• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow ویژه نامه arrow ویژه نامه کرامت
ویژه نامه کرامت چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
بدعالی 
21 تیر 1393 ساعت 20:33

 

وقتی به مثال امامان درباره ی انفاق و صدقه نگاه می کنیم، دایره ی آن را وسیع تر از مال می بینیم؛ مثلاً حضرت امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) فرموده اند: «بدان كه بهترين مؤمنان كسى است كه جان و فرزند و مال خود را (در راه خدا) پيشاپيش بدهد، زيرا كه هر مالى (و كار نيكى) كه پيشاپيش فرستى براى تو اندوخته شود، و آنچه واگذارى خير آن را ديگرى برد.» (3)
اگر سرتان درد می کند برای آنکه به چیزی فکر کنید که هرگز از آن سر درنخواهید آورد، به «بخشش خداوند متعال» فکر کنید! ما تضمین می کنیم که از بزرگی بخشش خداوند هم سرتان درد خواهد گرفت و هم از بی کرانگی این بخشش گیج خواهید شد!
کریم ترین: چرا امام حسن(ع) را کریم می خوانند؟
از ایشان پرسیدند: چرا هیچ گاه فقیری را مأیوس نمی کنید؟ فرمودند: «من خود دست نیاز بر درگاه خدا دارم و به الطافش امیدوارم. به همین دلیل شرم دارم از این که خود فقیر باشم و فقیری را مأیوس گردانم. خدای بزرگ مرا عادت داده که نعمت های فراوانش را بر من ارزانی دارد و من نیز او را عادت داده ام نعمت هایش را به مردم ببخشم. می ترسم اگر از عادتم دست بردارم، خداوند نیز عادتش را از من بازدارد و از نعمت هایش محرومم نماید.»

در احادیث بسیاری از امامان (ع)، حضرت مهدی (ع) به آسمان سایه افکن و باران و ابر پر برکت تشبیه شده اند و همه ی این تشبیهات نشان از جود و بخشندگی بی حد و حصر ایشان دارد.
مرد از اسب پیاده شد و لباس هایش را تکاند. بعد هم انگشتانش را میان موهایش فرو برد و آن را مرتب کرد. بقچه اش را برداشت و سمت در رفت و با کوبه به در ضربه زد.
با هر بع بع مظلومانه ی گوسفند، نگاه گوسفندان دیگر به سوی او برمیگشت. انگار که با زبان بی زبانی، خودشان را در درد رنجناک پای او سهیم می دانستند.
اگر کریم تویی مابقی گدا هستند
همیشه در طلبت دست بر دعا هستند
طبیب را چه نیازی است، نسخه کافی نیست
تمام مردم این شهر مبتلا هستند
 انفاق در قرآن
خشیدن بهترین مال: «اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد، از چيزهاى پاكيزه‏اى كه به دست آورده‏ايد و از آنچه براى شما از زمين برآورده‏ايم‏، انفاق كنيد و در پى ناپاك آن نرويد كه (از آن‏) انفاق نماييد، در حالى كه آن را (اگر به خودتان مى‏دادند) جز با چشم‏پوشى (و بى‏ميلى‏) نسبت به آن‏، نمى‏گرفتيد و بدانيد كه خداوند، بى‏نيازِ ستوده (صفات‏) است

بلا را از خودت دور کن!

امام صادق(ع) می فرمایند: سه چيز است كه به خداى سوگند مى‏ خورم كه واقعيّت دارد: 1.هيچ مالى از صدقه و زكات دادن كاهش پيدا نمى‏ كند؛ 2. و هيچ كس نيست كه ستمى بيند و بتواند تلافى كند و نكند، مگر اينكه خدا در مقابل، عزّتى به وى عنايت فرمايد؛ و 3. هيچ بنده‏ اى نيست كه در سؤال و گدايى را به روى خود بگشايد، مگر اينكه در فقر به روى او گشوده شود.(4)

امیرالمؤمنین علی(ع)می فرمایند: نياز نيكوكاران به انجام دادن كار نيك بيش از نياز نيازمندان است؛ چون كه پاداش، افتخار و نام نيك آن از ايشان خواهد بود؛ پس هر وقت كسى كار نيكى مى ‏كند، نخست براى خود مى ‏كند (و سپس براى ديگرى)(11)
چندی پیش در یکی از شبکه های تلویزیونی بود که همایش خیّرین را گزارش می کرد. انجمنی از خیّرین بودند که برای کمک به کسانی که در شرایط خوب مالی قرار نداشتند، دور هم جمع شده و مبالغی را صرف امور چون بیماران خاص، تأمین هزینه و مخارج عروس و دامادها و خانواداه های آبرومندی که نیاز مالی دارند؛ می کنند.
 حرفها از خودشان جانی ندارند. اما وقتی کنار هم قرار می گیرند، یک واژه می سازند؛ یک تعریف، یک معنا؛ شاید بد نباشد اینبار چهار حرفی را کنار هم بگذاریم که هر کدامشان حاوی سخن های ناتمام بسیاری است... بخشش فقط چهار حرف دارد اما حرفهایش، بسیار بیشتر از این حرفهاست! با یک مددکار اجتماعی همراه می شویم تا این چهار حرف را از میان تجربه های خود و مددجویانش برایمان هجی کند:
منبع تصویر: karam7.jpg
 شخصیت اسکروچ را به خاطر دارید؟ همان اردک خسیسی که در کارتون های بچگی می شناختیم و امروز در دنیا به عنوان نماد خسیس بودن شناخته می شود. چارلز دیکنز نویسنده ای که به شخصیت اسکروچ جان داد او را نماد مردمان خسیس عصر خود می داند که هیچ محبتی به اطرافیان خود ندارند و حاضر نیستند ذره ای از مالشان را برای آنها خرج کنند.
پیرمرد تهی دست، زندگی را در نهایت فقر و تنگدستی می گذراند و با تلاش برای زن و فرزندانش قوت و غذائی ناچیز فراهم می کرد. از قضا یک روز که به آسیاب رفته بود، دهقان مقداری گندم در دامن لباس اش ریخت و پیرمرد گوشه های آن را به هم گره زد و در همان حالی که به خانه بر می گشت با پروردگار از مشکلات خود سخن می گفت و برای گشایش آنها فرج می طلبید و تکرار می کرد:


شاید فکر کنید که همه چیز با یک سپاسگزاری ساده تمام می شود. اما این حدیث امام سجاد (ع) گویای چیز دیگری است: «حق كسى كه به تو نيكى كرده، اين است كه از او تشكر كنى و نيكيش را به زبان آورى و از وى به خوبى ياد كنى و ميان خود و خداى عزوجل برايش خالصانه دعا كنى. هرگاه چنين كردى بى گمان پنهانى و آشكارا از او تشكر كرده اى. سپس اگر روزى توانستى نيكى او را جبران كنى، جبران كن.»
نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...