• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست
ویژه نامه انسان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 3
بدعالی 
15 تیر 1394 ساعت 22:51

 

انسان کامل، قائم مقام خداوند در زمین
امام صادق(علیه السلام) فرمودند: «به راستى خدای عزّ و جلّ 12000 عالَم دارد که هر کدام بزرگترند از هفت آسمان و هفت زمین، و هیچ کدامشان نمی دانند که خدای عزّ و جلّ عالم دیگرى دارد، و من حجّت بر همه ی آنها هستم.»

اشرفیت، تاجی بر سر انسان

رسول خدا (ص) فرمودند: خداوند مخلوقی برتر از من و گرامی تر از من خلق نفرموده است. حضرت علی (ع) فرمودند: گفتم: «ای رسول خدا (ص)!، شما برترید یا جبرئیل؟» فرمودند: علی!، خدای تبارک و تعالی، انبیای مرسل خود را بر ملائکه مقربش برتری عطا فرمود و مرا بر تمامی انبیا و مرسلین برتری داد و پس از من فضل و برتری از آنِ تو و ائمه پس از توست.

باور کن، تو بالا می روی اگر بخواهی

می گفت چه معنا دارد تلاش کنم و خودم را به زحمت بی اندازم، وقتی همه چیز از پیش تعیین شده است. ناراحت بود که اراده ای ندارد، می گفت آن بنده هایی هم که شدند پیغمبر و امام، از قبل معلوم بوده و خودشان کاری نکردند.

پای تکلیفت بایست
کودکی را تصور کنید که هفت ساله شده و به کلاس اول می رود. او سالهای تحصیلی را پشت سر هم طی می کند بی آنکه مدرسه از او کوچکترین امتحانی را بگیرد و یا از کودک تکلیفی خواسته شود. حالا به نظر شما می شود روی علم این کودک که حالا بزرگ شده حساب کرد و به او مدرک دیپلم داد؟
جسم و روح، حقیقت انسان
خلقت انسان و چیستی و حقیقت آدمی، موضوعی است که مدتهای طولانی، ذهن بشر را به خود مشغول ساخته است. اندیشمندان بسیاری در سراسر جهان، عمر خود را صرف مطالعه بر روی این موضوع کرده اند. اما برای ما مسلمانان که معتقد به کتاب آسمانی قرآن هستیم و آن را از سرچشمه ی وحی می دانیم، بهترین کار قبل از هر تحقیق و تفحصی، رجوع به آموزه های قرآن است.
عالم ارواح
سراسیمه از خواب بیدار می شوید و احساس می کنید، خوابی که دیده اید واقعیت داشته و دنبال نشانه و اثراتی از خواب در دور و برتان هستید و تا مدت ها به خاطر خوابی که دیده اید، تا مدت ها ذهنتان مشغول است. خواب می بینید در مکانی با صفا و یا زیارتی هستید و کِیفتان کوک می شود.
قوای انسان در رسیدن به کمال
اگر بخواهید وارد خانه ای شوید، دو راه بیشتر ندارد: یا از در وارد شوید یا از دیوار! بررسی و کند و کاو ما نشان داده است که ورود به خانه ی امن خداوند کریم، راهی غیر از «در ورودی» ندارد؛ چرا که دیوارهای قلعه ی خداوند آنقدر بلند است که کسی نمی تواند از آن بالا برود!
تفسیر انسان در سوره انسان
یک سوره در «قرآن کریم» به سوره ی «انسان» معروف است؛ علّتش شاید در این باشد که برترین انسان های خلق شده توسط خداوند در این سوره معرفی شده اند. انسانی که می بایست بود. «انسان کامل». برای فهمیدنش، باید اوّل فهمید چه شد که خداوند چنین سوره ای نازل فرمود.
برزخ و قیامت هم اکنون در حال برپایی اند
ما تفکّر غلطی داریم که برای غلط بودنش دلیلهای روشنی وجود دارد؛ امّا آنها را هم نمی بینیم! فکر غلط ما این است که: وقتی زندگی مان در دنیا تمام شد، برزخ شروع می شود و وقتی برزخ به پایان رسید، قیامت آغاز می شود.
 شگفتیهای خلقت انسان
همین حالا که چشمان خود را به صفحه ی مانیتور دوخته اید، دستتان را بالا بیاورید و به آن نگاه کنید! خوب ببینید! آیا تا به حال فکر کرده اید که دستانتان و یا کلا بدنتان در ابتدا به چه شکل بوده است؟ چگونه یک انسان، با مشخصات شما تشکیل شده است؟ چطور به این شکل در آمده و چطور پیر می شود؟
آمدنم بهر چه بود
بچه که بودم، مدتی به کلاس سفالگری رفتم و با گل مجسمه های کوچکی برای خودم ساختم. اما بعد از چند ماه که آموزش ها تمام شد، به جز یکی دو تا از مجسمه ها، بقیه را خراب کردم. بزرگتر که شدم، متوجه شدم که چون هدفی از ساختن مجسمه ها نداشتم، توانستم به راحتی آنها را خراب کنم.

عقوبتت بخیر یار مستوری من!
ریش سفیدهای و قدیمی ترها وقتی به هم می رسیدند، بعد از سلام و حال و احوالی که از هم می پرسیدند؛ برای بدرقه را همیشه"عقوبتت بخیر"، همان"عاقبتت بخیر" خودمان را دعای یک عمر زندگی هم صحبت خود می کردند. حالا که فکر می کنم، چه دعایی بهتر از این می توانستند برای اطرافیان خود بکنند؟

عجب بدبختی هستم، من!
با هزار سختی و بدبختی وارد دانشگاه شده و به قولی از غول کنکور رد شده اید. ترم اول دانشگاه است و سرخوش و مست از این که وارد مقطع و محیط جدیدی شده اید، ایام را می گذرانید و ذره ای به فکر درس و مشق نیستید و گاها هم آن هایی که درس میخوانند و برای ارشد و دکترا از حالا دورخیز کرده اند، مسخره می کنید.
 
 جان آدمیّت
تن آدمی شریف است به جان آدمیت
نه همین لباس زیباست نشان آدمیت

اگر آدمی به چشم است و دهان و گوش و بینی
چه میان نقش دیوار و میان آدمیت؟!
ها علیّ بشر، کیف بشر؟!
بود در محفل ارباب نظر
نقل شیرین تری از نقل و شکر

می شمردند یکایک چو گهر
مدحت صاحب شمشیر دوسر

که بشر می شود اینگونه مگر؟
«ها عَلی بَشرٌ کیفَ بَشَر
رَبُّهَ فیه تجلّی و ظهَر»(1)

هبوط (دانلود صوت)
نامت چه بود؟

آدم
فرزنده؟
من را نه مادری نه پدر … بنویس اول یتیم عالم خلقت نام محل تولد؟
بهشت پاک
اینک محل سکونت؟
زمین خاک
قدت؟
روزی چنان بلند که همسایه خدا … اینک به اندازه بختم روی خاک

 

 

 

نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  

خبر خوانسبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...