• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow ویژه نامه arrow ویژه نامه سفر
ویژه نامه سفر چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
بدعالی 
29 اسفند 1391 ساعت 20:03


آقای همیشه مسافر
آقای ما در سفر است؛
با اینکه جهان برای اوست،
به دشت های تفتیده ی سرخ، سفر می کند؛
در پناه سنگلاخی کوهستانهای صعب العبور، ساکن می شود؛
در خانه های سست کنار ساحل و در کنج خلوت درختان، شب را به صبح می رساند؛
و در میان زائران حرم، رو به گنبد طلایی خراسان، سلام می دهد.
سفر بی خبر
سفر مگو که دل از خود سفر نخواهد کرد
اگر منم که دلم بی تو سر نخواهد کرد
بوی هجرت می آید 
مادرم در خواب است
و منوچهر و پروانه و شاید همه‎ی مردم شهر
شب خرداد به آرامی یک مرثیه از روی سر ثانیه ‎ها می ‎گذرد
و نسیمی خنک از حاشیه ‎ی سبز پتو خواب مرا می ‎روبد
  آثار گردشگری
  تجارت و درآمدزایی. یکی از انواع سفرها، سفر تجاری است. پیامبر اکرم (ص) به امیرالمؤمنین (ع) می فرمایند: «اى على! سزاوار نيست انسان خردمند سفر نمايد، مگر در سه مورد: 1. براى ترميم معاش (تأمين زندگى خويش)، 2. توشه اندوزى براى آخرت، 3.براى لذت حلال.»(5) یکی از فوایدی هم که امیرالمؤمنین (ع) برای سفر می گویند، درآمدزایی است. پیامبر اکرم (ص) هم می فرمایند: «سفر کنید تا سالم شوید و غنیمت ببرید.»
مسافرت در طرحها و رنگهای مختلف!
اگر از شما بپرسند که چه نوع سفری را ترجیح می دهید، شاید اولین پاسختان این باشد که «از چه نظر؟». حقیقت این است که از هر منظری به مسافرت نگاه کنیم، می شود انواع مختلفی را برای آن برشمرد. مثلا از نظر نوع وسیله ی نقلیه، نوع هدف، ذات سفر و خلاصه منظرهای مختلفی می شود سفر را دسته بندی کرد. در این مطلب می خواهیم نگاهی اجمالی به انواع سفر از نظر میزان اهمیت و لزوم آن از منظر اسلام، بیندازیم
 آداب سفر
با امیدوارى حرکت کند و از فال بد زدن بپرهیزد چرا که از روایات به دست مى آید آن گونه که تو تفأل برخود کنى همان برایت پیش مى آید؛ اگر آسان بگیرى آسان و اگر سخت بگیرى سخت مى شود و اگر آن را چیزى به حساب نیاورى مشکلى پیش نمى آید.
هم سفرهای نمونه
شادی در سفر. آدمهای عنق و گوشه گیر و کم حرف، اصلا همسفران جالبی از آب در نمی آیند. همسفر باید شاد باشد تا به دیگران هم شادی بدهد. شعر بخواند، شوخی کند، لبخند بزند و خلاصه از تفریح دریغ نکند، البته به شرطی که حد خودش و دیگران را رعایت کند. «توشه ی مسافر خواندن سرود و شعر است، مادامی که یاوه و بیهوده نباشد.» (3) و نیز «... شوخیهایی که موجب خشم خدا نباشد، از آداب سفر است.»
 احکام سفر
اگر کسي نمازش را در وطن به جا نياورد، تا وقت گذشت و نماز قضا شد، سپس با هواپيما به نقطه‏اي سفر کند که در آنجا هنوز وقت آن نماز باقي است مثل کسي که نماز صبح او در تهران قضا شده باشد و با هواپيما قبل از طلوع آفتاب به ترکيه برسد نماز قضاي اين شخص به ادا تبديل مي‏شود و بايد نماز صبح را در ترکيه به قصد ادا به جا آورد.
چراغ راه ها باشیم
"مانع و خاشاک را از راه مسلمانان کنار بزن."(2)" هر کس از سر راه مسلمانان موجبات آزار رهگذران را بردارد، خدا برای وی ثواب خواندن چهارصد آیه می نویسد...."(3)
حرف حساب: اینگونه مسافرت برو!
فرزندم! در سفر، هرگاه ديدي همسفران مي روند، با ايشان برو. هرگاه ديدي كارمي كنند، با آنان كار كن. هرگاه صدقه و قرضي دادند، تو هم شريك آنان شو. ازكسي كه از تو بزرگتر است، حرف شنوي داشته باش. هرگاه به تو فرماني دادند و از تو چيزي خواستند، اجابت كن و مخالفت نكن، چرا كه «نه» گفتن درماندگي و پستي است.
 قدر مسافرها را بدانیم
چندی پیش بود که در مغازه ای مشغول انتخاب جنس بودم، منتظر بودم که سر فروشنده ها خلوت تر شود تا قیمت بخواهم، سه خانم و یک آقا که معلوم بود مسافرند نیستند، در حال خرید بودند، وقتی کارشان تمام شد و بیرون رفتند، یکی از فروشنده ها به دیگری گفت: به اینا می گن مشتری، نه جنس می شناسن و نه قیمت، عمرا هم برگردن برای تعویض! خوب انداختیم بهشون!»
 پرخورها می میرند!
حکایتی از سعدی با دکلمه ی مرحوم خسرو شکیبایی
دو بازرگان (1) خراسانی ملازم صحبت یکدیگر سفر کردندی. یکی ضعیف بود که هر به دو شب افطار کردی و دیگر قوی که روزی سه بار خورد.
اتفاقا بر در شهری به تهمت جاسوس گرفتار آمدند.
 بسیار سفر باید، تا پخته شود خامی!
مشت زنی را حکایت کنند که از دهر مخالف به فغان آمده و حلق فراخ از دست تنگ به جان رسیده، شکایت پیش پدر برده و اجازت خواست که: عزم سفر دارم؛ مگر به قوّت بازو دامن کامی فرا چنگ آرم.
سفرهای مهم امامان (ع)
امامان معصوم (علیهم السلام) سفرهای بسیاری می رفتند. این سفرها، نتایج گوناگونی داشتند و هر سفر ماجرایی تازه داشت. بیشترین سفری که امامان ما می رفتند، سفر به مکه بود. ابوحمزه ی ثمالی از یاران باوفای امامان، نقل می کند که هر سال یکبار امام سجاد (علیه السلام) را در ایام حج زیارت می کرد. (1) همچنین زراره – از یاران صدیق اهل بیت (ع)- نقل می کند که امام علی بن حسین (ع)، بیست بار با شترشان به حج رفتند و هرگز به او تازیانه نزدند.»
 سفرهای پیامبران به روایت قرآن
پیامبران الهی (علی نبینا و علیهم السلام)، در اجرای فرامین الهی، گاهی مجبور به سفرهای بسیاری می شدند. گاهی تمام عمر در سفر بودند و گاهی سفرهایشان نه در عرض زمین بلکه در عمود آسمان بود. حضرت موسی (ع)، همراه با قوم بنی اسرائیل، سفرهای بسیاری انجام دادند؛ حضرت عیسی (ع)، همواره در حال تبعید به سر می بردند و حضرت محمد (صلی الله علیه و آله)، سفری به هفت آسمان داشتند که آن را با نام «معراج» می شناسیم.
 حکمت های سفر در قرآن
آیاتی که ترک سیاحت را سرزنش می کند
آیاتی که به این کار فرمان می دهند
آیاتی که به سیاحت و جهانگردی شماری از انسانهای برگزیده و الهی اشاره می کند
....
موج مثبت: آشغالهایتان جا مانده!
آنقدر در جاده رفتیم که حسابی خسته شدیم. تابلویی در کنار جاده نزدیک بودن روستایی را خبر میداد و معمولا روستا ها هم جایی برای اتراق چند  ساعته کنار رود یا چشمه ای را دارند. اتفاقا خیلی زود به یک فضای سر سبز رسیدیم و بعد از چند ساعتی استراحت کردن و خوردن ناهار، بلند شدیم که راه بیفتیم. مقداری از زباله ها و پوست میوه ها را پای درخت ریختیم تا تبدیل به کود شوند و پلاستیک ها و بقیه آشغالها را هم گوشه ای گذاشتیم. داشتیم از محل اتراق دور می شدیم که دیدیم از دور کسی صدایمان می زند.
 سفر در عصر طلایی ظهور
یکی از زیباترین و گویاترین احادیثی که در این باره آمده است، از امیرالمؤمنین علی (ع) است که می فرمایند: «...کینه و لجاجت از دلهای بندگان رخت می بندد و جانوران وحشی و اهلی صلح و سازش کنند تا آنجا که یک زن از عراق تا شام پیاده می رود و جز بر روی گیاهان پا نمی نهد در حالی که زینتش همراه اوست؛ هیچ حیوان وحشی به او حمله نمی کند و او نیز از آن نمی ترسد.» (7)
  تشرف سید رشتی به محضر امام زمان (عج) در سفر (دانلود صوت)


نظر
افزدون جدیدجستجو
هاجر () 2013-03-20 09:43:15

چه ویژه نامه جالبی! دستتون درد نکنه و عیدتوووووووووووون مبارک مستوری های عزیز
به امید فرج آقامون در این سال

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
آیه () 2013-03-24 16:18:40

سلام مستوری های عزیز.
سال نو بر همگی تون مبارک باشه.
ویژه نامه ی پرباری بود و احادیث جدید و تازه ای داشت که خیلی هاش رو نشنیده بودم.خداقوت
من خودم شخصا درمورد مسافرت به این نتیجه رسیدم که سفر یه فرصت خیلی خوب برای خلوت کردن و حساب کشیدن از نفسه.
یه خاصیت دیگه ش هم اینه که آدم همیشه حس رفتن داره...هرروز از خودش می پرسه : خوب چند روز دیگه به رفتنم مونده؟...کی باید بلیط رزرو کنم؟ وسایل سفرم آماده ست؟ از همه کسایی که باید،حلالیت گرفتم؟
این خودش یه تمرین میشه برای مسافرت ابدی...
بسیار سفرباید تا پخته شود خامی
اللهم عجل لولیک الفرج
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...