• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow ویژه نامه arrow ویژه نامه اولیات امیرالمومنین (ع)
ویژه نامه اولیات امیرالمومنین (ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
بدعالی 
03 خرداد 1392 ساعت 03:43

 

 اولین ولیّ، نخستین پیشوا
احتمالاً ضرب المثلهایی از این دست را شنیده اید: «کار را به کاردان بسپار!»، «کار هر بز نیست خرمن کوفتن، گاو نر می خواهد و مرد کهن» و «به کارهای گران، مرد کار دیده فِرِست». همه ی این ضرب المثلها، به این معناست که میان کار و کسی که کار را به او سپرده ایم، باید سنخیتی وجود داشته باشد. مثلاً نمی شود قصاب، جراحی کند؛ حتی اگر خوب گوشت ببُرد!
 علی (ع)، نخستین مسلمان
زمانی که امیرالمؤمنین علی (علیه السلام)، در کعبه متولد شدند، کعبه مملو از بتهای کوچک و بزرگ بود. مردمی که دور کعبه طواف می کردند دو دسته بودند: آنهایی که بتهای داخل خانه را می پرستیدند و امروز به آنها اعراب جاهلی می گوییم و کسانی که خدای کعبه را می پرستیدند و بر دین حضرت ابراهیم (ع) بودند.
 نخستین کسی که امیرالمؤمنین خوانده شد
اگر مردم می‏دانستند در چه زمانی علی(ع) به این لقب ملقب گردید، هرگز منكر فضایل او نمی‏شدند، زیرا علی در زمانی كه آدم بین روح و جسد بود، ملقب به این لقب شد؛ زمانی كه خداوند فرمود: آیا من پروردگار شما نبودم؟ گفتند: بلی. فرمود: من پروردگار شمایم و محمد پیامبر شما است و علی امیر شما است
 اولین رخنه، اولین دادخواه
نمی دانم تا به حال جهان یکپارچه را در ذهنتان تصویر کرده اید؟ جهانی که هیچ کس با هیچ کس نجنگد، همه همدیگر را در امور دنیوی و اخروی یاری بدهند، کسی به دنبال برتری سیاسی و ثروت اندوزی نباشد و حق کسی خورده نشود. حتی تصورش هم شیرین است؛ نه؟
منبع تصویر: asr-entezar.ir
 علی (ع)، اولین در قیامت
امیر مومنان اولین کسی است که از قبرش بر می خیزد، جبرئیل از جامه های بهشتی بر او می پوشاند، تاج وقار بر سرش می گذارد، عبای کرامت بر دوشش می نهد و بر شتر «غضبا»ی من می نشاند. من نیز لوای حمد را به او می سپارم، پس آن را در پیشاپیش من می افرازد، آنگاه همگی در زیر عرش الهی گرد می آییم
 نخستین کسی که از پل صراط می گذرد
ای علی تو نخستین کسی هستی که همراه من از صراط عبور می کنی، خداوندمتعال به عزت خود سوگند یاد کرده که از گردنه صراط احدی عبور نکند جز این که برات ولایت تو و امامان از نسل تو را همراه داشته باشد
 چگونه حساب نفسمان را برسیم
مردی پرسید: ای امیرمۆمنان! چگونه نفس، خود را به حساب بکشد؟
 نخستین کسی که وارد بهشت می شود
آیا در آن دنیا هم پشت در بهشت و جهنم صف هایی طولانی بسته شده و باید برای ورود نوبت بگیریم؟ اگر نوبتی باشد، به نظرتان اولین کسی که وارد بهشت می شود، کیست؟
 نخستین مظلوم
زمانی که خبر بزرگ و اختلاف عظیم محقق شد، علی (ع) فرمودند: «من به تعداد خاک های بیابان و کرک های حیوانات مورد ستم قرار گرفتم»
و همین می شود که امام کاظم (ع) در کنار مرقد جدشان که قرار گرفتند چنین خواندند: «درود بر تو ای ولی خدا، من گواهی می دهم که تو اولین مظلوم و نخستین کسی هستی که حقش غصب گردیده»
 مردی که از غذا خوردن لذت نبرد...
شنیده اید می گویند «از نخورده بگیر بده به خورده»؟! این به این معناست که کسی که مزه ی چیزی زیر زبانش رفت، از دست دادن آن را سخت تر تحمل می کند تا کسی که لذت آن را هرگز نچشیده است. به همین خاطر است برخی بزرگان، لذت برخی چیزهای حلال را هم بر خود حرام می کنند. که مبادا بر چیزی غیر از طاعت خداوند، حرص داشته باشند.
 نخستین پیکارگر
امت اسلام اتفاق نظر دارند که  پیشتازان جهاد، اهل بدر بودند و برترین آن ها امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) است. همه صفحات تاریخ را ورق زدیم و همه کتب سیره را صفحه به صفحه جستجو کردیم، از ابوبکر و عمر در میدان تاریخ نام و نشانی نیافتیم.(ابن شهرآشوب )
 مردی که فرار نکرد
همین که بدن بی جان مرحب به زمین افتاد، از در و دیوار دژ مردان جنگجو و تا دندان مسلح یهودی پایین ریختند. همه علی (ع) را نشانه گرفتند و چیزی نگذشت که سپرش را در دستش خرد کردند. تا سپر از دستش افتاد، چشم گرداند و به سمت در قلعه رفت. با یک دست در را از جا کند و تا پایان جنگ همچون سپر از دست رفته اش در دست می چرخاند و می جنگید.
منبع تصویر: shiawallpapers.ir
 نخستین انفاق کننده
همه رفتند. دیگر کسی حرفی، با رسول خدا(ص) نداشت. دیگر کسی به بهانه حرف های خصوصی خواهان صحبت با ایشان نبود. همه پول هایشان را بر رسول خدا(ص) ترجیح دادند.  ترسیدند مبادا پولی را خرج صدقه کنند! همه رفتند و تنها کسی که ماند، علی(علیه السلام) بود.
 
 
باز مرغ غزلم میل پریدن دارد
تا به ایوان نجف شوق رسیدن دارد

نمک سفره ام از حضرت زهراست ولی
باده از دست یدالله چشیدن دارد

آتش عشق تو افتاد به خار و خس دل
پس بدم دم به دم این شعله دمیدن دارد

همه ذرات جهان گِرد علی می گردند
این طوافیست به والله که دیدن دارد

تکیه بر کعبه بزن وارث شمشیر دو دم
اشهد و ان علی از تو شنیدن دارد

ظفر از عشق علی سینه سپر باید کرد
تا علی هست به دل ... قلب تپیدن دارد

حامد ظفر
 

 

نظر
افزدون جدیدجستجو
هاجر () 2013-05-24 13:20:56

می خواست عدو نقطه ضعفش بنویسد، بیچاره ندانست علی نقطه ندارد
ولادت امیرمؤمنان، پدر همه ی شیعه ها به شیعه ها و محبین مبارک باد
ویژه نامه تون هم خیلی افتخار برانگیزه. به افتخار مرد پر افتخار، بزن کف قشنگه رو!
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...