورچه بیمار است که در سراسر کلونی می چرخد و از آن درمان بیماریها برای سایر مورچه ها گرفته می شود.
ادامه مطلب...
 
وفادارترین پرنده چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 10
12 دی 1392 ساعت 19:13
 نام «درنا» شاید برای ما ایرانیها، عادی باشد و خیلی ساده از کنار آن بگذریم، بدون اینکه بدانیم کشورمان، زیستگاه زمستانی یک پرنده ی اساطیری و کم یاب در دنیاست که متأسفانه رو به انقراض است. پرندگانی که با سرد شدن هوا، سرو کله شان پیدا می شود و نوید بخش فصل سرما هستند و نمادی از خوش یمنی. اینکه نسل این پرنده که تابستان را در سیبری می گذراند و زمستان را به شمال ایران می آید، رو به انقراض است، دردناک و قابل تأمل است؛ اما مطلبی که در این قسمت سبزآبی قصد داریم آن را بیان کنیم، یکی از دلایل این انقراض است.
ادامه مطلب...
 
سبزآبی: تغییر چهره برای دفاع! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
04 دی 1392 ساعت 16:46

دفاع درطبیعت، مسئله ی مهمی است؛ زیرا تمام جانوران، حتی آنهایی که به نظر خیلی قوی می رسند هم همیشه تهدید به شکار شدن می شوند. کرم ابریشم هم از این قائده مستثنی نیست.


به گزارش خبرگزاری مهر، وقتی که کرم ابریشم در پیله می رود، برای سایر شکارچیان ساده است که پروانه شدن آن را تهدید کنند. از این رو کرم ابریشم که از توانایی تبدیل شدن به یک مار برخوردار است، می تواند تظاهر کند که یک مار است و «پروانه بید» از آن دسته کرم های ابریشم است که می تواند حرکات یک مار را تقلید کند.

ادامه مطلب...
 
سبزآبی: عملیات انتحاری موریانه ها! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
25 آذر 1392 ساعت 17:31
 «خودکشی ایثارگرایانه» یا منفجر کردن خود راهکاری است که گونه ای از موریانه ها برای دفاع از لانه و مبارزه با دشمنانشان انتخاب می کنند. البته این عمل را فقط طبقه کارگر این موریانه ها انجام می دهند.

بر اساس پژوهش جدیدی که نتایج آن در نشریه علمی ساینس منتشر شده است، وقتی موریانه ای از طبقه کارگر موریانه های Neocapritermes taracua منطقه گینه فرانسه برای دفاع از لانه، خود را منفجر می کند، مایع شیمیایی خاصی را منتشر می کند که به دشمن مهاجم آسیب می رساند. این مایع به بدن دشمن مهاجم می چسبد و نسوج آن را به تدریج متلاشی می کند.
ادامه مطلب...
 
سبزآبی: لحظه ی شکافتن پیله چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
17 آذر 1392 ساعت 18:44
عکاسی در اسپانیا با پرورش دادن یک کرم پروانه تا زمان تبدیل شدن این جاندار به پروانه ای زیبا،‌ از زمان متولد شدن آن عکسبرداری متوالی کرده و تصاویر شگفت انگیزی را از این جاندار به ثبت رسانده است.
این پروانه زیبا از دورانی که به شکل کرم بود توسط عکاس پرورش داده شد تا در نهایت بتواند از لحظه متولد شدن یک پروانه عکاسی کند.
مرحله اول: زمانی که کرم کاملا رشد می کند آغاز به تنیدن رشته هایی ابریشمی می کند که می تواند بدنش را به برگ یا شاخه ای وصل نگه دارد، سپس پوست بدن کرم از بدنش جدا شده و در زیر این پوسه قدیمی پوسته ای سخت به نام شفیره شکل می گیرد.
ادامه مطلب...
 
سبزآبی: پنهان شدن در برابر چشمان دشمن! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
07 آذر 1392 ساعت 19:12
دفاع، برای جانورانی که در محیط زیست زندگی می کنند، همیشه یک موضوع مهم و اساسی است و هر موجودی، یک شیوه ی دفاعی دارد. پنهان شدن، یک شیوه ی رایج بین موجودات است که انواع متفاوتی دارد و به موضوعات مختلفی هم بستگی دارد؛ مثلا شکارچی ها، فیزیولوژی و رفتار حیوان و محیطی که حیوان در آن زندگی می کند.
در کمال تعجب، برخی مواقع یکی از بهترین شیوه ‌های استتار، باقی ماندن در گله است. به عنوان مثال، هنگامی که یک شیر گله، گورخرها را دنبال می کند، تنها یک توده عظیم راه راه را مشاهده می کند. در آب نیز این مساله صادق است. برخی ماهی ها که دارای نوارهای عمودی روشن هستند، به تنهایی قابل مشاهده اند، اما هنگامی که در یک گروه بزرگ شنا می کنند، برای شکارچی ها همانند یک حباب بزرگ رنگی غیر قابل تشخیص به نظر می رسند.  اما همچنان ترکیب شدن با محیط اطراف رایج ترین شیوه ی استتار در میان حیوانات است که در ادامه برخی تصاویر از این روش را می بینیم.
ادامه مطلب...
 
وقتی مورچه ها مشورت می کنند! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
28 آبان 1392 ساعت 17:59
ضرب المثل «مورچه چیه که کله پاچه اش چی باشه؟!» را همه ی ما شنیده ایم و معنایش را خوب می دانیم. اما همین مورچه، با مغزی کوچکتر از سر سوزن، توانایی هایی دارد که گاهی انسان را شگفت زده می کند. برای مثال نحوه ی جمع اوری آذوقه، ساختن راههایی برای عبور، ارتباط برقرار کردن و حالا هم مشورت کردن!

این موجودات ریز و اجتماعی، هنگامی که می خواهند مکان مناسبی را برای ساخت لانه ی جدید، انتخاب کنند، ابتدا یک مورچه را به عنوان نماینده، برای بازدید از آن محل می فرستند!
مورچه‌ها از سیستم پیشرفته ارسال پیشاهنگ برای جست‌وجوی سکونت‌گاه‌های جدید بهره می‌برند. پیشاهنگ‌ها از بازرسی مکان مزبور به کلونی گزارش می‌دهند و سپس تمامی گروه برای اتخاذ تصمیم رای می‌دهد.
ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 بعد > پایان >>

صفحه 101 - 150 از 284

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...