• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow معرفي كتاب arrow گزیده ی سنن النبی (ع)
گزیده ی سنن النبی (ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
16 بهمن 1392 ساعت 18:12

وقتى قدم برمى‏داشت تو گوئى آنرا از زمين مى‏ كند و به آرامى گام برمى ‏داشت و با وقار راه مى‏ پيمود و در راه رفتن سريع بود و راه رفتنش چنان بود كه تو گوئى از كوه سرازير مى ‏شود و وقتى به جایى التفات مى ‏كرد با تمام بدن متوجه مى ‏شد.

 چشمهايش افتاده؛ يعنى نگاهش بيشتر به زمين بود تا به آسمان و آنقدر نافذ بود كه كسى را ياراى خيره شدن بر آن نبود و به هر كس برمى ‏خورد در سلام از او سبقت مى‏ جست.

راوى گفت: پرسيدم: منطقش را برايم وصف كن. گفت: رسول خدا(ص) دائماً با غصّه‏ ها قرين و دائماً در فكر بود و يك لحظه راحتى نداشت. بسيار كم حرف بود و جز در مواقع ضرورت تكلّم نمى‏ فرمود و وقتى حرف مي زد، كلام را از اوّل تا به آخر با تمام فضاى دهان ادا مى ‏كرد. كلامش همه كوتاه و جامع و خالى از زوائد بود.

خُلق نازنينش بسيار نرم بود؛ به اين معنا كه نه كسى را با كلام خود مى‏ آزرد و نه به كسى اهانت مى‏ نمود. نعمت در نظرش بزرگ جلوه مى ‏نمود؛ اگر چه هم ناچيز مى ‏بود و هيچ نعمتى را مذمّت نمى ‏فرمود و در خصوص طعام ها مذمّت نمى ‏كرد و از طعم آن تعريف هم نمى ‏نمود. دنيا و ناملايمات آن هرگز او را به خشم در نمى ‏آورد و وقتى كه حقّى پايمال مى ‏شد، از شدّت خشم، كسى او را نمى ‏شناخت و از هيچ چيزى پروا نداشت تا آنكه احقاق حق مى‏ كرد.

اگر به چيزى اشاره مى ‏فرمود، با تمام كف دست اشاره مى‏ نمود و وقتى غضب مى ‏فرمود، روى مبارك را مى ‏گرداند، در حالتى كه چشمها را هم مى ‏بست و وقتى مى ‏خنديد، خنده ‏اش تبسّمى شيرين بود؛ به طورى كه تنها دندانهاى چون تگرگش نمايان مى‏ شد.

***

«گزیده ی سنن النّبی» از پیامبری حکایت می کند که زیبنده ترین اخلاق و نرم ترین خوی و خصلت را داشت. رحمت جهانگیرش به حدّی بود که حتّی خداوند را نیز به تحسین وا می داشت جایی که می فرمود: «وَ إِنَّكَ لَعَلى‏ خُلُقٍ عَظيم‏؛ براستی که تو اخلاق و سرشت بسیار نیکویی استوار هستی.»

این کتاب، کتاب اخلاقی، با الگوگیری از برترین اسوه ی اخلاق است.

«سنن النّبی»، سالها پیش توسط محقّق برجسته، علّامه محمد حسین طباطبایی، به رشته ی تحریر در آمد. کتاب گرانسنگی که در چند جلد منتشر شد. در سال 1385، «جعفر ربّانی» برای آشنا کردن نوجوانان و جوانان با ادبیات و اخلاق دینی، رو به انتخاب و گزیده نویسی آورد و نتیجه ی آن کتاب «گزیده ی سنن النبی» شد.

برخی از عناوین گزیده‌ ای كه در كتاب ذكر شده است عبارت‌ اند از: سیمای آن حضرت، سلوك با دیگران، نظافت و پیراستگی، آداب سفر، پوشش و لباس، خانه گزیدن آن حضرت و وقوف وی در اماكن، خوابیدن و به بستر رفتن. ازدواج و همسرداری، خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها، صدقه دادن، قرائت قرآن، آداب روزه، آداب نماز، مسواك زدن و...
 
«انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان» این کتاب را در 88 صفحه منتشر ساخته است. این کتاب از مجموعه ی گنجینه ی متون دینی کانون است.
 
واکنش خواننده پس از خواندن این کتاب: وَ إِنَّكَ لَعَلى‏ خُلُقٍ عَظيم‏!
 
منابع:
سایت ویستا
سایت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
خبرگزاری فارس

 
پ.میعاد

نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...