• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات arrow گناهان کبیره: هتک حرمت قرآن
گناهان کبیره: هتک حرمت قرآن چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
بدعالی 
05 مرداد 1392 ساعت 18:34
یکی از راه های تعیین کبیره بودن یک گناه، این است که دین داران آن را بزرگ بدانند به طوری که ثابت شود، در هر دوره از زمان پیامبر اسلام(صلی الله علیه وآله وسلم) و ائمه معصومین(علیهم السلام) نزد هر دین داری، بزرگ و ناشایست است. هتک حرمت و اهانت و بی احترامی به مقدسات و محترمات دینی( یعنی آنچه  لزوم احترامش در دین، امری بدیهی باشد) مانند قرآن کریم، مکه مکرمه و کعبه، مساجد و مشاهد متبرکه و تربت حسینی(علیه السلام)، جزء گناهان کبیره است که هر کدام را به طور مجزا مورد بحث قرار می دهیم. در این قسمت به هتک حرکت قرآن می پردازیم.

*******

"درک فنتون"  پس از اینکه تصاویرش در رسانه ها منتشر شد به شدت از خشم مسلمانان ترسیده است . همسایه های وی می گویند؛ بعد از اعتراض شدید مسلمانان علیه  اقدامش ( اهانت به قرآن کریم) ، او به همراه همسر و دو فرزندش به مکان نامعلومی نقل مکان کرده به طوری که اقوام و دوستانش نیز از او اطلاعی ندارند.

"تری جونز" کشیشی آمریکایی است که به مواضع ضداسلامی خود معروف است و بارها ضمن توهین به اسلام و مسلمانان دست به سوزاندن قرآن زده، با این وجود مراجع قضایی آمریکا تاکنون اقدامی علیه وی انجام نداده‌اند.

اين فرد فرانسوي 30 ساله  که" ارنستو روخاس آباته" نام دارد، با انگيزه "تمايل براي تحريک" چند برگ از قرآن کريم را پاره کرده، سوزانده و سپس بر روي آن نجاست پاشید و آن را با دوربين ضبط و اکتبر سال گذشته نيز فايل را بر روي اينترنت قرار داد که بدين وسيله خشم مسلمانان را برانگيخت.اين فرد ضد اسلام فرانسوی با برگ‌هاي قرآن کريم، هواپيماهاي کاغذي درست کرده و آنها را به سمت دو شيشه که نماد دو برج تجارت جهاني نيويورک بودند پرتاب مي کرد.اين دادگاه در استدال عجیب خود معتقد است تقليد ازحملات يازده سپتامبر سال 2001 در راستاي مخالفت با اقدامات تروريستي  و نه بر ضد مسلمانان است.

این ها نمونه هایی از هتاکی های اخیر در مورد قرآن است. هتاکی هایی که خشم مسلمانان را برانگیخت و بی آنکه کسی هتاکان را مجازات کند؟ و مطمئنا پایانی برای این بی احترامی ها و توهین ها نیست مگر آنکه صاحب اصلی قرآن و حجت خداوند پرده از چهره بگشایند.

******
 
احترام به قرآن
 برای هر مسلمانی بدیهی است که قرآن کلام خداوند است که بر پیامبرش، خاتم انبیا محمد مصطفی(صلی الله علیه و آله و سلم) نازل شده است و کلام، کلام مستقیم خداست و عزیزتر و شریفتر و محترم تر از آن در عالم اسلام نیست. چنان چه رسول خدا(ص) آن را ثقل اکبر می فرمایند و در حدیثی می گویند:
"دو چیز گران بها بین شما مسلمانان، پس از خود می گذارم؛ آن که بزرگ تر است قرآن است و کوچک تر اهل بیت من."(1)

و هم چنین ایشان در مورد قرآن می فرمایند:
"من نخستین کسی هستم که بر خدای عزیز جبار، روز قیامت وترد می شود، با کتاب او و خاندانم. سپس امت من وارد می شوند، من از امتم می پرسم؛ شما با کتاب خدا و خاندانم چه کردید؟"(2)

امام صادق(علیه السلام) می فرمایند:
"خدای جبار می فرماید:به عزت و جلالم و بلندی مقامم سوگند،هر آینه امروز گرامی می دارم کسی را که تو را گرامی داشته، و خوار می کنم کسی که تو را خوار کرده است."(3)

این ها تنها بخشی از احادیث و روایاتی است که درباره قرآن و عظمت و شأن ایشان آورده شده است. با توجه به روایات و سخن بزرگان، بی احترامی به قرآن و هتک حرمت آن یکی از گناهان بزرگی است، که فرد هتاک مورد لعنت و غضب خداوند قرار می گیرد؛ زیرا اهانت به قرآن درواقع نوعی اهانت به ساحت مقدس خداوند و رسول گرامی سلام(ص) و دین اسلام می باشد.

معنی اهانت به قرآن و حکم آن
تشخیص اهانت، با عرف است. اگر رفتار و گفتاری که در عرف موجب خوار کردن قرآن خوانده  می شود، آن رفتار و گفتار موجب هتک آن شده، و گناه کبیره است و حرام می باشد.

اگر فردی اهانت به قرآن را حلال بداند و از روی خوار کردن و اهانت به اصل دین و شریعت حضرت سید المرسلین(صلی الله علیه وآله و سلم) باشد، عملی که انجام داده موجب کفر فرد و ارتدادش از دین است.

پس اعمالی مانند، لگد مال کردن آن، نجس کردن قرآن و در نجاست انداختن آن و سوزاندنش، باعث بی احترامی و هتک حرمت آن شده و کسی که چنین عملی را انجام می دهد در واقع به نوعی به اصل دین و قرآن توهین کرده؛ پس کافر است و ریختن خونش مباح می باشد. البته دین اسلام دین رأفت و عطوفت است، برای همین، اگر کسی در حالت غیر طبیعی مانند غضب و بی اختیاری این کار را انجام دهد، حکمی مانند کافر ندارد.

در اینجا لازم می دانیم، به نکاتی در مورد حرمت قرآن اشاره کنیم:
1.علاوه بر خطوط قرآن که آیات را نشان می دهند، جلد قرآن و ورق های آن حتی حواشی آن جزء قرآن محسوب شده و حرمت آن واجب است. بنابراین حتی نجس کردن حواشی و جلد قرآن حرام است و پاک کردن آن واجب می باشد.

2.نوشتن قرآن با مرکب نجس حرام است، بنابراین اگر کسی قرآن را با مرکب نجس نوشته یا بعدا نجس شده است، مرتکب عمل حرامی شده و پاک کردن آن واجب است.

3.دادن قرآن به کافر اگر موجب هتک حرمت و لمس کردن آن توسط کافر شود؛ تحرام است. 

4.اگر حتی خطی از قرآن و یا انگشتر و یا گردنبندی که آیه از قرآن و یا اسمی از خدا و رسول گرامی اسلام(ص) و ائمه معصومین(علیهم السلام) و حتی تربیت حسینی در چاه توالت( بچها مودبانه این چی میشه) بیفتد، واجب است که موارد یاد شده از چاه خارج شود و یا اگر نتوان آن را خارج کرد به طور کلی چاه را بسته و دیگر از آن استفاده نکرد. ( حتی اگر مخارج این کار زیاد باشد، باز بر فرد واجب است که حتما این کا را انجام دهد.)

5.بعضی از فقها تصریح کرده اند که خرید و فروش قرآن حرام است، برای همین بهتر است هنگام فروش برآن قیمتی نگذاشته و مبلغی که فرد به فروشنده می دهد، به عنوان هدیه به ایشان بوده زیرا قرآن کتابی است که نمی توان بر آن قیمتی گذاشت.

6. هنگام تلاوت قرآن بر مستمعین واجب است که به آن حتما گوش دهند و سکوت را رعایت کنند و اگر احساس کردیم هنگام تلاوت قرآن افراد صحبت می کنند، برای احترام به قرآن، تلاوت را باید قطع کرد.

در آخر حرف خود را با حدیث زیبایی از امام صادق(ع) خاتمه می دهیم. ایشان می فرمایند:
"جز این نیست که برای خداوند سه چیز محترم است، کعدر حرمت و شرافت ولزوم رعایت مثل آن ها نیست: اول، قرآن مجید است که حکمت خداوند و نور اوست. دوم، خانه اوست که آن را قبله مردم قرار داده است و سوم، عترت پیغمبر(صلوة الله علیه و آله و سلم ) است."(4)


پی نوشت:
1.سفینة البحار،ج1،ص 132. به نقل از به نقل از گناهان کبیره . نوشته شهید آیت الله سید عبدالحسین دستغیب. دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم. ج 1و 2.باب هتک قرآن.
2.اصول کافی، کتاب فضل قرآن،ج2،ص600،حدیث4. به نقل از به نقل از گناهان کبیره . نوشته شهید آیت الله سید عبدالحسین دستغیب. دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم. ج 1و 2.هتک قرآن.
3.همان.ص602،حدیث14. به نقل از به نقل از گناهان کبیره . نوشته شهید آیت الله سید عبدالحسین دستغیب. دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم. ج 1و 2.باب هتک قرآن.
4. خصال صدوق علیه الرحمه،ص 146. به نقل از به نقل از گناهان کبیره . نوشته شهید آیت الله سید عبدالحسین دستغیب. دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم. ج 1و 2.باب هتک کعبه.


ماءمعین
نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...