• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات arrow امام حسین(ع) محبوب قلب رسول(ص)
امام حسین(ع) محبوب قلب رسول(ص) چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
30 مهر 1394 ساعت 15:37
چهره ی امام حسین(ع) در روایات اهل تسنّن
اهل «مدینه» و مسلمانانی که گذرشان به آنجا می افتاد، بارها عطوفت و مهربانی رسول خدا(صلی الله علیه و آله) را نسبت به دو سبط برگزیده شان، حسن و حسین(علیهما السلام) دیده بودند. دیده بودند که چگونه آنان را در آغوش و روی دو زانو می نشاند و بارها و بارها جمله‌ی «آنها را دوست دارم» را تکرار می کرد.
ابوهریره می گوید که روزی رسول خدا(ص) نزد ما آمد و امام حسن و حسین(ع) همراه او بودند. یکی را بر یک بازویش به بغل چسبانده بود و دیگری را با بازوی دیگرش.

گاهی یکی را می بوسید و گاهی دیگری را، تا به ما رسید. مردی به او گفت: رسول خدا! معلوم است که آنان را بسیار دوست می داری! فرمودند: «بله چنین است. هر کس این دو را دوست بدارد، مرا دوست داشته است و هر کس با آن دو دشمنی ورزد، مرا دشمن داشته.»(1)

کوچه های مدینه بارها شاهد اعلام بیزاری رسول خدا(ص) از دشمنان آن دو بود. چنانچه سلمان می گوید از رسول خدا(ص) شنیدم که می فرمود: «حسن و حسین پسران منند. هر کس آن دو را دوست بدارد، مرا دوست داشته و هر کس مرا دوست داشته باشد، دوستدار خداوند است و هرکس چنین باشد به بهشت داخل می شود و هر کس که با آن دو دشمنی ورزد، دشمن من است و دشمن من، دشمن خداوند است و چنین کسی به دوزخ وارد می‌شود.»(2)

با خود چه فکر می‌کردند آنانی که خود را حق می پنداشتند و در مقابل کسی شمشیر کشیدند که جایگاهش، آغوش والاترین مخلوق خداوند بود؟ ابوهریره می گوید: رسول خدا(ص) را در حالی دیدم که حسین(ع) را در آغوش گرفته بود و می فرمود: «خدایا! او را دوستش دارم پس دوستش بدار.»(3)

تاریخ چنین دید که همان کودکانی که روزی در حین بازی کودکانه‌شان، محبّت و نوازش رسول خدا(ص) به فرزندشان را می دیدند، کوردلانی شدند که آخرین نفر آل کساء را به شهادت رساندند.

عامری می گوید: با رسول خدا (ص) برای خوردن غذا از جایی عبور می کردیم. رسول خدا(ص) جلوی مردم رفت و حسین بن علی(ع) داشت با پسربچه ای بازی می کرد. تا رسول خدا(ص) به سمت او می رفت که او را بگیرد، حسین(ع) از دستش می گریخت و از آن سو به آن سو می رفت. تا جایی که رسول خدا(ص) خندید و بالاخره او را گرفت. آنگاه یکی از دستانش را زیر گردنش انداخت و دیگری را زیر چانه اش و گلویش را می بوسید و می فرمود: «حسین از من است و من از حسینم. خداوند دوست دارد آن کس را که دوستدار حسین است. حسین بزرگ زاده‌ای از بزرگ زادگان است.»(4)

حسین بن علی(ع)، همان دردانه ای است که از همان روزهای نخست به دنیا آمدنش، شهادتش پیش بینی شده بود.
ام الفضل دختر حارث می  گوید: بر رسول خدا(ص) وارد شد و گفتم: یا رسول الله! یک شب خواب ناخوشایندی دیدم. فرمود: «چه بود؟» گفتم: بیان کردنش دشوار است. فرمود: «مگر چه بود؟» گفتم: قطعه ای از بدن شما را دیدم که از بدنتان جدا شده بود و در حُجره‌ای افتاده بود. پس رسول خدا(ص) فرمود: «خواب خیری دیدی. فاطمه(سلام الله علیها) به خواست خداوند در آن حُجره [ای که خواب دیدی] پسری به دنیا می آورد.»

پس مدّتی گذشت و فاطمه(س)، حسین(ع) را در همان خانه ای که خواب دیده بودم، به دنیا آورد. پس از آن، روزی دوباره نزد رسول خدا(ص) آمدم و دیدم که از چشمانشان اشک جاری است. پرسیدم: ای نبیّ خدا! پدر و مادرم به فدایت! چه شده؟ فرمود: «جبرئیل به من خبر داده است که امّتم این پسر مرا خواهند کشت.» پرسیدم: این پسرتان را؟ فرمود: «آری» و آنگاه خاکی سرخ رنگ از خاک شهادتش به من داد.(5)

آری، همانا هموست کسی که رسول خدا(ص) به خاطر نحوه ی خونبار شهادتش اشک بر دیده بارید: حسین بن علیّ بن ابیطالب(ع)، سیّد الشّهداء.

پی نوشت ها:
1. حاکم نیسابوری، «مستدرک علی الصحیحین»، ج 3، ص 197، ح 4842.
2. همان، ج 3، ص 197، ح 4841.
3. همان، ج3، صص 210- 215، ح4887.
4. همان، ح 4886.
5. همان، ح 4884.

پ.میعاد

نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...