• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow ویژه نامه arrow ویژه نامه عید غدیر
ویژه نامه عید غدیر چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
بدعالی 
01 آبان 1392 ساعت 18:42

 

 القاب مولای متقیان علی (ع)
عظمت حضرت علی بن ابی طالب (علیه السلام) را همان لحظه ای که خداوند از نام خودش، «عالی»، نام ایشان را مشتق کرد، می شود فهمید. مردی که اگر تا قیامت از فضائل و کرامات او بگوییم، به بزرگی او نزدیک هم نشده ایم. شاید یکی از بهترین راه های شناخت این ابر مرد، شناخت القابی باشد که خداوند و رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) حضرت را بدانها می خواندند.
امام علی(ع) چشم خدا و دست خدا
علامه امینی (ره)  (عالم بزرگ معاصر، صاحب كتاب ارزشمند الغدیر) در یكی از سفرها در مجلسی شركت كرد، یكی از علمای اهل تسنّن به او گفت: «شما شیعیان در مورد حضرت علی (علیه السلام) غلو و زیاده‌روی می ‌كنید، مثلاً او را با لقب «یَدُالله»، «عَیْنُ الله» (دست خدا، چشم خدا) و... می‌ خوانید، توصیف صحابه، تا این حد، نادرست است.»
  غلبه ی علی (ع) بر جنّیان
به مسجد بزرگ کوفه وارد شدم. دیدم مردی با مو و ریش سفید به ستون مسجد تکیه داده و گریه می ‌کند و قطرات اشک بر گونه ‌هایش جاری شده است به او گفتم: چرا گریه می ‌کنی؟ گفت: «من صد و چند سال از عمرم گذشته است و عدالت و حقیقت را تنها در دو وقت از شب و دو وقت از روز دیده ‌ام که ظاهر و محقّق شود و من برای آن گریه می ‌کنم.»
  امیر جنّیان
صدای خطابه ی امیرالمؤمنین (علیه السلام)، در میان فریادهای متعجب نمازگزاران گم شد. مار عظیم سیاه رنگی، حلقه های بدنش را از هم باز می کرد و سعی داشت از در مسجد، راهی به میان مسجد بیابد. نمازگزارانی که نزدیک در نشسته بودند، وحشت زده از جا پریدند و می خواستند هم از مار دور شوند و هم به نزدیکش بروند تا ضربه ای به سرش بزنند و نگذارند داخل شود.
 تاریخ، گواه برتری علی (ع)
حتی با نگاهی نه چندان عمیق به تاریخ، می توان دریافت که هیچ کدام از صحابه ی رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به اندازه ی حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب (علیه السلام)، به اسلام خدمت نکردند. آن حضرت، نه تنها نخستین مرد مسلمان تاریخ بودند، بلکه پس از ایمان آوردن، لحظه ای دست از مبارزه در کنار رسول خدا (ص) برنداشتند و تا آخرین روز حیات شان، برای بالا بردن پرچم یکتاپرستی جهاد می کردند.
  علمدار رسول خدا (ص)
هیچ مردی، در تاریخ، بیشتر از حضرت امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) برای حفظ اسلام، شمشیر نزده است. آن حضرت علاوه بر شرکت کردن در تمامی جنگهای دوران رسول خدا (ص) – غیر از تبوک- در دوران خلافت خود، بارها با دشمنان و لجبازان جنگید. تا جایی که شیخ مفید در کتابش راجع به حضرت علی (ع) می نویسد: «آثار زخم را در بدن علی (ع) به هنگامی که از دنیا رفت، شمردند؛ که هزار اثر جراحت از فرق سر تا کف پایش بود»
 علی (ع) مولای هزارها
از جمله مسائل اعجاب انگیزی که در حضرت جلوه ی خاصی داشت، عدد «هزار» است که در بخش های گوناگونی از زندگی ایشان دیده می شود. این عدد آن چنان با زندگی امیرمؤمنان آمیخته بود که گویا دوست می داشت هر چیزی را که برای خدا و در راه محبوب خویش انجام می دهد، آن را به عدد هزار برساند.
  منم خضر! شیعه ی علی (ع)
کنیزی سیاه چهره و کور را دیدم که به مردم آب می داد و می گفت: «به دوستی و محبّت حضرت علی بن ابی طالب (علیه السلام) را بیاشامید.» سپس او را در مکّه دیدم که بینا گشته و به مردم آب می دهد و این بار می گوید: «بیاشامید به محبّت کسی که خدا به خاطر او بینایی را به من برگردانید.»
 عید غدیر، بزرگترین عید اسلام
شاید برخی گمان كنند كه عید غدیر تنها اختصاص به شیعیان دارد و در كلمات پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله) اشاره ‏ای به لزوم بزرگداشت آن نشده است؛ امّا باید گفت كه عید غدیر نیز چون عید فطر و قربان از اعیاد اسلامی، بلكه از بزرگترین اعیاد است و نخستین كسی هم كه این روز را به عنوان عید اسلامی معرفی كرد، پیامبر اكرم (ص) بوده‌ اند. آنچه در پی خواهد آمد تحقیقی است در زمینه سابقه ی تاریخی عید غدیر.
  یکصد حج و عمره، در یک روز
ابراز شادی در روز عید غدیر، آنقدر مهم هست که پیامبر (ص)، تنها روزی را که به امت خویش گفتند: «به من تبریک بگویید»، همین روز است. امام رضا (ع) می فرمایند: «این روز، روز پوشیدن لباسهای نو و روز بیرون آوردن لباسهای كهنه از بدن است. این روز، روز زینت است. هر كه خود را به مناسبت فرا رسیدن روز غدیر مهیا كند و تزیین كند؛ خداوند گناهان كوچك و بزرگ او را می بخشد و فرشته ای را مأموریت می دهد تا سال آینده برای او حسنه بنویسد و مقام و منزلت او را بالا ببرد و اگر در طول این مدت بمیرد، شهید محسوب می شود و اگر زنده بماند، سعادتمند است.
 سرور پیران اهل بهشت
مامون نشسته بود روی تخت سلطنت و در حالی که پا روی پا انداخته بود، با حرکت چشم و ابرو، به نشانه ی شروع کردن بحث،  اشاره ای به یحیی بن اکثم کرد و یحیی گفت: ای پسر رسول خدا! من از شما سوالی دارم، روایت شده جبرئیل حضور پیامبر(ص) رسید و گفت: یا محمد! خدا به شما سلام می رساند و می گوید: من از ابوبکر راضی ام، از او بپرس آیا او هم از من راضی است؟
 ما شاهدان غدیریم!
تاریخ،
غدیر را
پر شور
تصویر کرده است.
آری!
هزاران نفر
روزی
مقابل چشمهای پرلبخند رحمت آور جهانیان.
با علی (ع)
بیعت کردند؛

 نبی (ص) ضرب در علی (ع)

چو شهر علم نبی گشت، در، علی (ع) بشود
بَدا به حال هر آن کس که بر علی (ع) بشود
 
غدیر صحنه ی اوج ولایت است، ببین
پیمبر آمده از هر نظر علی (ع) بشود

 

خدا شود به خداوند اگر که یک پله
از این که هست علی (ع)، بیشتر علی (ع) بشود

منبع تصویر اول: delgraph.ir

 

 

مطالب مرتبط:
ویژه نامه عید غدیر خم  
ویژه نامه شهادت امام علی (ع) و شبهای قدر
ویژه نامه میلاد امیرالمومنین (ع)؛ پدر عالم هستی
ویژه نامه عید ولایت
ویژه نامه شبهای قدر

نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...