• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات arrow فضیلت انتظار
فضیلت انتظار چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
04 بهمن 1391 ساعت 16:14
آیا تا به حال شده است که با خودتان فکر کنید کدام کار است که می توانید با آن، بهترین عبادت و با ارزشترین عمل یک شیعه را انجام دهید و محبوبترین کارها نزد خداوند را به جا آورید؟ شاید در نگاه اول، خیلی از اعمال و عبادتها به ذهنمان برسد که اغلب شامل عبادتهای سخت و به ظاهر اصلی اسلام به حساب می آیند. اما این باارزشترین عمل و محبوبترین کار نزد خدا، نه روزه داری تابستان و شب زنده داری زمستان است و نه چله گرفتن و مسجد نشینی و نمازهای هزار رکعتی. با ما همراه باشید تا با بهترین عمل ممکن آشنا شوید.

یک دعوت عمومی
حتما می دانید که وقتی خداوند در قرآن، مردم را به چیزی فرامی خواند، مختص یک گروه اندک از مردم نیست. مثلا وقتی خداوند در آیه 93 سوره ی هود می گوید که «منتظر باشید، من هم با شما منتظرم»، مخصوص مسلمانان نیست، بلکه تمام آدمهای کره ی زمین، پایانی را تجربه خواهند کرد که برای همه یکی است و باید منتظر آن باشند. پس خوش به حال مسلمانانی که اعتقاد به انتظار دارند. همین «انتظار» است که بهترین عمل و باارزشترین عبادت شناخته می شود. می گویید نه؟ پس ادامه ی مطلب را بخوانید.

این یک تکلیف است!
امام جواد (ع) می فرمایند: «همانا قائم ما مهدی (عج) است که بر مسلمانان واجب است در زمان غیبت او منتظرش باشند و هنگام ظهورش از او اطاعت کنند.» (1) اگر تا به حال فکر می کردیم که اگر گاهی دعای فرجی می خوانیم و «عجل لولیک الفرج» ی می گوییم، یک مستحب بزرگ را به جا آورده ایم، باید فکرمان را درست کنیم؛ زیرا انتظار بر ما واجب است و ملاک قبولی اعمالمان. امام صادق(ع) می گویند: «آیا ملاک قبولی اعمال بندگان را به شما خبر دهم؟ روای گفت: بله. امام فرمودند: ملاک قبولی اعمال عبارتند از: شهادت این که معبودی به جز خدا نیست و حضرت محمد (ص) بنده و رسول اوست؛ اقرار و اعتراف به دستور الهی؛ ولایت اهل بیت(ع)؛ برائت از دشمنان اهل بیت (ع)؛ تسلیم در مقابل اهل بیت؛ تقوی؛ کوشش در راه خدا و آرامش؛ انتظار حضرت مهدی (عج).» (2)

نزدیکترین به خدا
درست است که انتظار، بر ما واجب است، اما همیت تکلیف، آنقدر ثواب دارد که ما را در حد اولیای خدا بالا می برد و ما را از اهل بیت (ع) می کند. روزی امام صادق(ع) به ابوبصیر فرمودند: «خوشا به حال شیعیان و پیروان قائم ما، که در زمان غیبت او منتظر ظهور، و در زمان ظهور، مطیع او هستند. آنها اولیای خدا هستند که ترس و اندوهی برای آنان وجود ندارد.» (3) همچنین در حدیثی دیگر گفته اند: «نزدیکترین حالت بندگان به خدا و خشنودی او از آنها، هنگامی است که حجت خدا در میان آنها نباشد و برای آنها ظاهر نشود و آنها محل او را ندانند، ولی در عین حال معتقد باشند که حجت خدا هست، در این زمان شب و روز در انتظار فرج باشند.» (4)
هم مرتبه ی اهل بیت (ع) شدن، چیزی است که حتی فکر کردن به آن هم باعث غرور و لذت بی حد و حصری است. اگر بدانیم که بعد از مرگ، جایگاهمان اینقدر بالاست، قطعا دیگر هراسی از مرگ باقی نمی ماند. پس تصمیم بگیریم و حرکت کنیم. «خوش به حال شیعیان ما که در زمان غیبت قائم ما، به دوستی ما چنگ می زنند و در دوستی ما و برائت از دشمنان ما استوارند. آنها از ما و ما از آنها هستیم. آنها به پیشوائی ما راضی شدند و ما هم به شیعه بودن آنها راضی و خشنودیم و خوشا به حال آنها، به خدا قسم آنها در روز قیامت با ما و مرتبه ما هستند.» (5)

در ثواب و فضیلت انتظار همین بس که طبق احادیث، انتظار فرج، بهترین عبادت(6) و با ارزش ترین اعمال شیعیان(7) و به قول امام علی(ع) محبوبترین کار ها نزد خداست.(8)

برترین جایگاه

آدمی که نه امامش را دیده و نه می داند که کجاست، ولی باز هم به او ایمان دارد، فرق می کند با کسی که حجتش را می دیده و کلامش را می شنیده و هر وقت هم که می خواسته به سراغ او می رفته و حرفهایش را می گفته است. حالا اگر این دو فرد به خاطر حجتشان شمشیر بزنند، باز هم کار یکسانی نکرده اند. امام سجاد (ع) می فرمایند: «کسی که در زمان غیبت قائم ما بر ولایت ما استوار باشد، خداوند پاداش هزار شهید از شهدای جنگ بدر و احد را به او خواهد داد.» (9) امام صادق(ع) هم در این باره فرمودند: «اگر کسی از شما بمیرد در حالی که منتظر حکومت امام زمان (عج) بوده، همانند کسی است که با امام قائم (ع) در خیمه اش بوده است. سپس اندکی درنگ کردند و فرمودند: نه! بلکه همانند کسی است که در کنار حضرت زد و خورد کند (با دشمنان جنگ کند)، سپس فرمودند: نه! به خدا قسم، بلکه مانند کسی است که در کنار رسول خدا (ص) به شهادت برسد.» (10)

اگر تا اینجا، به این نتیجه نرسیده اید که انتظار، چقدر در مذهب ما مهم و اساسی است و امری بالاتر از آن وجود ندارد، این سخن پیامبر (ص) را بخوانید تا مطمئن شوید نماز و روزه و حج و هر عبادت دیگری، بی انتظار فرج، ما را با آدمهای جاهل قبل از اسلام یکسان می کند: «کسی که در زمان غیبت، حضرت قائم را که از فرزندان من است، انکار کند همانند مردگان جاهلیت مرده است.» (11)

در آخر هم بد نیست بدانیم که منتظری که صبور باشد و استقامت کند، راه و رسم ائمه را ادامه می دهد: «تقوی و پاکدامنی و درستی و انتظار فرج [همراه] با صبر و بردباری از راه و رسم ائمه (ع) است.» (12)
 
پی نوشت:
1.      منتخب الاثر، صفحه 223.
2.      غیبت نعمانی، صفحه 200.
3.      بحارالانوار، جلد 52، صفحه 150.
4.      بحارالانوار، جلد 52، صفحه 145.
5.      امام کاظم (ع)، بحارالانوار، جلد 51، صفحه 151.
6.      بحارالانوار، جلد 52، صفحه 125.
7.      منتخب الاثر، صفحه 223.
8.      بحارالانوار، جلد 52، صفحه 122.
9.      بحارالانوار، جلد 52، صفحه 125.
10.  بحارالانوار جلد 52 صفحه 130.
11.  بحارالانوار جلد 51 صفحه 73.
12.  بحارالانوار جلد 52 صفحه 122.

نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...