• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow سبزآبی
سبزآبی
ماهی کله شیشه ای چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
09 بهمن 1392 ساعت 17:57
 در این دنیایی که ما زندگی می کنیم، موجودات عجیب و شگفت انگیز بسیار زیادی هستند که هر روز و هر روز، نوع جدیدی از آنها برای بشر محرز می شود. نمونه اش ماهی کله شیشه ای که می تواند چشمهایش را حرکت دهد و تا جایی از عمق آب فرو رود که تا 800 متر بالاتر از آن هم نوری نفوذ نمی کند!
ادامه مطلب...
 
آشپزباشی در کف اقیانوس چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
03 بهمن 1392 ساعت 19:09
دلفینها، معمولا به باهوش بودن مشهور هستند، اما اینکه بتوانند روی غذایی که برای خوردن انتخاب می کنند، عملیاتی شبیه آشپزی ما انسانها انجام دهند، واقعا خارق العاده است.
مطالعه رفتار غذایی گونه ای خاص از دلفینها با نام «باتل نوز» که عنوان آشپز دریاها را به خود اختصاص داده اند، نشان می دهد این جانداران به آماده سازی غذای خود توجه خاصی داشته و قبل از خوردن شکار، مراحل پیچیده و زمان بری را به منظور فراهم آوردن آن اجرا می کنند.
ادامه مطلب...
 
جناب دکتر مورچه! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
24 دی 1392 ساعت 18:02
 گروهی از دانشمندان اتریشی در بررسی‌های خود دریافتند که مورچه ها در کلونی های (گروههای) خود پزشک دارند که بچه های آنها را واکسیناسیون می کند.
به گزارش خبرگزاری مهر، در یک کلونی مورچه ها زمانی که نقش هر یک از اعضا مشخص می شود، کسی نیز شغل پزشکی را انتخاب می کند.
در واقع این شغل یک نقش عمومی نیست که تمام اعضا توانایی انجام آن را داشته باشند، بلکه پزشک مورچه ها متخصص بیماری های عفونی و واگیردار است.
این پزشک در واقع یک مورچه بیمار است که در سراسر کلونی می چرخد و از آن درمان بیماریها برای سایر مورچه ها گرفته می شود.
ادامه مطلب...
 
وفادارترین پرنده چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 10
12 دی 1392 ساعت 19:13
 نام «درنا» شاید برای ما ایرانیها، عادی باشد و خیلی ساده از کنار آن بگذریم، بدون اینکه بدانیم کشورمان، زیستگاه زمستانی یک پرنده ی اساطیری و کم یاب در دنیاست که متأسفانه رو به انقراض است. پرندگانی که با سرد شدن هوا، سرو کله شان پیدا می شود و نوید بخش فصل سرما هستند و نمادی از خوش یمنی. اینکه نسل این پرنده که تابستان را در سیبری می گذراند و زمستان را به شمال ایران می آید، رو به انقراض است، دردناک و قابل تأمل است؛ اما مطلبی که در این قسمت سبزآبی قصد داریم آن را بیان کنیم، یکی از دلایل این انقراض است.
ادامه مطلب...
 
سبزآبی: تغییر چهره برای دفاع! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
04 دی 1392 ساعت 16:46

دفاع درطبیعت، مسئله ی مهمی است؛ زیرا تمام جانوران، حتی آنهایی که به نظر خیلی قوی می رسند هم همیشه تهدید به شکار شدن می شوند. کرم ابریشم هم از این قائده مستثنی نیست.


به گزارش خبرگزاری مهر، وقتی که کرم ابریشم در پیله می رود، برای سایر شکارچیان ساده است که پروانه شدن آن را تهدید کنند. از این رو کرم ابریشم که از توانایی تبدیل شدن به یک مار برخوردار است، می تواند تظاهر کند که یک مار است و «پروانه بید» از آن دسته کرم های ابریشم است که می تواند حرکات یک مار را تقلید کند.

ادامه مطلب...
 
سبزآبی: عملیات انتحاری موریانه ها! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
25 آذر 1392 ساعت 17:31
 «خودکشی ایثارگرایانه» یا منفجر کردن خود راهکاری است که گونه ای از موریانه ها برای دفاع از لانه و مبارزه با دشمنانشان انتخاب می کنند. البته این عمل را فقط طبقه کارگر این موریانه ها انجام می دهند.

بر اساس پژوهش جدیدی که نتایج آن در نشریه علمی ساینس منتشر شده است، وقتی موریانه ای از طبقه کارگر موریانه های Neocapritermes taracua منطقه گینه فرانسه برای دفاع از لانه، خود را منفجر می کند، مایع شیمیایی خاصی را منتشر می کند که به دشمن مهاجم آسیب می رساند. این مایع به بدن دشمن مهاجم می چسبد و نسوج آن را به تدریج متلاشی می کند.
ادامه مطلب...
 
سبزآبی: لحظه ی شکافتن پیله چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
17 آذر 1392 ساعت 18:44
عکاسی در اسپانیا با پرورش دادن یک کرم پروانه تا زمان تبدیل شدن این جاندار به پروانه ای زیبا،‌ از زمان متولد شدن آن عکسبرداری متوالی کرده و تصاویر شگفت انگیزی را از این جاندار به ثبت رسانده است.
این پروانه زیبا از دورانی که به شکل کرم بود توسط عکاس پرورش داده شد تا در نهایت بتواند از لحظه متولد شدن یک پروانه عکاسی کند.
مرحله اول: زمانی که کرم کاملا رشد می کند آغاز به تنیدن رشته هایی ابریشمی می کند که می تواند بدنش را به برگ یا شاخه ای وصل نگه دارد، سپس پوست بدن کرم از بدنش جدا شده و در زیر این پوسه قدیمی پوسته ای سخت به نام شفیره شکل می گیرد.
ادامه مطلب...
 
سبزآبی: پنهان شدن در برابر چشمان دشمن! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
07 آذر 1392 ساعت 19:12
دفاع، برای جانورانی که در محیط زیست زندگی می کنند، همیشه یک موضوع مهم و اساسی است و هر موجودی، یک شیوه ی دفاعی دارد. پنهان شدن، یک شیوه ی رایج بین موجودات است که انواع متفاوتی دارد و به موضوعات مختلفی هم بستگی دارد؛ مثلا شکارچی ها، فیزیولوژی و رفتار حیوان و محیطی که حیوان در آن زندگی می کند.
در کمال تعجب، برخی مواقع یکی از بهترین شیوه ‌های استتار، باقی ماندن در گله است. به عنوان مثال، هنگامی که یک شیر گله، گورخرها را دنبال می کند، تنها یک توده عظیم راه راه را مشاهده می کند. در آب نیز این مساله صادق است. برخی ماهی ها که دارای نوارهای عمودی روشن هستند، به تنهایی قابل مشاهده اند، اما هنگامی که در یک گروه بزرگ شنا می کنند، برای شکارچی ها همانند یک حباب بزرگ رنگی غیر قابل تشخیص به نظر می رسند.  اما همچنان ترکیب شدن با محیط اطراف رایج ترین شیوه ی استتار در میان حیوانات است که در ادامه برخی تصاویر از این روش را می بینیم.
ادامه مطلب...
 
وقتی مورچه ها مشورت می کنند! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
28 آبان 1392 ساعت 17:59
ضرب المثل «مورچه چیه که کله پاچه اش چی باشه؟!» را همه ی ما شنیده ایم و معنایش را خوب می دانیم. اما همین مورچه، با مغزی کوچکتر از سر سوزن، توانایی هایی دارد که گاهی انسان را شگفت زده می کند. برای مثال نحوه ی جمع اوری آذوقه، ساختن راههایی برای عبور، ارتباط برقرار کردن و حالا هم مشورت کردن!

این موجودات ریز و اجتماعی، هنگامی که می خواهند مکان مناسبی را برای ساخت لانه ی جدید، انتخاب کنند، ابتدا یک مورچه را به عنوان نماینده، برای بازدید از آن محل می فرستند!
مورچه‌ها از سیستم پیشرفته ارسال پیشاهنگ برای جست‌وجوی سکونت‌گاه‌های جدید بهره می‌برند. پیشاهنگ‌ها از بازرسی مکان مزبور به کلونی گزارش می‌دهند و سپس تمامی گروه برای اتخاذ تصمیم رای می‌دهد.
ادامه مطلب...
 
مانتیس طاووسی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
20 آبان 1392 ساعت 19:22
مانتیسها، نوعی جاندار هستند که تعداد زیادی از گونه های مختلف آنها (بیش از ۲هزار گونه) در جهان شناسایی شده است. انواع مختلف مانتیس دارای اندازه هایی متفاوت، از کمتر از ۲ سانتی متر تا بیش از ۱۸ سانتی متر هستند که بستگی به گونه و جنسیت مانتیس دارد. همچنین مانتیسها می توانند در مناطق مختلفی از حیث آب و هوا زندگی کنند، اما غالباً ساکن مناطق گرمسیری هستند. آنها حشراتی گوشتخوار به شمار می روند که غالباً از سایر حشرات و نیز عنکبوتها تغذیه می کنند. مانتیسهای بزرگ حتی گاهی به دوزیستان و خزندگان کوچک نیز حمله می کند. اما یک نوع میگو، که به میگوی مانتیس طاووسی مشهور است، یکی از گونه های شگفت انگیز مانتیسهاست.
ادامه مطلب...
 
دریاچه ی مجسمه ساز! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
12 آبان 1392 ساعت 18:00
دریاچه ها، معمولا جاذبه های گردشگری مناسبی هستند، زیرا هوای خوب، منظره ی زیبا و حیات وحش متنوعی دارند؛ اما گاهی همین دریاچه های زیبا، تبدیل می شوند به مکانی ترسناک و وهم انگیز که رنگی متفاوت دارند و موجودات زنده ی اطرافشان را تبدیل به مجسمه های مرده و شبیه به سنگ می کنند، این دریاچه ها، مختص فیلمها و کارتونهای افسانه ای نیست، بلکه دریاچه ی «ناترون» در شمال تانزانیا، دقیقا اینچنین دریاچه ای است!
ادامه مطلب...
 
رنگهای شفاف چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 2
26 مهر 1392 ساعت 18:28
در دنیا، موجودات عجیب و حیرت انگیز زیادی زندگی می کنند. جاندارانی که پوستی شفاف، با هزاران رنگدانه دارند که می توانند رنگ خود را تغییر دهند و از این کار، برای ارتباط برقرار کردن استفاده کنند.
سرپایان، گروهی از جانوران هستند که پوست شفاف با رنگ دانه‌هایی موسوم به کروماتوفورها دارند که شبیه لکه ها یا دانه های کوچک است. آنها از سلولها برای تغییر شکل استفاده می کنند تا بتوانند جفت را به سمت خود جذب کنند.
ماهی مرکب دم کل شبیه سپیداج است. این ماهیها حیوانات کوچکی هستند که از هشت بازوی مکنده و دو شاخک برخوردارند.
ادامه مطلب...
 
نگهبان 230 گرمی! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
11 مهر 1392 ساعت 19:17
گوفر، یکی از موجودات بامزه و جذاب حیات وحش و در عین حال مخرب محسوب می شود. گوفرها ساکن آمریکای شمالی هستند و وزن آنها حدود 230 گرم است. طول عمر این حیوانات پر جنب و جوش به طور معمول و بدون در نظر گرفتن بیماری و شکار شدن، بین دو تا سه سال است. بیش از 100 نوع گوفر در دنیا وجود دارد. به واسطه نوع زندگی گروهی و نقب زدن، گوفرها می توانند به گیاهانی که توسط انسان کاشته می شوند مانند محصولات کشاورزی، گیاهان باغی و ... آسیب وارد کنند.
ادامه مطلب...
 
استتار برای بقا چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
04 مهر 1392 ساعت 18:41
استتار، یکی از راههایی است که در طبیعت، برای بقا، کاربرد فراوان دارد. برخی موجودات، که به خاطر جثه ی بزرگشان، شاید هرگز به نظر نرسد که قادر به استتار هستند هم می توانند از این شیوه بهره بگیرند تا خودشان را از شر دشمنان همیشه گرسنه، نجات دهند. مثل زرافه که نمونه ای از استتارش را در ادامه خواهیم دید.
 
ادامه مطلب...
 
فیل نقاش چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
22 شهریور 1392 ساعت 19:49
اين فيل به مانند هزاران فيل موجود در هندوستان زندگي عادي را پشت سر گذاشته ، ولي  بطور كاملا تصادفي از نيروي تخيل و خلاقيتش استفاده برده و تعجب دانشمندان را برانگيخته و البته نظر بسياري از برگزاركنندگان سيرك!
هر روزه توريستهاي زيادي براي ديدن اين جلوه عظيم خداوندي به باغ وحش محل جديد زندگي اين فيل رهسپار مي شوند.
ادامه مطلب...
 
مراحل رشد جنین در چند دقیقه (دانلود فیلم) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 6
12 شهریور 1392 ساعت 20:37
ثُمَّ جَعَلْناهُ نُطْفَةً في‏ قَرارٍ مَکينٍ* ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَكَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِينَ*
سپس او را [به صورت] نطفه ای در جایگاهی استوار قرار دادیم. آنگاه از آن نطفه، لخته خونی آفريديم و از آن لخته خون، پاره گوشتی، واز آن پاره گوشت، استخوانها آفريديم و استخوانها را به گوشت پوشانيديم، بار ديگر او را آفرينشی ديگر داديم. آفرين باد بر خدا كه بهترين آفرينندگان است.
آیات 13 و 14 سوره مومنون
ادامه مطلب...
 
مرز بین شب و روز(عکس) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
02 شهریور 1392 ساعت 15:58
لاَ الشَّمْسُ يَنْبَغي‏ لَها أَنْ تُدْرِکَ الْقَمَرَ وَ لاَ اللَّيْلُ سابِقُ النَّهارِ وَ کُلٌّ في‏ فَلَکٍ يَسْبَحُونَ (40 یس)
نه برای خورشید این توان هست که به ماه برسد ، و نه شب از روز پیشی می گیرد ، و هر کدام در مداری شناورند.
ادامه مطلب...
 
مهر فرزند به مادر چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
24 مرداد 1392 ساعت 19:10
این صحنه بسیار زیبا در باغ وحش دانمارک اتفاق افتاده است که در مقابل پرخاش خرس مادر، بچه خرس با نوازش پاسخ مادر را می دهد.
ادامه مطلب...
 
زهر مار خور چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
16 مرداد 1392 ساعت 19:27
 مستند زیر درباره ی نوعی از سمور است که در جنگ با مار سمی پیروز می شود. او پس از پیروزی بر مار، با آرامش مشغول خوردن ماری می شود که زهرش به سرعت انسان را می کشد. امّا این سم چه بلایی بر سر این سمور می آورد؟

برای دانلود فیلم بر لینک زیر کلیک کنید:


 

 
جنین قاتل (دانلود فیلم) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
31 تیر 1392 ساعت 19:41
موجودات عجیب و غریب در طبیعت کم پیدا نمی شوند؛ آنهایی که عجیب متولد می شوند، عجیب می میرند، عجیب شکار می کنند یا هر کار خارق العاده ی دیگری که باعث شگفتی می شوند. اما در میان تمام موجودات، یکی هست که زندگی اش را بسیار وحشتناک و متفاوت آغاز می کند: کوسه ی ببری.

این حیوان، که یک آبزی غول پیکر و ترسناک شناخته می شود، زندگی جنینی بسیار شگفت انگیزی را می گذراند. وقتی یک کوسه ی ببری باردار می شود، در رحم او اتفاقات خارق العاده ای می افتد و در واقع، رقابتی جالب برای تولد رخ می دهد.
ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 بعد > پایان >>

صفحه 101 - 150 از 273

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

سوسک‌های قرآن خوان
حشرات کامل olivieri P. که نام محلّی آن در ایران «قرآن خوانک» است، در حدود 30 تا 40 میلی متر طول دارند و پهنای بدن آن در عریض ترین قسمت تا 20 میلی متر می رسد . شاخک هایشان ده مفصلی است که در حشره نر 7 مفصل و در حشره ماده 5 مفصل به صورت ورقه ای (Lameli Form  ) در آمده است .
ادامه مطلب...