• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow سبزآبی
سبزآبی
اژدهای مخوف! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
01 آبان 1388 ساعت 17:43
اژدهای دریایی که بیشترین معروفیتش به خاطر زیبایی خارق العاده اش است، نوعی آبزی از خویشاوندان اسب دریایی است.
این اسم بدان جهت به این آبزی داده شده است که چهره ای شبیه به اژدها دارد، با این حال این آبزی قدرت دفاعی چندانی از خود ندارد.
تنها راه دفاعی اژدها، این است که در لابه لای جلبک ها پنهان شود. چرا که اندامهایی شبیه به ساختار جلبک ها دارد و از این طریق از چشم دشمنان پنهان می ماند.
در این نوع آبزی، موجود نر وظیفه ی حمل تخم و به دنیا آوردن نوزاد را دارد.
ادامه مطلب...
 
مرغ مگس خوار چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
21 مهر 1388 ساعت 15:59
در میان عجایب عالم، که الگوی انسان برای ساخت شی ای یا انجام کاری قرار گرفته اند، پرواز پرندگان جایگاه خاصی دارد. سیستم پرواز پرندگان از سیستم جت ها و هواپیماهای ساخت دست بشر پیشرفته تر است، بنابراین انسان ها برای ساخت هواپیما و جت از شکل واندازه ی بال پرندگان الگو برداری می کنند.
اما عجیب ترین و سریعترین پرندگان که در عین حال از کوچکترین آنهاست، پرنده ای به نام "مرغ مگسخوار" است.
ادامه مطلب...
 
روم سیاه! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
10 مهر 1388 ساعت 05:51
آفتاب پرستها (Chameleons) گونه ای از خزندگان هستند که معروف ترین ویژگی آنها قدرت استتارشان در طبیعت است. اما دلیل تغییر رنگ در آفتاب پرستها موضوع تازه ای است.
آفتاب پرستها به دلایل مختلفی رنگ عوض می کنند.
برای مثال آفتاب پرستان ماده، هنگامی که برای جفتگیری آماده نیستند، تغییر رنگ می دهند. خالهایی روی بدن آفتاب پرستهای ماده وجود دارد که قرمز رنگ است و وقتی آمادگی جفتگیری را ندارند این خالها تیره می شوند. اگر موجود نر به این علائم توجه نکند درگیری سختی بین آفتاب پرستهای نر و ماده ایجاد می شود.
آفتاب پرستها رنگهای مختلف و متنوعی دارند و موجودات نر آن بسیار زیبا هستند.
ادامه مطلب...
 
شاخه گلی در آسمان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 3
30 شهریور 1388 ساعت 12:54
آسمان، و شاید بتوان از قول قرآن گفت آسمان ها، یکی از پر شگفتی ترین مخلوقات خداوند هستند. شاید دلیل کنجکاوی ما انسانها و علاقه مندی ما به آسمانها دست نیافتنی بودن آن باشد.
یکی از زیباترین عجایب آسمانها «دنباله دار»ها هستند. دنباله دارها اجرام کوچکی هستند در کهکشانها که از یخ و غبار و سنگ تشکیل شده اند. بعضی از منجمان معتقدند که دنباله دارها پیش از شکل گیری کهکشان راه شیری، سیاره های یخی بوده اند که اکنون به این صورت درآمده اند. از معروفترین این دنباله دارها، «دنباله دار هالی » است که حتماً نام او را شنیده اید.
ادامه مطلب...
 
خورشید زمین را می بلعد چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 2
21 شهریور 1388 ساعت 08:51
دانشمندان سالهاست که دارند تحقیق می کنند که ببینند آخر و عاقبت زمین ما با توجه به تغییرات کهکشانی چه می شود؟ تحقیقات نشان داده  است که ستاره های خیلی بزرگ (نوترونی) وقتی عمرشان تمام می شود با یک انفجار ستاره ای دیدنی تبدیل به سیاه چاله می شوند. اما همین تحقیقات نشان داده است که ستاره های متوسط مانند خورشید وقتی پا به سن می گذارند و سوختهای هیدروژنی شان تمام می شود شروع می کنند به مصرف هلیوم که این سوخت هلیوم باعث می شود دمای هسته ستاره خیلی بالا برود و در نهایت بعد از 5 بیلیون سال آن ستاره به یک جرم عظیم، متورم و قرمز رنگ تبدیل می شود.
ادامه مطلب...
 
فلفل نبين چه ريزه! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
13 شهریور 1388 ساعت 10:17

يكي از رهنمودهاي قرآن كريم دعوت بشر به دقت و مطالعه در جهان هستي و اسرار آفرينش است. اگر در صفحات كتاب خلقت دقت كنيم متوجه مي شويم كه هر پديده و موجودي در اين جهان، خود دنيايي از شگفتي است و به ما درسهايي بزرگ از خداشناسي را مي آموزد.  براي مثال دنياي مورچه ها دنيايي است بس شگفت انگيز.حضرت علي (ع) در توصيه اي مي فرمايد :
در آفرينش مورچه  دقت كنيد. در اعضايي كه براي اين حيوان به منظور خوردن غذا و هضم كردن آن قرار داده شده و آنچه در درون اين جثه كوچك گنجانده شده و آنچه در سر اين حشره از چشم و گوش و عضوهاي ديگر موجود است انديشه و تفكر كنيد.

ادامه مطلب...
 
چرا شش ضلعی؟ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 18
19 مرداد 1388 ساعت 18:37
هنگامی که در یک روز آفتابی، به یک دشت پر از گل نگاه کنید، زیبایی گیرای گل ها توجه شما را جلب می کند، اما وقتی از نزدیک به آن ها نگاه کنید، موجود کوچک و بسیار شگفت انگیزی را می بینید که شاید در آن لحظه به این مسئله توجهی نکنید: زنبور عسل.
زنبور عسل ماهر ترین معمار و از جمله ی منظم ترین معماران طبیعت است. زنبورهای عسل که گروهی زندگی می کنند، عسل را که از کامل ترین غذاهاست تولی می کنند و آن را در شبکه های شش ضلعی که می سازند پنهان می کنند. اما آیا هرگز فکر کرده اید که چرا شش ضلعی؟!
ادامه مطلب...
 
قبرستان پنگوئن ها چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
24 تیر 1388 ساعت 08:27
تنها قبرستان معمولی که انسان توانسته بین جانوران کشف نماید قبرستان پنگوئن های جزیره جورجیای جنوبی در اقیانوس منجمد جنوبی است.
ادامه مطلب...
 
شفق‌های قطبی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
17 تیر 1388 ساعت 13:05
شفق‌های قطبی یکی از طبیعی‌ترین و زیباترین پدیده‌های جو زمین است. پدیده مزبور عبارت از ذرات بارداری هستند که از خورشید به سوی لایه‌های زیرین جو زمین سرازیر می‌شوند و روشنی‌هایی را که کلاً شفق‌های قطبی نام دارند پدید می‌آورند.
شفق قطبي يا نورهاي قطبي، به بهترين صورت از حدود عرض جغرافيايي دايره‌ي اقيانوس منجمد شمالي (يا منجمد جنوبي) ديده مي‌شود. نورهاي قطبي درست همانند تابش‌هاي رنگي در آسمان هستند. نورهاي قطبي در اثر الكترون‌هايي كه در طول خطوط نيروي ميدان مغناطيسي زمين حلقه مي‌زنند، به وجود مي‌آيند. اين حلقه‌هاي الكتروني وارد جو زمين مي‌شوند و باعث مي‌گردند كه گازهاي رقيقي كه در ارتفاعات بالاي جو قرار دارند، همانند نور لامپ فلورسنت بدرخشند.
ادامه مطلب...
 
نقاشان قلم بیندازید! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 2
07 تیر 1388 ساعت 03:35
گاهی مناظر طبیعی به حدی زیبا و فرا طبیعی به نظر می رسند که انگار به تابلویی عظیم و شناور در پهنه ی آسمان خیره شده ایم . انگار خدا با قلم موی محبت و رنگ خلاقیت دریچه های جدیدی را فراسوی چشمان انسان می گشاید...
ادامه مطلب...
 
دایناسورها هم بله! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
24 خرداد 1388 ساعت 14:58
هستی، از اولین روز حیات، شاهد حضور مادران فداکار در عرصه ی زمین بود...
دایناسورها را حتما می شناسید. آنها گروهی از جانوران خزنده بودند که به مرور زمان و علتی که هنوز به قطعیت نرسیده منقرض شدند. آنها حدود 160 سال فرمان روایان زمین بودند. و حدود 4 میلیون سال پیش از انسانها می زیستند.
نام دایناسورها لابد، خشونت و دندان های تیز و دستهای کوتاه با چنگال های تاب دار را به یاد هر کس می آورد. ولی در حیات چنین جانورانی نیز مادر های نمونه ای یافت می شد.
ادامه مطلب...
 
بی کران آبی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
16 خرداد 1388 ساعت 19:32
آيا مي دانيد؟
سطح كره زمين 510 ميليون كيلومتر مربع است كه 360 ميليون كيلومتر مربع آن را آب فرا گرفته يعني هفت دهم كره زمين و تنها سه دهم آن را خشكي فرا گرفته است .
آيا مي دانيد؟
 اقيانوس ها و درياها حدود 95 درصد انرژي خورشيد تابيده به سطح زمين را در خود جذب مي كنند وهمين انرژي وحرارت ذخيره شده در آب، موجب فرآيندهاي بسيار حياتي و محوري براي موجودات زنده مي شود .
ادامه مطلب...
 
پنگوئن با مسئولیت! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
08 خرداد 1388 ساعت 05:01
در  جهان آفرینش، مسئولیتها تقسیم شده است، حتی در میان حیوانات. بطور مثال همیشه به دنیا آوردن بچه با موجود ماده بوده است. غالباً نگهداری نوزاد به دنیا آمده نیز، با مادر است اما جالب است بدانیم، در گونه ای جانوران ماده فقط تخم می گذارد و حتی نگهداری از تخم به عهده ی حیوان نر است؛ پنگوئن های امپراتور!
ادامه مطلب...
 
عجيبترين جانور خویشاوند پستانداران، پرندگان و خزندگان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 3
27 ارديبهشت 1388 ساعت 02:57
 گروهي از دانشمندان بين المللي با بررسي DNA پلاتي پوس كشف كردند كه عجيب ترين جانور دنيا در سطح ژنتيكي خويشاوند پستانداران، خزندگان و پرندگان است.
منقار اردكي يا پلاتي پوس عجيب ترين پستاندار استراليايي است كه افسانه ها و اسطوره هاي زيادي در خصوص شكل گيري آن وجود دارد. اكنون بيولوژيستهاي استراليايي، آمريكايي و اروپايي نقشه كامل DNA پلاتي پوس را به دست آورده اند.
ادامه مطلب...
 
گردباد چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
20 ارديبهشت 1388 ساعت 16:52
گردباد - عکس ماهواره ای از ناسا
ادامه مطلب...
 
خاک خونی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
10 ارديبهشت 1388 ساعت 00:00

رشد گیاهان در اطراف ما، پدیده ای است تفکر برانگیز؛ اما انسان هایی که هر روز این گیاهان را مکرر در اطراف خود می بینند، دیگر نسبت به رویش و رشد آن ها توجه چندانی ندارند. اما وقتی یکی از همین گیاهان درون ریه ی یک انسان بروید و رشد کند، بی شک تمام افراد را متعجب خواهد ساخت و توجه آن ها را به خود جلب می کند.

ادامه مطلب...
 
آکسیکلوب چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
31 فروردين 1388 ساعت 07:21
دوست عزیز مستوری!
ضمن عرض سلام به شما همراهان خوب و همیشگی مان، قصد داریم شما را با بخش جدیدی  آشنا سازیم. پ بخشی که در آن از شگفتی ها و عجایب زمین سرسبز و آسمان ها و دریا های نیلگون که یادآور بزرگی و زیبایی های خالق توانا است، تقدیم حضورتان خواهیم کرد. امیدواریم که از این قسمت هم مانند قسمت های دیگر استقبال کنید.
ادامه مطلب...
 
عكس هاي زيباي كهكشان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 8
16 شهریور 1387 ساعت 04:11
 عكس ها از ناسا:
ادامه مطلب...
 
معجزه علمي قرآن درباره آسمان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 14
03 آذر 1386 ساعت 00:24
 عمر دنيا و زمين و انبساط آن (بيگ بنگ) - سياه چاله ها و ستاره هاي نوتروني همگي گوشه اي از معجزات قرآن است!
نسبت عمر دنيا به عمر زمين:
سوره ي 50 (ق): آيه ي 38:
"ما آسمان ها و زمين و آنچه در ميان آنهاست در شش روز آفريديم و هيچ گونه رنج و سختي اي به ما نرسيد"

ادامه مطلب...
 
معجزه علمي قرآن در مورد جو زمين چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
08 آبان 1386 ساعت 02:58
 در قرآن خداوند توجه ما را به موضوع مهمی در مورد جو زمین جلب می کند.
وَجَعَلْنَا السَّمَاءَ سَقْفًا مَحْفُوظًا وَهُمْ عَنْ آیَاتِهَا مُعْرِضُونَ (٣٢)
"و آسمان را سقفی محافظ قرار دادیم ولی آن ها از نشانه های او روی گردان هستند."سوره انبیا آیه ۳۲
این خاصیت آسمان با تحقیقات دانشمندان در قرن ۲۰ ثابت شد. جوی که اطراف زمین را فراگرفته است دارای عملکرد های حیاتی بسیار مهمی است. یک نقش آن حفاظت کردن زمین در مقابل شهاب سنگ های کوچک و بزرگ است تا به زمین برخورد نکنند.
ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 بعد > پایان >>

صفحه 251 - 273 از 273

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

سوسک‌های قرآن خوان
حشرات کامل olivieri P. که نام محلّی آن در ایران «قرآن خوانک» است، در حدود 30 تا 40 میلی متر طول دارند و پهنای بدن آن در عریض ترین قسمت تا 20 میلی متر می رسد . شاخک هایشان ده مفصلی است که در حشره نر 7 مفصل و در حشره ماده 5 مفصل به صورت ورقه ای (Lameli Form  ) در آمده است .
ادامه مطلب...