• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات arrow قهر ابدی در برابر ستم کنندگان
قهر ابدی در برابر ستم کنندگان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
23 اسفند 1392 ساعت 18:31
انسانها هرچه بزرگتر و داناتر باشند، برخوردها و واکنشهایشان هم صحیحتر و معقولتر است. حال تصور کنید شخصی به درجه ای رسیده باشد که تمام عالم به خاطر او بنا شده است. (1) شخصی که امانت الهی باشد (2) و معصوم بودنش بر کسی پوشیده نباشد. آن وقت هر تصمیمی که بگیرد و هر برخوردی که بکند، در انتهای صحت است و نقصی نخواهد داشت و کسی نمی تواند به نحوه ی برخورد او ایرادی بگیرد. نمونه ی چنین اشخاصی، در دنیا معصومان ما (علیهم السلام) هستند که رفتارها و برخوردهایشان در نهایت درستی است.

اینکه به حضرت زهرا (سلام الله علیها) چه ظلمهایی شد را قبلا در ویژه نامه خوانده اید. ما در این مقاله قصد داریم نحوه ی برخورد بانوی عالمیان را با این ظلم کنندگان (علیهم اللعنه) بررسی کوتاهی داشته باشیم. با ما همراه باشید.

سکوت، هرگز!
موقعیتهای زیادی در زندگی کوتاه ام الائمه (س) پیش آمد که منافقان و معاندان، به ایشان و خانواده ی بزرگوارشان ستم کردند؛ اما حضرت هرگز سکوت نکردند و از هر موقعیتی برای اعتراض و نشان دادن مخالفت خود استفاده کردند. تا جایی که امکان داشت، با ظلم مقابله ی عملی می کردند اما وقتی خود را در برابر ظالمان تنها می دیدند، چاره ای جز اعتراض نبود. اعتراض ایشان در برخی موقعیتها اینطور بود:

    اعتراض به غصب فدک: ماجرای فدک را حتما خوانده یا شنیده اید؛ ظلمی آشکار با اسناد تاریخی بسیار. حضرت زهرا (س) بعد از آنکه چندین بار به سراغ خلیفه ی اول رفتند و تلاش کردند تا حقشان را پس بگیرند، و حتی شاهدانی را نزد او بردند و چندین بار با استناد به قرآن، حق خود را اثبات کردند، در نهایت به ابوبکر گفتند: «سوگند به خدا تو را نفرین می کنم و به خدا قسم تا زنده هستم با تو یک کلمه سخن نخواهم گفت.»

    اعتراض و مقاومت در برابر هجوم به منزل: وقتی ظالمان برای گرفتن بیعت از امیر مومنان (ع) غاصبانه قصد ورود به منزل ایشان را داشتند، حضرت زهرا (س) با وجود بارداری، تمام تلاش خود را برای جلوگیری از ورود آنها و حمایت از ولی خدا انجام داد، ولی وقتی با آن ماجراهای دردناک و تنهایی روبه رو شد، چاره ای جز اعتراض ندیدند و خطاب به آنها فرمود: «ای ابوبکر! چه زود کینه های پنهانی خود را علیه اهل بیت رسول خدا (ص) ظاهر کردید، سوگند به خدا تا زنده ام با عمر سخن نخواهم گفت.»

    اعتراض به بیعت گرفتن اجباری: بعد از اینکه مهاجمان با فشار و تهدید خود را به منزل اهل بیت (ع) رساندند، مردم نیز وارد خانه شدند و امیرالمومنین (ع) را با زور و دست بسته به مسجد بردند. واکنش حضرت زهرا (س) با اینکه ضربه های سختی را متحمل شده بودند و آثار سقطط جنین داشتند، این بود که دست خود را به کمربند شوهرشان انداختند و مانع بردن ایشان شدند. اما باز هم با ضرب تازیانه ایشان را از حضرت امیر جدا کردند. بعد از آن حضرت زهرا (س)، با همان حال مجروح، پیراهن پدر بزرگوارشان را بردشتند و به مسجد رفتند و فرمودند: «پسر عمویم را رها کنید، قسم به آن خدایی که محمد (ص) را بر حق برانگیخت،اگر از او دست برندارید، گیسوان خود را پریشان کرده و پیراهن رسول خدا را بر سر افکنده و در برابر خدا فریاد خواهم زد.» لازم است بدانید که به واسطه ی اعتراضات حضرت، امیرالمومنین (ع) را رها کردند و تا زمانی که دختر پیغمبر خدا (ص) زنده بودند، نتوانستند از حضرت امیر (ع) بیعت بگیرند.

    اعتراض به مردم ساکت: مردمی که شاهد غدیر بودند، خیلی زود دیده هایشان را فراموش کردند و دل اهل بیت را از خود غمگین کردند. اینها بخشی از خطبه های بانوی دو عالم برای مردم مدینه است: «منتظر فتنه و بلا باشید و خود را برای شمشیرهای بران و سلطه‌ی ستمگران مهیا سازید که اندوخته‌های شما را غارت و اندکی بر شما باقی گذارند. و جمعیت شما را قتل عام کنند. آنگاه در آتش حسرت انحراف از خط رهبری صحیح خواهید سوخت. کنون دلهایتان کور شده است. آیا شما را به اجبار به سوی رهبری و ادار کنیم، در حالی که به آن بی میل هستید.»

قهر و نفرین
وقتی دل بزرگترین زن عالم و پاره ی وجود رسول خدا (ص) را بشکنند، قهر و نفرین کمترین جواب آنهاست. هنگامی که حضرت زهرا(س)، ولی و همسر خود را دست بسته و در زنجیر دیدند، خواستند تا نفرین کنند. اما هنوز کلامی نگفته بودند که دیوارهای مسجد لرزیدند و امیرالمومنین(ع)، مظهر صبر و رحمت، ایشان را از نفرین بازداشتند. چنانچه خود حضرت فاطمه (س) خطاب به عمر می فرمایند: «چون کراهت دارم بی گناهان دچار بلا و گرفتاری شوند، از نفرین دست برمی دارم...» اما این نفرین نکردن، شامل حال عموم مردم شد؛ ولی حضرت اشخاصی را که بانی ظلم و تفرقه بودند، صراحتا نفرین کردند و فرمودند: «[ای ابوبکر!] سوگند به خدا تو را نفرین می کنم و به خدا قسم تا زنده هستم با تو یک کلام سخن نخواهم گفت.» «ای ابوبکر! چه زود کینه های پنهانی خود را علیه اهل بیت رسول خدا (ص) آشکار کردید، سوگند به خدا تا زنده ام با عمر سخن نخواهم گفت.»

این قهر ادامه داشت تا آن زمانی که ام الأئمه (س) در بستر مرگ بودند. آن ظالمان که خود بهتر از هرکسی می دانستند چه کرده اند، خواستند تا به عیادت دختر پیامبر (ص) بروند. ولی حضرت زهرا (س) آنها را نپذیرفتند. آنها هم متوسل امیرالمومنین (ع) شدند و با وساطت و بزرگواری ایشان توانستند به ملاقات حضرت زهرا (س) بروند.

حضرت زهرا (س) در آن ملاقات در حالی که روی خود را از آنها برگردانده بودند، فرمودند:
«شما را به خدا سوگند می دهم، آیا شنیده اید که رسول خدا (ص) فرمود: فاطمه پاره تن من است، هر کس او را بیازارد مرا آزرده است. رضایت فاطمه از رضایت من و خشم فاطمه از خشم من است؟

گفتند: آری شنیدیم.

حضرت فرمودند: خدا و فرشتگانش را به شهادت می گیرم که شما دو نفر مرا به خشم آوردید (و آزار دادید) و موجبات خشنودی مرا فراهم نکردید. اگر با (پدرم) رسول خدا (ص) ملاقات کنم، شکایت شما را نزد او خواهم برد.»

وصیت، آخرین نشان قهر
حضرت فاطمه (س) در تداوم مبارزات خود علیه کودتاگران سقیفه، در وصیتشان به امیر مومنان (ع) فرمودند:
«همانا من تو را وصیت می کنم که غسل و کفن کردن مرا کسی غیر از تو انجام ندهد و وقتی وفات کردم مرا شبانه دفن کن و هیچ کس را خبر نکن و ابوبکر و عمر را نیز مطلع نساز و تو را سوگند می دهم به حق رسول خدا (ص) که ابوبکر و عمر بر جنازه ی من نماز نخوانند.» «ای علی تو را وصیت می کنم هیچ یک از آنان که به من ظلم روا داشتند و حق مرا غصب کردند، نباید در تشییع جنازه ی من شرکت کنند، زیرا آنان دشمن من و دشمن رسول خدا هستند و اجازه نده که فردی از آنها و پیروانشان بر من نماز بگذارد...»
 
خداوند تمام ما را از قهر خاندان نبوت (ع) دور نگه دارد و تمام ظالمان و معاندان این خاندان را لعنت ابدی کند.
 
 
*تمام احادیث مطلب، برداشت شده از کتاب «بدانید من فاطمه هستم»، تألیف و تدوین واحد پژوهش موسسه فرهنگی موعود عصر (ع) است.

پی نوشت:

1.خداوند خطاب به پیامبر (ص): «أي احمد، اگر تو نبودي، افلاك را خلق نمي كردم، و اگر علي نبود، تو را خلق نمي كردم و اگر فاطمه نبود، شما را خلق نمي كردم.»
2. وصیت پیامبر (ص) به امیرالمومنین (ع): «ای اباالحسن! این امانت ‏خدا و امانت محمد رسول خدا(ص) در دست توست.»
     
    پژواک
نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...