• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات arrow انتظارهای ویرانگر
انتظارهای ویرانگر چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
01 بهمن 1391 ساعت 18:18
احتمالا اکثر ما نام انجمن حجتیه را شنیده ایم. انجمنی که در ابتدا با نام مهدی گرایی شکل گرفت و بعد از مدتی دچار انحراف شد و به سوی نوعی از انتظار روی آورد که بر اساس آن برای ظهور مهدی موعود علیه السلام باید در جامعه ظلم و فساد را زیاد کرد تا زمینه ظهور حضرت فراهم شود.

تعریف اشتباهی که از انتظار توسط این انجمن به وجود آمد آسیب های زیادی به جامعه منتظر وارد کرد، اما در این مطلب قصد داریم بگوییم این تنها انحراف در تعریف مهدویت نیست. بلکه انواع انتظارهای دیگری هم وجود دارند که شاید به چشم خیلی هایمان نیایند. اما آنها نیز آسیب های بسیاری با خود دارند.
در ادامه می خواهیم به تقسیم بندی انتظار های ویرانگر و آسیب زا اشاره داشته باشیم:
 
1-افرادي که انتظار فرج را به نشستن در مسجد، حسينيه، منزل و دعا کردن براي فرج مي ‌دانند، اين‌ها مردم صالحي هستند که به تکاليف شرعي خود عمل مي ‌کنند اما به فکر اين نيستند که براي فرج کاري بايد کرد.
 
2- بعضي ديگر انتظار فرج را اين گونه معنا مي ‌کنند که ما به اين‌ که در جهان و بر ملت چه مي‌ گذرد، کار نداشته باشيم. تنها تکاليف خود را ادا کنيم تا حضرت بيايند و إن شاء الله همه چيز را دنبال کنند.
 
3- عده‌ اي نيز مي ‌گويند عالم بايد پر از معصيت بشود تا حضرت بيايند، ما نبايد امر به معروف و نهي از منکر کنيم تا گناه زياد و فرج نزديک شود.
 
4- يک دسته هم از اين فراتر رفته و مي‌ گويند: بايد به گناه دامن زد، بايد مردم را دعوت به گناه کرد تا دنيا پر از ظلم و جور بشود و حضرت تشريف بياورند.
 
5- افرادي نيز معتقدند که اصلاً هر حکومتي که در زمان غيبت محقق شود، حکومتي باطل و برخلاف اسلام است. اين دسته از افراد به بعضي از روايات موجود در اين زمينه استناد کرده ‌اند، مانند روايت زير که ابن اعين از امام باقر (ع) نقل کرده است:
«کلُ رايةٍ تُرفعُ قَبل قِيام القَائم عليه ‌السّلام طاغوت»؛ «هر پرچمي که قبل از پرچم حضرت قائم (ع) برافراشته شود، صاحب آن طاغوت است.»

به ویژه در خصوص رویکرد آخر می توان بر عوامل سیاسی و جاهل سازی افراد تاکید کرد. چرا که گفته می شود از آنجا که دینداران نیم توانند حکومت اسلامی را برقرار سازند بهتر است به مسجد و سجاده خود بسنده کنند. اما در این حالت باید دید به جای این افراد چه کسانی سر کار قرار خواهند گرفت. قاعدتا نمی توان عدالت مهدوی را در جهان پیاده کرد، اما دست روی دست گذاشتن و تلاش نکردن برای برقراری عدالت آسیب بزرگی است. ضرورت اسلام و قرآن این است که مسلمین تا جایی که می توانند باید شرایط برقراری عدالت را فراهم نمایند.  

سستي، بي‌اعتنايي و بي‌ توجهي به شرايط جامعه، سر تسليم فرود آوردن در مقابل بدي‌ ها و ستم‌ ها، بازيچه‌ سياست‌ بازان و منحرفان شدن و مقابله با هر حرکت اصلاحي، همه از نتايج اين ديدگاه در مورد انتظار است. از طرفي اين تفکر تنها شامل آن دسته از افراد نمي ‌شود، بلکه خود ما نيز با اعمال به ظاهر ديني خود شامل اين انتظار منفي مي‌ شويم، شناخت صحيح از دين نداشتن، امر به معروف و نهي از منکر نکردن و نسبت به مسائل پيرامون خود بي‌تفاوت بودن، ما را از منتظر واقعي بودن دور کرده است.

حال باید ببینیم ما جزو کدام دسته ایم؟ آیا برای انتظار که «افضل الاعمال» و «احب الاعمال»است کاری کرده ایم؟


منابع:
http://akharozzaman.com/post-17.aspx
http://old.mouood.org/content/view/6932/3/
 
 
نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...