• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow ویژه نامه arrow ویژه نامة میلاد امام باقر (ع)
ویژه نامة میلاد امام باقر (ع) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
10 ارديبهشت 1393 ساعت 18:03

 

 مختصری از زندگی ستاره ی پنجم

محمد ابن علی (ع)، هم هاشمی بودند و هم علوی، برای همین زیبایی و تناسب در چهره و قد و قامتشان بارز بود. چهره گندمگون و موهای سیاه مجعد بر روی شانه های پهن؛ قامت متوسط و کشیده و  چهار شانه ایشان، در کوچه های مدینه چشم هر رهگذری را خیره می کرد. خال سیاه هاشمی بر روی گونه و خال سرخی روی بدن، یادگار جد بزرگوارشان؛ حضرت محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) بود.

 اخلاق و فضایل باقرالعلوم (علیه السلام)

ایشان در بخششها، همیشه شأن و مرتبه افراد را در نظر می گرفتند و به اندازه ای کمک می کردند که نه موجب اسراف و زیاده روی و نه سبب تحقیر و پایین آمدن شأن او شود. در روایتی از امام صادق(ع) آمده است: «با اینکه پدرم از نظر بنیة مالی از سایر افراد خاندانش ضعیف تر و مخارج زندگی اش بیش تر از بقیه بود؛ ولی در هر جمعه به نیازمندان کمک می کرد؛ حتی اگر کمک او به اندازة یک دینار بود و می فرمود: «پاداش صدقه و کمک به نیازمندان در روز جمعه برتری دارد؛ همان گونه که روز جمعه نسبت به دیگر روزهای هفته دارای برتری است.»(5)

امام باقر(ع) چگونه علوم را شکافت؟

پیش از این، از زمان امیرالمؤمنین(ع)، نقل حدیث توسط خلیفه ی دوم ممنوع شده بود. یعنی اگر کسی حدیثی از پیامبر (ص) نقل می کرد، به شدّت مجازات می شد. آنقدر این اتفاق افتاد که جز جمع بسیار کوچکی که دور تا دور امیرالمؤمنین بودند، کسی حدیث نمی دانست و نقل نمی کرد. در ذهن ها بود ولی در دهان ها نمی چرخید. معلوم است که فضائل اهل بیت(علیهم السلام) کم کم فراموش می شد.

 احتجاجات امام باقر (ع) با پیروان فرقه های انحرافی

فردی از خوارج مدعی بود که علی (ع) در جنگ نهروان به خاطر کشتن خوارج، گرفتار ظلم شده است. وی می گفت: اگر بدانم که در پهنه زمین کسی هست که برای من ظالم نبودن علی (ع) را ثابت کند، به سویش خواهم شتافت. به او گفتند که از میان فرزندان علی (ع) شخصی چون ابوجعفر محمد بن علی (ع) می تواند به تو پاسخ دهد. وی که از سردمداران خوارج بود، گروهی از بزرگان یارانش را گردآورد و به حضور امام باقر (ع) رسید.

 از زمین تا آسمان علم امروز

در روزگاری که یک میلیون و دویست هزار نفر به سودای مدرک کارشناسی، بیش از یک میلیون نفر برای کسب مدرک کارشناسی ارشد و بیش از دویست هزار نفر در رویای دکترا گرفتن در آزمون سراسری شرکت می کنند، چه می توان گفت جز اینکه مدرک برایمان ارزش شده است. چه برای استخدام شدن، چه برای ازدواج و چه برای هر چیز دیگر مدرک ها هستند که رو می شوندو کسی که این روزها مدرک ندارد انگار هیچ ندارد.

 ملاک دوستی با اهل بیت (علیهم السلام)

«... در آنچه درباره ی تو گفته می شود بیندیش، اگر دیدی آن چه درباره ی تو گفته در تو هست بدان که افتادن تو از چشم خداوند عزّ و جلّ بر اثر خشمگین شدنت از حقیقت، مصیبتش برای تو بزرگتر از مصیبتی است که می ترسی از چشم مردم بیفتی، اما اگر خلاف آن چیزی باشی که درباره ات گفته شده، این خود ثوابی است که، بدون به رنج و زحمت افکندن جسم خود، به دست آورده ای.»

 امام باقر(ع)، راوی رنجها*

 امامها کوچک و بزرگ و خردسال و کهنسال ندارند؛ البته هیچ کدامشان به سنّ کهنسالی نرسیدند؛ ولی اگر می رسیدند نه کند می شدند، نه کم هوش. همانطور که در کودکی نیز با بقیه ی انسانها متفاوت بودند. خاطره ها در ذهنشان رنگ نمی باخت و خطا و اشتباه در آنها تاثیر نداشت. چنانچه امام محمّد باقر(علیه السلام) در ماجرای کربلا، سه ساله یا چهار ساله بودند و پس از این ماجرا، بزرگترین تبلیغات را به همراه پدرشان، در توسعه ی ماجرای عاشورا در جهان داشتند.

 

هم حسن هستی هم حسین!

مهر تو خار نخل هایم را رطب کرد
ما را گدای اول ماه رجب کرد

آقای من مهر تو را واجب نوشتند
یعنی تو را بر غیر تو غالب نوشتند

من چارده قرن است دنبال شمایم
مال خودم هم نیستم، مال شمایم
 
ماه رجب تا که به تو آغوش وا کرد
با آبرو شد، خویش را ماه خدا کرد

 خلفای معاصر با امام باقر(ع)

 «یزید بن عبدالملک» و «حبابه» لوازم عیش و خوشگذرانی خود را فراهم ساخته بودند و به عیش و نوش می پرداختند. روزی «یزید» دانه های انگور را به دهان «حبابه» می انداخت و او هم به دهان می گرفت که ناگهان دانه انگوری در حلق او ماند و هر چه سرفه کرد بیرون نیامد. تا اینکه خفه شد و به درک واصل گردید. یزید، نگذاشت که جسد او را دفن کنند و روز و شب تن بی جان حبابه را در آغوش می گرفت و بارها با او مجامعت و نزدیکی می نمود؛ تا اینکه لاشه ی حبابه متعفن شد و بو گرفت. بالاخره مجبور شد که اجازه دفن جسد او را بدهد. یزید بعد از حبابه، پانزده روز بیشتر زنده نماند و بعد از مرگ او جسد ناپاکش را در نزد قبر حبابه به خاک سپردند.

 مبارزات سیاسی امام باقر علیه السلام

 امام باقر (ع) دربارة اهمیت مبارزة رودر رو با حاکمان می فرمودند:
«هر کس به سوی سلطان ستمگری برود، و او را به تقوای الهی فرمان دهد، و او را بترساند و موعظه کند، مانند پاداش جن و انس و مانند اعمال آنان را خواهد داشت(6)»

 یاران یار

جابر بن عبدالله، کودک بود که همراه پدرش به مکه آمد و در پیمان عقبه دوم همراه هفتاد نفر از انصار حضور داشت و با پیامبر بیعت کرد. پس از ایمان به رسول خدا (ص) و پذیرش اسلام، در دفاع از دین خدا و مبارزه با مشرکان، در میدان های نبرد حضور یافت. خود او نقل می کند: پیامبر خدا (ص) در 21 نبرد، شخصاً حضور داشت و من در 19 تای آنها حضور داشتم و تنها توفیق شرکت در دو جنگ در کنار رسول خدا (ص) نصیبم نشد. (6)

 سلام رسان

جابر با دست پینه بسته عصایش را گرفته بود و دست دیگرش را بر روی کمر قوز کرده اش، قرار داده بود و در کوچه های مدینه راه می رفت، که نگاهش به نگاه معصومانه پسر گره خورد.

منبع تصویر: asr-entezar.ir
نظر
افزدون جدیدجستجو
آیه () 2014-05-01 11:24:57

دست مریزاد
عیدتون مبارک باشه!

اللهم عجل لولیک الفرج
ستاره () 2014-05-03 10:41:21

هرچی سنم بیشتر میشه و بیشتر از این ائمه که فقط اسمشون رو شنیدیم میخونم، احساس میکنم چقدر ما به این بزرگواران بی توجهیم، دنیای علم و کرامت و داریم و بیخبریم
ناسپاسیم ناسپاس

اللهم عجل لولیک الفرج
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...