• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow سبزآبی
سبزآبی
سخت ترین و عجیب ترین تولیدمثل! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 7
22 مرداد 1391 ساعت 21:06
 آیا تا به حال شنیده اید که در میان موجودات، حیوان نر تخم یا جنین فرزندش را نگهداری کند؟ آیا می دانستید که برخی حیوانات کیلومترها راه طی می کنند تا به زادگاه خود برگردند و در آنجا تولیدمثل کنند؟ با ما همراه باشید تا با یکی از عجیب ترین و البته سخت ترین انواع تولیدمثل در دنیا آشنا شوید.

پنگوئن امپراطور که بزرگترین و زیباترین نوع پنگوئن شناخته می شود، در اقیانوسهای اطراف قطب زندگی می کند. این حیوان، ویژگیهای جسمی خاص و ویژه های برای زندگی در شرایط سخت دارد. مثلا به خاطر تراکم بالای پرهایش، سرمای زیاد را تاب بیاورد یا اینکه سوخت و ساز بدنش را پایین بیاورد و حتی برخی اندامهای غیر ضروری اش را برای مدتی از کار بی اندازد!
ادامه مطلب...
 
شگفتیهای سرزمین یخ و برف چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
14 مرداد 1391 ساعت 22:16
 قطب جنوب، در جنوبی ترین نقطه ی کره ی زمین، به وسعتی معادل کل کشور ایالات متحده ی امریکا، واقع شده است. جایی که 90 درصد از یخهای کل جهان در آن است. در تمام طول زمستان، بخش زیادی از این سرزمین به دلیل شدت سرما و یخبندان متروک است؛ اما با آغاز بهار و عقب نشینی یخها، می توان به آن راه یافت.

جالب است بدانید که عمق برف در قطب، گاه به 1 مایل (6/1 کیلومتر) هم می رسد، یعنی چهار برابر برج میلاد! کوهستانهای مدفون در زیر این حجم عظیم، کاملا ناپیدا هستند و گاه، تنها می توان قله هایی از آنها را مشاهده کرد. در تمام طول زمستان، هیچ صدایی در این کوهها شنیده نمی شود. سکوتی به شدت سنگین، حاصل از جاری نبودن زندگی در سرمای زیر 60 درجه ی سانتی گراد. حتی در اوج تابستان هم، تنها 3 درصد از مساحت قطب خالی از یخ است.
ادامه مطلب...
 
یخچالهای گوشتخوار چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
03 مرداد 1391 ساعت 21:48
 گروهی از دانشمندان ژاپنی کشف کردند که در فرایند گوارش گیاهان گوشتخوار، آنزیمهایی ترشح می شوند که توانایی مبارزه با آلودگیها را دارند.

بیشتر گیاهان با جذب مواد غذایی مثل فسفر و پتاسیم از زمین رشد می کنند. اما جالب است بدانید که گیاهان گوشتخوار اغلب در زمینهایی رشد می کنند که با فقر این مواد روبه رو هستند و بنابراین، برای بقا و ادامه زندگی از حشرات تغذیه می کنند.

بعضی از این گیاهان دهانهای دندانی کوچکی را توسعه داده اند و بعضی دیگر همانند گیاهان عادی برگ تولید می کنند.
ادامه مطلب...
 
تا کنون چند کهکشان کشف کرده ایم؟ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
24 تیر 1391 ساعت 21:21
منجمان بر این باورند که صدها میلیارد کهکشان در جهان وجود دارد اما تعداد دقیق آن ها مشخص نیست. اما منجمان باید بدانند عملا چند کهکشان رصد و کشف شده است، مگر نه؟
اد چرچ ول (Ed Churchwell) پروفسور نجوم دانشگاه ویسکونسین- مادیسون در پاسخ به این سوال می گوید که:"ما نمی دانیم ! ما تنها می دانیم که عددی بسیار بزرگ است." به عنوان مثال تنها در عکس بالا که توسط دوربین میدان دید فوق عمیق هابل (Hubble Ultra Deep Field) گرفته شده است، در حدود 10000 کهکشان مرئی وجود دارد.

در کهکشان خودمان، کهکشان راه شیری، در حدود 100 – 300 میلیارد ستاره وجود دارد منتهی فقط 8479 تا از آن ها از زمین قابل رویت هستند و تقریبا 2500 ستاره را بدون تجهیزات (چشمان غیر مسلح)، در شرایط مناسب، در منطقه ای مشخص و در زمان مشخص می توان رصد کرد!
ادامه مطلب...
 
ماهی ها هم معماری می کنند! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 2
17 تیر 1391 ساعت 22:10
آ یا می دانستید که ماهی ها هم می توانند مانند بسیاری از جانداران خشکی، در بستر دریاها و اقیانوسها معماری کنند؟ گونه ای از ماهی ها به نام Red Groupers در خلیج مکزیک و سواحل جنوب شرق آمریکا هستند که از طریق معماری، شکار و نیازهای دیگر خود را تأمین می کنند.

این ماهی ها حفره های پیچیده ای را در کف دریا به وجود می آورند و طی این فرایند حفاری، ماسه ها را از کف دریا جابه جا کرده و صخره ها را از زیر ماسه ها آشکار کرده و بیرون می کشند. دانشمندان به تازگی دریافته اند این ماهی ها با بازسازی مجدد بستر دریا و خارج ساختن صخره ها باعث تشویق مرجانها و اسفنجهای دریایی برای اقامت در آن منطقه می شوند.
ادامه مطلب...
 
راه راه مثل گورخر! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
01 تیر 1391 ساعت 21:41
 تا به حال در فیلم های مستند یا بعضا در باغ وحش ها به تن متفاوت گورخرها دقت کرده اید؟ راه راه سیاه و سفیدی که آنها را کاملا از سایر چهارپایان متمایز کرده است. اما از آنجا که هیچ چیز در این دنیا بی دلیل نیست، آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا پوست بدنشان با دیگر جانداران متفاوت است؟

بررسی های مختلف روی پوست بدن این جانداران نشان می دهد که این راه راه بودن در واقع نوعی سیستم دفاعی محسوب می شود. مگسها و خرمگسهایی که اطراف جانداران زندگی می کنند، معمولا با نشستن روی بدن آنها و حتی گاهی تخم گذاری در آنجا، باعث آزار حیوانات می شوند. به حدی که این تخم گذاری گاهی منجر به مرگ و یا بیماری شدید حیوان مورد تهاجم می شود. اما پوست بدن گورخر، این حشرات را سردرگم می کند. به این صورت که راه راه های بدن این موجود، نور را به شکلی قطبی منعکس می کند و باعث گیج شدن مگسها و خرمگسها می شوند. درحقیقت، خرمگسها تنها زمانی که نور به روشی واحد از یک پوست یک شکل بازتابش شود می توانند جذب آن شوند.
ادامه مطلب...
 
گیرنده های خرچنگی! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
25 خرداد 1391 ساعت 09:46
 آیا می دانستید که خرچنگها موجوداتی تقریبا نابینا هستند اما می توانند در برابر حملات پرندگان شکارچی که از بالا به آنها حمله می کنند واکنش نشان دهند؟
خرچنگها اشکال و اجسام را تشخیص نمی دهند اما مجهز به گیرنده های نوری هستند.

اکنون محققان مرکز عالی علوم بصری دانشگاه ملی استرالیا با انجام تحقیقاتی بر روی این جانوران، یک سیستم پیشرفته را کشف کردند که به خرچنگها در شناسایی تهدیدها کمک می کند.
این پژوهشگران در این خصوص که این جانداران چگونه پرندگان را می بینند و چطور تهدید را تشخیص می دهند، توضیح دادند: "این خرچنگها نمی توانند اشکال را تشخیص دهند و باید به طور مداوم با پرندگان بزرگی که قدرت بینایی بالایی دارند مبارزه کنند. آنها باید بتوانند به محض عبور پرندگان از بالای سر هر دو یا سه دقیقه یکبار خود را زیر شنهای ساحل مخفی کنند."
ادامه مطلب...
 
حلقه های زحل و توفان مشتری چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
10 خرداد 1391 ساعت 21:49
اشکال هندسی تماشایی که دست هنرمند طبیعت در ساخت سیارات و اجرام آسمانی کشیده است چشم اندازی تماشایی را از جهان ما به تصویر می کشند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجله علمی نشنال جغرافی در ادامه انتشار تصاویری با موضوع "هنر طبیعت"، این بار به سراغ اشکالی رفته است که در دنیای سیارات در قاب تصویر پیشرفته ترین تلسکوپهای دنیا جاودانه شده اند.
ادامه مطلب...
 
آشیانه های ضد حریق چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
30 ارديبهشت 1391 ساعت 19:02
 گونه ای از پرندگان برای حفظ ایمنی آشیانه خود در کنار زیبایی آنها طی زمانی طولانی از مواد خاصی استفاده کرده و مواد قابل اشتعال را از منطقه ساخت آشیانه دور می سازند.

به گزارش خبرگزاری مهر، گونه ای از پرندگان به نام Bowerbird یا پرندگان آلاچیق که در استرالیای شمالی ساکن هستند برای ساختن خانه های خود سلیقه و زمان زیادی صرف می کنند. این پرنده ها دو دیواره از شاخه های ریز به وجود می آورند که مسیری 1.5 متری که کف آن از ذرات استخوان، سنگ، صدف و میوه ها پوشانده شده را احاطه کرده است.
ادامه مطلب...
 
روباه قرمز چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
12 ارديبهشت 1391 ساعت 22:29
نتایج تحقیقات انجام شده در دانشگاه "دویسبورگ- اسن" در آلمان، حاکی از آن است که روباه قادر است میدان مغناطیسی زمین را ردیابی کند و از آن برای توسعه مهارتهای جهت یابی و شکار موشها، موش خرماها و خرگوشها استفاده کند.

این کارشناسان رفتارشناسی حیوانات، کشف کردند که روباه در هر نقطه و زمانی از روز که باشد، وقتی به روی شکار می پرد به جهت شمال شرقی گرایش دارد.
ادامه مطلب...
 
مغزی به قدرت مغز خرمگس! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
29 فروردين 1391 ساعت 21:25
دانشمندان آمریکایی با بررسی قدرت چشم و مغز ابررایانه ای "خرمگس" کشف کردند که اطلاعات مربوط به حتی یک تحریک بصری بسیار کوتاه نیز می تواند در سیستم عصبی این حشره رمزگشایی شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، خرمگس نوعی حشره از دسته مگسها است که به خاطر سرعت بالایی که در پرواز دارد، بسیار معروف است.

اکنون گروهی از دانشمندان دانشگاههای ایندیانا و پرینستون نیوجرسی که نتایج تحقیقات خود را در ژورنال "کتابخانه عممومی آمریکا" (Plos) منتشر کرده اند، کشف کردند که حتی اطلاعاتی که در اثر یک تحریک بصری بسیار کوتاه ایجاد شده اند نیز می توانند در مغز این حشره رمزگشایی شوند.
ادامه مطلب...
 
غولی به نام کوسه چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 7
22 فروردين 1391 ساعت 21:05
 کوسه ها موجودات ترسناک ولی پر از شگفتی هستند که همیشه، ذهن دانشمندان را متوجه خود می کنند. موجوداتی که قدمت چند میلیون ساله دارند و حتی از دایناسورها هم قدیمی ترند. اما جالب اینجاست که با اجداد قبل از دایناسوری خود، تفاوت چندانی ندارند.

یکی از عجایب در مورد کوسه ها، حس بویایی فوق العاده قوی آنهاست. تقریبا یک سوم مغز بزرگ کوسه، به حس بویایی تعلق دارد و او به برکت چنین مغزی، قادر است که بوی یک قطره خون را در میان یک میلیون قطره آب تشخیص دهد. جالب تر اینکه کوسه می تواند از روی بوی خون بفهمد که موجودی که این خون از او رفته، زنده است یا مرده و اگر مرده، تازه کشته شده است یا نه.
ادامه مطلب...
 
و خداوند چیره دست ترین هنرمندان است چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 2
14 فروردين 1391 ساعت 17:05
ادامه مطلب...
 
هوشیاری در عالم خواب! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
06 فروردين 1391 ساعت 10:48
محققان دانشگاه کالیفرنیا با انجام آزمایشهای متفاوت دریافتند که دلفینها به دلیل توانایی خوابیدن با استفاده از یک نیمکره مغز، می توانند هوشیاری خود را تا پنج روز متوالی بدون هیچ استراحتی حفظ کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، هوشیار باقی ماندن برای پنج شب و روز متوالی و بدون کوچکترین استراحتی می تواند هر موجودی را از پا درآورد؛ اما دلفینها می توانند این مدت را بدون کوچکترین اختلالی پشت سر بگذارند.
ادامه مطلب...
 
خواب دلفینها چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
20 اسفند 1390 ساعت 13:08
 به گزارش خبرگزاری مهر، گروهی از دانشمندان دانشگاههای رنه 1 و پاریس 13 نتایج یک کشف غیرمنتظره از توانایی دلفینها را در نشریه علمی Frontiers in Psychology منتشر کردند. این کشف، با مشاهده رفتار 5 دلفین ساکن آکواریمی در نانس فرانسه به دست آمد.

در فوریه 2009 پرسنل این سازه نمایشهایی را آغاز کردند که با یک ستون صوتی اجرا می شد که در آن موسیقی، صدای مرغ دریایی، سوت و در مواردی آواز نهنگهای کوهان دار پخش می شد.
ادامه مطلب...
 
موجودی به نام لمور چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 2
12 اسفند 1390 ساعت 21:16
 لمور، یک نوع نخستی است؛ یعنی از وابستگان انسان و میمونهای بی دم، ولی این را هرگز از ظاهر آنها نمی توانید متوجه شوید. انواع بسیار متفاوتی از لمورها وجود دارد. اکثر آنها پوزه ای بلند و نوک تیز دارند که به حس بویایی قدرتمند آنها کمک می کند. هر نوع از لمورها بسیار متفاوت به نظر می رسد. آنها رنگهای متفاوتی از قهوه ای مایل به سرخ تا خاکستری تیره دارند و در تمام اندازه ها یافت می شوند. کوچکترین لمور، لمور موشی کوتوله است و تنها ۶۰ گرم وزن دارد اما بزرگترین آنها یعنی ایندری و لمورهای سیفاکا به اندازه ی یک گربه هستند.
ادامه مطلب...
 
خواب سارها چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
02 اسفند 1390 ساعت 15:35
 دانشمندان دانشگاه شیکاگو اعلام کردند پرندگانی مانند سار پس از خواب شبانه می توانند آنچه فراگرفته اند را بهتر به خاطر آورده و به شکلی تاثیرگذارتر اجرا کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر، خواب از روشهای معمولی است که انسان می تواند با کمک آن اطلاعات را در ذهن به ثبت رسانده و آنها را فرا بگیرد. اما اکنون دانشمندان دریافته اند این ویژگی در میان پرندگان نیز وجود دارد.
ادامه مطلب...
 
شگفتی بدن انسان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 2
26 بهمن 1390 ساعت 08:30
1 .اثر زبان
اثر خطوط و اشکال روی زبان درست همانند اثر انگشت عمل میکند. یعنی هر انسانی خطوطی کاملا منحصر به فرد روی زبانش دارد. از این رو اثر زبان میتواند به عنوان یکی از فاکتورهای تشخیص هویت مورد استفاده قرار بگیرد.
ادامه مطلب...
 
مَرَجَ الْبَحْرَيْنِ يَلْتَقِيانِ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 2
17 بهمن 1390 ساعت 00:06
در شهر توریستی اسکاگن این زیبایی رو میشه در سجیه دید، این شمالیترین شهر دانمارکیهاست ..... جایی که دریای بالتیک و دریای شمالی بهم میپیوندند. دو دریای مختلف با هم یکی نمیشوند و بنابرین این راستا بوجود می آید.
و این همان چیزی است که در قرآن آمده است.
 
سورة مباركه  الرحمن
مَرَجَ الْبَحْرَيْنِ يَلْتَقِيانِ (19) بَيْنَهُما بَرْزَخٌ لا يَبْغِيانِ (20)  فَبِأَيِّ آلاءِ رَبِّكُما تُكَذِّبانِ (21) يَخْرُجُ مِنْهُمَا اللُّؤْلُؤُ وَ الْمَرْجانُ (22)
19. دو دريا را به گونه اي روان كرد كه با هم برخورد كنند.20. اما ميان آن دو حد فاصلي است كه به هم تجاوز نمي کنند.21. پس كدامين نعمتهاى پروردگارتان را انكار مى‏كنيد؟
22. از آن دو، مروارید و مرجان خارج مى‏شود.
ادامه مطلب...
 
یک منظومه شگفتی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
02 بهمن 1390 ساعت 17:34
حتما می دانید که معیار گرم بودن یک مکان دمای آن است و عامل اصلی گرما هم در طبیعت، خورشید است. با این حساب، هر چقدر در منظومه ی شمسی، به خورشید نزدیکتر شویم، هم گرما و هم دما بیشتر می شود. نزدیکترین سیاره به خورشید، عطارد است؛ ولی جالب است بدانید که گرمترین آنها نیست. سیاره ی ناهید، با اینکه دومین سیاره در منظومه ی خورشیدی است، ولی گرمترین آنهاست!

ناهید، که خیلیها آن را به خاطر اندازه و جرمش، دوقلوی زمین می نامند، با اینکه دومین سیاره ی نزدیک به خورشید است، اما گرمترین آنهاست. در این سیاره، به دلیل وجود گازهای گلخانه ای شبیه به دی اکسید کربن، گرمای خورشید محبوس می شود و این سیاره را به کوره ای سوزان تبدیل می کند. فشار جو در این سیاره، 90 برابر فشار بر روی زمین است. فشاری که یک انسان را به راحتی در یک لحظه متلاشی می کند! (1)
ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 بعد > پایان >>

صفحه 151 - 200 از 273

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

سوسک‌های قرآن خوان
حشرات کامل olivieri P. که نام محلّی آن در ایران «قرآن خوانک» است، در حدود 30 تا 40 میلی متر طول دارند و پهنای بدن آن در عریض ترین قسمت تا 20 میلی متر می رسد . شاخک هایشان ده مفصلی است که در حشره نر 7 مفصل و در حشره ماده 5 مفصل به صورت ورقه ای (Lameli Form  ) در آمده است .
ادامه مطلب...