• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow سبزآبی
سبزآبی


ماهی دست و پا دار چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
04 مرداد 1396 ساعت 05:00
 انواع گوناگونی از آبزیان وجود دارد که در نوع خود کمیاب و بی نظیر هستند و با توجه به شرایط زیست محیطی هر لحظه بیم آن می رود که نابود شوند از جمله آلاینده های کارخانجات که مستقیمآ به دریاها ریخته می شوند با از بین بردن این آبزیان ارتباط مستقیمی دارند. از جمله ماهی های راه رونده یا همان ماهی اکسولوتل که زیستگاه بومی آن ها  مکزیک می باشد بر اثر این آلودگی ها در حال انقراض می باشند.
ادامه مطلب...
 
خفاش با بینی لوله ای چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
28 تیر 1396 ساعت 05:00
 روزانه اکتشافات بسیاری در رابطه با جانداران مختلف به ثبت می رسد. با این حال هر روز دانشمندان کشف تازه ای پیدا می کنند و ارائه می دهند. با نگاه کردن به این مخلوقات به عظمت خداوند پی می بریم.
خفاش دماغ لوله ای میوه‌خوار در سال ۲۰۰۹ در جنگلهای پاپوئا واقع در گینه نو کشف شد.خفاش بینی لوله ای میوه خوار فیلیپینی گونه ای از خفاش است که از حیوانات بومی فیلیپین به شمار می رود.اگر به شکل بینی این خفاش دقت کنید متوجه خواهید شد که دلیل انتخاب نام ” دماغ ” لوله ای برای این خفاش چه بوده است. این خفاش به نسبت سایر همنوعان خود از ظاهر مهربان تری برخوردار است و بر اساس تحقیقات صورت گرفته این خفاش تنها میوه خوار است.
ادامه مطلب...
 
آی آی! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
21 تیر 1396 ساعت 05:00
 آی آی  Aye Aye  به عنوان عجیب ترین پستاندار موجود در دنیا با آن گوش های بزرگ خفاش مانند و چشمان عجیب زرد رنگ، به نظر می رسد در دنیای افسانه ها و فیلم های تخیلی و ترسناک می تواند وجود داشته باشد. آی آی در ماداگاسکار یافت می شود و به علت تخریب زیستگاهش تا حد زیادی در خطر انقراض قرار دارد. در حقیقت مردم این منطقه متاسفانه به دلایل خرافی و احمقانه فکر می کنند که این موجود شوم است و به همین خاطر علاقه ای به این موجود کمیاب ندارند.
ادامه مطلب...
 
انسان‌ها و قوی‌ترین حسّ بویایی میان موجودات چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
14 تیر 1396 ساعت 05:00
 بر اساس تفکرات رایج، باورها بر این بوده است که حس بویایی انسان‌ها از سگ‌ها و حتی برخی از پستانداران در رده پایین‌تری قرار گرفته است.
محققان طی انجام یک پژوهش جدید دریافتند که "حباب بویایی" انسان‌ها کاملا بزرگ بوده و از نظر تعداد نورون‌ها مشابه با سایر پستانداران است.
حباب بویایی به بافت عصبی گفته می‌شود که سیگنال‌ها را به مناطق دیگری از مغز انسان می‌فرستد تا رایحه‌های مختلف را شناسایی کند.
ادامه مطلب...
 
قورباغه‌ی شیشه ای چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
07 تیر 1396 ساعت 05:00
 تصاویری که مشاهده می‌کنید از نوعی قورباغه است که «قورباغه شیشه‌ای» نامیده می‌شود. این نام از این جهت به این نوع از قورباغه‌ها داده شده چون دارای بدنی شفاف هستند، بگونه‌ای که شما حتی می‌توانید قلب این حیوان را نیز در بدن وی مشاهده کنید.
ادامه مطلب...
 
پرنده ماهی‌گیر خجالتی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
31 خرداد 1396 ساعت 05:00
 ماهی خورک ، همان طور که از نام آن پیداست، از ماهی تغذیه می کند. این پرنده، پس از شناسایی محل های مناسب برای صید، مدتی بالای آب، در جا بال می زند یا بر گیاهی می نشیند و منتظر می ماند. آن گاه به محض دیدن طعمه ، در کسری از ثانیه شیرجه می زند و آن را صید می کند.
این پرنده ی زیبا خجالتی واز آدمی نسبتا گریزان است!
ادامه مطلب...
 
وزغ رنگین کمان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
24 خرداد 1396 ساعت 05:00
زیست شناسان توانستند دو زیستی با عنوان «وزغ رنگین کمان» را که از سال 1924 گمشده بود پس از 87 سال دوباره پیدا کرده و برای اولین بار از آن عکسبرداری کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، پس از ماهها کاوش در اعماق جنگلهای بورنئو، زیست شناسان سازمان بین المللی حفاظت از طبیعت توانستند اولین تصاویر را از دو زیستی که به مدت 87 سال دیده نشده بود تهیه کنند.

«وزغ رنگین کمان بورنئایی» با نام علمی Ansonia latidisca آخرین بار در سال 1924 دیده شد و از آن زمان در لیست 10 قورباغه گمشده تحت تعقیب دنیا وارد شد.
ادامه مطلب...
 
مارمولکی با چشم‌های لیزری چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
17 خرداد 1396 ساعت 05:00
زیست شناسان موفق شدند گونه جدیدی از مارمولک را در مدت اکتشافات شبانه در کوهستان فوجا در گینه نو کشف کنند. به گزارش خبرگزاری مهر، این گونه جدید مارمولک در طول یک سری از اکتشافات شبانه در جنگلهای گرمسیری گینه نو در کوهستان فوجا کشف شد. این منطقه به دلیل دور افتاده بودن و تعداد متعددی از گونه های ناشناس با عنوان “دنیای گمشده” نیز شناخته می شود. این گونه جدید که Cyrtodactylus boreoclivus نام دارد در سال ۲۰۰۸ شناسایی شد و به این ترتیب تعداد گونه های شناخته شده از خانواده Cyrtodactylus ها به ۹۰ مورد رسید. این مارمولکها قادرند انگشتان خود را خم کنند. پل الیویه، از دانشگاه آدلاید استرالیا که این گونه را شناسایی کرده است در این خصوص توضیح داد: “چشم این مارمولک انعکاس قرمز دارد و به دلیل این ویژگی می توان درحالی که روی یک درخت است آن را از فاصله ۲۰ تا ۳۰ متری مشاهده کرد.”
ادامه مطلب...
 
سیّاره‌ای از جنس الماس چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
10 خرداد 1396 ساعت 05:00
در ۲۵ اوت سال ۲۰۱۱ گروهی متشکل از ستاره شناسان بین المللی شامل دانشمندان آمریکایی، انگلیسی، آلمانی، ایتالیایی و استرالیایی با استفاده از رادیوتلسکوپ «پارکز» در استرالیا بقایای ستاره غول پیکری را در صورت فلکی مار بزرگ کشف کردند که به سیاره ای از جنس الماس تبدیل شده است.
ادامه مطلب...
 
حیواناتی که به مرگ خود آگاهند چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
شگفتی های آسمان
03 خرداد 1396 ساعت 05:00
 مرگ‌آگاهی از آن دسته اطلاعاتی است که اگر به بچه‌های کوچک انسان هم ارائه کنید، درباره‌ی آن فهمی ندارند. یعنی اگر به بچه‌ی کوچکی بگویید مرگ چیست؟ نمی‌داند! با این حال برخی حیوانات از همان دوران کودکی و بر اساس غرایزی که خداوند به آنها اعطا کرده است، می‌توانند درک کنند که زمان مرگشان چه زمانی است و همچنین برای مرگ دیگر همنوعانشان ناراحت می‌شوند و سوگواری می‌کنند.
ادامه مطلب...
 
مانتیس، با کمربند مشکی در فنون نظامی! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
27 ارديبهشت 1396 ساعت 05:00
شاید اولین چیزی که با دیدن تصویر بالا به یاد شما می آید، کارتون «هاچ زنبور عسل» باشد. این تصویر مربوط به یکی از مرموزترین و ناشناخته ترین حشرات به نام «آخوندک» می باشد. این حشره به نامهای فال‌بین و قاطرکُش نیز معروف است چون از آب دهان این حشره قاطر مسموم می‌شود. آخوندک حشره‌ای است سبزفام، ملخ‌وش، باریک و کشیده با پاهای دراز، سر بزرگ و دو جفت بال. هنگامی که آرام می‌ایستد پاهای خود را مانند دو دست به سمت جلو نگه می‌دارد و در این حالت از این جهت که انگار که دارد دعا می‌خواند، او را در فارسی آخوندک و در بسیاری از زبان‌های فرنگی، ‎Mantis، Mantodea یا مانند آن می‌خوانند؛ Mantis واژه‌ای یونانی به معنای پیغمبر است.
ادامه مطلب...
 
ماهی رنگارنگی با دو ردیف دندان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
20 ارديبهشت 1396 ساعت 05:00
دندان‌های ساینده طوطی‌ ماهی مهم‌ترین ابزار این ماهی برای زنده‌ ماندن به شمار می‌رود. طوطی‌ ماهی که تا ۷ سال عمر می‌کند، با این دندان‌ها می‌تواند مرجان‌ها را بخراشد و جلبک‌های روی آن‌ها را بخورد. طوطی‌ماهی ماهی عجیبی است، تا ۷ سال عمر می‌کند و بین ۳۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر درازا دارد. با خراشیدن مرجان‌ها، جلبک‌های روی آن‌ها را می‌خورد و با این کار مانع از تسخیر کامل مرجان‌ها توسط جلبک می‌شود. طوطی‌ماهی‌ها گروهی زندگی می‌کنند، هر گروه دارای یک ماهی نر و چندین ماهی ماده است. وقتی ماهی نر بمیرد، یکی از ماده‌ها با تغییر جنسیت و رنگ خود، جایگاه ماهی نر را تصاحب می‌کند.
ادامه مطلب...
 
مورچه مخملی پاندا چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
12 ارديبهشت 1396 ساعت 11:05
این مورچه نادر موجود مخملی با نام علمی euspinolia militaris که بنام مورچه پاندا معروف است در واقع نوعی زنبور بدون بال است که زیستگاه اصلی آن کشور شیلی است ولی در مناطقی از مکزیک، نوادا، تگزاس، کالیفرنیا، یوتا، و آریزونا نیز یافت می شود طول این حشره به ۸ میلی متر می رسد!
ادامه مطلب...
 
خورشید راه مورچه‌ها را روشن می‌کند! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
02 فروردين 1396 ساعت 05:00
 مورچه‌ها یکی از پیچیده‌ترین جانوران روی کره خاکی محسوب می‌شوند و بر اساس یک مطالعه جدید مشخص شده است که آنها با استفاده از خورشید و خاطرات قبلی خود می‌توانند مسیریابی کنند.

دانشمندان توضیح دادند که مورچه‌ها بر اساس سیستم تحلیلی قوی که دارند در هر نقطه که ایستاده باشند می‌توانند قطب را تشخیص دهند و بر اساس آن، مسیر خود را پیدا کنند؛ صرف نظر از اینکه مورچه در چه موقعیت جغرافیایی قرار گرفته باشد، این اتفاق می‌تواند برایش صورت گیرد.
ادامه مطلب...
 
خاطرات خوب گربه‌ای چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
25 اسفند 1395 ساعت 05:00
 از سال‌ها قبل گفته می‌شد سگ‌ها یکی از باهوش‌ترین حیوانات روی کره خاکی محسوب می‌شوند و در این زمینه از گربه‌ها جلوتر هستند. ولی بررسی‌های جدید این نظریه را زیر سوال برده است.

محققان ژاپنی اعلام کردند در برخی آزمون‌های مرتبط با قدرت حافظه، گربه‌ها بهتر از سگ‌ها عمل کرده‌اند و بر این اساس می‌توان گفت گربه‌ها از سگ‌ها باهوش‌تر هستند.
ادامه مطلب...
 
خواب آلودترین موجود جهان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
18 اسفند 1395 ساعت 05:00
 آیا می‌توانید تصور کنید یک موجود زنده 20 ساعت از هر روز را در خواب به سر ببرد؟ کارشناسان بر اساس بررسی‌های جدید خود حیوانی را کشف کرده‌اند که هر روز فقط 4 ساعت بیدار است و به عبارت دیگر 83 درصد از روز را می‌خوابد.

جانورشناسان می‌گویند کوالا خواب‌آلودترین موجود زنده روی کره زمین محسوب می‌شود و حتی یک نوع کوالای استرالیایی که روی درخت اوکالیپتوس زندگی می‌کند،‌ روزانه حدود 22 ساعت را در خواب به سر می‌برد.
ادامه مطلب...
 
سوسک بمب افکن چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
12 اسفند 1395 ساعت 05:00
 سوسک‌های بمب افکن حشرات کوچک جثه ای هستند که طول بدن آن‌ها کمی‌بیش از یک سانتی متر است. به طور معمول رنگ بدنشان متالیک و براق است. بال‌های رویی آن‌ها به پوششی سخت به نام الیترون (elytron) تبدیل شده که در واقع سپری برای محافظت از شکم حشره است که در زیر آن قرار دارد. بال‌های واقعی که عملکردی از خود نشان می‌دهند زیر این پوشش حفاظتی یا بالپوش‌ها هستند، ولی در مورد سوسک‌های بمب افکن این بال‌ها بسیار تحلیل رفته و کاملاً بلا استفاده هستند. سوسک‌های بمب افکن (Bombardier beetle )از راسته قاب بالان (Coleoptera) و خانواده سوسک‌های زمینی (Carabidae) به شمار می‌روند.

این سوسک‌های زیبا در مناطق معتدل زندگی می‌کنند. می‌‌توان آن‌ها را در زیستگاه‌های متنوعی مشاهده کرد که این بستگی به گونه آن‌ها دارد. برخی آب و هوای رطوبت دار و بستر جنگل‌ها را ترجیح می‌دهند، در حالی که برخی دیگر زیستگاه‌های خشک تر را می‌پسندند. همه این سوسک‌ها نیاز به پناهگاهی برای دور ماندن از نور خورشید دارند، بنابراین در طول روز در فضاهایی مانند زیر سنگ‌ها یا کنده درخت‌ها می‌مانند.
ادامه مطلب...
 
ادویه‌ای که هم می‌کشد و هم زنده می‌کند! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
04 اسفند 1395 ساعت 05:00
جوز هندی سال های سال است که به خاطر فواید دارویی و نیز طعم و عطر دلپذیرش مورد استفاده قرار دارد. افزودن دانه جوز هندی به برنامه غذایی فواید زیادی دارد از جمله افزایش فیبر و مواد معدنی غذا. اما به یاد داشته باشید که مصرف بیش از حد توصیه شده جوز هندی عوارض جانبی ایجاد می کند.
ادامه مطلب...
 
نیروی قوی خشمگین چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
27 بهمن 1395 ساعت 05:00

اگر اهل غذا دادن به قوها در پارک ها و مکان های عمومی هستید، بهتر است فکر ناز کردنشان را از سرتان باز کنید و به تماشای این موجودات زیبا از دور اکتفا نمایید!
ادامه مطلب...
 
شلیک با چشم چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
21 بهمن 1395 ساعت 05:00
مارمولک شاخدار تگزاسی، جانور عجیبی است که به روشی خارق العاده از خود در برابر دشمنان دفاع می کند. این جاندار به قدری مجهز به تدابیر دفاعی است که می توان او را وزیر دفاع سایر گونه های حیوانات نامید. پوست بدن این مارمولک، همچون آفتاب پرست، می تواند به رنگ محیطی که در آن ساکن است، یعنی صحرا، دربیاید. این خزندگان به لطف رنگ بندی پشت بدن و خارهایشان، حتی می توانند بر روی صخره ها نیز استتار کنند. اگر استتار هم کارگر نیفتاد، روش دفاعی عجیبی را به کار می‌بندد
ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 بعد > پایان >>

صفحه 1 - 50 از 264

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

ماهی دست و پا دار
 انواع گوناگونی از آبزیان وجود دارد که در نوع خود کمیاب و بی نظیر هستند و با توجه به شرایط زیست محیطی هر لحظه بیم آن می رود که نابود شوند از جمله آلاینده های کارخانجات که مستقیمآ به دریاها ریخته می شوند با از بین بردن این آبزیان ارتباط مستقیمی دارند. از جمله ماهی های راه رونده یا همان ماهی اکسولوتل که زیستگاه بومی آن ها  مکزیک می باشد بر اثر این آلودگی ها در حال انقراض می باشند.
ادامه مطلب...