• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow سبزآبی arrow مورچه ی سفید
مورچه ی سفید چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
بدعالی 
03 خرداد 1389 ساعت 11:34
 حتما این نکته را می دانید که مورچه ها، انواع و اقسام گوناگونی دارند و هر کدام به نوعی شگفت انگیز و جالب اند. در این قسمت از سبز آبی، قصد داریم شما را با نوع خاصی از مورچه، با نام مورچه ی سفید، آشنا کنیم.
این مورچه ها، حشرات کوچکی هستند که به صورت گروهی، در لانه های بسیار بزرگ و مرتفعی زندگی می کنند. آن ها برای ساختن لانه ی خود، آجرهایی را با استفاده از خاک و ترشحات دهان خود می سازند و آن ها را بسیار ماهرانه، روی هم قرار می دهند و یک ساختمان محکم به ارتفاع 3 الی 4 متر می سازند. شاید به نظر یک انسان این ارتفاع کم باشد؛ اما برای چثه ی یک مورچه، این دقیقا به اندازه ی یک آسمان خراش است!
اگر قد یک مورچه را نیم میلیمتر در نظر بگیریم، این ساختمان 3 متری، 600 برابر چثه ی اوست. در حالی که یک ساختمان 100 طبقه، فقط 140 برابر طول انسان است!

این لانه ها، پر از گذرگاه های بسیار عمیق است و در طول آن ها، یک و نیم میلیون مورچه در حال رفت و آمدند. این جمعیت زیاد، برای زندگی در این لانه، نیاز به حفظ دما و رطوبت مناسب دارد. مورچه ی سفید، برای این کار، پنجره ها و منفذهایی موازی به هم، در سقف لانه می سازد. این پنجره ها که از گل ساخته شده اند، رطوبت خارج شده از بدن مورچه را می گیرند و این رطوبت، با دمای هوای داخل لانه بخار می شود و از طریق کانال های تهویه، از لانه خارج می شود. این فرآیند، هم دما را در لانه متعادل نگه می دارد و هم باعث می شود هوا در لانه جریان داشته باشد.

اگر یک برش عرضی در این لانه ایجاد کنیم، می بینیم که درون آن، یک سالن مخصوص برای ملکه، چند انبار، بخش کشاورزی و کانال های تهویه ی هوا وجود دارد.

این مورچه ها، در لانه ی خود قارچ می کارند و از آن برای تغذیه استفاده می کنند.  

جالب ترین نکته در مورد این مورچه های فعال، این است که آن ها نابینا هستند!

منبع: مجموعه ی راز آفرینش، سی دی منتشر شده از سوی مؤسسه فرهنگی موعود
نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...