• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست
ویژه نامه عید سعید غدیر چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
10 مهر 1394 ساعت 06:34

 

 

 ابلیس لعین از غدیر تا سقیفه
خورشید به وسط آسمان رسید. آن روز گویی تمام گرمایش را به یک باره بر زمین عرضه کرده بود. کسانی که به چشمه ی غدیر خم رسیده بودند، ایستادند و کسانی که رفته بودند، در حال برگشتن بودند. رسول خدا(صلی الله علیه و آله) با عرقچین پیشانی شان را پاک کردند و بر بالای تپه ای از جهاز شتر ایستادند و ماجرای خلافت و جانشینی امیر المومنین حضرت علی (علیه السلام) شروع شد... .

 تجلّی اسرار در نامهای غدیر
نامها به آسانی در ذهنها جای می گیرند و به راحتی معانی بلند را منتقل می کنند به همین دلیل و دلایل دیگر، نامگذاری روزها و یا هفته ها یکی از شیوه های تبلیغاتی مثبت و منفی شده است و مطرح شدن و رواج پیدا کردن ارزشها یا ضد ارزشها را در پی دارد.

ای مردم! علی(ع) را بشناسید
«اى گروه مردم! چه مى‏گوييد؟ خداوند از هر صدايى با خبر است و از اسرار قلوب آگاهى دارد، «پس هر که راه يافت به سود خود اوست، و هر که گمراه شد جز اين نيست که به زيان خود گمراه مى‏شود»(1)، و هر که بيعت کند مانند آن است که با خدا بيعت مى‏کند، «دست خدا بالاى دستهایشان است.»(2)
پدران مهربان
روزی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) به حضرت علی (علیه السلام) فرمودند: اکنون جبرئیل نزد من بود و از سوی خداوند نامه ای برای من آورد. در این نامه آمده است که من تو را نزد مردم بفرستم تا پیامی را برای مردم بازگو کنی.

پیام ناقوس
حارث با شتاب از پله‌های کلیسا بالا می‌رفت تا به جایی برسد که راهب در کنار ناقوس ایستاده بود. راهب با تعجّب به دویدن با عجله او نگاه کرد و با نگاهش پرسید: «چه چیزی تو را به اینجا کشانده است؟!» حارث، صاف ایستاد و صدایش را صاف کرد و گفت: «در راه که می آمدیم، صدای ناقوس کلیسا را شنیدم. آن را همانگونه که نواختی، دوباره بنواز تا تفسیر آهنگ آن را به تو بگویم.»

برادر رسول خدا(ص) را کشتند
روزگار بالا و پایین زیاد دارد. گاهی ظالمی حق و جایگاه مظلومی را می گیرد و باقی مردمان روزگار می ایستند و فقط نگاه می کنند. پس از رحلت رسول خدا(ص) مردم غدیر را از یاد بردند و ظالمان حق علی (ع) و اولاد او را غصب کردند.

صحابه آرزومند کدام ویژگی امیرمؤمنان بودند؟
حضرت امیرمؤمنان علیّ بن ابی‌طالب(علیه السلام) هزاران هزار ویژگی و فضیلت داشت که یکی از آنها برای اثبات برتری ایشان بر دیگران کافی است. مقامات ایشان به حدّی زیاد است که می‌توان درباره ی آن دست به نوشتن کتابی بزرگ و قطور زد که هر صفحه ی آن یک امتیاز غیرتکراری داشته باشد. از میان این هزاران خصلت، چند ویژگی مورد آرزوی اصحاب رسول خدا(صلی الله علیه و آله) بود.

فرزند خطّاب هلاک می‌شد؛ اگر علی(ع) نبود
از حذیفه بن یمان نقل شده است: وی عمر بن خطّاب را دید، عمر به او گفت: چگونه صبح کردی، ای ابن یمان؟! فت: می خواهی چگونه صبح کرده باشم؟! صبح کرده ام در حالی که حقّ را خوش ندارم، و فتنه را دوست دارم، و گواهی می دهم به آن چه ندیده ام، و بدون وضو صلات انجام می دهم، و در زمین چیزی دارم که خداوند در آسمان ندارد.
علی(ع): یک دنیا، یک تاریخ
هر ناحیه از جهان که من و شمایی در آن یافت می‌شود، با سیره علی بن ابیطالب(علیه‌السلام) پیوند دارد؛ چراکه مخاطب سیره علی(ع)، من و شما هستیم و هر جا که دلاوری و بزرگی مورد خطاب قرار گیرد یا عاطفه‌ای برانگیخته شود،علی و نام علی(ع)در آنجا حضور دارد. نام علی(ع) همه کائنات را سیراب می کند و آن ها را به کرنش در می آورد. امیرالمؤمنین علی(ع) جن و انس را احاطه کرده است و گویی تنها نقطه ای از عالم هستی است که همه و همه بر آن اتفاق نظر دارند.

امیر(ع)، در دست نوشته ها
گاهی فکر می کنیم شخصیت های دینی-اسلامی فقط محدود به یک منطقه جغرافیایی خاص، یا نهایتا کشورهایی نظیر عراق و عربستان  یا کشوری نظیر ایران، به خاطر داشتن بیشترین جمعیت شیعی، است. نمی توان تأثیر عمده و پررنگ این شخصیت های دینی را در این مناطق نادیده گرفت؛ اما اگر بخواهیم محدود به این موارد کنیم، ساده انگاری کرده ایم. بارها و بارها از زبان شخصیت هایی که در طول تاریخ آمده و بار سفر را بسته اند، جملاتی در مورد بزرگان دین اسلام شنیده ایم یا در کتب و دست نوشته هایشان تأثیر کلام آن ها را خوانده ایم.
 مسلمانی، بر مدار مولا
قبول کردنت مولا،
دشوار دشوار بود.
نسب تو والاگُهَر،
نام تو عالی مقام،
قرابتت با کردگار، نزدیک ترین،
شجاعتت، زبانزد بود؛
چرخش شمشیرت، خیره کننده،
دست بخششت، پُر دهش،
آگاهی ات، در رفیع ترین قله ی علم،
هزاران خبر
گوش‌هـا بـاز کـه امروز هزاران خبر است
خبری خوب‌‌تر از خوب‌تر از خوب‌تر است

 

نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  

خبر خوانسبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...