• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow ویژه نامه arrow ویژه نامه توسل
ویژه نامه توسل چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
بدعالی 
25 شهریور 1392 ساعت 21:28

 

توسل چیست؟
هر وقت می خواهیم امیری، وزیری، وکیلی را دیدار کنیم، اگر سرش شلوغ باشد و دیر به دیر وقت ملاقات بگذارد، از سردفترشان می خواهیم  که بین ما و او واسطه ای شود و سفارش ما و کارمان را بکند. حالا واقعیتش چقدر کارمان درست هست یا نه، نمی دانیم؟ اما به نظرمان این قضیه امری متداول است و ایرادی هم در کارمان نمی بینیم. در مثال مناقشه نیست ولی حقیقت امر این است که وقتی دستمان به جایی بند نیست و گرفتاریم و حاجات خود را شماره می زنیم، بر در خدا می کوبیم.
 سفارش خداوند به توسل
موضوع توسل، یک موضوع دینی صرف نیست. همه ی انسانها، در زندگیشان، با نمونه های کوچکی از توسل رو به رو می شوند و در زندگی شان به کار می گیرند. مثلاً بعضی وقتها، مادرها، واسطه های خوبی هستند برای آنکه از پدران دلخورمان، منت کشی کنیم. یا پسر بزرگ خانواده، می تواند واسطه ای باشد برای حل و فصل کردن دعوای بین خواهر و برادرها. موضوع توسل، فقط در دین اسلام مطرح نشده است. پیش از اسلام نیز، به تایید قرآن، در میان اقوام توسل وجود داشته است.
 توسل انبیاء به ائمه
 شاید برای شما هم جالب باشد بدانید که انبیاء قبل از حضرت محمد(ص) در نقاط حساس زندگی و امتحانات الهی شان دست به دامان پیامبر اسلام(ص) و فرزندان او شده اند که ما قصد داریم در این مطلب به نمونه هایی از این توسلات اشاره کنیم:
 توسل امامان به یکدیگر
امام باقر (ع) هرگاه تب طاقتشان را مى ربود، آب خنكى طلب مى كردند و وقتى آب به دستشان مى رسيد و جرعه اى از آن را مى نوشيد، لحظه اى از نوشيدن باز مى ماندند و سپس با صداى بلند به حدى كه در بيرون خانه نيز شنيده مى شد از ته دل مادرش زهرا (س) را صدا مى كردند و مى فرمودند: فاطمه اى دختر رسول خدا؛ و اینگونه مرهمی بر دردشان می گذاشتند. (3)
  به چه چیزهایی توسل کنیم؟
قرآن کریم دارای منزلت خاصّی نزد خداست و یکی از وسایلی است که می توان به آن توسّل جست. از رسول خدا (ص) نقل شده است که فرمودند: «قرآن را بخوانید و به وسیله آن از خدا بخواهید؛ پیش از آن که گروهی بیایند و به وسیله قرآن از مردم چیزی بخواهند.» (4)
 

 طلب حاجت، مستقیم از خداوند

 شاید این موضوع به گوش شما هم خورده باشد که حالا که ما خدایی مهربان و بخشنده داریم چرا برای رفع حاجاتمان یک راست سراغ خود خدا نرویم و ابتدا در خانه ی اولیای خدا و ائمه(ع) را بزنیم و آنها را واسطه قرار دهیم؟ آیا ما با این کار امامان را رفع کننده ی نیاز هایمان می دانیم یا اینکه آنان را فقط واسطه قرار داده ایم؟

 دعای خیر تو پشت تمام انسان هاست
چه رودها که شب و روز عازم سفرند
به دست بوسی دریا همیشه مفتخرند
به نام رازق نان و رطب ملائکه هم
نشسته اند که از سفرۀ تو نان ببرند
دعای خیر تو پشت تمام انسان هاست
کبوتران دعایت همیشه در سفرند
چه آهوان سپیدی که در حیاط حرم
به عشق صید نگاهت نشسته پشت درند
تو باغبان شجرهای طیبه هستی
كه شیعیان شما میوه های این شجرند
 با توسل پیروز شدیم
هنگام عبور از اروند رود به دلیل تلاطم شدید آب، عده ای از غواصان، دهان و گلویشان پر از آب شده بود و در آستانه ی خفه شدن قرار داشتند. در چنین حالتی بی آنکه خود بخواهند، دچار وضعیتی شده بودند که ناچار به سرفه کردن بودند، اما چون می دانستند که با یک سرفه ی کوچک هم عملیات لو رفته و نیروها به قربانگاه می روند، با تمام توان تلاش می کردند تا سرفه نکنند.
 رمز حرکت
عید اون سال با شب ولادت آقا امام رضا (ع) یکی شده بود. بچه های لشکر 31 عاشورا جشن گرفته بودند. آخر مراسم نوبت من شد که بخونم. دست به دامن آقا قمر بنی هاشم(ع) شد. عرض کردم: ارباب شما مزه ی شرمندگی رو چشیدید. نذارید ما شرمنده ی خانواده ی شهدا بشیم.
  دستهای بخشش خدا
خداوند جهان را اداره می کند. روش اداره او از خیلی جنبه ها شبیه اداره هایی است که انسانها دارند. رئیس اداره اگر بخواهد کاری توسط یک کارمند یا کارمندان اجرا شود، به معاون خود می گوید. او نیز دستور را به زیردستان خود می رساند و آنها نیز به رده های پایین تر می گویند تا این که دستور به پایین رده ها می رسد.
 هر حاجتمان را به کدام امام بگوییم؟
می گفت اگر می خواهی خانه ات به فروش برسد، به فلان امام توسل کن و 40 بار فلان سوره را با وضو، رو به قبله بخوان و در آب فوت کن و آب را به چهار طرف خانه ات بپاش؛ حتما خانه ات فروش می رود. این قبیل روشهای توسل کردن را کمابیش همه ی ما شنیده ایم
مگو که بی خردم هیچکس نمی خردم (دانلود صوت)
با صدای علی فانی
مگو که بی خردم هیچکس نمی خردم
کرامت تو به بالای دست می بردم
اگر جدا کنی از خود من را کم از صفرم
واگر کنار تو باشم فزون تر از عددم
  سفارش معصومین(علیهم السلام) به توسل
مرد نابينايى خدمت پيامبر آمد و گفت: از خدا بخواه كه به من عافيت دهد. پيامبر فرمود: اگر خواستى دعا مى كنم و اگر خواستى صبر كن و اين براى تو بهتر است. گفت: دعا كن
 توبه از کبر
راه طولانی تبریز تا مشهد حسابی خسته مان کرده است و من که بر روی گاری دراز کشیده و نگاه به آسمان پر روزنه دارم، فرصتی پیدا می کنم تا برای لحظاتی چشمانم را ببندم، شاید با آهنگ یکنواخت صدای چرخهای گاری به خواب بروم. در همین درنگ کوتاه، خاطره ی تلخ بیماری سیاهی که بر جانم پنجه افکنده و مرا ماهها زمین گیر کرده است، به خیالم می ریزد و خواب را بر چشمانم حرام می کند.
 حرف حساب: به خدا بگوییم یا امام رضا (ع)؟
من خدمت آیت الله خوانساری رسیدم و پرسیدم که وقتی ما به امام رضا (ع) می رویم، خدا را مخاطب قرار بدهیم یا بگوییم: ای امام رضا (ع) بچه ی من را شفا بده؟ ایشان فرمودند که هر دو خوب است، ولی بهتر است که به واسطه بگویید و او به خدا بگوید. حتی سر قبر طبرسی بروید و از او بخواهید که از امام رضا (ع) بخواهد.

 

 

* منبع تصویر شمس الشموس: shiawallpapers.ir

 

نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...