• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow سبزآبی
سبزآبی


مکتبخانه ی صادق: آزمایشگاه شیمی! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
شگفتی های زمین
28 بهمن 1388 ساعت 16:43
 برای ما که البته اصلاً عجیب نیست وقتی از امام صادق (ع) می شنویم:
«هوا يك عنصر بسيط نيست بلكه از چند قسمت بوجود آمده و يك قسمت از آن سبب مي شود كه اشياء بسوزد و هم بعضي از اشياء را فاسد مي نمايد.»
ادامه مطلب...
 
مهندسین طبیعت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های زمین
26 بهمن 1388 ساعت 04:24
 در طبیعت، برخی موجودات و مکان ها وجود دارند که انسان ها با آن ها آشناترند؛ مانند مورچه ها، زنبورهای عسل، جنگل ها و ... . اما برخی حیوانات و مکان ها هستند که افراد بشر از آن ها و چگونگی زندگی جالب و خارق العاده شان اطلاعات چندانی ندارند. سگ های آبی نمونه ای از این دسته حیوانات اند. این حیوانات دوست داشتنی زندگی بسیار جالبی دارند. آن ها قادرند با فعالیت هایی که در یک محیط انجام می دهند، دریاچه های زیبایی بسازند تا بتوانند برای خود در آن ها خانه بسازند. داستان از اینجا شروع می شود که یک زوج از این حیوانات، برای یافتن جایی مناسب برای ساختن خانه، شروع به سفر می کنند.
ادامه مطلب...
 
جايي براي زندگي 3 چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
شگفتی های آسمان
16 بهمن 1388 ساعت 08:08
 جرم زمين و سپر دفاعي آن
زمين با حجمي كه دارد براي تداوم حيات مناسب است و تدابير خاصي براي اين حيات در آن انديشيده شده است.
با يك مقايسه ساده ميفهميم كه جرم سيارات با هم بسيار متفاوت است. مثلا جرم عطارد تنها 8 درصد جرم زمين است. از طرف ديگر، جرم مشتري 318 برابر جرم زمين است. اما اين جرم متفاوت، بسيار اهميت دارد. اگر زمين اندكي بزرگتر از اين بود، آنقدر جاذبه اش زياد ميشد كه تمام گازهاي فضا را به طرف خود جذب ميكرد و اگر كمي كوچكتر بود، ديگر جاذبه ي لازم براي نگه داشتن مواد اطرافش را نداشت.
ادامه مطلب...
 
جایی برای زندگی-2 چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
01 بهمن 1388 ساعت 13:52
 « ... و در زمین کوه های استوار بیفکند تا شما را بجنباند و در آن از هر جنبنده ای پراکنده گردانید و از آسمان آبی فرستادیم و از هر روئیدنی، نیکو در آن رویانیدیم...» (لقمان 10- 11)
تأمین حیات و ادامه ی آن در زمین، از نشانه های بی نظیر اعجاز خلقت است. ادامه ی این حیات، نیازمند شرایط خاصی ست که حتی تغییری کوچک و جزئی در آن ها باعث به هم خوردن تعادل حیات موجودات زنده می شود.یکی از این شرایط، وجود دمای مناسب و لزوم تناسب جو زمین با موجودات زنده است. علل مختلفی سبب به وجود آمدن این جو و دمای مناسب شده اند:
ادامه مطلب...
 
جایی برای زندگی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
شگفتی های آسمان
23 دی 1388 ساعت 09:11
 «و فی الارض آیات للمؤمنین »
در کهکشان راه شیری، این نظام نجومی عظیم، سیارات مختلفی به دور خورشید در حرکت اند که هیچ کدام ویژگی هایی مناسب برای حیات را ندارند:
پلوتون، دورترین سیاره از خورشید، جهانی صخره ایست که دمای سطح آن 238 درجه زیر صفر است و بر اثر همین سرمای طاقت فرسا، هر از چندی، جو رقیق آن به تکه ای از یخ تبدیل میشود.
ادامه مطلب...
 
محکم تر از فولاد چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 3
شگفتی های زمین
14 دی 1388 ساعت 19:31
 حتما تا به حال در جاهای مختلف، عنکبوت ها را دیده اید. این حشرات تقریبا در همه جا یافت میشوند؛ بیابان ها، جنگل ها، باغچه ها و حتی در خانه ها. این موجودات کوچک که غالبا افراد به آنها توجه نمیکنند، در حقیقت یکی از تجلیات آفرینش بی مانند خداوند هستند.
قطعا تا به امروز حداقل یک بار با تارهای عنکبوت برخورد کرده اید. تار عنکبوت، طراحی و نقشه ی معماری ویژه ای دارد و دارای محاسبات مهندسی پیچیده و خارق العاده است.
ادامه مطلب...
 
حیوانات با شعور! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
شگفتی های زمین
04 دی 1388 ساعت 09:58
 زندگی بسیاری از حیوانات، آمیخته با نظام جالب و شگفت انگیزی است که روشنگر سطحی از فهم و شعور در آنهاست! امروزه دانشمندان دریافته اند که برخی حیوانات، دارای سیستم ارتباطی کلامی و یا اشاره ای هستند و از این راه قادرند با یکدیگر، حتی از مسافت های طولانی، ارتباط برقرار کنند و منظورشان را به هم نوعانشان برسانند.
برای مثال فیل ها با ارتعاش های خاصی که به وسیله ی پاهای خود ایجاد میکنند و قادرند شدت آن را کنترل کنند، میتوانند با همدیگر ارتباط برقرار کنند. مورچه ها نیز قادرند به نحوی با هم تبادل اطلاعات کنند و حتی گفته میشود دارای زبان خاصی هستند، اما بشر هنوز موفق به کشف رموز زبان آن ها نشده است.
این یافته ها و نیز نشانه های دیگری که از قدیم الایام تا به امروز در حیوانات وجود داشته و هر روز هم نمود جدیدی از آن کشف میشود، تفکر انسان را به این سمت میبرد که حیوانات دارای سطحی از شعور میباشند.
ادامه مطلب...
 
کهکشان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
شگفتی های آسمان
14 آذر 1388 ساعت 17:28
 دنياي بزرگ ما از تعداد بي‌شماري ابرخوشه تشكيل شده كه ميلياردها كهكشان را در خود جاي داده است. كهكشان‌ها مجموعه‌هاي بسيار بزرگي هستند كه از ستارگان، گاز و غبار تشكيل شده‌اند. در درون كهكشان‌ها، ميليون‌ها ستاره وجود دارد كه اندازه بسياري از آنها، ده‌ها بار از خورشيد ما بزرگتر است.
ادامه مطلب...
 
زندان های آسمان! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
شگفتی های آسمان
04 آذر 1388 ساعت 14:43
 سیاهچاله ها اجرام فضایی هستند که در آسمان مثل چاله های عمیق و توخالی سیاه رنگی به نظر می رسند. با اینکه سیاهچاله ها شبیه سوراخ! به نظر می رسند، اما دارای جرم و ابعادی هستند. به احتمال زیاد سیاهچاله ها در اثر مرگ ستارگان سنگین ایجاد شده اند در نتیجه جرمی برابر با آن دارد. برای نمونه جرم یک سیاهچال، 10 برابر خورشید است. یعنی 10 به توان 31 کیلوگرم!
چرا سیاهچاله ها با این جرم اینگونه دیده می شوند؟
ادامه مطلب...
 
قطب نما در منقار چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های زمین
25 آبان 1388 ساعت 02:47
 راستش را بخواهید دیگر باورمان شده که هیچ کس در این دنیا راهش را گم نمی کند؛ حتی اگر غریزه راهنمایش باشد.
حتماً سیستمهای پیچیده ی هواپیما را دیده اید. تشخیص مسیر در ارتفاع زیاد کار دشواری است. تا به حال به این فکر کرده اید که پرندگان بی آنکه اشتباه کنند همیشه به مسیرهای درستی مهاجرت می کنند؟
پرندگان دو روش برای تشخیص مسیر دارند:
1.چشم برخی پرندگان قدرت بینایی حساس به نوری دارد، که می تواند میدان مغناطیسی زمین را مشاهده کند و از این طریق مسیر خود را بیابد.
ادامه مطلب...
 
ستاره ها می جنگند تا بمانند... چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های آسمان
15 آبان 1388 ساعت 04:04
 کره ی زمین، یکی از کوچکترین اجرام در آسمان خداست. حتماً می دانید اندازه ی کره ی زمین، در برابر خورشید منظومه ی شمسی جقدر کوچک است. چیزی در حدود این تصویر!
خورشید در کهکشان راه شیری از کوچکترین خورشیدهاست و کهکشان راه شیری یکی از کهکشانهای آسمان است.
خداوند در جهان ماده هزاران هزار کهکشان آفریده است که حجم و اندازه ی کل انها در برابر آسمان دوم، مانند ریگی است در بیابان! (1)

ادامه مطلب...
 
اژدهای مخوف! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های زمین
01 آبان 1388 ساعت 17:43
اژدهای دریایی که بیشترین معروفیتش به خاطر زیبایی خارق العاده اش است، نوعی آبزی از خویشاوندان اسب دریایی است.
این اسم بدان جهت به این آبزی داده شده است که چهره ای شبیه به اژدها دارد، با این حال این آبزی قدرت دفاعی چندانی از خود ندارد.
تنها راه دفاعی اژدها، این است که در لابه لای جلبک ها پنهان شود. چرا که اندامهایی شبیه به ساختار جلبک ها دارد و از این طریق از چشم دشمنان پنهان می ماند.
در این نوع آبزی، موجود نر وظیفه ی حمل تخم و به دنیا آوردن نوزاد را دارد.
ادامه مطلب...
 
مرغ مگس خوار چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
شگفتی های زمین
21 مهر 1388 ساعت 15:59
در میان عجایب عالم، که الگوی انسان برای ساخت شی ای یا انجام کاری قرار گرفته اند، پرواز پرندگان جایگاه خاصی دارد. سیستم پرواز پرندگان از سیستم جت ها و هواپیماهای ساخت دست بشر پیشرفته تر است، بنابراین انسان ها برای ساخت هواپیما و جت از شکل واندازه ی بال پرندگان الگو برداری می کنند.
اما عجیب ترین و سریعترین پرندگان که در عین حال از کوچکترین آنهاست، پرنده ای به نام "مرغ مگسخوار" است.
ادامه مطلب...
 
روم سیاه! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های زمین
10 مهر 1388 ساعت 05:51
آفتاب پرستها (Chameleons) گونه ای از خزندگان هستند که معروف ترین ویژگی آنها قدرت استتارشان در طبیعت است. اما دلیل تغییر رنگ در آفتاب پرستها موضوع تازه ای است.
آفتاب پرستها به دلایل مختلفی رنگ عوض می کنند.
برای مثال آفتاب پرستان ماده، هنگامی که برای جفتگیری آماده نیستند، تغییر رنگ می دهند. خالهایی روی بدن آفتاب پرستهای ماده وجود دارد که قرمز رنگ است و وقتی آمادگی جفتگیری را ندارند این خالها تیره می شوند. اگر موجود نر به این علائم توجه نکند درگیری سختی بین آفتاب پرستهای نر و ماده ایجاد می شود.
آفتاب پرستها رنگهای مختلف و متنوعی دارند و موجودات نر آن بسیار زیبا هستند.
ادامه مطلب...
 
شاخه گلی در آسمان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 3
شگفتی های آسمان
30 شهریور 1388 ساعت 12:54
آسمان، و شاید بتوان از قول قرآن گفت آسمان ها، یکی از پر شگفتی ترین مخلوقات خداوند هستند. شاید دلیل کنجکاوی ما انسانها و علاقه مندی ما به آسمانها دست نیافتنی بودن آن باشد.
یکی از زیباترین عجایب آسمانها «دنباله دار»ها هستند. دنباله دارها اجرام کوچکی هستند در کهکشانها که از یخ و غبار و سنگ تشکیل شده اند. بعضی از منجمان معتقدند که دنباله دارها پیش از شکل گیری کهکشان راه شیری، سیاره های یخی بوده اند که اکنون به این صورت درآمده اند. از معروفترین این دنباله دارها، «دنباله دار هالی » است که حتماً نام او را شنیده اید.
ادامه مطلب...
 
خورشید زمین را می بلعد چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 2
شگفتی های آسمان
21 شهریور 1388 ساعت 08:51
دانشمندان سالهاست که دارند تحقیق می کنند که ببینند آخر و عاقبت زمین ما با توجه به تغییرات کهکشانی چه می شود؟ تحقیقات نشان داده  است که ستاره های خیلی بزرگ (نوترونی) وقتی عمرشان تمام می شود با یک انفجار ستاره ای دیدنی تبدیل به سیاه چاله می شوند. اما همین تحقیقات نشان داده است که ستاره های متوسط مانند خورشید وقتی پا به سن می گذارند و سوختهای هیدروژنی شان تمام می شود شروع می کنند به مصرف هلیوم که این سوخت هلیوم باعث می شود دمای هسته ستاره خیلی بالا برود و در نهایت بعد از 5 بیلیون سال آن ستاره به یک جرم عظیم، متورم و قرمز رنگ تبدیل می شود.
ادامه مطلب...
 
فلفل نبين چه ريزه! چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های زمین
13 شهریور 1388 ساعت 10:17

يكي از رهنمودهاي قرآن كريم دعوت بشر به دقت و مطالعه در جهان هستي و اسرار آفرينش است. اگر در صفحات كتاب خلقت دقت كنيم متوجه مي شويم كه هر پديده و موجودي در اين جهان، خود دنيايي از شگفتي است و به ما درسهايي بزرگ از خداشناسي را مي آموزد.  براي مثال دنياي مورچه ها دنيايي است بس شگفت انگيز.حضرت علي (ع) در توصيه اي مي فرمايد :
در آفرينش مورچه  دقت كنيد. در اعضايي كه براي اين حيوان به منظور خوردن غذا و هضم كردن آن قرار داده شده و آنچه در درون اين جثه كوچك گنجانده شده و آنچه در سر اين حشره از چشم و گوش و عضوهاي ديگر موجود است انديشه و تفكر كنيد.

ادامه مطلب...
 
چرا شش ضلعی؟ چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 22
شگفتی های زمین
19 مرداد 1388 ساعت 18:37
هنگامی که در یک روز آفتابی، به یک دشت پر از گل نگاه کنید، زیبایی گیرای گل ها توجه شما را جلب می کند، اما وقتی از نزدیک به آن ها نگاه کنید، موجود کوچک و بسیار شگفت انگیزی را می بینید که شاید در آن لحظه به این مسئله توجهی نکنید: زنبور عسل.
زنبور عسل ماهر ترین معمار و از جمله ی منظم ترین معماران طبیعت است. زنبورهای عسل که گروهی زندگی می کنند، عسل را که از کامل ترین غذاهاست تولی می کنند و آن را در شبکه های شش ضلعی که می سازند پنهان می کنند. اما آیا هرگز فکر کرده اید که چرا شش ضلعی؟!
ادامه مطلب...
 
قبرستان پنگوئن ها چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
شگفتی های زمین
24 تیر 1388 ساعت 08:27
تنها قبرستان معمولی که انسان توانسته بین جانوران کشف نماید قبرستان پنگوئن های جزیره جورجیای جنوبی در اقیانوس منجمد جنوبی است.
ادامه مطلب...
 
شفق‌های قطبی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
شگفتی های آسمان
17 تیر 1388 ساعت 13:05
شفق‌های قطبی یکی از طبیعی‌ترین و زیباترین پدیده‌های جو زمین است. پدیده مزبور عبارت از ذرات بارداری هستند که از خورشید به سوی لایه‌های زیرین جو زمین سرازیر می‌شوند و روشنی‌هایی را که کلاً شفق‌های قطبی نام دارند پدید می‌آورند.
شفق قطبي يا نورهاي قطبي، به بهترين صورت از حدود عرض جغرافيايي دايره‌ي اقيانوس منجمد شمالي (يا منجمد جنوبي) ديده مي‌شود. نورهاي قطبي درست همانند تابش‌هاي رنگي در آسمان هستند. نورهاي قطبي در اثر الكترون‌هايي كه در طول خطوط نيروي ميدان مغناطيسي زمين حلقه مي‌زنند، به وجود مي‌آيند. اين حلقه‌هاي الكتروني وارد جو زمين مي‌شوند و باعث مي‌گردند كه گازهاي رقيقي كه در ارتفاعات بالاي جو قرار دارند، همانند نور لامپ فلورسنت بدرخشند.
ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 بعد > پایان >>

صفحه 251 - 284 از 284

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...