• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow سبزآبی
سبزآبی
مغر؛ ابر رایانه! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
07 ارديبهشت 1390 ساعت 20:22
 شاید تا به حال از خودتان پرسیده باشید که در بدن انسان، قلب نقش مهم تری دارد یا مغز. هر کدام از این ها، از اعضای حیاتی بدن هستند که اختلال عملکردشان، تمام بدن را دچار مشکل می کند. در این قسمت از سبزآبی، می خواهیم برایتان از «مغز» بگوییم. عضوی حیاتی و حساس.
اولین عضو بدن انسان که در دوران حیات جنینی تشکیل می شود، مغز است. سلول های بدن انسان، بعد از تقسیم های اولیه، شروع به تمایز از هم می کنند و اندام های متفاوت را می سازند.
ادامه مطلب...
 
مهندسی شگفت انگیز حیوانات چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
31 فروردين 1390 ساعت 17:32
ادامه مطلب...
 
بالاتر از روشنایی! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
24 فروردين 1390 ساعت 17:22
 جهانی که ما در آن زندگی می کنیم، پر است از نور و تاریکی. هر چه قدر خورشید درخشان و پر نور است، مکان هایی مثل سیاه چاله ها، تیره و تاریک هستند. در کهکشان ها، اجرامی هستند که روشنایی و درخشش آن ها بسیار خیره کننده است. به قدری که واحدها و مقیاس های زمینی، برای بیان میزان آن ها واقعا ناچیزند. به همین خاطر، ستاره شناسان، از درخشندگی خورشید، که معادل 4 ضربدر 10 به توان 26 وات است (400 میلیون میلیارد میلیارد وات!)، به عنوان یک استاندارد کیهانی و مقیاس استفاده می کنند.
ادامه مطلب...
 
زندگی در حالت مردگی! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
12 فروردين 1390 ساعت 08:43
اوایل بهار است و حتما تاکنون، حیواناتی که به خواب زمستانی فرو رفته بودند، دوباره بیدار شده اند و زندگی را از سر گرفته اند. این روندی است که هر سال اتفاق میوفتد و بیشتر ما هم با آن آشنا هستیم. اما آیا تاکنون به چگونگی این عمل که مانند یک معجزه است، فکر کرده اید؟
خواب زمستانی، یک خواب معمولی نیست. یک حیوان، برای اینکه به خواب زمستانی فرو رود، باید مقدمات و تغییراتی در بدنش اتفاق بیوفتد. مهمترین تغییر، کاهش دمای بدن است که از طریق تغیراتی که در تنفس، ضربان قلب و مصرف اکسیژن روی می دهد، میسر می شود. تمامی این اعمال، با واسطه ی دستگاه عصبی روی می دهند.
ادامه مطلب...
 
چشم یخی! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
27 اسفند 1389 ساعت 11:54
 در دمای زیر 5 درجه ی سانتی گراد، آنزیم ها، که واکنش های شیمیایی بدن را سرعت می بخشند، بسیار کند عمل می کنند. زیر دمای انجماد، این شرایط سخت تر هم می شود؛ اطراف و درون سلول ها، کریستال های یخی تشکیل می شود، آب درون سلول را می مکد، غشای سلولی را پاره می کند و محتوای آن را نیز از بین می برد و این دقیقا یعنی مرگ! اما بیش از 80 درصد نقاط زمین، دمایی کمتر از 5 درجه ی سانتی گراد دارند و تعداد موجوداتی که از پس این سرما بر می آیند، کم هم نیست!
ادامه مطلب...
 
دشمن مکار! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
16 اسفند 1389 ساعت 16:43
زنبورها هم مثل برخی اقسام جانداران، گونه های زیادی دارند. یکی از انواع آن ها، زنبور زرد است. زنبوری که اکثر عنکبوت ها از آن فراری هستند. دلیلش هم واضح است؛ این زنبور، دشمن عنکبوت هاست! هر کجا که عنکبوتی را ببیند، نیش خود را در مرکز عصبی او فرو می کند و عنکبوت را فلج می سازد. حتی عنکبوت حارّه ای هم که طولش به 9 سانتیمتر می رسد، از خطر این زنبور در امان نیست. اما جالب است بدانید که زنبورها این کار را برای تغذیه ی خود انجام نمی دهد.
ادامه مطلب...
 
بزرگترین غار دنیا چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
11 اسفند 1389 ساعت 07:26
مجله نشنال جغرافی در اولین شماره خود در سال 2011 به معرفی یکی از بزرگترین غارهای دنیا به نام "هانگ سون دونگ" در ویتنام پرداخته است.
 غار "هانگ سون دونگ" در ویتنام دارای یک جنگل داخلی است. این غار به حدی وسیع است که برای وارد شدن به آن باید از یک مسیر عمودی به ارتفاع یک آسمانخراش 40 طبقه پایین رفت.
در آستانه ورود به "هانگ سون دونگ"، یک ستون غول پیکر از رسوبات کربنات کلسیم همانند برجی بلند در برابر دیدگان مکتشفان این غار عظیم ظاهر می شود.
ادامه مطلب...
 
نفس چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
03 اسفند 1389 ساعت 20:00
حیاتی ترین عمل زندگی هر موجود زنده ای بر روی خشکی، تنفس است. کاری که از بس برایمان عادی است، اصلا به چشممان نمی آید. اما همین تنفس، که یکی از اعمال غیر ارادی در موجودات است، دارای سیستمی بسیار ظریف و حساس است. سیستمی که اختلال در آن، برای موجودات به شدت خطرناک است.
این سیستم تنفسی، در انسان ها و خزنده ها، مانند هم کار می کند. به این صورت که هوا در کانال تنفسی آن ها، از دو سو حرکت می کند. اکسیژن از یک کانال داخل می شود و دی اکسید کربن از کانال دیگر خارج می شود.
ادامه مطلب...
 
دام متحرک چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
26 بهمن 1389 ساعت 08:55
شاید دیگر عنکبوت ها برایتان حشراتی آشنا باشند. برخی از انواع این حشره را تاکنون در قسمت های مختلف سبزآبی برایتان معرفی کرده ایم و از شگفتی هایشان برایتان گفته ایم. اما از آنجا که تاکنون بیش از 3هزار نوع از این حشره در جهان شناخته شده است (1)، سخن از این حشرات هم به این زودی خاتمه نمی یابد!
بیشتر عنکبوت ها در جهان گوشتخوارند؛ به همین دلیل همه شان راهی برای شکار کردن طعمه ی خود دارند و غالبا هم راه هایشان بسیار جالب است.
ادامه مطلب...
 
دخمه های معلق! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 7
16 بهمن 1389 ساعت 21:55
 لانه ی پرنده! تصویری که از این واژه در ذهن اکثر ما شکل می گیرد، تصویری ست از یک لانه ی معمولی که غالبا در مورد گنجشک ها و کبوترها آن ها را دیده ایم. اما حتما برایتان جالب است اگر بدانید که نوع خاصی از پرندگان وجود دارد که لانه اش را می بافد.
بافندگی هنری ست که انسان از آن بهره ی فراوانی تا به امروز گرفته است. فرش، گلیم، انواع لباس و ... نمونه هایی از کار بافندگی ست. ما با بهره مندی از دو دست، می توانیم این کار را به راحتی انجام دهیم. اما اینکه یک پرنده ی کوچک چگونه تنها با یک نوک این کار را انجام می دهد، نکته ی بسیار جالبی است.
ادامه مطلب...
 
سبزآبی : غول های بی آزار2 چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
03 بهمن 1389 ساعت 06:48
وزن یک فیل، به طور معمول، چهار تا پنج تن است. اما حتما برایتان جالب است بدانید که فشاری که پاهای یک زن در هنگام راه رفتن با کفش های پاشنه دار به روی زمین وارد می کند، حدود پنج برابر فشاری ست که پاهای یک فیل به روی زمین وارد می کند! علت این امر نظام خاص پاهای فیل است. در زیر اسکلت پای فیل، یک لایه ی کلفت چربی قرار دارد که کار یک بالشتک نرم را در زیر پاهای فیل انجام می دهد. به این ترتیب، فیل می تواند به نرمی و آرامی گام بردارد. این چربی باعث می شود که پاهای فیل در طول عمرش، به خاطر وزن زیاد این حیوان، آسیب نبیند و علاوه بر آن، اگر این چربی وجود نداشت، هیچ موجودی روی زمین از سر و صدای گام های فیل ها، آرام و قرار نداشت!
ادامه مطلب...
 
سبزآبی : غول های بی آزار! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
22 دی 1389 ساعت 19:35
 شاید از قبل می دانستید که بزرگترین حیوانات روی خشکی، فیل ها هستند. فیل ها با وزنی که تقریبا معادل وزن پنجاه انسان بالغ است، بی شک غول پیکر ترین موجودات خشکی هستند. اما آنچه درباره ی این حیوانات شگفت انگیز است وزن آن ها نیست. شگفتی های بسیاری در مورد فیل وجود دارد که شاید شما هم مثل ما تاکنون از آن ها اطلاعی نداشتید. در این قسمت از سبزآبی، شما را با شگفتی های این موجود آشنا خواهیم کرد.
ادامه مطلب...
 
عنکبوت های خارق العاده! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
13 دی 1389 ساعت 20:27
در سبزآبی های گذشته، از عنکبوت و شگفتی هایش گفته ایم. اما این بار، قصد داریم شما را با گونه ای خاص از عنکبوت آشنا کنیم : عنکبوت پلاس!
روش شکار این نوع عنکبوت بسیار جالب و خارق العاده است. معمولا حشرات، جانور خاصی را برای شکار، هدف قرار نمی دهند؛ اما عنکبوت پلاس، ظاهرا فقط طعم بید نر را می پسندد! زیرا روش شکارش فقط برای به دام انداختن بید نر است.
ادامه مطلب...
 
نوک دراز آبی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
06 دی 1389 ساعت 15:48
نوک دراز آبی 11،000 کیلومتر را در 8 روز بدون کوچک‌ترین توقفی برای استراحت و تغذیه می‌پیماید،‌ در حالی که بهترین هواپیمای ساخت بشر فقط می‌تواند 82 ساعت متوالی روی هوا بماند. راز این پرواز طولانی چیست؟
پرندگان مهاجر اغلب در سال دو بار دست به پروازی طولانی می‌زنند. این پروازهای طولانی، ‌شگفت‌انگیزند اما شاید آن‌چه بیش از همه تعجب ما را برمی‌انگیزاند، توانایی این پرندگان در طی مسافت‌های طولانی بدون استراحت است. شاید بتوان گفت اعجاب‌آورترین این نوع پروازها به گونه‌ای از پرندگان تلیله به نام نوک دراز آبی دم نواری تعلق دارد.
ادامه مطلب...
 
معجزه ای به نام تو: علق چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
27 آذر 1389 ساعت 17:30
« بخوان به نام پروردگارت، پروردگاری که انسان را از علق (آویزک) آفرید» (علق-1،2)
خداوند حکیم در قرآن، اولین مرحله ی حیات انسان را «علق» نامیده است. در زبان عربی، علق به معنای چیزی ست که به چیز دیگر می چسبد و از آن آویزان است. اما چرا خداوند انسان را علق نامیده است؟
ادامه مطلب...
 
معجزه ای به نام تو- پیوند حیات چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
18 آذر 1389 ساعت 21:09
در این قسمت از سبزآبی، قصد داریم چگونگی ایجاد اولین مرحله ی حیات بشر را برایتان شرح خواهیم داد.
گفتیم که سلول های پدر با دو مانع روبرو هستند، اولین مانع سپر محافظ تخمک در برابر میکروب هاست. در این مرحله، کار سلول ها بسیار شگفت انگیز است. در قسمت جلویی اسپرم، اسلحه هایی وجود دارد که تاکنون پنهان بوده اند. این اسلحه ها، کیسه های آنزیم ذوب کننده هستند که سپر اطراف تخمک را با داغ کردن سوراخ می کنند و وارد آن می شوند.
ادامه مطلب...
 
ناسا و معجزه شق القمر (+تصویر) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 2
15 آذر 1389 ساعت 09:59
 در یکی از نشستهای دکتر زغلول النجار در یکی از دانشگاههای انگلیس، وی در خصوص معجزه شق القمر در صدر اسلام به دست پیامبر (ص) به عنوان یکی از معجزات پیامبر (ص) که توسط ناسا به اثبات رسیده است صحبت می کرد. در این میان یکی از حاضران که به اسلام خیلی توجه و اهتمام داشت به نام "داوود موسی بیتکوک " که در حال حاضر نیز رئیس حزب اسلامی بریتانیاست ماجرای مسلمان شدن خود را اینگونه نقل کرد:
ادامه مطلب...
 
معجزه ای به نام تو- سفر سخت! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
12 آذر 1389 ساعت 12:54
 در قسمت قبل سبزآبی، برنامه ریزی های دقیقی را که درون بدن پدر و مادر وجود دارد تا ما بتوانیم به وجود بیاییم، به طور خلاصه بررسی کردیم. اما حالا قصد داریم تا شما را با شگفتی هایی که در ابتدایی ترین مراحل به وجود آمدن و رشدتان طی می کنید، آشنا کنیم.
در قسمت قبل گفتیم که سلول پدر برای رسیدن به تخمک، در درون رحم مادر، موانعی دارد، به طوری که فقط چندصدتای این سلول ها می توانند سالم به مقصد برسند. اما چرا؟
ادامه مطلب...
 
معجزه ای به نام تو- آغاز چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
05 آذر 1389 ساعت 19:57
 همین حالا که چشمان خود را به صفحه ی مانیتور دوخته اید، دستتان را بالا بیاورید و به آن نگاه کنید! خوب ببینید! آیا تا به حال فکر کرده اید که دستانتان و یا کلا بدنتان در ابتدا به چه شکل بوده است؟ چطور به این شکل در آمده و چطور پیر می شود؟ آیا تا به حال به این همه معجزه ای که هر روز از کنارتان می گذرند یا آن را در آینه می بینید فکر کرده اید؟ آفرینش انسان، سرشار است از شگفتی و نمادی ست از قدرت لامتناهی آفریدگار. در این سری از قسمت های سبز آبی، قصد داریم شما را با این معجزه آشنا کنیم. 
ادامه مطلب...
 
طلوع شگفت انگیز خورشید چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 3
26 آبان 1389 ساعت 19:57
 مردم فنلاند شاهد یکی از به‌یادماندنی‌ترین صحنه‌های زندگی خود بودند. طلوع آفتاب در برابر ابرهای زمستانی افق شرقی و بازی نور با بلورهای یخ، 13 اثر اپتیکی متفاوت را در اطراف خورشید پدید آورد.
ابرهایی که برفراز فنلاند تشکیل شده بود، حاوی بلورهای شش‌ضلعی بلندی از یخ (شبیه به مدادی بلند) بودند که در جهت‌های مختلفی پراکنده شده بودند. زاویه تابش خورشید نسبت به این بلورها طوری بود که از بعضی از آنها بازتاب می‌شد و در بعضی دیگر دچار شکست یا پراش شده و تجزیه می‌شد
ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 بعد > پایان >>

صفحه 201 - 250 از 280

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

پر سر و صداترین جانور دنیا
 این حشره که قایقران کوچک آبی یا Micronecta scholtzi نامیده میشود کمتر از ۲ میلیمتر طول دارد اما این جانور کوچک پر سر و صداترین حیوان روی زمین است. این حشره آبزی که در اروپا بسیار دیده می شود می تواند صدایی به بلندی ۹۹.۲ دسی بل تولید کند.
ادامه مطلب...