• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow داستان arrow محمّد حمیری، عالم و دوست قمی
محمّد حمیری، عالم و دوست قمی چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
10 دی 1393 ساعت 16:25

تعداد کم و انگشت شماری از علما و دوستان امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) بودند که افتخار داشتند خطّ و نامه ی امام را ببینند و با ایشان مکاتبه کنند. بعضی از آنها مثل «شیخ مفید» معروفند؛ چرا که افتخار آنها بیش از دیگران بوده است و برخی از آنها هر چند در زمان خودشان شناخته شده بودند، امّا امروز ناشناسند؛ کسانی مثل: «محمّد بن عبدالله حِم̊یـَری».

 

یک توصیف چند خطّی

حمیری‌ ها در «قم» خانواده ی معروفی بودند. همه شان اهل علم و حدیث و همه شان هم موثّق و مورد اعتماد. جالب اینجاست که چند نفر از حمیری ها با امام مکاتبه داشتند و بسیاری از سوالات و احکامی که امروز از امام عصر، ارواحنا له الفداء، به ما رسیده، از طریق نامه های آنان است.(1)

محمّد حمیری، در قم نزد بهترین استادان حدیث درس خواند؛ کسی مثل خالد برقی که مورد اعتماد همه ی علماست. همچنین خودش، استاد علمای بزرگی مثل ابن قولویه (صاحب کامل الزّیارات) و شیخ طوسی بود.(2)

مولایی که حمیری پیش مرگش می شد

نامه های محمّد حمیری به امام، سرشار از «قربان صدقه» رفتن به ایشان است. جمله های او، پر از «ادب» و «محبّت» نسبت به امام عصر(عج) است؛ طوری که هر انسانی، آرزو می کند که کاش فرصتی برای چنین ابراز احساساتی می یافت.

او در ابتدای یکی از نامه هایش، پیش از طرح سوال فقهی اش نوشت:

«خداوند عمر مباركت را طولانى گرداند و دوام عزّت و تأييدات و سعادت و سلامتى حضرتت را افزون كند. نعمتهاى خود را بر وجود مقدّست افزايش دهد و احسان و مواهب و فضل خود را نسبت به شخص شخیصت زياد نمايد. خدا مرا در هر اتّفاق بدی که می خواهد نسبت به وجود مقدست پیش بیاید، فدايت گرداند. و خدا مرا پيش از شما بميراند.

[...]من مي دانم كه هر كس را شما بپذيريد، شایسته است و آن كس را كه از خود دور كنيد، فرومايه است. بدبخت كسى كه رانده شده از شما باشد. من به خدا پناه مي برم كه رانده ی درگاه وجود مباركت باشم....»(3)

زیارتی که امام به شیعیان هدیه داد

شاید تعجّب کنید که چرا از بین یاران امام عصر(عج)، به معرفی محمّد حمیری می پردازیم. این معرفی به خاطر آن است که ما در زندگی مان، از اثر به جا مانده از حمیری استفاده کرده ایم. حتّی بعضی از ما، با یکی از نامه هایی که امام(عج) به او نوشته بودند، چلّه گرفته ایم! همان نامه ای که امام(عج) در طیّ آن، «زیارت آل یاسین» را به حمیری آموزش دادند. بله! زیارت آل یس، ضمن یک نامه ی امام عصر(عج) به حمیری به ما رسیده است.

در این نامه که در پاسخ به یکی از سؤالات فقهی حمیری داده شده بود، امام عصر(عج) بی آنکه حمیری درخواست کرده باشد، به او هدیه ای داد که امانتی باشد که به شیعیان بسپارد.

متن نامه این چنین است:

«بسم اللَّه الرّحمن الرّحيم.

نه به امر خداوند انديشه مى ‏كنيد، و نه از اولياى او [سخنان خدا را] مى ‏پذيريد. [سخنان آنها] حكمت بالغه ‏اى است. پس بيم دادنها برای گروهى كه ايمان نمى ‏آورند چه سود دهد؟

سلام بر ما و بر بندگان صالح خداوند باد.

هر گاه قصد توجّه به خداى تعالى و ما را نموديد، پس همان طور كه خدا فرموده است، بگوييد: سَلامٌ عَلى‏ آلْ‏ ياسِينَ»(4)

 

پی نوشت:

1. رجال نجاشى، ص 252؛ به نقل از دانشنامه ی اسلامی، ذیل واژة محمّد بن حمیری

2. برگرفته از همان دانشنامه.

3. مجلسى، محمد باقر، «مهدى موعود» (ترجمه جلد 51 بحار الأنوار) تهران، اسلامیه، چاپ بيست و هشتم، 1378 ش. ص 1245؛ با استفاده از نرم افزار جامع الاحادیث نور 3/5.

4. طبرسى، احمد بن على، «الإحتجاج»، ترجمه جعفرى، تهران، اسلامیه، چاپ اوّل، 1381 ش. ج‏2، ص643؛ با استفاده از همان نرم افزار.

 

پ.میعاد

 

نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

خاطرات یک جاسوس

 

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...