• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست
امیر(ع)، در دست نوشته ها چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
10 مهر 1394 ساعت 06:05
گاهی فکر می کنیم شخصیت های دینی-اسلامی فقط محدود به یک منطقه جغرافیایی خاص، یا نهایتا کشورهایی نظیر عراق و عربستان  یا کشوری نظیر ایران، به خاطر داشتن بیشترین جمعیت شیعی، است. نمی توان تأثیر عمده و پررنگ این شخصیت های دینی را در این مناطق نادیده گرفت؛ اما اگر بخواهیم محدود به این موارد کنیم، ساده انگاری کرده ایم. بارها و بارها از زبان شخصیت هایی که در طول تاریخ آمده و بار سفر را بسته اند، جملاتی در مورد بزرگان دین اسلام شنیده ایم یا در کتب و دست نوشته هایشان تأثیر کلام آن ها را خوانده ایم.

 یکی از شخصیت های بزرگی که نه تنها عالم اسلام بلکه خیل عظیمی از محققان، علما، تاریخ نویسان و ادیبان جهان و حتی دشمنانشان را شیفته خود گردانیده است، امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب(علیه السلام) است. یگانه مرد تاریخی که حتی دشمنانش بر حقانیت و یکتایی اش هم قسم بودند؛ اما چه کنند که بغض و کینه  نمی گذاشت و نمی گذارد لحظه ای آرام بنشینند.

خالی از لطف نیست تا سخنانی را در مورد امیرالمؤمنین علی(ع) مرور کنیم.

امیرمؤمنان(ع) فرمودند:
یک بار از پیامبر خدا (ص) خواستم تا از خدا برایم طلب مغفرت کند . فرمودند: (بسیار خوب) چنین خواهم کرد. سپس برخاستند و نماز گزاردند. آنگاه دستهایشان را به دعا گشودند و من به دعای ایشان گوش می کردم . شنیدم که فرمودند: «پروردگارا! تو را به مقام قرب و منزلت «علی » سوگند می دهم که «علی » را مشمول عفو و غفران خود سازی!» گفتم: ای فرستاده خدا! این چه دعایی است؟ فرمودند: «مگر کسی هم گرامیتر از تو در پیشگاه الهی هست تا او را شفیع درگاهش نمایم » ؟ (1)

 

دکتر صبحی صالح (استاد دانشگاه لبنان و شارح نهج البلاغه) :

«عشق من به امام علی علیه السلام و بر اهل بیت پاک و هر مبارز مخلصی است که پرچم اسلام را برافراشته می سازد... معتقدم که ضروری است نهج البلاغه ی امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام در سراسر جهان چاپ و توزیع گردد تا نسل جدید مسلمان از آن بهره مند شود.»(2)

 

قاسم حبیب جابر (از علمای اهل سنت) در «الاهداء»  کتابش می نویسد:

«این کتاب را به رهبری تقدیم می کنم که نرمی و خشونت و رحمت و سخت گیری را جمع کرد... به اسلام عظمت بخشید و راهش را روشن ساخت... به مبادی حق و عدل و نیکی و دوستی پای بند ماند... وبالاخره به امیرمؤمنان علی بن ابی طالب علیه السلام ... شهید حق تقدیم می کنم. »(3)

 

عبد الفتاح عبد المقصود (نویسنده ی مشهور مصری) :

«علی علیه السلام سراسر عمرش را در پیروی از نمونه عالی کمال و فضیلت (پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم) گذرانده، پیوسته ملازم آخرین حد کمال در اخلاق بود.»(4)

 

ابن ابی الحدید (شارح نهج البلاغه و از علمای اهل سنت) :

«علی علیه السلام مانند خورشید تابان بود که با کف دست پوشیده نمی شود و مثل روز روشن است که اگر یک تن آن را بیند، دیدگان دیگران خواهد دید. ...علی سرآمد همه فضایل و سرچشمه آنهاست. »(5)

 

شیخ محمد عبده:

«کلام امام علی بن ابی طالب ، پس از کلام خدای متعال و پیغمبرش صلی الله علیه و آله و سلم شریف ترین و برترین سخن و سرشارترین کلام از لحاظ مواد و دارای بهترین شیوه است و بیشترین معانی و محتوا را دارد.» (6)

 

کاردینو (دانشمند مسیحی) :

«علی آن قهرمان دردمند خونین دل و آن یکه سوار ژنده پوش و آن امام شهیدی است که صاحب روح ژرف است و رمز عذاب الهی در اعماق آن نهفته است. »(7)

 

سلیمان کتانی:

«هر سخنی درباره علی بن ابی طالب گفته شود که او را در مکان و زمان محصور دارد جز سخن پردازی و ترتیب الفاظ نخواهد بود و آن هم الفاظی بسته ومرده که روح معانی بدان در نتواند آمد.»(8)

 

میخائیل نعیمه (نویسنده معروف مسیحی) :

«قهرمانیهای امام علی علیه السلام فقط منحصر به میدانهای کارزار نیست، بلکه او در روشن اندیشی، پاکی وجدان، سحر بیان، عمق و کمال انسانیت، شور وحرارت ایمان، بلندی همت و فکر، یاوری و هواداری از رنجیده ها در قبال جفاکاران و فروتنی در مقابل حق، هر کجا که تجلی کند، نیز قهرمان بود.»(9)

 

جرج جرداق (مسیحی دانشمند و نویسنده معاصر) :

«ای روزگار! چه می شد اگر تمام نیروهای خود را بسیج می کردی و در هر عصری و زمانی بزرگ مردی، چون علی علیه السلام با همان عقل و دهان و قلب، با همان زبان و همان شمشیر به جهان ارمغان می دادی؟»(10)

 

توماس کارلایل (فیلسوف انگلیسی) :

«علی علیه السلام به خاطر شدت عدالتش به شهادت رسید.»(11)

 

گابریل دی انگیری:

«علی علیه السلام یگانه و تنها نمونه ای است که تاریخ از این حیث (قهرمان قهرمانان بودن) به ما نشان می دهد.»(12)

 

 

 

منابع

1.       شرح نهج البلاغه، ج 20، ص 316
2.       مقدمه نهج البلاغه، ص 29، دکتر صبحی صالح.
3.       فلسفة الاعتزال فی نهج البلاغة، صفحه الاهداء، دکتر قاسم حبیب جابر.
4.       روزنامه سلام، مورخه 16/10/71، شماره 475.
5.       چهره درخشان اسلام، ابن ابی الحدید، ص 33 33، ترجمه علی دوانی.
6.       مقدمه تصحیح نهج البلاغه، ص 43، شیخ محمد عبده.
7.       الامام علی صوت العدالة الانسانیة: 5/233، جرج جرداق مسیحی.
8.       الامام علی نبراس و متراس، ص 13و 14، سلیمان کتانی.
9.       مقدمه کتاب صوت العدالة الانسانیة، ص 23، جرج جرداق مسیحی.
10.   همان ج 1، ص 47.
11.   همان ، ج 5، ص 236.
12.   شهسوار اسلام، ص 243، کابریل انگیری، ترجمه عمادی.

ماءمعین

نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  

خبر خوانسبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...