• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow ویژه نامه arrow ویژه نامه میلاد مردان کربلایی
ویژه نامه میلاد مردان کربلایی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 7
بدعالی 
21 خرداد 1392 ساعت 16:42

 

 ولادت
قدوم حسین(ع)، بر چشمان زمین
هنگام وضع حمل بود. خداوند به لعیا، بزرگ حوریان بهشت، فرمود: به دنیا نازل شو و نزد دختر حبیبم محمد برو و مونس وی باش. بالاخره حسین(ع)، قدومش را بر چشمان زمین گذاشت. لعیا او را با آب بهشتی شست و با حوله بهشتی خشک کرد و آرام چشمانش را بوسید و گفت: خداوند ولادت تو را مبارک گرداند و به پدر و مادرت برکت دهد.(3)
شکوفایی دومین علی (ع)
آنچه که در میان همه ی امامان در ولادتشان مشترک است، نحوه ی ولادت آنهاست. چنانچه امام سجاد (ع)، در هنگام ولادت پاک و مطهر ولادت یافتند و پس از ولادت به سجده رفتند و نخستین جمله شان، «الله اکبر» بود.
 از قبیله خورشید
ده پانزده سال از شهادت انیس و مونس علی(علیه السلام) گذشته بود و حالا دیگر وقت آن بود که وصیت فاطمه (سلام الله علیها) عملی شود. علی(ع) به دنبال همسری می گشتند تا هم برای فرزندانش مادری کند و هم فرزندان شجاع و دلیری برای او بیاورد. ایشان در آن زمان تاریخ نه چندان دور کربلا را می دیدند،  پسری از تبار دلیران و شجاعان می خواستند تا در کربلا همراه و پشتیبان فرزندش حسین(علیه السلام) باشد. برای همین از برادرش عقیل که در آن زمان در علم انساب( علم نسب شناسی) سرآمد بود و تمامی قبایل اعراب را می شناخت، خواستند  تا همسری از خانواده ای پاک، شجاع و دلیر انتخاب کند.
 القاب
القاب امام حسین (ع)
دیده اید وقتی کسی را بسیار دوست دارید یا او را از عمق وجودتان، قابل احترام می دانید، برایش نامی «خودمانی» انتخاب می کنید یا نامش را در کنار «صفتی درخور» قرار می دهید. آدمهای بزرگ را همیشه با صفتی خطاب می کنند که در شأنشان باشد. شاید به همین خاطر است که خدای متعال برای برترین برگزیدگانش همیشه «نامی خودمانی می گذارد».
القاب حضرت علی بن حسین (ع)
پدرم هرگز یاد نکرد از نعمتی از نعمت های خداوند مگر آنکه برای شکر آن سجده کرد. و نخواند آیه ی سجده داری مگر آنکه سجده کرد، وقتی خداوند بدی را از او دفع می کرد، یا از خوف خدا یا از مکر مکر کننده در پناه سجده در می آمد، هر گاه از نماز فارغ می شد سجده می کرد، هر گاه میان دو نفر آشتی برقرار می کرد سجده می کرد و اثر سجده در تمام مواضع سجده ی آن حضرت مشهور بود.

القاب حضرت عباس (ع)
حضرت عباس (ع) از جمال و زیبایى ویژه‏ اى برخوردار بودند؛ به گونه‏ اى كه سیماى ایشان جلب توجه مى‏ كرد و چهره ایشان مانند ماه تمام، تابناك مى ‏نمود. چون از خاندان هاشم، جد پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) بودند، او را "ماه فرزندان هاشم" مى ‏خواندند

ولایت مداری مردان کربلایی

 هر دوره؛ تنها یک فرمانده
شاید تصور اینکه در بعضی از دوره های زمانی اسلام چند امام همزمان زندگی می کردند جالب باشد. آن هم برای مایی که از فیض دیدار یک امام معصوم هم محروم مانده ایم. اما شاید سوالی هم پیش بیایدو آن اینکه چطور ممکن است چند حجت خدا با هم بر روی زمین زندگی کنند؟ آنوقت به نظرتان چه کسی از دیگری اطاعت خواهد کرد؟
منبع تصویر: Shiagraphic.ir
مردان کربلایی درکلام ائمه
 امام حسین (علیه السلام) از دیدگاه اهل بیت(علیهم السلام)
پس از آن كه حسين عليه السلام را به دنيا آوردم ، رسول خدا صلى الله عليه و آله نزد من آمد . طفل را در پارچه اى زرد رنگ، به دست آن حضرت دادم . پيامبر خدا صلى الله عليه و آله آن پارچه را دور انداخت و پارچه سفيدى گرفت و حسين را در آن پيچيد . آن گاه فرمود: بگيرش اى فاطمه ، كه او امام است و فرزند امام او پدر نُه امام بزرگوارى است كه از صُلب او به دنيا مى آيند و نُهمين آنان قائم است.

امام سجاد (ع) از دیدگاه اهل بیت (علیهم السلام)
زمانی که شهربانو، مادر امام سجاد (ع) در بازار برده فروشان بود، امام علی (ع)، ضمن پاسداشت آن بانوی کریمه، به امام حسین (ع) فرمودند: «اين دختر را نيكو نگه دار. به زودى فرزندى برايت مى‏ آورد كه در زمان خودش پس از تو بهترين فرد روى زمين است، اين دختر مادر پيشوايان پاك است.»

حضرت ابوالفضل از دیدگاه اهل بیت (علیهم السلام)
سلام بر عباس فرزند امیر مؤمنان، که جانش را در راه یاری برادرش تقدیم کرد، دنیایش را براى تحصیل آخرت صرف کرد و جانش را براى حفظ برادرش فدا کرد. خداوند قاتل او را را لعنت کند.» (1)
این سلامی است که حضرت بقیة الله (عجل الله تعالی فرجه) در شأن عمویشان فرمودند. سلامی که شایسته ی آن مقام بزرگ و عظیم است.
جایگاه مردان کربلایی در قیامت
جایگاه امام حسین(ع) در قیامت
 در روز قیامت، امام حسین(ع) محفل ويژه اى دارد كه در سايه عرش خداست. از ويژگيهاى آن محفل اين است كه شركت كنندگان آن از زائران، گريه كنندگان و سوگواران و شيفتگان حسين (ع) هستند.
مقام امام سجاد (ع) در قیامت
روز قيامت منادى ندا مي كند كجا است زين العابدين؟ گويا من مي نگرم فرزندم على بن الحسين بن على بن ابى طالب صف‏ ها را با حالتى افتخار آميز از هم باز مي كند و پيش مى‏ آيد.
 مقام حضرت عباس (ع) در قیامت
یک شب عبّاس(علیه السلام) سراسیمه و عرق کرده از خواب پرید. مرتب به  من و دستهایش نگاه می کرد. پرسیدم خواب دیدی؟ سرش را تکان داد.پرسیدم چه خوابی دیدی؟ چرا به دست هایت نگاه می کنی؟" نفس نفس زنان جواب داد
مادران مردان کربلایی

 تو تنفیذ مقام نبوتی

دختری که پدرش هر وقت مشتاق نسیم بهشت می شد، او را می بویید. (3) فاطمه ای که نامش فاطمه شد، چون آتش بر او حرام گشته است. «دخترم فاطمه را بدان جهت فاطمه نامیدند كه خداوند عزوجل او و دوستانش را از آتش جهنم به دور نگه مى دارد.» (4)

همسری برای ادامه ی امامت
اینکه دختر یزد گرد سوم بود یا نبود، مهم نیست. اینکه چند ساله بود و چگونه به مدینه رسید هم مهم نیست. اینکه آیا قبل از ازدواجش، خواب چنین همسری را دیده بود یا نه، اینکه چه کسی از او خواستگاری کرده بود، اینکه از همان اول، پنهانی مسلمان شد یا بعدها اسلام آورد و ... هیچ کدام مهم نیست.
محبوب زهرا (س)
نامش فاطمه بود. از آن دخترهایی که شمشیرزنی و نیزه داری را به خوبی می دانست و در جنگ آوری، هم پای پسران قبیله بود. اولین مربی شمشیر زنی و تیراندازی پسرش ابالفضل عباس (علیه السلام) و برادرانش هم خود او بود!
 حکایاتی از سخاوت مردان کربلایی

ببخشید کم بخشیدم!
دو حکایت ناب از بخشندگی بی نظیر امام حسین (علیه السلام):
روزی مردی خدمت آن حضرت رسید و نوشته ای تقدیم کرد که در آن خواسته ی خویش را نوشته بود. امام به محض دریافت آن فرمود: خواسته ات پذیرفته شد. گفتند: هنوز نامه ی او را نخوانده اید، فرمودند:

 صاحبْ انبان

ابر سرخی آسمان را زرشکی کرده بود. لابد این ابرها باران می آوردند. ماه با بی حوصلگی از پشت ابرها سرک می کشید و گاهی نقره ای به آسمان زرشکی می پاشید.

دو پسر بچه در کوچه های تنگ و تاریک خانه های کاهگلی حاشیه ی مدینه می دویدند. چند کودک آن طرف تر زل زده بودند به دست مادرشان که برایشان نان می پخت. آن سوتر، صدای مادران از خانه های نیمه ویران به گوش می رسید:
نذرت قبول شد
زن که زورش به پاسبان نرسید، با دلی شکسته راهی حرم حضرت عباس(ع) شد. او مقابل ضریح نشسته بود و با صدای بلند گریه می کرد و می گفت: آقا جان! من نمی دانم هر طور که هست تو باید گوساله ام را از آن پاسبان پس بگیری. التماست می کنم...

 معجزه ای از حضرت عباس در شفای بیمار (دانلود صوت)

  اشعاری در رثای مردان کربلایی
طیب الله به كشتی نجاتی كه رسید
رب الارباب شد، الله صفاتی كه رسید
شد «حسین بن علی» جلوه ی ذاتی كه رسید
بود منظور همان گریه برای ارباب
اندر آن ظلمت شب آب حیاتی كه رسید
خدا برای حسینش، علی آفریده
اسیری شهبانوی ما می ارزد
که این خاک بوی «حسین جان» بگیرد
تو آقا ترینی و سجاد مایی
تو شاهی و فرزند داماد مایی
ماه تمام
الا ملائکه ریزید بر زمین گل یاس
برید سجده به بیت الولای خیر الناس
کنید بوی خدا در فضای آن احساس
سپس تمام بگویید با درود و سپاس
   دل نوشته هایی به مردان کربلایی
کوتاه ترین راه باور
کوتاه ترین راه باور بهشت
کربلای توست!
مبلغان،
بیهوده در پی اثبات اند؛
که خدا
پیش از آفریدن ما
بهشت را
در لا به لای چین و شکنهای پرچم سرخ در اهتزاز تو
قرار داد
 بال دوم، بال پریدن
آری؛
روزی پیامبر رحمت (ص)
با علی (ع)،
بالی برای پریدن به آدمیان داد
و روزی آقایمان حسین (ع)
با علی دیگری
از نسل همان علی
بالی دیگر...
 اسطوره
روزگاری
مادری
سهرابی
در آغوش خود پروراند.
برای بازوی او
نه حرزی زد و
نه وردی خواند؛
بلکه
مُهر امانت چسباند: وقف رُستم زمان!
منبع تصویر: CherikGraphic.blogfa
 مداحی و مولودی در رثای مردان کربلایی

نور عینی یا ثار الله،
میگن که خدا به ارباب یه پسر داده مثل مهتاب

پسر اسدالله، صورتش وجه الله، اول بسم الله، توی گهواره می خونه یا اباعبدالله...

ادامه مطلب...

 

نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...