• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow سبزآبی
سبزآبی


سوسک‌های قرآن خوان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
29 شهریور 1396 ساعت 05:00
حشرات کامل olivieri P. که نام محلّی آن در ایران «قرآن خوانک» است، در حدود 30 تا 40 میلی متر طول دارند و پهنای بدن آن در عریض ترین قسمت تا 20 میلی متر می رسد . شاخک هایشان ده مفصلی است که در حشره نر 7 مفصل و در حشره ماده 5 مفصل به صورت ورقه ای (Lameli Form  ) در آمده است .
ادامه مطلب...
 
شکارچیان سرخ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
22 شهریور 1396 ساعت 05:00
 در‭ ‬بین‭ ‬حشرات،‭ ‬خانواده‭ ‬زنبورهای‭ ‬بی‭ ‬عسل (‬سرخ) ‬شامل‭ ‬هزاران‭ ‬گونه‭ ‬در‭ ‬سراسر‭ ‬جهان‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬اغلب‭ ‬آنها‭ ‬شکارگر‭ ‬هستند. ‬گسترده‌ترین‭ ‬گونه‌های‭ ‬زنبور‭ ‬Hornet‭,‬Yellow‭ ‬jacket‭ ‬و‭ ‬Paper‭ ‬wasp‭ ‬می‌باشند‭. ‬تشخیص‭ ‬این‭ ‬زنبورها‭ ‬از‭ ‬هم‭ ‬کار‭ ‬آسانی‭ ‬نیست،‭ ‬چرا‭ ‬که‭ ‬بررسی‭ ‬شکل‭ ‬ظاهری‭ ‬زنبور‌ها‭ ‬از‭ ‬راه‭ ‬دور‭ ‬مشکل‭ ‬است‭. ‬علاوه‭ ‬بر‭ ‬این،‭ ‬برای‭ ‬افراد‭ ‬عادی‭ ‬تمامی‭ ‬زنبور‌ها‭ ‬شبیه‭ ‬به‭ ‬هم‭ ‬هستند‭ ‬و تفاوت زنبور قرمز با زنبور عسل مشهود نیست و‭ ‬به‭ ‬راحتی‭ ‬با‭ ‬هم‭ ‬اشتباه‭ ‬گرفته‭ ‬می‌شوند.
ادامه مطلب...
 
سایگا، بازمانده ای از عصر یخبندان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
15 شهریور 1396 ساعت 05:00
 با آن خرطوم عجیب و چشم‌های درشت آرام، به نظر می‌رسد که بز کوهی سایگا از همین چند لحظه پیش از کهکشان‌های بسیار دور پا به زمین گذاشته است.
 هرچند ترسی روزافزون به خاطر محو شدن این جانداران از روی کره زمین وجود دارد. زمانی میلیون‌ها سایگا در استپ‌های آسیا زندگی می‌کردند. این بزهای کوهی ازجمله گونه‌های باقی‌مانده از عصر یخبندان بوده و دورانی را در جوار ماموت‌ها زندگی کردند؛ اما اکنون تعدادشان انگشت‌شمار شده است به‌گونه‌ای که تنها 4000 عدد از آن‌ها در روسیه باقی‌مانده‌اند.
ادامه مطلب...
 
موجود دریایی که هم نر است هم مادّه! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
08 شهریور 1396 ساعت 05:00
 خرگوش دریایی (sea bunnies) نوعی کرم دریایی و بسیار شبیه به خرگوش است. این موجود در رنگ های سفید و نارنجی دیده شده، دارای دو گوش و دمی کوچک و جالب می باشد که این موجود را شبیه به خرگوش می کند.
خرگوش دریایی از نظر طبقه بندی کلی جانوری متعلق به شاخه نرم تنان می باشد. نامگذاری آنها به دلایلی از جمله، تشابه شکل شاخک های این موجودات با گوش خرگوش حرکت نسبتاً تند در مقایسه با موجودات مشابه و رژیم گیاهخواری است.
ادامه مطلب...
 
پوتو، متعجب‌ترین پرنده‌ی دنیا چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
01 شهریور 1396 ساعت 05:00
پوتو potoo bird ‬نوعی‭ ‬پرنده‭ ‬عجیب‭ ‬از‭ ‬خانواده‭ ‬nyctibiidae‭ ‬ها‭ ‬است‭.‬این‭ ‬نوع‭ ‬پرنده‭ ‬عجیب‭ ‬در‭ ‬شمال‭ ‬امریکای‭ ‬جنوبی‭ ‬دیده‭ ‬شده‭ ‬است‭. ‬این‭ ‬نوع‭ ‬پرنده‭ ‬همانند‭ ‬جغدها‭ ‬شب‌زی‭ ‬هستند‭ ‬ودرطول‭ ‬روز‭ ‬روی‭ ‬کنده‌های‭ ‬درختان‭ ‬بدون‭ ‬حرکت‭ ‬استراحت‭ ‬می‌کنند‭ ‬به‭ ‬گونه‌ای‭ ‬که‭ ‬اگر‭ ‬دقت‭ ‬نکنید‭ ‬یا‭ ‬از‭ ‬حضور‭ ‬او‭ ‬باخبر‭ ‬نباشید‭ ‬او‭ ‬را‭ ‬با‭ ‬کنده‭ ‬درخت‭ ‬یکی‭ ‬فرض‭ ‬خواهید‭ ‬کرد‭ ‬و‭ ‬متوجه‭ ‬او‭ ‬نخواهدشد‭. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
ادامه مطلب...
 
قورباغه از نوع بنفش چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
01 شهریور 1396 ساعت 05:00
 قورباغه‭ ‬بنفش‭ ‬هندی‭(Purple frog) ‬ با‭ ‬داشتن‭ ‬ظاهری‭ ‬عجیب،‭ ‬اکثر‭ ‬عمر‭ ‬خود‭ ‬را‭ ‬در‭ ‬زیر‭ ‬زمین‭ ‬می‌گذراند‭. ‬قورباغه‭ ‬بنفش‭ ‬هندی‭ ‬به‭ ‬قورباغه‭ ‬بینی‭ ‬خوکی‭ ‬نیز‭ ‬نامیده‭ ‬شده‭ ‬و‭ ‬جز‭ ‬گونه‌های‭ ‬در‭ ‬معرض‭ ‬خطر‭ ‬انقراض‭ ‬بومی‭ ‬قسمت‌های‭ ‬غربی‭ ‬کوه‌های‭ ‬هند،‭ ‬شناخته‭ ‬می‌شود‭ .‬این‭ ‬قورباغه‭ ‬ابتدا‭ ‬در‭ ‬اکتبر‭ ‬سال‭ ‬۲۰۰۳م. تشریح‭ ‬شد‭.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
ادامه مطلب...
 
تبر ماهی، شبح دریاها چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
25 مرداد 1396 ساعت 05:00

تبر‭ ‬ماهی‭ ‬بسیار‭ ‬کوچک‭ ‬ساکن‭ ‬اعماق‭ ‬آب‌‭ ‬است‭. ‬بزرگترین‭ ‬نمونه‭ ‬شناخته‭ ‬شده‭ ‬تبر ماهی‌ها‭ ‬تنها‭ ‬۱۲‭ ‬تا‭ ‬۱۳سانتی‌متر‭ ‬طول‭ ‬دارد،‭ ‬موجودی‭ ‬بی‭ ‬خطر‭ ‬می‌باشند‭. ‬دانشمندان‭ ‬برای‭ ‬یافتن‭ ‬تبر ‬ماهی‭ ‬کوچک‭ ‬و‭ ‬ترسناک‭ ‬باید‭ ‬به‭ ‬اعماق‭ ‬اقیانوس‭ ‬می‌رفتند‭. ‬قفسه‭ ‬سینه‭ ‬تبر‭ ‬ماهی‭ ‬به‭ ‬نوعی‭ ‬تداعی‭ ‬کننده‭ ‬تیغه‭ ‬تبر‭ ‬و‭ ‬درخشش‭ ‬نقره‌ای‭ ‬و‭ ‬سرد‭ ‬فلز‭ ‬است‭.  ‬اما‭ ‬چهره‭ ‬آنها‭ ‬کابوس‭ ‬وار‭ ‬و‭ ‬چیزی‭ ‬شبیه‭ ‬به‭ ‬یک‭ ‬روح‭ ‬سرگردان‭ ‬است‭. ‬
ادامه مطلب...
 
چرندگان سیری ناپذیر اقیانوس چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
18 مرداد 1396 ساعت 05:00
 گاوهای دریایی ظاهری غریب دارند: جانوری آبزی با بدن کروی، دوار و خاکستری‌رنگ، با سری کوچک که پوشیده از موهای حساس است، چشمانی ریز، دو باله‌ی کوچک و باله‌ی دمی پهن، بزرگ و پدال‌مانند. سه گونه‌ی گاو دریایی در جهان یافت می‌شوند و تمامی این گونه‌ها در آب‌های ساحلی گرم، رودخانه‌ها و جنگل‌های حرّا (منگرو)‌ در آرامش زندگی می‌کنند.
ادامه مطلب...
 
کلاغ، نابغه پرندگان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
11 مرداد 1396 ساعت 05:00
 کلاغ پرنده ای است معاشرتی که دسته جمعی در دهکده ها زندگی می نماید و لانه خود را بر فراز شاخه های درختان یا در سوراخ صخره ها بنا می کند.

وقتی که مشغول ساختن لانه هستند ، اغلب مصالح ساختمانی را از هم می دزدند و زمانی که دزد از نظر ناپدید می شود، کلاغی که خیانت دیده است ، به نوبه خود جبران زیان می کند . با این همه روح همکاری و تعاون در کلاغه به منتهی درجه وجود دارد.
ادامه مطلب...
 
ماهی دست و پا دار چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
04 مرداد 1396 ساعت 05:00
 انواع گوناگونی از آبزیان وجود دارد که در نوع خود کمیاب و بی نظیر هستند و با توجه به شرایط زیست محیطی هر لحظه بیم آن می رود که نابود شوند از جمله آلاینده های کارخانجات که مستقیمآ به دریاها ریخته می شوند با از بین بردن این آبزیان ارتباط مستقیمی دارند. از جمله ماهی های راه رونده یا همان ماهی اکسولوتل که زیستگاه بومی آن ها  مکزیک می باشد بر اثر این آلودگی ها در حال انقراض می باشند.
ادامه مطلب...
 
خفاش با بینی لوله ای چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
28 تیر 1396 ساعت 05:00
 روزانه اکتشافات بسیاری در رابطه با جانداران مختلف به ثبت می رسد. با این حال هر روز دانشمندان کشف تازه ای پیدا می کنند و ارائه می دهند. با نگاه کردن به این مخلوقات به عظمت خداوند پی می بریم.
خفاش دماغ لوله ای میوه‌خوار در سال ۲۰۰۹ در جنگلهای پاپوئا واقع در گینه نو کشف شد.خفاش بینی لوله ای میوه خوار فیلیپینی گونه ای از خفاش است که از حیوانات بومی فیلیپین به شمار می رود.اگر به شکل بینی این خفاش دقت کنید متوجه خواهید شد که دلیل انتخاب نام ” دماغ ” لوله ای برای این خفاش چه بوده است. این خفاش به نسبت سایر همنوعان خود از ظاهر مهربان تری برخوردار است و بر اساس تحقیقات صورت گرفته این خفاش تنها میوه خوار است.
ادامه مطلب...
 
آی آی! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
21 تیر 1396 ساعت 05:00
 آی آی  Aye Aye  به عنوان عجیب ترین پستاندار موجود در دنیا با آن گوش های بزرگ خفاش مانند و چشمان عجیب زرد رنگ، به نظر می رسد در دنیای افسانه ها و فیلم های تخیلی و ترسناک می تواند وجود داشته باشد. آی آی در ماداگاسکار یافت می شود و به علت تخریب زیستگاهش تا حد زیادی در خطر انقراض قرار دارد. در حقیقت مردم این منطقه متاسفانه به دلایل خرافی و احمقانه فکر می کنند که این موجود شوم است و به همین خاطر علاقه ای به این موجود کمیاب ندارند.
ادامه مطلب...
 
انسان‌ها و قوی‌ترین حسّ بویایی میان موجودات چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
14 تیر 1396 ساعت 05:00
 بر اساس تفکرات رایج، باورها بر این بوده است که حس بویایی انسان‌ها از سگ‌ها و حتی برخی از پستانداران در رده پایین‌تری قرار گرفته است.
محققان طی انجام یک پژوهش جدید دریافتند که "حباب بویایی" انسان‌ها کاملا بزرگ بوده و از نظر تعداد نورون‌ها مشابه با سایر پستانداران است.
حباب بویایی به بافت عصبی گفته می‌شود که سیگنال‌ها را به مناطق دیگری از مغز انسان می‌فرستد تا رایحه‌های مختلف را شناسایی کند.
ادامه مطلب...
 
قورباغه‌ی شیشه ای چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
07 تیر 1396 ساعت 05:00
 تصاویری که مشاهده می‌کنید از نوعی قورباغه است که «قورباغه شیشه‌ای» نامیده می‌شود. این نام از این جهت به این نوع از قورباغه‌ها داده شده چون دارای بدنی شفاف هستند، بگونه‌ای که شما حتی می‌توانید قلب این حیوان را نیز در بدن وی مشاهده کنید.
ادامه مطلب...
 
پرنده ماهی‌گیر خجالتی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
31 خرداد 1396 ساعت 05:00
 ماهی خورک ، همان طور که از نام آن پیداست، از ماهی تغذیه می کند. این پرنده، پس از شناسایی محل های مناسب برای صید، مدتی بالای آب، در جا بال می زند یا بر گیاهی می نشیند و منتظر می ماند. آن گاه به محض دیدن طعمه ، در کسری از ثانیه شیرجه می زند و آن را صید می کند.
این پرنده ی زیبا خجالتی واز آدمی نسبتا گریزان است!
ادامه مطلب...
 
وزغ رنگین کمان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
24 خرداد 1396 ساعت 05:00
زیست شناسان توانستند دو زیستی با عنوان «وزغ رنگین کمان» را که از سال 1924 گمشده بود پس از 87 سال دوباره پیدا کرده و برای اولین بار از آن عکسبرداری کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، پس از ماهها کاوش در اعماق جنگلهای بورنئو، زیست شناسان سازمان بین المللی حفاظت از طبیعت توانستند اولین تصاویر را از دو زیستی که به مدت 87 سال دیده نشده بود تهیه کنند.

«وزغ رنگین کمان بورنئایی» با نام علمی Ansonia latidisca آخرین بار در سال 1924 دیده شد و از آن زمان در لیست 10 قورباغه گمشده تحت تعقیب دنیا وارد شد.
ادامه مطلب...
 
مارمولکی با چشم‌های لیزری چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
17 خرداد 1396 ساعت 05:00
زیست شناسان موفق شدند گونه جدیدی از مارمولک را در مدت اکتشافات شبانه در کوهستان فوجا در گینه نو کشف کنند. به گزارش خبرگزاری مهر، این گونه جدید مارمولک در طول یک سری از اکتشافات شبانه در جنگلهای گرمسیری گینه نو در کوهستان فوجا کشف شد. این منطقه به دلیل دور افتاده بودن و تعداد متعددی از گونه های ناشناس با عنوان “دنیای گمشده” نیز شناخته می شود. این گونه جدید که Cyrtodactylus boreoclivus نام دارد در سال ۲۰۰۸ شناسایی شد و به این ترتیب تعداد گونه های شناخته شده از خانواده Cyrtodactylus ها به ۹۰ مورد رسید. این مارمولکها قادرند انگشتان خود را خم کنند. پل الیویه، از دانشگاه آدلاید استرالیا که این گونه را شناسایی کرده است در این خصوص توضیح داد: “چشم این مارمولک انعکاس قرمز دارد و به دلیل این ویژگی می توان درحالی که روی یک درخت است آن را از فاصله ۲۰ تا ۳۰ متری مشاهده کرد.”
ادامه مطلب...
 
سیّاره‌ای از جنس الماس چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
10 خرداد 1396 ساعت 05:00
در ۲۵ اوت سال ۲۰۱۱ گروهی متشکل از ستاره شناسان بین المللی شامل دانشمندان آمریکایی، انگلیسی، آلمانی، ایتالیایی و استرالیایی با استفاده از رادیوتلسکوپ «پارکز» در استرالیا بقایای ستاره غول پیکری را در صورت فلکی مار بزرگ کشف کردند که به سیاره ای از جنس الماس تبدیل شده است.
ادامه مطلب...
 
حیواناتی که به مرگ خود آگاهند چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
شگفتی های آسمان
03 خرداد 1396 ساعت 05:00
 مرگ‌آگاهی از آن دسته اطلاعاتی است که اگر به بچه‌های کوچک انسان هم ارائه کنید، درباره‌ی آن فهمی ندارند. یعنی اگر به بچه‌ی کوچکی بگویید مرگ چیست؟ نمی‌داند! با این حال برخی حیوانات از همان دوران کودکی و بر اساس غرایزی که خداوند به آنها اعطا کرده است، می‌توانند درک کنند که زمان مرگشان چه زمانی است و همچنین برای مرگ دیگر همنوعانشان ناراحت می‌شوند و سوگواری می‌کنند.
ادامه مطلب...
 
مانتیس، با کمربند مشکی در فنون نظامی! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
27 ارديبهشت 1396 ساعت 05:00
شاید اولین چیزی که با دیدن تصویر بالا به یاد شما می آید، کارتون «هاچ زنبور عسل» باشد. این تصویر مربوط به یکی از مرموزترین و ناشناخته ترین حشرات به نام «آخوندک» می باشد. این حشره به نامهای فال‌بین و قاطرکُش نیز معروف است چون از آب دهان این حشره قاطر مسموم می‌شود. آخوندک حشره‌ای است سبزفام، ملخ‌وش، باریک و کشیده با پاهای دراز، سر بزرگ و دو جفت بال. هنگامی که آرام می‌ایستد پاهای خود را مانند دو دست به سمت جلو نگه می‌دارد و در این حالت از این جهت که انگار که دارد دعا می‌خواند، او را در فارسی آخوندک و در بسیاری از زبان‌های فرنگی، ‎Mantis، Mantodea یا مانند آن می‌خوانند؛ Mantis واژه‌ای یونانی به معنای پیغمبر است.
ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 بعد > پایان >>

صفحه 1 - 50 از 273

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

سوسک‌های قرآن خوان
حشرات کامل olivieri P. که نام محلّی آن در ایران «قرآن خوانک» است، در حدود 30 تا 40 میلی متر طول دارند و پهنای بدن آن در عریض ترین قسمت تا 20 میلی متر می رسد . شاخک هایشان ده مفصلی است که در حشره نر 7 مفصل و در حشره ماده 5 مفصل به صورت ورقه ای (Lameli Form  ) در آمده است .
ادامه مطلب...