• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات arrow استراتژی انتظار
استراتژی انتظار چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
01 بهمن 1391 ساعت 18:49
همه ساله در نیمه شعبان وقت نوجوانان ما به چراغانی کوچه ها و پخش نقل و شیرینی صرف می شود. آیا تمام بحث عظیم و پرمحتوای مهدویت در همین عمل خلاصه می شود؟ آیا فقط در مسیر انتظار به دعای ندبه و مجالس شادی و عزاداری احتیاج داریم؟ آیا این ها برای زمینه سازی ظهور امام عصر(عج) کافی است؟ به نظر شما بستر و بسترسازانی برای این امر نمی خواهیم؟ در این مقاله سعی شده که به این سؤالات پاسخ داده شود. البته برای فهم بعضی موضوعات پیشنهاد می کنیم که تمامی مباحث مطرح شده در این ویژه نامه را مطالعه بفرمایید.

اهداف بلند مدت و چشم اندازهای دور فقط در سایه برنامه و برنامه ریزی های دقیق محقق می شود. زمانی ما می توانیم مسیر انتظار و ظهور را هموار کنیم که علم استراتژی را بدانیم.
 
استراتژی یا هنر رزم
استراتژی اساساً یک اصطلاح جنگی و نظامی است و از دورانهای بسیار قدیم وجود داشته و 100 سال از وارد شدن آن به حوزه ی سیاسی می گذرد.

قدیمی ترین کتاب در زمینه ی استراتژی، کتابی است که سون تسوه چینی با عنوان «هنر رزم» نوشته است. اگر امروز، چینیها را در همه ی زمینه ها حاضر می بینید، به این خاطر است که در حوزه های کلان اجتماعی، سیاسی، هنری، اقتصادی و فرهنگی نیز به رویکردی استراتژیک و متناسب با دریافتهای خودشان بازگشت کرده اند و از استراتژی های قدیمی نظامی خودشان در سایر حوزه ها، استفاده کرده اند.

در واقع، استراتژی علمی است که هنگام صلح و جنگ به کمک حاکم و رهبر سیاسی جامعه می آید تا بتواند با آن حکومت و ملت خود را قدرتمندتر کند و توسعه ببخشد. اگر حاکمی بخواهد به مطلوب خود برسد – حتی مطلوب صد در صد دنیوی- بدون استراتژی نمی تواند.

بنابراین، کسی پیروز میدان مبارزه می شود که به طور اجمالی، پیروزی اش را بر کاغذ دیده باشد. در همین جاست که استراتژی انتظار مطرح می شود. طرحی که همه ی مهره ها، نیازها و ادوات در آن گنجانده شده است و طرحی است که مسائل مهدویت را از صورت شاعرانه صرف و نگاه مناسبتی بالاتر می آورد.
برای این که به اهداف خود برسیم، ابتدا باید سه فاکتور را در نظر گرفت و با تجه به این سه فاکتور راه حل ها و گزینه های مناسب را مطرح کرد.
1.ابتدا باید وضعیتی که در آن قرار گرفتیم را بشناسیم و در این مسیر توانایی ها و شرایط و محیط خود را بشناسیم.(شناسایی وضع موجود)
2.اهداف و مقاصد خود را و آنچه که به نوعی مطلوب ما هست را تعریف کرده و تمامی جوانب آن را بسنجیم.(شناسایی وضع مطلوب)
3. مسیر و نحوه حرکت در مسیری که برای رسیدن از وضع موجود به وضع مطلوب را در نظر گرفته ایم، مشخص کنیم.(شناسایی مسیر و نحوه حرکت)

برای رسیدن به هر مطلوبی ناگزیر باید این سه مرحله را طی کنیم. حال به نظر شما، این امر در قضیه انتظار و مهیا کردن زمینه های انتظار صدق نمی کند؟ آیا با دست روی دست گذاشتن هدف ما یعنی هموار کردن مسیر ظهور و تربیت افراد برای این امر محقق می شود؟

به طور مثال، ائمه هدی(علیهم السلام) درباره فتنه آخرالزمان فرموده اند:" در آخر الزمان خشکسالی و قحطی فراگیر، همه سرزمین ها را دربر می گیرد." اگر این فرض ساده را در دستور کار متولیان و مسئولان امر کشاورزی سرزمین های اسلامی قرار می گرفت، در طراحی برنامه های خود چه موضوعاتی را برای حراست و حفظ از مسلمانان و شیعیان از بلای این عصر در اولویت کار خود قرار می دادند؟ و چه پتانسیل هایی را برای این امر در نظر می گرفتند؟ و این امر در چه محیط و بستری قابلیت اجرا را داشت؟ اگر واقع بینانه فکر کنیم، خواهیم دریافت که این امر در سایه یک حکومت اسلامی و بر پایه احکام اسلام محقق خواهد شد؛ تا بتوان در سایه آن زمینه های ظهور را ایجاد کرد. انقلاب اسلامی یکی از همین حکومت ها بود که در ابتدا حرکت خود را خوب آغاز کرد ولی در مسیر و ادامه راه بازماند.  
 
 انقلاب اسلامی و حرکت های آن
انقلاب اسلامی، می توانست یکی از این زمینه ها و بستر های اصلی مسیر انتظار و راه رسیدن به وضعیت مطلوب باشد. اگر پیشینه های قبل از انقلاب را فعلا در نظر نگیریم( البته برای اینکه به انقلاب برسیم باید سیر تاریخی را بشناسیم؛ ولی برای کوتاهی نوشته این گونه در نظر می گیریم) ایران سه تاریخ و نقطه عطف را طی کرد. پیروزی انقلاب سال 57، سال 59 آغاز جنگ تحمیلی و در پایان جنگ در سال 68. این سال ها نقطه عطف هایی بودند که ایران و انقلاب را از سیاهی ها و پلیدی ها عبور دادند؛ ولی برای صعود و ادامه راه و ثبات کافی نبودند و باید مراحل دیگری را طی می کردند.

زمانی انقلاب اسلامی شکل گرفت که قدرت های غربی رو به فروپاشی بودند و پیش بینی می کردند که در زمان افول و فروپاشی آن ها قدرت های دیگری در شرق شکل می گیرد و می تواند نقطه مقابل تفکرات آن ها باشد؛ برای همین به شناسایی دقیق این قدرت شکل گرفته یعنی انقلاب اسلامی پرداختند و درصدد ویرانی آن برآمدند. و در همین گیر و دارها انقلابیون و مسئولین فکر می کردند که انقلاب در نقطه اوج و آغاز خود قرار دارد.

در تصمیم گیریهایی که در این 30 سال داشتیم گاه فکر کردیم که سال 1357 آغاز تاریخ ایران است. در حالیکه هر قوم شبیه به یک کوه یخ است. یک سوم کوه های یخی، بیرون از آب و پیداست و دو سوم آن زیر آب. کسی که کشتی را هدایت می کند باید این را بداند و گرنه در مواجهه با کوه یخی، کشتی اش به دریا فرو می رود.  

حرکتی جدید و ویژگی های آن
در این سال ها نتوانستیم شرایطی را فراهم کنیم تا بتوانیم به هدف و مقصد خود برسیم. ما علاوه بر این سال ها و تحولاتی که در آنها رخ داد، نیازمند حرکت وسیع دیگری هستیم تا پتانسل های موجود را جذب وتربیت کنیم. اما این حرکت نیازمند ویژگی های خاص خود است؛ که عبارت است از:
1. رویکردی جدی و قوی به آینده داشته باشد.
2. ریشه در مافی الضمیرعموم مردم و جوانان داشته باشد.
3. خاصیت فرهنگ سازی داشته باشد.
4.برانگیزاننده و شورآفرین باشد.
5. از خاستگاه شیعی و روحیه قومی ایرانی برخوردار باشد.
6. ریشه در تاریخ این دیار و ساکنان آن داشته باشد.
7. الگو و نمونه ای عینی داشته باشد.
8. ملموس و واقعی جلوه نماید و جامع باشد.

ایران قوم نشان شده است و ایران، شیعه خانه ی امام زمان (عج). انقلاب اسلامی ایران نیز، مرهون لطف خداوند و عنایات حضرت ولی عصر (عج) بود، پس در راستای همین امر امروز هوشیارانه فکر و عمل کنیم.
 
منبع: شفیعی سروستانی، اسماعیل، استراتژی انتظار، انتشارات موعود عصر(عج)، تهران، 1389
 
 
 
نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...