• Narrow screen resolution
 • Wide screen resolution
 • Increase font size
 • Decrease font size
 • Default font size
 • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow گفت‌و‌گو arrow نمي‌دانم...جداً نمي‌دانم چه بايد گفت...
نمي‌دانم...جداً نمي‌دانم چه بايد گفت... چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
19 فروردين 1387 ساعت 23:49

 دکتر سید محمد مرندی از اساتید برجسته‌ی دانشگاه تهران و دارای درجه‌ي دکترا در رشته‌ي زبان و ادبیات انگلیسی هستند. در حال حاضر ایشان استاد زبان انگلیسی و مدیر گروه رشته‌ی مطالعات آمریکا  در دانشگاه تهران مي‌‌باشند. «مستور» از این فرصت استفاده کرد و باب گفت‌ وگو با این استاد متعهد و قوی در زمینه‌های مختلف علمی و فرهنگی را باز کرد.

           
 • شنیدن عبارت «فرهنگ مهدویت» یا «انتظار» چه معانی یا موضوعاتی را به ذهن شما می‌آورد؟
بیشتر حس امیدواری و اینکه حتی در شرایط ناامید کننده به این فکر می‌کنیم که بالاخره فرجی حاصل خواهد شد و شرایط در زمان زندگی امام زمان (عج) به نحو قابل توجهی تغییر خواهد کرد و رو به بهبود خواهد رفت .
 
 • به نظر شما (به عنوان یک استاد) مهدویت در میان جوانان امروز چه جایگاهی دارد؟
طبیعتا یکی از ویژگی‌های کاری ما این است که با جوانان ارتباط زیادی  داریم  و می‌دانیم که باظهور امام عصر (عج) شرایط زندگی آنها دگرگون خواهد شد. البته اکثر جوانان ما مذهبی هستند اما حتی در میان جوانان لااقل دارای ظواهر و گفتمان کمتر مذهبی، علاقمندی به این موضوع و اهمیت  آن قابل لمس است .به هر حال برای همه‌ی آنها آرزومند آینده‌ای درخشان و پر از امید هستم .

 • در چه مواقعی بیشتر ذهنتان متوجه موضوع انتظار می شود ؟
وقتی که مشکلات مملکت یا جهان تشیع و اسلام زیاد می شود مثلا در زمان جنگ لبنان، جنگ خودمان (ایران و عراق ) و زمانی که کینه‌ورزی‌های آمریکا شدت پیدا می‌کند و یا وقتی مردم فلسطین و عراق مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند .

 • موضوع مهدویت یا باور مهدوی چه وقتی یا در چه حالتی به شما کمک کرده است ؟
هر وقت احساس ناراحتی و یا نگرانی می‌کنم یا هنگامی که شاید شکستی در انتظار مردم و مسلمانان و خصوصا شیعیان  باشد، این موضوع برای من تاثیر گذار است و به این امید که به هر حال آینده به این شکل رقم نمی‌خورد و تغییر خواهد کرد .

 • می توانم بپرسم شما در مقابل برای شخص حضرت و در زمینه‌ی مهدویت چه کرده‌اید ؟
[ایشان در جواب به ما پاسخی ندادند و فقط فرمودند: هیچ کار خاصی انجام نداده‌ام.]

 • حال فکر می‌کنید چه باید بکنیم ؟  
هر کس باید در جایگاه خودش بهترین باشد، مثلا من به عنوان استاد دانشگاه باید فرد موفقی باشم و با ظاهر مذهبی باید دارای اخلاقی جذاب باشم  و به عقیده‌ی من اگر مذهبی باشم اما دافعه‌ام زیاد باشد طبیعتا تاثیر سوئی برافکار دانشجویان خواهم داشت. من بايد از نظر علمی نیز بتوانیم با مطالعه‌ی بسیار، قوی عمل کنیم. و در هر زمانی مفید واقع شوم.

 • به نظر شما آیا می توان موضوع را وارونه کرد و گفت «امام زمان (عج) منتظر ماست» ؟
به نوعی می‌توان گفت تا شرایط از طرف ما فراهم نشود ایشان ظهور نخواهد کرد و در واقع شرایط ظهور به ما بستگی دارد چه در سطح بین المللی چه در سطح جامعه و چه از جهت فردی، که باید خودسازی کنیم و اهل اخلاق، ادب، تدین و صبر و تحمل باشیم.

 • اگر بخواهید یکی از شاگردانتان را به امام زمان (عج) علاقه‌مند کنید برایش از چه می گویید ؟
من در کلاس سعی می‌کنم  از مسائل مذهبی صحبت نکنم چون ظاهر من این را نشان می‌دهد. اما اگر همیشه شاد و خندان باشم و آنها احساس کنند که کلاس من برایشان پربار است ناخودآگاه به این سو کشیده می شوند و فقط سعی می‌کنم   گاهی نکاتی را به صورت غیر مستقیم یادآور شوم؛ مگر آنكه افراد خودشان برای طرح مسئله ای مراجعه کنند .

 • یک جمله‌ی دلخواه به امام زمان (ع) ؟
نمی دانم ... واقعا نمی دانم در مقابل ایشان چه باید گفت ... .

 • اگر قرار باشد کتابی در زمینه‌ی مهدویت نوشته شود به عقیده‌ی شما باید چه موضوعات و مباحثی را  مد نظر قرار دهد ؟
چون دنیای امروز رو به جهانی شدن است و همه از یکدیگر تاثیر می پذیرند کتابی مناسب است که برای همه قابل درک باشد واگر بخواهم موضوع خاصی را بگویم به نظر من عدالت مهدوی مناسب است.
 
 • به نظر شما مشخصات یک استاد خوب در دنیای منتظر چیست ؟
به عقیده‌ی من هر کس در جایگاه خودش باید مفید باشد و داشتن  اخلاق مناسب و جذابیت  از ملاک‌های یک استاد خوب است به نحوی که مورد تایید جوانان واقع شود و حتی جوانانی با ظواهر کمتر مذهبی بخواهند که مانند او شوند.

مصاحبه گر: اريحا
نظر
افزدون جدیدجستجو
مریم () 2008-04-08 06:03:07

مصاحبه ای به جا، و به موقع بود، می شه بیشترش کنید؟
مسعود () 2008-04-08 17:27:05

سلام
من از اينكه ايشان به عنوان يك استاد دانشگاه كه خودشان هم خود را مذهبي و معتقد مي دانند، كمي در زمينه امام زمان كوتاهي مي كنند ناراحت شدم. اما فكر ميكنم اينكه گفته‌اند هركسي بايد سعي كند كار مربوط به خودش را درست انجام بدهد درست است. بله شايد دعوت به انجام كار درست به شكل غير مستقيم بهتر از گفتن مستقيم آن باشد. ولي هنوز هم به كساني كه رك و راست از اين موضوعات صحبت كنند بسيار نيازمنديم. هردوشون لازمند با هم.
قربان شما
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...