• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست
ابلیس لعین از غدیر تا سقیفه چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
09 مهر 1394 ساعت 19:46
خورشید به وسط آسمان رسید. آن روز گویی تمام گرمایش را به یک باره بر زمین عرضه کرده بود. کسانی که به چشمه ی غدیر خم رسیده بودند، ایستادند و کسانی که رفته بودند، در حال برگشتن بودند. رسول خدا(صلی الله علیه و آله) با عرقچین پیشانی شان را پاک کردند و بر بالای تپه ای از جهاز شتر ایستادند و ماجرای خلافت و جانشینی امیر المومنین حضرت علی (علیه السلام) شروع شد... .

همه ی حاجیان غرق در سخنان مهم رسول خدا(ص) بودند. در میان این همه حاجی، در گوشه ای ابلیس لعین و زیر دستانش هم ایستاده بودند و با دقت به سخنان پیامبر(ص) گوش می کردند و هر لحظه محزون تر از قبل می شدند.

رسول خدا(ص) در آن لحظه تکلیف مسلمانان را مشخص کردند و فرمودند:
«... من کنت مولاه، فهذا علی مولاه.»

مردم این سخن را شنیدند و شوری عجیب در میان جمعیت ایجاد شد. یاران شیطان عبوس و ناراحت رو به ابلیس گفتند: «اين امت، مورد رحمت خدا قرار گرفته و حفظ شده‏اند و ديگر تو و ما در میان اینها راهی نداریم. چرا كه پناه و امام بعد از پيامبرشان به آنان شناسانده شد.» ابلیس این ها را شنید و با ناراحتی به راه افتاد... .

***

سلمان در ذهنش اتفاقات آن روز را مرور می کند. درست انگار صحنه ها از جلوی چشمانش می گذرد. یاد ابوبکر می افتد که منصب خلافت امیرالمومنین، علی(ع) را غصب کرده و عین خیالش نیست. سلمان می خواهد جواب مولایش علی(ع) را بدهد که از او پرسید: اى سلمان، آيا مى‏دانى اولین كسى كه با ابوبکر بر منبر پيامبر (صلى اللَّه عليه و آله) بيعت كرد كه بود؟
سلمان دوباره مگسان دور شیرینی را در ذهنش مرور می کند و می گوید: گویا اوّلين كسانى كه با او بيعت كردند مغيرة بن شعبة و بشير بن سعيد و بعد ابو عبيده جرّاح و بعد عمر بن الخطاب و سپس سالم غلام ابى حذيفه و معاذ بن جبل بودند.

امیر مومنان علی(ع) سری تکان می دهد و می فرماید: نه، درباره ی اینان از تو سوال نکردم. آیا می دانی هنگامى كه از منبر بالا رفت، اوّل كسى كه با او بيعت كرد كه بود؟
سلمان مکثی می کند و می گوید: نه، او را نمی شناختم، پیرمرد سالخورده ای بود که بر عصایش تکیه داده بود و میان دو چشمش جای سجده اش پینه بسته بود. او به عنوان اولين نفر از منبر بالا رفت و تعظيم كرد و در حالى كه مى‏گريست، گفت: «سپاس خدايى را كه مرا نميرانید تا تو را در اين مكان ديدم، دستت را (براى بيعت) باز كن.» ابوبكر هم دستش را دراز كرد و با او بيعت كرد. سپس پیرمرد گفت: «امروز روزى است مثل روز آدم» و بعد از منبر پائين آمد و از مسجد خارج شد.

حضرت علی(ع) سرش را به نشانه ی تایید حرکت داد و فرمود: می دانی او که بود؟

سلمان دقیق تر شد و گفت: نمی دانم، اما به یاد دارم که گفتارش مرا ناراحت کرد، گویی مرگ پيامبر(ص) را با شماتت و مسخره کنان ياد مى‏كرد.
امیر المومنین(ع) فرمود: او ابليس بود. خدا او را لعنت كند.

حضرت علی(ع) سخن پیامبر(ص) را در ذهن مرور کرد و بعد رو به سلمان فرمود: ابلیس در آن لحظه از مسجد خارج شد و سمت یارانش رفت. یاران شیطان به سجده افتادند و گفتند: «اى آقاى ما! اى بزرگ ما! تو بودى كه آدم را از بهشت بيرون كردى!»

ابلیس بادی به غبغبش انداخت و گفت: «كدام امت پس از پيامبرشان گمراه نشدند؟ هرگز! گمان كرده‏ايد كه من بر اينان سلطه و راهى ندارم؟ كار مرا چگونه ديديد هنگامى كه آنها آنچه خداوند و پيامبرش درباره اطاعت او دستور داده بودند، ترك كردند.»

رسول خدا (ص) به حضرت علی(ع) فرموده بودند:
«و اين همان قول خداوند تعالى است كه‏ «وَ لَقَدْ صَدَّقَ عَلَيْهِمْ إِبْلِيسُ ظَنَّهُ فَاتَّبَعُوهُ إِلَّا فَرِيقاً مِنَ الْمُؤْمِنِينَ‏؛ ابليس گمان خود را به آنان درست نشان داد و آنان به جز گروهى از مؤمنين او را متابعت كردند.»(1)

پی نوشت:
1. سبا، 20
منبع: أسرار آل محمد (عليهم السلام)، ترجمه كتاب سليم بن قیس هلالی، ص.221

بازنویسی: اریحا

نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  

خبر خوانسبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...