• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow سبزآبی
سبزآبی


خورشید راه مورچه‌ها را روشن می‌کند! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
02 فروردين 1396 ساعت 05:00
 مورچه‌ها یکی از پیچیده‌ترین جانوران روی کره خاکی محسوب می‌شوند و بر اساس یک مطالعه جدید مشخص شده است که آنها با استفاده از خورشید و خاطرات قبلی خود می‌توانند مسیریابی کنند.

دانشمندان توضیح دادند که مورچه‌ها بر اساس سیستم تحلیلی قوی که دارند در هر نقطه که ایستاده باشند می‌توانند قطب را تشخیص دهند و بر اساس آن، مسیر خود را پیدا کنند؛ صرف نظر از اینکه مورچه در چه موقعیت جغرافیایی قرار گرفته باشد، این اتفاق می‌تواند برایش صورت گیرد.
ادامه مطلب...
 
خاطرات خوب گربه‌ای چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
25 اسفند 1395 ساعت 05:00
 از سال‌ها قبل گفته می‌شد سگ‌ها یکی از باهوش‌ترین حیوانات روی کره خاکی محسوب می‌شوند و در این زمینه از گربه‌ها جلوتر هستند. ولی بررسی‌های جدید این نظریه را زیر سوال برده است.

محققان ژاپنی اعلام کردند در برخی آزمون‌های مرتبط با قدرت حافظه، گربه‌ها بهتر از سگ‌ها عمل کرده‌اند و بر این اساس می‌توان گفت گربه‌ها از سگ‌ها باهوش‌تر هستند.
ادامه مطلب...
 
خواب آلودترین موجود جهان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
18 اسفند 1395 ساعت 05:00
 آیا می‌توانید تصور کنید یک موجود زنده 20 ساعت از هر روز را در خواب به سر ببرد؟ کارشناسان بر اساس بررسی‌های جدید خود حیوانی را کشف کرده‌اند که هر روز فقط 4 ساعت بیدار است و به عبارت دیگر 83 درصد از روز را می‌خوابد.

جانورشناسان می‌گویند کوالا خواب‌آلودترین موجود زنده روی کره زمین محسوب می‌شود و حتی یک نوع کوالای استرالیایی که روی درخت اوکالیپتوس زندگی می‌کند،‌ روزانه حدود 22 ساعت را در خواب به سر می‌برد.
ادامه مطلب...
 
سوسک بمب افکن چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
12 اسفند 1395 ساعت 05:00
 سوسک‌های بمب افکن حشرات کوچک جثه ای هستند که طول بدن آن‌ها کمی‌بیش از یک سانتی متر است. به طور معمول رنگ بدنشان متالیک و براق است. بال‌های رویی آن‌ها به پوششی سخت به نام الیترون (elytron) تبدیل شده که در واقع سپری برای محافظت از شکم حشره است که در زیر آن قرار دارد. بال‌های واقعی که عملکردی از خود نشان می‌دهند زیر این پوشش حفاظتی یا بالپوش‌ها هستند، ولی در مورد سوسک‌های بمب افکن این بال‌ها بسیار تحلیل رفته و کاملاً بلا استفاده هستند. سوسک‌های بمب افکن (Bombardier beetle )از راسته قاب بالان (Coleoptera) و خانواده سوسک‌های زمینی (Carabidae) به شمار می‌روند.

این سوسک‌های زیبا در مناطق معتدل زندگی می‌کنند. می‌‌توان آن‌ها را در زیستگاه‌های متنوعی مشاهده کرد که این بستگی به گونه آن‌ها دارد. برخی آب و هوای رطوبت دار و بستر جنگل‌ها را ترجیح می‌دهند، در حالی که برخی دیگر زیستگاه‌های خشک تر را می‌پسندند. همه این سوسک‌ها نیاز به پناهگاهی برای دور ماندن از نور خورشید دارند، بنابراین در طول روز در فضاهایی مانند زیر سنگ‌ها یا کنده درخت‌ها می‌مانند.
ادامه مطلب...
 
ادویه‌ای که هم می‌کشد و هم زنده می‌کند! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
04 اسفند 1395 ساعت 05:00
جوز هندی سال های سال است که به خاطر فواید دارویی و نیز طعم و عطر دلپذیرش مورد استفاده قرار دارد. افزودن دانه جوز هندی به برنامه غذایی فواید زیادی دارد از جمله افزایش فیبر و مواد معدنی غذا. اما به یاد داشته باشید که مصرف بیش از حد توصیه شده جوز هندی عوارض جانبی ایجاد می کند.
ادامه مطلب...
 
نیروی قوی خشمگین چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
27 بهمن 1395 ساعت 05:00

اگر اهل غذا دادن به قوها در پارک ها و مکان های عمومی هستید، بهتر است فکر ناز کردنشان را از سرتان باز کنید و به تماشای این موجودات زیبا از دور اکتفا نمایید!
ادامه مطلب...
 
شلیک با چشم چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
21 بهمن 1395 ساعت 05:00
مارمولک شاخدار تگزاسی، جانور عجیبی است که به روشی خارق العاده از خود در برابر دشمنان دفاع می کند. این جاندار به قدری مجهز به تدابیر دفاعی است که می توان او را وزیر دفاع سایر گونه های حیوانات نامید. پوست بدن این مارمولک، همچون آفتاب پرست، می تواند به رنگ محیطی که در آن ساکن است، یعنی صحرا، دربیاید. این خزندگان به لطف رنگ بندی پشت بدن و خارهایشان، حتی می توانند بر روی صخره ها نیز استتار کنند. اگر استتار هم کارگر نیفتاد، روش دفاعی عجیبی را به کار می‌بندد
ادامه مطلب...
 
چلچراغ گوشتخوار چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
14 بهمن 1395 ساعت 05:00
موجودی به نام Chondrocladia lyra که گوشتخوار است و به تازگی کشف شده است، شبیه یک چلچراغ زیبا می باشد. این موجود بسیار عجیب تا پیش از سال ۲۰۰۰ در مقابل چشم انسان ظاهر نشده بود، اما یک گروه از موسسه تحقیقات اکواریوم بی مونتری با انجام تحقیقات زیر آبهای عمیق در عمقی معادل ۳٫۵ کیلومتر در سواحل کالیفرنیا آن را مشاهده کردند.
ادامه مطلب...
 
بال شیشه‌ای چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
07 بهمن 1395 ساعت 05:00
پروانه های بال شیشه ای به عنوان یکی از عجیب ترین و زیبا ترین گونه ی پروانه می باشند که با آن بال های شفاف دارای زیبایی خاصی هستند. این‌ نوع پروانه که فاصله بین دو بال آن تا ۶ سانتیمتر می رسد در زبان اسپانیایی به «اسپخیتوس» به معنای آینه‌های کوچک معروف است.
ادامه مطلب...
 
تار عنکبوت، فیلتر طبیعی آلاینده‌ها چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
30 دی 1395 ساعت 05:00

تار عنکبوت رشته ای بسیار باریک و در عین حال انعطاف پذیر است که یکی از مقاوم ترین مواد موجود در طبیعت محسوب می شود؛ محققان دانشگاه آکسفورد در ادامه تحقیقات در خصوص ویژگی های شگفت انگیز تار عنکبوت به نتایج جدیدی دست یافته اند. تحقیقات نشان می دهد، چسب رسانایی سرتاسر شبکه تار عنکبوت را پوشانده است؛ خواص الکتریکی این چسب باعث جذب و گرفتن تمامی ذرات باردار از گرده گل ها تا آلاینده ها و حشرات در حال پرواز می شود.
ادامه مطلب...
 
بازیگران طبیعت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
23 دی 1395 ساعت 05:00
آیا دو موجود دوقلوی انیمیشن زیبای عصر یخبندان (Ice Age) را به خاطر می آورید؟ همان دوقلوهایی که وقتی اوضاع را خطرناک می دیدند سریع خود را به مردن می زدند و موقع خواب نیز به صورت وارونه دمشان را از شاخه ای قلاب کرده و آویزان می خوابیدند؟ می دانید اسم آن موجودات چیست؟ و آیا دوست دارید اطلاعاتی از این موجودات جذاب و شگفت انگیز بدست آورید؟ پس با ما همراه باشید.
ادامه مطلب...
 
کشف یک کاندیدای جدید برای میزبانی از بشر چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
شگفتی های آسمان
16 دی 1395 ساعت 01:42
اخترشناسان موفق به کشف سیاره ای جدید شده اند که می تواند یکی از بهترین کاندیداهای فراخورشیدی برای میزبانی از حیات باشد. این سیاره مانند زمین سیاره ای سنگی بوده و در منطقه ای قابل سکونت از مدار ستاره اش در حرکت است، جایی که حرارت برای وجود آب مایع بر روی سطح سیاره کاملا مناسب است. به گفته اخترشناسان درجه حرارت بر روی این سیاره بسیار به زمین نزدیک است.
ادامه مطلب...
 
نوشیدن آب از طریق پوست چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
06 دی 1395 ساعت 10:06
از آنجا که رو به رو شدن با یک گودال آب در بیابان‌های خشک استرالیا اتفاق بسیار نادری است، برای این مارمولک‌ها واقعا غیرممکن است که بتوانند با کمک دهان‌شان آب بنوشند. به جای آن پوست مارمولک‌ها با ساختارهای خاصی پوشیده شده که پر از کانال‌های مویرگی هستند و در فاصله بین فلس‌های همپوشانی شده آن‌ها قرار گرفته‌اند. این کانال‌ها به طور فعالانه آب را به داخل دهان مارمولک هدایت می‌کنند و مارمولک این آب را می‌بلعد. این فرآیند مشابه با روشی است که پیش از این در مارمولک‌های شاخدار تگزاس گزارش شده بود. 

ادامه مطلب...
 
کشف قمری که خود را پنهان می‌کرد چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
15 آذر 1395 ساعت 05:00
 هنوز از کشف کهکشانی غول‌پیکر در مدار کهکشان راه شیری چندی نگذشته‌است که اخترشناسان قمری جدید را کشف کرده‌اند که در نقطه‌ای از حومه سامانه خورشیدی در تاریکی خود را پنهان کرده‌است.
براساس گزارش نشنال‌جئوگرافیک، این قمر در مدار دومین کوتوله یخی سامانه خورشیدی، میک‌میک در خارج از مدار پلوتو و در داخل کمربند کویپر مشاهده شده‌است و قطری برابر 161 کیلومتر دارد. این قمر جدید که به صورت موقت S/2015 (136472)1 یا به اختصار MK2 نام گرفته‌است، توانسته در این همه سال خود را از دید همگان پنهان کند،‌ زیرا به شدت تاریک است.
ادامه مطلب...
 
کشف مرکز خودآگاهی در مغز چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
08 آذر 1395 ساعت 05:00
 دانشمندان صدها سال است در تلاش بوده‌اند تا خودآگاهی و هوشیاری ، آگاهی از بودن را در انسان درک کنند، و با وجود پیشرفت‌های قابل توجهی که در زمینه عصب‌شناسی رخ داده‌اند،‌هنوز کسی نمی‌داند این آگاهی از کجا می‌آید و چگونه خلق می‌شود.
براساس گزارش ساینس الرت، اکنون دانشمندان ادعا می‌کنند پس از مشخص‌ساختن شبکه عصبی سه منطقه در مغز که به ظاهر در ایجاد خودآگاهی حیاتی هستند، منشا فیزیکی آن را یافته‌اند.
ادامه مطلب...
 
بوبیت، هیولای کف اقیانوس چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
18 آبان 1395 ساعت 05:00
 همه‌‌ی ما گاهی فیلم و سریال‌های ترسناک می‌بینیم؛ آثاری مثل «واکینگ‌ دِد»، «جنگ جهانی زامبی» یا «دكتر جَکیل و آقای هاید»، که سعی دارند عمق وجود ما را از ترس لبریز کنند. با این وجود، هیچ‌كدام از  این ترس‌ها به اندازه‌ی وحشت در دنیای هیولاهای طبیعی، واقعی نیستند. جهانی پر از شگفتی‌ها و زیبایی‌ها، و البته پر از رمز و رازهای ناگشوده؛ دنیایی با جانورانی زیبا و معروف، و هیولاهایی مخوف و ناشناخته، در اعماق جنگل‌ها، یا شاید در همین نزدیکی‌های محل زندگی خودمان.
ادامه مطلب...
 
مرغ دله چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
11 آبان 1395 ساعت 05:00
 یک تیم تحقیقاتی بین‌المللی از مرکز ملّی علوم در فرانسه، با تحقیق روی گونه‌ای پرنده با نام «مرغ دله‌ی بزرگ» (Fregata minor) متوجّه شدند این پرنده می‌تواند به مدّت دو ماه بدون استراحت پرواز کند. این تیم با قرار دادن رد یاب‌های متعدد روی مرغ‌های دله‌ی بزرگ و بررسی آنها به مدّت دو سال، به این یافته‌ی جدید پی بردند.
با بررسی ردیاب‌ها مشخّص شد که مرغ دله به دو دلیل می‌تواند چنین مدّت طولانی‌ای در آسمان بماند:
ادامه مطلب...
 
اسب‌‌ها می توانند «حرف بزنند» چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
شگفتی های آسمان
15 مهر 1395 ساعت 05:22
 نتایج یک پژوهش جدید نشان می‌دهد اسب‌ها هم از آن گروه حیواناتی هستند که می‌توانند با اشاره به علایم منظور خود را به انسان‌ها برسانند.
به گزارش ایسنا به نقل از بی‌بی‌سی، دانشمندان توانسته‌اند با استفاده از هویج به عنوان پاداش اسب‌ها را طوری آموزش دهند که هر وقت به پتو نیاز داشتند با بینی خود به صفحه‌ای بزنند.
ادامه مطلب...
 
نقاشی خدا چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
شگفتی های آسمان
03 مهر 1395 ساعت 05:06
 شاید در نگاه اول فکر کنید این تصاویر نقاشی هستند اما کاملا در اشتباه هستید این عکس ها مربوط است به زمین های Yunnan در چین. این زمین ها در هر فصل سال رنگ جدیدی به خود می گیرند مثلا در فصل تابستان سبز می شوند.
ادامه مطلب...
 
ترکیب رنگ در طبیعت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
21 شهریور 1395 ساعت 00:00
 بهترین مناظر، خاص ترین رنگ ها و استادانه ترین ترکیب آن ها را فقط باید در طبیعت به جستجو پرداخت. هر روز به سادگی از کنار هنرمندی های آفریدگار جهان عبور می کنیم بدون آنکه توجهی به ظرافت های موجود در آنها داشته باشیم. بی شک آبرنگ طبیعت همواره هنرمندترین نقاش های جهان را به شگفتی و تحسین وا می دارد. در این مجموعه تصاویری از جادوی رنگ در طبیعت را شاهد باشید.
ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 بعد > پایان >>

صفحه 1 - 50 از 251

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

خورشید راه مورچه‌ها را روشن می‌کند!
 مورچه‌ها یکی از پیچیده‌ترین جانوران روی کره خاکی محسوب می‌شوند و بر اساس یک مطالعه جدید مشخص شده است که آنها با استفاده از خورشید و خاطرات قبلی خود می‌توانند مسیریابی کنند.

دانشمندان توضیح دادند که مورچه‌ها بر اساس سیستم تحلیلی قوی که دارند در هر نقطه که ایستاده باشند می‌توانند قطب را تشخیص دهند و بر اساس آن، مسیر خود را پیدا کنند؛ صرف نظر از اینکه مورچه در چه موقعیت جغرافیایی قرار گرفته باشد، این اتفاق می‌تواند برایش صورت گیرد.
ادامه مطلب...