• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow سبزآبی
سبزآبی


گیاهخواران کشاورز چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
شگفتی های زمین
01 آذر 1391 ساعت 13:26
به گزارش خبرگزاری مهر، یکی از مهمترین تحولات در تاریخ تمدن بشر، کشاورزی و توسعه آن بوده است اما بی شک دانستن این نکته خالی از لطف نیست که انسان نخستین کشاورز روی زمین نبوده است؛ بلکه مورچه ها برای بیش از 50 میلیون سال است که مشغول کشاورزی هستند!

در حالی که کشاورزی در طول دورانهای گذشته به انسان کمک کرده است تا به عنوان گونه غالب بر روی زمین حکمرانی کند، این مهارت (کشاورزی) به مورچه های گیاهخوار این امکان را داده است تا خود را به عنوان گیاهخوار غالب در تاریخ پیدایش زمین معرفی کنند.
ادامه مطلب...
 
کشنده ترین موجودات! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 2
شگفتی های زمین
18 آبان 1391 ساعت 18:59
حتما این عنوان، شما را به یاد مارهای سمی وحشتناک و حیوانات درنده ی جنگل های استوایی می اندازد. اما شاید از اینکه بدانید چه موجودی بیش از همه، جان انسانها را در هر سال می گیرد، شگفت زده شوید. با ما باشید تا 10 موجود کشنده ای را که بیشترین آمار قتل انسانها را به خود اختصاص داده اند، بشناسید.
کشنده‌ترین حیوانات در جهان بین پنج نفر تا سه میلیون نفر را در سال از بین می برند.
ادامه مطلب...
 
ماهی ای که می خندد چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های زمین
07 آبان 1391 ساعت 17:12
 اکسولوتل(Axolotl) مخلوق کوچک و ناشناخته که محبوبیت زیادی بعنوان یک حیوان خانگی دارد. این حیوان به “ماهی راه رونده مکزیکی” مشهور است، اکسولوتل همانند قورباغه و وزغ واقعا دوزیست است.
 
معمولا تولید مثل دوزیستان با تولید تخم و تبدیل تخم به لارو و بعد بالغ شدن همراه است درحالی که اکسولوتل در تمامی عمرش لارو باقی میماند و اگر رشد کند بالغ نمیشود. اکسولوتل خویشاوندی نزدیکی با سمندر مکزیکی دارد، سمندر در جزیره زندگی میکند اما اکسولوتل کاملا وابسته به آب می باشد. هردو آنها دارای شش میباشند اما تنفس اصلی آنها بیشتر از آبشش است که در طول بدن و در میان پوستشان قرار دارد.
ادامه مطلب...
 
ماهی ای که کف دریا راه می رود چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های زمین
01 آبان 1391 ساعت 19:00
 در دنیا موجودات عجیب و غریب و نادر بسیار زندگی می کنند. ماهی دست دار گونه ی جدیدی است که به تازگی کشف شد. ماهی دست دار، دارای یک خانواده ی 9 نفره ای است که هر کدام با جزئیات ریزی با هم فرق دارند و در جزیره ی تاسمانیا، در استرالیا کشف شده اند. این ماهی در ابعاد کوچکی یافت شده است. و بزرگترین آنها به 15 سانتیمتر می رسند.
ادامه مطلب...
 
خنکی در زیر آفتاب 70 درجه چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
شگفتی های زمین
24 مهر 1391 ساعت 18:29
 آفتاب همیشگی بیابانها و تبخیر دائمی آب، تأثیر عمیقی بر زندگی موجودات صحرا می گذارد. استرالیا، با دمای روزانه ی بسیار بالا و آفتابی سوزان، خشک ترین قاره ی جهان است. صحرای آن هم یکی از گرمترین مکانهای زمین به شمار می رود. موجوداتی که در این سرزمین زندگی می کنند، روشهای ویژه و جالب خودشان را برای کنار آمدن با این شرایط به کار می برند. از جمله ی این موجودات، کانگوروها هستند.
ادامه مطلب...
 
رودخانه ای با 5 رنگ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
شگفتی های زمین
11 مهر 1391 ساعت 19:51
 رودخانه ای در سرانیا لا ماکارنای کلمبیا وجود دارد که اهالی منطقه، آن را رودخانه ی کریستال پنج رنگ می نامند. رودخانه ی کریستال پنج رنگ از بخش جنوب رشته کوههای ماکارنا نشآت می گیرد، و تا محل تلاقی اش با رود گوایمبرو امتداد می یابد.

در این رودخانه می توان پنج رنگ را مشاهده کرد: زرد، آبی، سبز، سیاه و قرمز. تمام این رنگ ها، مواد زائد تولید شده توسط تعداد فراوانی جلبک هستند. در هر فصل، بعضی رنگ ها نسبت به بقیه، جلوه ی بیشتری پیدا می کنند.
ادامه مطلب...
 
خزنده‌ای کوچکتر از ناخن دست چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های زمین
05 مهر 1391 ساعت 20:24
کشف یکی از کوچکترین آفتاب‌پرستهای جهان/ خزنده‌ای کوچکتر از ناخن دست
آفتاب پرستها معمولا به خاطر قدرت تغییر رنگ شهرت دارند، اما کشف گونه ای جدید از این خزنده ها که کوچکترین خزنده است، به تعداد ویژگی های عجیب این جانداران افزوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، این خزنده سه سانتیمتری به اندازه ای کوچک است که می تواند بر روی لبه ناخن دانشمندی که آن را در ماداگاسکار کشف کرده، بایستد، در واقع ابعاد بدن این جاندار از حشراتی که غذای آفتاب پرستهای بزرگتر را تشکیل می دهند، بزرگتر نیست.
ادامه مطلب...
 
نوزاد بند انگشتی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
شگفتی های زمین
29 شهریور 1391 ساعت 20:32
 کانگوروهای ماده ی گونه های بیابانی، گاه مجبور هستند که کیلومترها مسافت را برای بدست آوردن آب و غذا طی کنند که البته در این بین، نوزادان درون کیسه با خیال راحت زندگی می کنند.

در خشکسالی ها و سالهای قحطی، کانگوروها یا اصلا تولید مثل نمی کنند و یا آن را به حداقل می رسانند و در برخی گونه ها، کانگوروی ماده قادر است فرایند تکوین تخم و تبدیل آن به جنین را به تاخیر بیندازد تا زمانیکه بچه کانگوروی درون کیسه (joey) بمیرد یا از درون کیسه خارج شود.
ادامه مطلب...
 
بیابانی پر از برف! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های زمین
21 شهریور 1391 ساعت 11:51
یک سوم زمین ما را بیابانها تشکیل می دهند. سرزمینهایی پهناور و به شدت متغیر که فرسایش، در این سرزمینها، بیش از هر جای دیگری خود را نشان می دهد. بیابانها، مکانهای خشک و لم یزرعی هستند که در نگاه کلی، خالی از حیات به نظر می رسند؛ اما زندگی به طرز شگفت آوری در این مکانها جریان دارد.

بیابانها، همیشه گرم و خالی از آب نیستند. مثلا بیابان گوبی در مغولستان. در این بیابان، ، بادهای بسیار سردی با سرعت 50 کیلومتر در ساعت، از سمت سیبری می وزند و با خود مقدار زیادی برف می آورند. طوری که تمام سطح زمین را برفهای یخ زده می پوشاند. دما در زمستان، به 40 درجه سانتی گراد زیر صفر می رسد و همه جا را طوفانهای یخی فرا می گیرد. این شرایط در تابستان 180 درجه تغییر می کند و دما به 50 درجه بالای صفر می رسد. در نتیجه، این بیابان را می توان خشن ترین منطقه ی آب و هوایی نامید.
ادامه مطلب...
 
سرنوشت جوجه پنگوئنها چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 2
شگفتی های زمین
15 شهریور 1391 ساعت 16:49
 پنگوئنهای امپراطور را یادتان هست که چقدر برای بچه دار شدن سختی می کشیدند؟ تولد هر پنگوئن در دنیای یخی قطب جنوب، برای پدر و مادر مشقت فراوانی داشت. اما این سختی با ترک خوردن تخم و بیرون آمدن جوجه به ثمر می رسد. اما خواندن زندگی جوجه پنگوئنها هم به نوبه ی خود خالی از لطف نیست!

دیدیم که پدر پنگوئن، برای تولد او تمام زمستان وحشتناک قطب را بدون آب و غذا و ایستاده می گذراند و در این مدت نیمی از وزنش را از دست می دهد. با به دنیا آمدن جوجه، غذای ذخیره ای را که در تمام مدت درون معده اش نگه داشته بود، به جوجه می دهد تا مادر از دریا بازگردد. اگر ماده ها دیر کنند، پدر از مری اش مقداری شیر تولید می کند و به نوزاد می دهد تا زنده بماند.
ادامه مطلب...
 
تولد در اعماق برف چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های زمین
01 شهریور 1391 ساعت 21:20
 درست در شمالی ترین نقطه ی کره ی زمین، زیستگاه بزرگترین شکارچی خشکی قرار دارد. این حیوانات سفید و به ظاهر آرام، همانهایی هستند که همیشه برای ما مظهر خواب زمستانی به شمار می روند؛ خرسهای قطبی. این جانداران زندگی جالبی را بر روی یخهای پهناور قطب شمال می گذرانند. شاید خواندن گوشه ای از این زندگی برایتان جالب باشد.

این حیوان بین 4 تا 8 سالگی بالغ و آماده تولید مثل می شود و هر بار یك تا سه توله به دنیا می آورد و 25 تا 30 سال عمر می كند. بویایی خرس قطبی بسیار قوی است به طوری كه می تواند بوی لاشه نهنگ یا خوك مرده را از 30 كیلومتری احساس كند. موهای میان تهی و چربی بسیار متراکم بدنش، او را در برابر سرمای سخت قطب مقاوم  کرده است.
ادامه مطلب...
 
سخت ترین و عجیب ترین تولیدمثل! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 7
شگفتی های زمین
22 مرداد 1391 ساعت 21:06
 آیا تا به حال شنیده اید که در میان موجودات، حیوان نر تخم یا جنین فرزندش را نگهداری کند؟ آیا می دانستید که برخی حیوانات کیلومترها راه طی می کنند تا به زادگاه خود برگردند و در آنجا تولیدمثل کنند؟ با ما همراه باشید تا با یکی از عجیب ترین و البته سخت ترین انواع تولیدمثل در دنیا آشنا شوید.

پنگوئن امپراطور که بزرگترین و زیباترین نوع پنگوئن شناخته می شود، در اقیانوسهای اطراف قطب زندگی می کند. این حیوان، ویژگیهای جسمی خاص و ویژه های برای زندگی در شرایط سخت دارد. مثلا به خاطر تراکم بالای پرهایش، سرمای زیاد را تاب بیاورد یا اینکه سوخت و ساز بدنش را پایین بیاورد و حتی برخی اندامهای غیر ضروری اش را برای مدتی از کار بی اندازد!
ادامه مطلب...
 
شگفتیهای سرزمین یخ و برف چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های زمین
14 مرداد 1391 ساعت 22:16
 قطب جنوب، در جنوبی ترین نقطه ی کره ی زمین، به وسعتی معادل کل کشور ایالات متحده ی امریکا، واقع شده است. جایی که 90 درصد از یخهای کل جهان در آن است. در تمام طول زمستان، بخش زیادی از این سرزمین به دلیل شدت سرما و یخبندان متروک است؛ اما با آغاز بهار و عقب نشینی یخها، می توان به آن راه یافت.

جالب است بدانید که عمق برف در قطب، گاه به 1 مایل (6/1 کیلومتر) هم می رسد، یعنی چهار برابر برج میلاد! کوهستانهای مدفون در زیر این حجم عظیم، کاملا ناپیدا هستند و گاه، تنها می توان قله هایی از آنها را مشاهده کرد. در تمام طول زمستان، هیچ صدایی در این کوهها شنیده نمی شود. سکوتی به شدت سنگین، حاصل از جاری نبودن زندگی در سرمای زیر 60 درجه ی سانتی گراد. حتی در اوج تابستان هم، تنها 3 درصد از مساحت قطب خالی از یخ است.
ادامه مطلب...
 
یخچالهای گوشتخوار چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
شگفتی های زمین
03 مرداد 1391 ساعت 21:48
 گروهی از دانشمندان ژاپنی کشف کردند که در فرایند گوارش گیاهان گوشتخوار، آنزیمهایی ترشح می شوند که توانایی مبارزه با آلودگیها را دارند.

بیشتر گیاهان با جذب مواد غذایی مثل فسفر و پتاسیم از زمین رشد می کنند. اما جالب است بدانید که گیاهان گوشتخوار اغلب در زمینهایی رشد می کنند که با فقر این مواد روبه رو هستند و بنابراین، برای بقا و ادامه زندگی از حشرات تغذیه می کنند.

بعضی از این گیاهان دهانهای دندانی کوچکی را توسعه داده اند و بعضی دیگر همانند گیاهان عادی برگ تولید می کنند.
ادامه مطلب...
 
تا کنون چند کهکشان کشف کرده ایم؟ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
شگفتی های آسمان
24 تیر 1391 ساعت 21:21
منجمان بر این باورند که صدها میلیارد کهکشان در جهان وجود دارد اما تعداد دقیق آن ها مشخص نیست. اما منجمان باید بدانند عملا چند کهکشان رصد و کشف شده است، مگر نه؟
اد چرچ ول (Ed Churchwell) پروفسور نجوم دانشگاه ویسکونسین- مادیسون در پاسخ به این سوال می گوید که:"ما نمی دانیم ! ما تنها می دانیم که عددی بسیار بزرگ است." به عنوان مثال تنها در عکس بالا که توسط دوربین میدان دید فوق عمیق هابل (Hubble Ultra Deep Field) گرفته شده است، در حدود 10000 کهکشان مرئی وجود دارد.

در کهکشان خودمان، کهکشان راه شیری، در حدود 100 – 300 میلیارد ستاره وجود دارد منتهی فقط 8479 تا از آن ها از زمین قابل رویت هستند و تقریبا 2500 ستاره را بدون تجهیزات (چشمان غیر مسلح)، در شرایط مناسب، در منطقه ای مشخص و در زمان مشخص می توان رصد کرد!
ادامه مطلب...
 
ماهی ها هم معماری می کنند! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 2
شگفتی های زمین
17 تیر 1391 ساعت 22:10
آ یا می دانستید که ماهی ها هم می توانند مانند بسیاری از جانداران خشکی، در بستر دریاها و اقیانوسها معماری کنند؟ گونه ای از ماهی ها به نام Red Groupers در خلیج مکزیک و سواحل جنوب شرق آمریکا هستند که از طریق معماری، شکار و نیازهای دیگر خود را تأمین می کنند.

این ماهی ها حفره های پیچیده ای را در کف دریا به وجود می آورند و طی این فرایند حفاری، ماسه ها را از کف دریا جابه جا کرده و صخره ها را از زیر ماسه ها آشکار کرده و بیرون می کشند. دانشمندان به تازگی دریافته اند این ماهی ها با بازسازی مجدد بستر دریا و خارج ساختن صخره ها باعث تشویق مرجانها و اسفنجهای دریایی برای اقامت در آن منطقه می شوند.
ادامه مطلب...
 
راه راه مثل گورخر! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های زمین
01 تیر 1391 ساعت 21:41
 تا به حال در فیلم های مستند یا بعضا در باغ وحش ها به تن متفاوت گورخرها دقت کرده اید؟ راه راه سیاه و سفیدی که آنها را کاملا از سایر چهارپایان متمایز کرده است. اما از آنجا که هیچ چیز در این دنیا بی دلیل نیست، آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا پوست بدنشان با دیگر جانداران متفاوت است؟

بررسی های مختلف روی پوست بدن این جانداران نشان می دهد که این راه راه بودن در واقع نوعی سیستم دفاعی محسوب می شود. مگسها و خرمگسهایی که اطراف جانداران زندگی می کنند، معمولا با نشستن روی بدن آنها و حتی گاهی تخم گذاری در آنجا، باعث آزار حیوانات می شوند. به حدی که این تخم گذاری گاهی منجر به مرگ و یا بیماری شدید حیوان مورد تهاجم می شود. اما پوست بدن گورخر، این حشرات را سردرگم می کند. به این صورت که راه راه های بدن این موجود، نور را به شکلی قطبی منعکس می کند و باعث گیج شدن مگسها و خرمگسها می شوند. درحقیقت، خرمگسها تنها زمانی که نور به روشی واحد از یک پوست یک شکل بازتابش شود می توانند جذب آن شوند.
ادامه مطلب...
 
گیرنده های خرچنگی! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های زمین
25 خرداد 1391 ساعت 09:46
 آیا می دانستید که خرچنگها موجوداتی تقریبا نابینا هستند اما می توانند در برابر حملات پرندگان شکارچی که از بالا به آنها حمله می کنند واکنش نشان دهند؟
خرچنگها اشکال و اجسام را تشخیص نمی دهند اما مجهز به گیرنده های نوری هستند.

اکنون محققان مرکز عالی علوم بصری دانشگاه ملی استرالیا با انجام تحقیقاتی بر روی این جانوران، یک سیستم پیشرفته را کشف کردند که به خرچنگها در شناسایی تهدیدها کمک می کند.
این پژوهشگران در این خصوص که این جانداران چگونه پرندگان را می بینند و چطور تهدید را تشخیص می دهند، توضیح دادند: "این خرچنگها نمی توانند اشکال را تشخیص دهند و باید به طور مداوم با پرندگان بزرگی که قدرت بینایی بالایی دارند مبارزه کنند. آنها باید بتوانند به محض عبور پرندگان از بالای سر هر دو یا سه دقیقه یکبار خود را زیر شنهای ساحل مخفی کنند."
ادامه مطلب...
 
حلقه های زحل و توفان مشتری چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
شگفتی های آسمان
10 خرداد 1391 ساعت 21:49
اشکال هندسی تماشایی که دست هنرمند طبیعت در ساخت سیارات و اجرام آسمانی کشیده است چشم اندازی تماشایی را از جهان ما به تصویر می کشند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجله علمی نشنال جغرافی در ادامه انتشار تصاویری با موضوع "هنر طبیعت"، این بار به سراغ اشکالی رفته است که در دنیای سیارات در قاب تصویر پیشرفته ترین تلسکوپهای دنیا جاودانه شده اند.
ادامه مطلب...
 
آشیانه های ضد حریق چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های زمین
30 ارديبهشت 1391 ساعت 19:02
 گونه ای از پرندگان برای حفظ ایمنی آشیانه خود در کنار زیبایی آنها طی زمانی طولانی از مواد خاصی استفاده کرده و مواد قابل اشتعال را از منطقه ساخت آشیانه دور می سازند.

به گزارش خبرگزاری مهر، گونه ای از پرندگان به نام Bowerbird یا پرندگان آلاچیق که در استرالیای شمالی ساکن هستند برای ساختن خانه های خود سلیقه و زمان زیادی صرف می کنند. این پرنده ها دو دیواره از شاخه های ریز به وجود می آورند که مسیری 1.5 متری که کف آن از ذرات استخوان، سنگ، صدف و میوه ها پوشانده شده را احاطه کرده است.
ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 بعد > پایان >>

صفحه 151 - 200 از 284

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...