• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow سبزآبی
سبزآبی
نفس چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
03 اسفند 1389 ساعت 20:00
حیاتی ترین عمل زندگی هر موجود زنده ای بر روی خشکی، تنفس است. کاری که از بس برایمان عادی است، اصلا به چشممان نمی آید. اما همین تنفس، که یکی از اعمال غیر ارادی در موجودات است، دارای سیستمی بسیار ظریف و حساس است. سیستمی که اختلال در آن، برای موجودات به شدت خطرناک است.
این سیستم تنفسی، در انسان ها و خزنده ها، مانند هم کار می کند. به این صورت که هوا در کانال تنفسی آن ها، از دو سو حرکت می کند. اکسیژن از یک کانال داخل می شود و دی اکسید کربن از کانال دیگر خارج می شود.
ادامه مطلب...
 
دام متحرک چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
26 بهمن 1389 ساعت 08:55
شاید دیگر عنکبوت ها برایتان حشراتی آشنا باشند. برخی از انواع این حشره را تاکنون در قسمت های مختلف سبزآبی برایتان معرفی کرده ایم و از شگفتی هایشان برایتان گفته ایم. اما از آنجا که تاکنون بیش از 3هزار نوع از این حشره در جهان شناخته شده است (1)، سخن از این حشرات هم به این زودی خاتمه نمی یابد!
بیشتر عنکبوت ها در جهان گوشتخوارند؛ به همین دلیل همه شان راهی برای شکار کردن طعمه ی خود دارند و غالبا هم راه هایشان بسیار جالب است.
ادامه مطلب...
 
دخمه های معلق! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 7
16 بهمن 1389 ساعت 21:55
 لانه ی پرنده! تصویری که از این واژه در ذهن اکثر ما شکل می گیرد، تصویری ست از یک لانه ی معمولی که غالبا در مورد گنجشک ها و کبوترها آن ها را دیده ایم. اما حتما برایتان جالب است اگر بدانید که نوع خاصی از پرندگان وجود دارد که لانه اش را می بافد.
بافندگی هنری ست که انسان از آن بهره ی فراوانی تا به امروز گرفته است. فرش، گلیم، انواع لباس و ... نمونه هایی از کار بافندگی ست. ما با بهره مندی از دو دست، می توانیم این کار را به راحتی انجام دهیم. اما اینکه یک پرنده ی کوچک چگونه تنها با یک نوک این کار را انجام می دهد، نکته ی بسیار جالبی است.
ادامه مطلب...
 
سبزآبی : غول های بی آزار2 چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
03 بهمن 1389 ساعت 06:48
وزن یک فیل، به طور معمول، چهار تا پنج تن است. اما حتما برایتان جالب است بدانید که فشاری که پاهای یک زن در هنگام راه رفتن با کفش های پاشنه دار به روی زمین وارد می کند، حدود پنج برابر فشاری ست که پاهای یک فیل به روی زمین وارد می کند! علت این امر نظام خاص پاهای فیل است. در زیر اسکلت پای فیل، یک لایه ی کلفت چربی قرار دارد که کار یک بالشتک نرم را در زیر پاهای فیل انجام می دهد. به این ترتیب، فیل می تواند به نرمی و آرامی گام بردارد. این چربی باعث می شود که پاهای فیل در طول عمرش، به خاطر وزن زیاد این حیوان، آسیب نبیند و علاوه بر آن، اگر این چربی وجود نداشت، هیچ موجودی روی زمین از سر و صدای گام های فیل ها، آرام و قرار نداشت!
ادامه مطلب...
 
سبزآبی : غول های بی آزار! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
22 دی 1389 ساعت 19:35
 شاید از قبل می دانستید که بزرگترین حیوانات روی خشکی، فیل ها هستند. فیل ها با وزنی که تقریبا معادل وزن پنجاه انسان بالغ است، بی شک غول پیکر ترین موجودات خشکی هستند. اما آنچه درباره ی این حیوانات شگفت انگیز است وزن آن ها نیست. شگفتی های بسیاری در مورد فیل وجود دارد که شاید شما هم مثل ما تاکنون از آن ها اطلاعی نداشتید. در این قسمت از سبزآبی، شما را با شگفتی های این موجود آشنا خواهیم کرد.
ادامه مطلب...
 
عنکبوت های خارق العاده! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
13 دی 1389 ساعت 20:27
در سبزآبی های گذشته، از عنکبوت و شگفتی هایش گفته ایم. اما این بار، قصد داریم شما را با گونه ای خاص از عنکبوت آشنا کنیم : عنکبوت پلاس!
روش شکار این نوع عنکبوت بسیار جالب و خارق العاده است. معمولا حشرات، جانور خاصی را برای شکار، هدف قرار نمی دهند؛ اما عنکبوت پلاس، ظاهرا فقط طعم بید نر را می پسندد! زیرا روش شکارش فقط برای به دام انداختن بید نر است.
ادامه مطلب...
 
نوک دراز آبی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
06 دی 1389 ساعت 15:48
نوک دراز آبی 11،000 کیلومتر را در 8 روز بدون کوچک‌ترین توقفی برای استراحت و تغذیه می‌پیماید،‌ در حالی که بهترین هواپیمای ساخت بشر فقط می‌تواند 82 ساعت متوالی روی هوا بماند. راز این پرواز طولانی چیست؟
پرندگان مهاجر اغلب در سال دو بار دست به پروازی طولانی می‌زنند. این پروازهای طولانی، ‌شگفت‌انگیزند اما شاید آن‌چه بیش از همه تعجب ما را برمی‌انگیزاند، توانایی این پرندگان در طی مسافت‌های طولانی بدون استراحت است. شاید بتوان گفت اعجاب‌آورترین این نوع پروازها به گونه‌ای از پرندگان تلیله به نام نوک دراز آبی دم نواری تعلق دارد.
ادامه مطلب...
 
معجزه ای به نام تو: علق چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
27 آذر 1389 ساعت 17:30
« بخوان به نام پروردگارت، پروردگاری که انسان را از علق (آویزک) آفرید» (علق-1،2)
خداوند حکیم در قرآن، اولین مرحله ی حیات انسان را «علق» نامیده است. در زبان عربی، علق به معنای چیزی ست که به چیز دیگر می چسبد و از آن آویزان است. اما چرا خداوند انسان را علق نامیده است؟
ادامه مطلب...
 
معجزه ای به نام تو- پیوند حیات چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
18 آذر 1389 ساعت 21:09
در این قسمت از سبزآبی، قصد داریم چگونگی ایجاد اولین مرحله ی حیات بشر را برایتان شرح خواهیم داد.
گفتیم که سلول های پدر با دو مانع روبرو هستند، اولین مانع سپر محافظ تخمک در برابر میکروب هاست. در این مرحله، کار سلول ها بسیار شگفت انگیز است. در قسمت جلویی اسپرم، اسلحه هایی وجود دارد که تاکنون پنهان بوده اند. این اسلحه ها، کیسه های آنزیم ذوب کننده هستند که سپر اطراف تخمک را با داغ کردن سوراخ می کنند و وارد آن می شوند.
ادامه مطلب...
 
ناسا و معجزه شق القمر (+تصویر) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 2
15 آذر 1389 ساعت 09:59
 در یکی از نشستهای دکتر زغلول النجار در یکی از دانشگاههای انگلیس، وی در خصوص معجزه شق القمر در صدر اسلام به دست پیامبر (ص) به عنوان یکی از معجزات پیامبر (ص) که توسط ناسا به اثبات رسیده است صحبت می کرد. در این میان یکی از حاضران که به اسلام خیلی توجه و اهتمام داشت به نام "داوود موسی بیتکوک " که در حال حاضر نیز رئیس حزب اسلامی بریتانیاست ماجرای مسلمان شدن خود را اینگونه نقل کرد:
ادامه مطلب...
 
معجزه ای به نام تو- سفر سخت! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
12 آذر 1389 ساعت 12:54
 در قسمت قبل سبزآبی، برنامه ریزی های دقیقی را که درون بدن پدر و مادر وجود دارد تا ما بتوانیم به وجود بیاییم، به طور خلاصه بررسی کردیم. اما حالا قصد داریم تا شما را با شگفتی هایی که در ابتدایی ترین مراحل به وجود آمدن و رشدتان طی می کنید، آشنا کنیم.
در قسمت قبل گفتیم که سلول پدر برای رسیدن به تخمک، در درون رحم مادر، موانعی دارد، به طوری که فقط چندصدتای این سلول ها می توانند سالم به مقصد برسند. اما چرا؟
ادامه مطلب...
 
معجزه ای به نام تو- آغاز چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
05 آذر 1389 ساعت 19:57
 همین حالا که چشمان خود را به صفحه ی مانیتور دوخته اید، دستتان را بالا بیاورید و به آن نگاه کنید! خوب ببینید! آیا تا به حال فکر کرده اید که دستانتان و یا کلا بدنتان در ابتدا به چه شکل بوده است؟ چطور به این شکل در آمده و چطور پیر می شود؟ آیا تا به حال به این همه معجزه ای که هر روز از کنارتان می گذرند یا آن را در آینه می بینید فکر کرده اید؟ آفرینش انسان، سرشار است از شگفتی و نمادی ست از قدرت لامتناهی آفریدگار. در این سری از قسمت های سبز آبی، قصد داریم شما را با این معجزه آشنا کنیم. 
ادامه مطلب...
 
طلوع شگفت انگیز خورشید چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 3
26 آبان 1389 ساعت 19:57
 مردم فنلاند شاهد یکی از به‌یادماندنی‌ترین صحنه‌های زندگی خود بودند. طلوع آفتاب در برابر ابرهای زمستانی افق شرقی و بازی نور با بلورهای یخ، 13 اثر اپتیکی متفاوت را در اطراف خورشید پدید آورد.
ابرهایی که برفراز فنلاند تشکیل شده بود، حاوی بلورهای شش‌ضلعی بلندی از یخ (شبیه به مدادی بلند) بودند که در جهت‌های مختلفی پراکنده شده بودند. زاویه تابش خورشید نسبت به این بلورها طوری بود که از بعضی از آنها بازتاب می‌شد و در بعضی دیگر دچار شکست یا پراش شده و تجزیه می‌شد
ادامه مطلب...
 
نامیرا چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
21 آبان 1389 ساعت 14:09
 شاید برایتان جالب باشد که بدانید بدن شما هر ده سال یک بار عوض می شود! مولکول های بدن انسان ( نه سلول ها) هر ده سال یک بار نو می شوند و بعد از آن، دیگر هیچ  اثری از مولکول های کربن قدیمی در بدن نمی ماند. با این همه ما پیر می شویم و می میریم. ( البته علت مرگ پیری نیست!)
حال جالب تر است اگر بدانید یک موجود دریایی عجیب یافت شده است که می تواند خود را از نو بسازد و هرگز نمیرد! «نوتریکولا» یا عروس دریایی نامیرا، همان موجود است و در واقع از خانواده ی مرجان ها می باشد. این عروس دریایی، قادر است به اولین مرحله از حیات جسمانی اش بازگردد. به این ترتیب که بعد از رسیدن به حداکثر بلوغ، از طریق یک جهش سلولی، به حالت ابتدایی اش در می آید و دوباره متولد می شود! اگر هیچ مشکلی در زندگی این همیشه عروس اتفاق نیوفتد، این عمل می تواند بی نهایت بار تکرار شود. بنابراین، این عروس دریایی موجودی نامیرا محسوب می شود.
ادامه مطلب...
 
گهی لپ لپ خورد گه دانه دانه! 2 چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
05 آبان 1389 ساعت 09:46
 در قسمت قبلی سبزآبی، دیدیم که شتر، حیوانی ست که می تواند در برابر گرسنگی و تشنگی به راحتی دوام بیاورد و به زندگی خود در صحرا ادامه دهد. اما سختی های زندگی صحرا به همین جا ختم نمی شود. طوفان های شن، حرارت بسیار زیاد، شن های سوزان و ... از دیگر مشکلات زندگی در صحرا هستند. اما بخوانید از شگفتی های دیگر شتر در برابر این مشکلات:
طوفان های شن، از وحشتناک ترین پدیده های طبیعی هستند که کور کننده و خفه کننده اند (البته اگر از نوع شدیدش را در نظر بگیریم). اما شتر ها می توانند در این مواقع، به حرکت خود ادامه دهند. ولی غالبا می نشینند تا طوفان آرام شود.
ادامه مطلب...
 
الله درمانی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
29 مهر 1389 ساعت 07:40
 یک پژوهشگر هلندی غیرمسلمان چندی پیش تحقیقی در دانشگاه آمستردام انجام داده و به این نتیجه رسیده بود که ذکر کلمه جلاله «الله» و تکرار آن و نیز صدای این لفظ، موجب آرامش روحی می‌شود و استرس و نگرانی را از بدن انسان دور می‌کند.
ادامه مطلب...
 
گهی لپ لپ خورد گه دانه دانه! 1 چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 3
28 مهر 1389 ساعت 20:55
 محیطی را تصور کنید با گرمای سوزان بیشتر از 50 درجه ی سانتیگراد، آفتابی همیشه سوزان و بادهای پر حرارت، طوفان های شنی که قادرند در عرض چند دقیقه یک موجود زنده را کور یا خفه کنند. این مکان صحراست. جایی که تمام انسان ها می دانند پر است از خطر و سختی. اما در همین مکان که انسان هرگز نمی تواند در آن دوام بیاورد، موجوداتی زندگی می کنند که به راحتی تمام زندگی شان را در آن سپری می کنند. یکی از این موجودات، شتر است. نمی دانیم تا به حال درباره ی شتر مطالعه و فکر کرده اید یا اینکه تنها چیزی که از آن می دانید کوهان اش است و بس! اما این حیوان، حقیقتا قابل تأمل است و هر جزء از بدنش، به تنهایی معجزه ای ست از معجزات آفرینش.
ادامه مطلب...
 
قیاس! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
20 مهر 1389 ساعت 21:51
 در دنیای امروز که بشر پیوسته به دنبال اکتشافات جدید است، نیاز به وسایلی که بتوان از طریق آن ها به عمق مکان های ناشناخته سفر کرد، امری ضروری به نظر می رسد. برای مثال، رفتن به عمق اقیانوس ها که خطرهای زیادی برای انسان دارد، یا  سفر به دوردست ها در فضا، کارهایی نیستند که بشود به خاطرشان، جان افراد را به خطر انداخت. به همین خاطر، دانشمندان به فکر ساختن روبات هایی افتاده اند که بتوانند این کارها را انجام دهند.
ادامه مطلب...
 
خاندان بدون پدر! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
09 مهر 1389 ساعت 19:37
 اگر در گوشه و کنار خانه ی خود یک لانه ی عنکبوت دیدید، اصلا نگران نشوید! زیرا این لانه آنقدر ضعیف و سست است که با یک اشاره هم از بین می رود. اگر این تجربه را داشته باشید، بی شک این آیه ی قرآن کریم را درباره ی لانه ی عنکبوت به خوبی درک خواهید کرد:
«مثل کساني که غير از خدا را اولياي خود برگزيدند، مثل عنکبوت است که خانه اي براي خود انتخاب کرده؛ در حالي که سست ترين خانه ها، خانه ی عنکبوت است، اگر مي دانستند.»1
ادامه مطلب...
 
شکار زیرزمینی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
26 شهریور 1389 ساعت 20:29
 اصولا وقتی نام عنکبوت را می شنویم، به یاد تارهای معروفش می افتیم و روش جالبش برای شکار. اما در این قسمت از سبز آبی، قصد داریم نوعی عنکبوت را به شما معرفی کنیم که روش بسیار جالب تری برای شکار دارد و آن عنکبوت تله گذار است!
این عنکبوت، مانند عنکبوت های دیگر از بالا به شکارش حمله نمی کند؛ بلکه از زیر زمین به آن ها حمله می کند! او در ابتدا یک لانه برای خود در زیر خاک حفر می کند. سپس با استفاده از تارهای خود و خاک، یک درب گرد می سازد و بخشی از آن را بر زمین ثابت نگه می دارد (به صورت لولایی) و سپس تارهای محکم خود را از داخل لانه به سمت خارج می پراکند و آن ها را با خاک می پوشاند و با این کار کوچکترین حرکت و جهت آن را به خوبی تشخیص می دهد.
ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 بعد > پایان >>

صفحه 201 - 250 از 273

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

سوسک‌های قرآن خوان
حشرات کامل olivieri P. که نام محلّی آن در ایران «قرآن خوانک» است، در حدود 30 تا 40 میلی متر طول دارند و پهنای بدن آن در عریض ترین قسمت تا 20 میلی متر می رسد . شاخک هایشان ده مفصلی است که در حشره نر 7 مفصل و در حشره ماده 5 مفصل به صورت ورقه ای (Lameli Form  ) در آمده است .
ادامه مطلب...