• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow سبزآبی
سبزآبی


زندگی زناشویی شترمرغی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
شگفتی های آسمان
22 آذر 1396 ساعت 05:00
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...
 
شگرد سنجاقك براى فرار از خواستگارى چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
15 آذر 1396 ساعت 05:00
سنجاقک‌های ماده برای فرار از خواستگاران سمج، خود را به مردم می‌نند. «رسیم خلیفه» زیست‌شناس در «دانشگاه زوریخ» به برکه ای در دامنه‌های کوهستان آلپ رفته بود که متوجه دو سنجاقک شد که تعقیب و گریز هیجان‌انگیزی را تجربه می‌کردند. به ناگاه سنجاقک گریزان شیرجه‌ای ناگهانی زد و به زمین برخورد کرد.
ادامه مطلب...
 
شگفتی‌های بزرگ در سایز کوچک چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
08 آذر 1396 ساعت 05:00
 کوچکترین مارمولک در دنیا
سال گذشته در ماداگاسکار یک مارمولک بسیار جالب پیدا شد که بیشتر زمان زندگی خود را در زیر برگ درختان می گذراند و به راحتی نیز می تواند در هر نقطه ای از جنگل پنهان شود. این مارمولک ها ۴ گونه متفاوت دارند و اندازه  بالغ آن ها نهایتا ۲۹ میلیمتر گزارش شده است .
ادامه مطلب...
 
پوسوم چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
01 آذر 1396 ساعت 05:00
فقط کانگورو و کوآلا نیستند که نماد استرالیا تلقی می شوند، چرا که پوسوم که امروزه کمیاب شده نیز جزو بومی های استرالیا است. نام دیگر این حیوان kuzu است و برخی نیز به آن صاریغ استرالیایی می گویند که با صاریغ امریکایی که بومی جنگل های امریکای جنوبی است، فرق دارد.
ادامه مطلب...
 
پر سر و صداترین جانور دنیا چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
24 آبان 1396 ساعت 05:00
 این حشره که قایقران کوچک آبی یا Micronecta scholtzi نامیده میشود کمتر از ۲ میلیمتر طول دارد اما این جانور کوچک پر سر و صداترین حیوان روی زمین است. این حشره آبزی که در اروپا بسیار دیده می شود می تواند صدایی به بلندی ۹۹.۲ دسی بل تولید کند.
ادامه مطلب...
 
چرا حیوانات در خواب زمستانی نمی میرند؟ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
17 آبان 1396 ساعت 05:00
 گروهی از جانوران چند ماه از سال را در خواب زمستانی می گذرانند این گروه در فصل زمستان، زمانی كه سطح زمین همه جا از برف پوشیده شده، به خواب می روند در چنین شرایطی دسترسی این جانوران به مواد غذایی مورد نیاز، عملاً غیر ممكن و یا بسیار مشكل می شود . به خواب زمستانی رفتن جانوران، در حقیقت تطبیق دادن خود با شرایط محیط زیست است.
ادامه مطلب...
 
بازتاب مغز چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
10 آبان 1396 ساعت 05:00
 پژوهشگران دانشگاه پنسيلوانيا با تركيب طرح هـاى دسـتى، مهندسى اپتيكى، طلاكوبى و ديگر فرايندهاى هنرى و مهندسى موفق شـده اند ايـن طـرح حيرت انگيز از 500هزار سلول عصبى را در مغز انسان خلق كنند. اين اثر «بازتاب خويشتن در نورهاى سفيد، سرخ و بنفش» نام دارد و براى خلق آن، تصاوير متنوعى مشـتمل بر نيم ميليون نورون روى سطحى از طلا تركيب شـده اند.
ادامه مطلب...
 
آنتی بیوتیک از پوست قورباغه چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
03 آبان 1396 ساعت 05:00
 دکتر "مایکل زاسلوف"، متخصص اطفال و زیست شیمیدان انستیتو ملی رشد و تندرستی کودکان به قورباغه ای که در مخزن آزمایشگاهش قرار داشت خیره شده بود. تابستان سال 1986 بود. چند روز قبل به عنوان بخشی از تحقیق خود درباره عفونت های ریوی در کودکانی که به طور مادرزادی مبتلا به فیبروز کیستی بودند، قورباغه را مورد عمل جراحی قرار داده بود تا تخمدانهایش را بردارد. آنچه ناگهان شگفت زده اش کرد این بود که در آب آلوده پر از باکتری مخزن آزمایشگاه که قاعدتاً باید موجب عفونت می شد، زخم عمل قورباغه تمیز، بسته و به سرعت رو به بهبودی می رفت.
ادامه مطلب...
 
«سوپر زمین‌»ها در کهکشان راه شیری چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
شگفتی های آسمان
19 مهر 1396 ساعت 05:00
 نتایج بررسی‌های گروهی از ستاره شناسان فرانسوی نشان می دهد که بیش از ۱۶۰ میلیارد سیاره در کهکشان راه شیری وجود دارد. دانشمندان موسسه فیزیک نجوم پاریس در بررسیهای خود نشان دادند که هر یک از ۱۰۰ میلیارد ستاره حاضر در راه شیری به طور متوسط میزبان ۱٫۶ سیاره است و بنابراین ۱۶۰ میلیارد دنیای احتمالی تنها در کهکشان ما وجود دارد که تعداد بسیاری از این سیارات فرامنظومه خورشیدی، سنگی، کوچک و مشابه زمین هستند.
ادامه مطلب...
 
کهکشان نامرئی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
12 مهر 1396 ساعت 05:00
 اخترشناسان موفق به رصد کهکشان کوتوله ای در فاصله ۱۰ میلیارد سال نوری شده اند که احتمال می رود به طور کامل از ماده تاریک ساخته شده باشند. این کهکشان با استفاده از تکنیکی به نام “همگرایی گرانشی” کشف شده است. تا کنون این حقیقت که تعداد معدودی کهکشان کوتوله در همسایگی زمین دیده شده اند در علم نجوم به شکل یک معما باقی مانده بود. با این همه مطالعه جدید می تواند این معما را پاسخ دهد، محققانMIT می گویند این کهکشانها از ماده تاریک اشباع شده اند.
ادامه مطلب...
 
مرغ بهشتی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
05 مهر 1396 ساعت 05:00
 توراکو‭ ‬یا‭ ‬موزخوار (مرغ بهشتی)‭ ‬پرنده‌ای‭ ‬از‭ ‬تیره‭ ‬Musophagidae‭ ‬است‭. ‬توراکوها‭ ‬(مرغ‌های بهشتی) به‭ ‬دلیل‭ ‬رنگدانه‌های‭ ‬سبز‭ ‬و‭ ‬قرمز‭ ‬ویژه‭ ‬و‭ ‬منحصربه‭ ‬فردشان‭ ‬مورد‭ ‬توجه‭ ‬هستند‭ ‬و‭ ‬در‭ ‬گذشته‭ ‬هم‭ ‬بومیان‭ ‬آفریقایی‭ ‬از‭ ‬پرهای‭ ‬این‭ ‬پرندگان‭ ‬برای‭ ‬تزیین‭ ‬لباس‌های‭ ‬خود‭ ‬استفاده‭ ‬می‌کردند‭.‬توراکوها‭ ‬(مرغ های بهشتی) پرنده‌هایی‭ ‬با‭ ‬اندازه‭ ‬متوسط‭ ‬با‭ ‬تاج‭ ‬بر‌آمده‭ ‬و‭ ‬دم‭ ‬دراز‭ ‬هستند. شکل‭ ‬انگشتان‭ ‬منحصر‭ ‬به‭ ‬فرد‭ ‬است‭ ‬به‭ ‬صورتی‭ ‬که‭ ‬انگشت‭ ‬چهارم‭ ‬به‭ ‬عقب‭ ‬برگشته‭ ‬و‭ ‬با‭ ‬انگشت‭ ‬اول‭ ‬در‭ ‬تماس‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬گاهی‭ ‬اوقات‭ ‬این‭ ‬انگشت‭ ‬به‭ ‬جلو‭ ‬می‌آید‭ ‬و‭ ‬با‭ ‬انگشت‭ ‬دوم‭ ‬و‭ ‬سوم‭ ‬در‭ ‬یک‭ ‬جهت‭ ‬قرار‭ ‬می‌گیرد‭. ‬توراکو (مرغ بهشتی)‭ ‬بومی‭ ‬آفریقا‭ ‬بوده‭ ‬و‭ ‬در‭ ‬جنگل‌ها‭ ‬و‭ ‬دشت‌ها‭ ‬زندگی‭ ‬می‌کنند‭ ‬۲۳‭ ‬گونه‭ ‬متفاوت‭ ‬از‭ ‬توراکوها‭ ‬(مرغ‌های بهشتی) وجود‭ ‬دارد‭.‬
ادامه مطلب...
 
سوسک‌های قرآن خوان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 3
شگفتی های آسمان
29 شهریور 1396 ساعت 05:00
حشرات کامل olivieri P. که نام محلّی آن در ایران «قرآن خوانک» است، در حدود 30 تا 40 میلی متر طول دارند و پهنای بدن آن در عریض ترین قسمت تا 20 میلی متر می رسد . شاخک هایشان ده مفصلی است که در حشره نر 7 مفصل و در حشره ماده 5 مفصل به صورت ورقه ای (Lameli Form  ) در آمده است .
ادامه مطلب...
 
شکارچیان سرخ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
22 شهریور 1396 ساعت 05:00
 در‭ ‬بین‭ ‬حشرات،‭ ‬خانواده‭ ‬زنبورهای‭ ‬بی‭ ‬عسل (‬سرخ) ‬شامل‭ ‬هزاران‭ ‬گونه‭ ‬در‭ ‬سراسر‭ ‬جهان‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬اغلب‭ ‬آنها‭ ‬شکارگر‭ ‬هستند. ‬گسترده‌ترین‭ ‬گونه‌های‭ ‬زنبور‭ ‬Hornet‭,‬Yellow‭ ‬jacket‭ ‬و‭ ‬Paper‭ ‬wasp‭ ‬می‌باشند‭. ‬تشخیص‭ ‬این‭ ‬زنبورها‭ ‬از‭ ‬هم‭ ‬کار‭ ‬آسانی‭ ‬نیست،‭ ‬چرا‭ ‬که‭ ‬بررسی‭ ‬شکل‭ ‬ظاهری‭ ‬زنبور‌ها‭ ‬از‭ ‬راه‭ ‬دور‭ ‬مشکل‭ ‬است‭. ‬علاوه‭ ‬بر‭ ‬این،‭ ‬برای‭ ‬افراد‭ ‬عادی‭ ‬تمامی‭ ‬زنبور‌ها‭ ‬شبیه‭ ‬به‭ ‬هم‭ ‬هستند‭ ‬و تفاوت زنبور قرمز با زنبور عسل مشهود نیست و‭ ‬به‭ ‬راحتی‭ ‬با‭ ‬هم‭ ‬اشتباه‭ ‬گرفته‭ ‬می‌شوند.
ادامه مطلب...
 
سایگا، بازمانده ای از عصر یخبندان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
15 شهریور 1396 ساعت 05:00
 با آن خرطوم عجیب و چشم‌های درشت آرام، به نظر می‌رسد که بز کوهی سایگا از همین چند لحظه پیش از کهکشان‌های بسیار دور پا به زمین گذاشته است.
 هرچند ترسی روزافزون به خاطر محو شدن این جانداران از روی کره زمین وجود دارد. زمانی میلیون‌ها سایگا در استپ‌های آسیا زندگی می‌کردند. این بزهای کوهی ازجمله گونه‌های باقی‌مانده از عصر یخبندان بوده و دورانی را در جوار ماموت‌ها زندگی کردند؛ اما اکنون تعدادشان انگشت‌شمار شده است به‌گونه‌ای که تنها 4000 عدد از آن‌ها در روسیه باقی‌مانده‌اند.
ادامه مطلب...
 
موجود دریایی که هم نر است هم مادّه! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
08 شهریور 1396 ساعت 05:00
 خرگوش دریایی (sea bunnies) نوعی کرم دریایی و بسیار شبیه به خرگوش است. این موجود در رنگ های سفید و نارنجی دیده شده، دارای دو گوش و دمی کوچک و جالب می باشد که این موجود را شبیه به خرگوش می کند.
خرگوش دریایی از نظر طبقه بندی کلی جانوری متعلق به شاخه نرم تنان می باشد. نامگذاری آنها به دلایلی از جمله، تشابه شکل شاخک های این موجودات با گوش خرگوش حرکت نسبتاً تند در مقایسه با موجودات مشابه و رژیم گیاهخواری است.
ادامه مطلب...
 
پوتو، متعجب‌ترین پرنده‌ی دنیا چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
01 شهریور 1396 ساعت 05:00
پوتو potoo bird ‬نوعی‭ ‬پرنده‭ ‬عجیب‭ ‬از‭ ‬خانواده‭ ‬nyctibiidae‭ ‬ها‭ ‬است‭.‬این‭ ‬نوع‭ ‬پرنده‭ ‬عجیب‭ ‬در‭ ‬شمال‭ ‬امریکای‭ ‬جنوبی‭ ‬دیده‭ ‬شده‭ ‬است‭. ‬این‭ ‬نوع‭ ‬پرنده‭ ‬همانند‭ ‬جغدها‭ ‬شب‌زی‭ ‬هستند‭ ‬ودرطول‭ ‬روز‭ ‬روی‭ ‬کنده‌های‭ ‬درختان‭ ‬بدون‭ ‬حرکت‭ ‬استراحت‭ ‬می‌کنند‭ ‬به‭ ‬گونه‌ای‭ ‬که‭ ‬اگر‭ ‬دقت‭ ‬نکنید‭ ‬یا‭ ‬از‭ ‬حضور‭ ‬او‭ ‬باخبر‭ ‬نباشید‭ ‬او‭ ‬را‭ ‬با‭ ‬کنده‭ ‬درخت‭ ‬یکی‭ ‬فرض‭ ‬خواهید‭ ‬کرد‭ ‬و‭ ‬متوجه‭ ‬او‭ ‬نخواهدشد‭. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
ادامه مطلب...
 
قورباغه از نوع بنفش چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
01 شهریور 1396 ساعت 05:00
 قورباغه‭ ‬بنفش‭ ‬هندی‭(Purple frog) ‬ با‭ ‬داشتن‭ ‬ظاهری‭ ‬عجیب،‭ ‬اکثر‭ ‬عمر‭ ‬خود‭ ‬را‭ ‬در‭ ‬زیر‭ ‬زمین‭ ‬می‌گذراند‭. ‬قورباغه‭ ‬بنفش‭ ‬هندی‭ ‬به‭ ‬قورباغه‭ ‬بینی‭ ‬خوکی‭ ‬نیز‭ ‬نامیده‭ ‬شده‭ ‬و‭ ‬جز‭ ‬گونه‌های‭ ‬در‭ ‬معرض‭ ‬خطر‭ ‬انقراض‭ ‬بومی‭ ‬قسمت‌های‭ ‬غربی‭ ‬کوه‌های‭ ‬هند،‭ ‬شناخته‭ ‬می‌شود‭ .‬این‭ ‬قورباغه‭ ‬ابتدا‭ ‬در‭ ‬اکتبر‭ ‬سال‭ ‬۲۰۰۳م. تشریح‭ ‬شد‭.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
ادامه مطلب...
 
تبر ماهی، شبح دریاها چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
25 مرداد 1396 ساعت 05:00

تبر‭ ‬ماهی‭ ‬بسیار‭ ‬کوچک‭ ‬ساکن‭ ‬اعماق‭ ‬آب‌‭ ‬است‭. ‬بزرگترین‭ ‬نمونه‭ ‬شناخته‭ ‬شده‭ ‬تبر ماهی‌ها‭ ‬تنها‭ ‬۱۲‭ ‬تا‭ ‬۱۳سانتی‌متر‭ ‬طول‭ ‬دارد،‭ ‬موجودی‭ ‬بی‭ ‬خطر‭ ‬می‌باشند‭. ‬دانشمندان‭ ‬برای‭ ‬یافتن‭ ‬تبر ‬ماهی‭ ‬کوچک‭ ‬و‭ ‬ترسناک‭ ‬باید‭ ‬به‭ ‬اعماق‭ ‬اقیانوس‭ ‬می‌رفتند‭. ‬قفسه‭ ‬سینه‭ ‬تبر‭ ‬ماهی‭ ‬به‭ ‬نوعی‭ ‬تداعی‭ ‬کننده‭ ‬تیغه‭ ‬تبر‭ ‬و‭ ‬درخشش‭ ‬نقره‌ای‭ ‬و‭ ‬سرد‭ ‬فلز‭ ‬است‭.  ‬اما‭ ‬چهره‭ ‬آنها‭ ‬کابوس‭ ‬وار‭ ‬و‭ ‬چیزی‭ ‬شبیه‭ ‬به‭ ‬یک‭ ‬روح‭ ‬سرگردان‭ ‬است‭. ‬
ادامه مطلب...
 
چرندگان سیری ناپذیر اقیانوس چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
18 مرداد 1396 ساعت 05:00
 گاوهای دریایی ظاهری غریب دارند: جانوری آبزی با بدن کروی، دوار و خاکستری‌رنگ، با سری کوچک که پوشیده از موهای حساس است، چشمانی ریز، دو باله‌ی کوچک و باله‌ی دمی پهن، بزرگ و پدال‌مانند. سه گونه‌ی گاو دریایی در جهان یافت می‌شوند و تمامی این گونه‌ها در آب‌های ساحلی گرم، رودخانه‌ها و جنگل‌های حرّا (منگرو)‌ در آرامش زندگی می‌کنند.
ادامه مطلب...
 
کلاغ، نابغه پرندگان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
11 مرداد 1396 ساعت 05:00
 کلاغ پرنده ای است معاشرتی که دسته جمعی در دهکده ها زندگی می نماید و لانه خود را بر فراز شاخه های درختان یا در سوراخ صخره ها بنا می کند.

وقتی که مشغول ساختن لانه هستند ، اغلب مصالح ساختمانی را از هم می دزدند و زمانی که دزد از نظر ناپدید می شود، کلاغی که خیانت دیده است ، به نوبه خود جبران زیان می کند . با این همه روح همکاری و تعاون در کلاغه به منتهی درجه وجود دارد.
ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 بعد > پایان >>

صفحه 1 - 50 از 284

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...