• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات arrow پسر انسان، منجی مسیحیان
پسر انسان، منجی مسیحیان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 2
بدعالی 
12 خرداد 1394 ساعت 05:19
دین مسیحیت، مانند تمام ادیان دیگر، در آموزه های خود به بحث منجی آخرالزمان اشاره کرده و اتفاقا اهمیت فراوانی هم برای آن قائل است؛ تا جایی که در کتاب مقدس مسیحیان، چندین باب کامل به این موضوع اختصاص دارد. در این مطلب قصد داریم شما را با گوشه ای از عقاید مسیحیان در مورد منجی آخرالزمان آشنا کنیم.

منجی واحد، القاب متعدد
مسيحيان معتقد به بازگشت مسيح (علی نبینا و آله و علیه السلام) هستند. در مسيحيت، در عهد جديد، نجات دهندگي به حضرت عيسي(ع) نسبت داده شده، زيرا او مأمور شده است كه امت خويش را از گناه نجات بخشد. مسيحيان با تعابير زيادي از آمدن مصلح جهاني خبر داده اند، گاهي از ایشان به «ملكوت خدا» تعبير می كنند، گاهی هم به الفاظي همچون «شيلو»، «روح راستين» و «پسر انسان». در کتاب مقدس درباره ی این موضوع آمده است:

«شخصي براي اصلاح جامعه بشري و تشكيل حكومت جهاني به نام روح راستي يا تسلي دهنده يا روح خدا و يا پسر انسان خواهد آمد و مسيحيت انتظار او را دارد.»(1)

قبل از ظهور مسیح(ع)
کتاب انجیل، دنیای پیش از ظهور منجی را چنین توصیف می کند:
«قبل از آمدن او جنگهاي عالمگير، خصوصاً در منطقه فلسطين روي مي دهد كه همه را به وحشت مي اندازد كه چنان مصيبت بزرگي در عالم واقع نشده.»(2)
«قبل از آمدن او دنيا پر از ظلم و جور مي شود و سراسر جهان را ستمگران احاطه مي كنند.»(3)
«جهان فعلي به خاطر عدم رشد فكري و يا جهل و ناداني نمي تواند او را قبول كند و وجودش را احساس نمايد. او در عين آنكه هميشه با مردم جهان خواهد بود، مردم جهان او را نمي بينند و اگر ببينند نمي شناسند. يعني ممكن است در بين مردم زندگي كند، ولي او را نشناسند و ندانند كه او روزي قيام خواهد كرد و تشكيل حكومت جهاني خواهد داد.»(4)

هنگام ظهور منجی مسیحیان
ویژگیهایی که برای زمان ظهور منجی در کتاب مقدس بیان شده چنین است:
«زلزله هاي عظيم در جايها و قحطيها و وباها پديد مي آيد و چيزهاي هولناك و علامات بزرگ از آسمان ظاهر خواهد شد… اورشليم پايمال امتها خواهد شد تا زمانهاي امتها به انجام رسد و در آفتاب و ماه و ستارگان علامات خواهد بود و بر زمين تنگي و حيرت از براي امتها روي خواهد نمود… و دلهاي مردمان ضعف خواهد كرد از خوف و انتظار آن وقايعي كه بر ربع مسكون(5) ظاهر مي شود و آنگاه پسر انسان را خواهند ديد كه بر ابري سوار شده با قوّت و جلال عظيم مي آيد.»(6)

ظهور ناگهانی و عالم گیر
از ویژگیهایی که برای ظهور حضرت مسیح (ع) در انجیل آمده است، ناگهانی بودن و عالم گیر بودن است:
«همچنانكه برق از مشرق ساطع شده تا به مغرب ظاهر مي شود، ظهور پسر انسان نيز چنان خواهد شد، آنگاه علامت پسر انسان در آسمان پديدار گردد و در آن وقت جميع طوايف زمين سينه زني كنند و پسر انسان را ببينند كه بر ابرهاي آسمان با قوّت و جلال مي آيد. اما از آن روز و ساعت هيچكس اطلاع ندارد حتي ملائكه آسمان. بنابراين شما نيز حاضر باشيد، زيرا در ساعتي كه گمان نبريد پسر انسان مي آيد.»(7)

بعد از ظهور منجی
در آموزه های مسیحی، جهان بعد از ظهور منجی اینگونه توصیف شده است:
«همه ملتهاي جهان و تمام مردم دنيا از او پيروي مي كنند و زير نفوذ او خواهند بود و او بر جهان حكومت خواهد كرد او رئيس جهان خواهد بود.»(8)
«او مردم را به عدالت ملزم مي كند و خودش به عدالت داوري مي نمايد... او ظلم و ستم را از روي زمين محو مي كند و نمي گذارد احدي به كسي ظلم كند و اثري از ستمگران روي زمين باقي نمي ماند.»(9)

«او از خود تكلم نمي كند بلكه آنچه از خداوند و پيامبران شنيده است خواهد گفت... وقتي او بيايد مردم دنيا را به همه راستيها هدايت خواهد نمود... او مردم دنيا را از امور آينده، با خبر خواهد كرد، زيرا به جميع علوم اولين و آخرين احاطه دارد.»(10)

انتظار، وظیفه ی مسیحیان
مسیحیان هم مانند مسلمانان، دارای فرهنگ انتظار هستند و طبق آموزه های دینشان، باید برای زمانی که مصلح جهانی ظهور خواهد کرد، آماده باشند. چنانچه در کتاب مقدس آمده است:

«آنگاه پسر انسان را ببينيد كه با قوّت و جلال عظيم بر ابرها مي آيد و در آن وقت، فرشتگان خود را از جهات اربعه از انتهاي زمين تا اقصاي فلك فراهم خواهند آورد. ولي از آن روز و ساعت غير از پدر [یعنی خداوند] هيچكس اطلاع ندارد، نه فرشتگان و نه پسر [یعنی حضرت مسیح (ع)]، پس بر حذر باشيد و بيدار شده و دعا كنيد، زيرا نميدانيد كه آنوقت كي ميشود، پس بيدار باشيد، زيرا نميدانيد كه در چه وقت صاحب خانه مي آيد، در شام، يا نصف شب يا با بانگ خروس يا صبح. مبادا ناگهان آمده و شما را خفته يابد. اما آنچه به شما مي گويم و به همه مي گويم اينكه بيدار باشيد.»(11)

همچنین در جای دیگر می خوانیم:
«كمرهاي خود را بسته، چراغهاي خود را افراشته بداريد….. خوشا به حال آن غلامان كه آقاي ايشان چون آيد، ايشان را بيدار يابد…. پس شما نيز مستعد باشيد، زيرا در ساعتي كه گمان نمي بريد پسر انسان مي آيد.»(12)

با کمی دقت، تشابه بسیار زیاد ادیان مختلف را در موضوع مهدویت و منجی باوری خواهیم دید. ادیانی که همه، نوید آینده ای روشن و سرشار از عدالت را به جهانیان داده اند و آنها را تشویق کرده اند تا زمینه ساز آن روز بزرگ باشند.


پی نوشت:

1.    انجيل متّي باب 24، آيه 27.
2.    انجيل لوقا، باب 21.
3.    همان.
4.    آيه 16 انجيل يوحنّا، باب 14.
5.    منظور یک چهارم زمین است که بشر بر روی آن سکونت دارد.
6.    انجيل لوقا باب 21.
7.    انجيل متّي باب 24 آيه 27.
8.    آيه 21 انجيل مرقس، باب 13.
9.    با توجه به باب 21 از انجيل لوقا.
10.    آيه 7 انجيل يوحنّا باب 16.
11.    انجيل مرقس باب 13، شماره 26.
12.    انجيل لوقا باب 12 شماره 35 و 36.


تمام پی نوشتها به نقل از موعود

پژواک

نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...