• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow داستان arrow شیعه باید زیرک باشد؛ مثل حسین بن روح
شیعه باید زیرک باشد؛ مثل حسین بن روح چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
10 دی 1393 ساعت 16:13
شیعه باید زیرک باشد: همه فن حریف، اهل دفاع کردن از عقایدش با جان و دل، امانت نگه دار و راز دار. اینها چیزهایی است که حسین بن روح نوبختی، نایب سوم امام عصر(ارواحنا له الفداء) به خوبی در زندگی نشان همه داد. سه پرده از زندگی او را بخوانید تا بفهمید که زیرکی شیعیان امام عصر(عج) چقدر است.

پرده اوّل: همه فن حریف

«على بن محمّد بن متیل» از نزدیکان نایب دوم امام زمان (ارواحنا له الفداء) و از دوستان نایب سوم روایت مى‏ كند:

زنى به نام «زینب» از اهل «آوه» (از توابع ساوه) که سیصد دینار وجوهات شرعی (مثل خمس و زکات و...) همراه داشت، نزد عمویم «جعفر بن احمد بن متیل» آمد و گفت: «دوست دارم این پول ها را با دست خودم به دست شیخ ابو القاسم حسین بن روح برسانم» آنگاه مرا با خودش برد تا مترجم او باشم.

وقتى نزد نایب سوم وارد شد، ایشان به زبان آوى فصیح، به آن زن گفت: «زینب! چونا خویذا، كوابذا، چون استه؟» معنایش آن است كه: «حالت چگونه است؟ چطور بودى؟ حال كودكانت چگونه است؟» و بدین ترتیب فهمیدم زن به ترجمه و مترجم نیازی ندارد و به خانه ام بازگشتم.(1)

پرده دوم: تقیّه سپر مؤمن است(2)

به حسین بن روح اطلاع دادند که خادمش به معاویه دشنام داده است. حسین بن روح بلافاصله او را اخراج کرد و قسم خورد که او را دوباره به خدمت نمی گیرد.(3)

نکته ی مهم: او این کار را برای این کرد که کسی کوچکترین شکّی درباره ی شیعه بودنش به او نکند. چرا که اگر کسی می دانست که او شیعه است، مرگش حتمی بود؛ چه برسد به اینکه کسی می فهمید نایب و وکیل امام شیعیان(عج) است! به همین خاطر، حسین بن روح، در تمام مدّت نمایندگی اش، برای حفظ جان امام، خودش و شیعیان دیگر که با آنان در ارتباط بود، عقیده ی واقعی اش را مخفی می کرد. به دروغ گفتن در چنین شرایطی، «تقیه» می گویند.

پرده سوم: نگهداری امانت با جان

به ابوسهل نوبختی که از علمای معاصر امام حسن عسکری (ع) و امام مهدی (عج) بود، گفتند: «چطور شد که حسین بن روح نوبختی به نیابت انتخاب شد، در صورتی که شما به آن مقام سزاوارتر بودید؟»

گفت: «امام بهتر می داند چه کسی را به این مقام منصوب کند. من همیشه با مخالفین مناظره دارم، اگر وکیل بودم شاید در مواقع بحث، برای اثبات مدّعای خودم، جای امام را نشان می دادم؛ ولی حسین بن روح مثل من نیست؛ حتی اگر امام در زیر لباسش مخفی باشد و او را با قیچی پاره پاره کنند، ممکن نیست دامنش را بگشاید تا امام دیده شود.»(5)

امام(عج) درباره ی او نوشت...

«ما او (حسین بن روح) را می شناسیم. خدا همه ی خوبی ها و رضاى خود را به او بشناساند و او را با توفیق خود سعادتمند گرداند. از نامه ی او اطّلاع یافتیم و به معتمد بودن او اطمینان داریم. او در نزد ما مقام و جایگاهى دارد كه او را مسرور می گرداند؛ خداوند احسان خود را درباره ی او افزون گرداند...»(6)


پی نوشت:

1. قطب الدین راوندى، سعید بن هبة الله، «جلوه‏هاى اعجاز معصومین علیهم السلام»، قم، چاپ دوم، 1378، صص 777-778؛ با استفاده از نرم افزار جامع الاحادیث نور 3/5.

2. این جمله روایتی است که از امام صادق(علیه السلام) نقل شده است: كلینى، محمد بن یعقوب، «أصول الكافی»، ترجمه مصطفوى - تهران، چاپ: اول، 1369، ج‏3، ص: 312؛ با استفاده از همان نرم افزار.

3. مجلسى، محمد باقر، «مهدى موعود» (ترجمه جلد 51 بحار الأنوار)، تهران، اسلامیه، چاپ بیست و هشتم، 1378، ص 682؛ با استفاده از همان.

4. همان، ص 683.

5. بحارالانوار، ج 51، ص 359؛ به نقل از امینی، ابراهیم، دادگستر جهان، نشر شفق، ص 141.

6. مجلسی، محمّد باقر، «مهدی موعود»، همان، ص 681.

 

پ.میعاد

 

نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

خاطرات یک جاسوس

 

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...