• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow مقالات arrow رجز های عاشقانه
رجز های عاشقانه چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
01 آبان 1394 ساعت 07:56
شعرهاى حماسى كه جنگاوران در ميدان هاى نبرد مى‏خوانند رجز نام دارد. رجز نام يكى از شیوه های شاعرى عربى است كه نوعى تحرك و روانى در آن است. در گذشته و دوران جاهليت، از اين وزن شعر بيشتر در اشعارى كه جنبه مبارزه، دشنام يا تفاخر داشته استفاده مى‏شده ‏است. بكارگيرى اين وزن و آهنگ در شعرهاى حماسى كه مبارزان در ميدان هاى جنگ‏ مى‏ خواندند، سبب شده كه به آن اشعار، رجز گويند.

بيشتر افراد، هنگام رجز خواندن در ميدان مبارزه، اشعار شعراى عرب را كه باحال و وضع آنان مطابق بود مى‏خواندند و اگر خود جنگجو طبع شعر داشت،‏ در وصف و معرفى خويش شعر مى‏سرود و نام خود و پدر و قبيله و سوابق دليرى‏هاى‏ خود و قبيله ‏اش را در آن بيان مى‏كرد.

رجز، هم براى تقويت نيرو و روحيه خود بود، هم‏ براى ترساندن رقيب. «رجز، سرود نظامى رايج در آن دوره ‏ها بود كه جنگاوران در هنگام جنگ، آن را مى‏خواندند و به شجاعت و قهرماني هاى خويش مى‏باليدند و دشمنانشان را به ‏كشتن و تار و مار كردن تهديد مى‏كردند. رجز در آن ميدان هاى نبرد، مانند يك سلاح پيكار مؤثر بود و رزم آوران همان گونه كه بر شمشيرها و تيرها و نيزه ‏ها اعتماد مى‏كردند، بر رجزهاى خود نيز تكيه مى‏كردند».

در كربلا نيز، حسين بن على‏ علیه السلام و فرزندان و برادران و يارانش در ميدان هاى نبرد، رجز مى‏خواندند. رجزهايى كه اصحاب امام روز عاشورا مى‏خواندند، نمايانگر عقيده و هدفى‏ كه در راه آن از شهادت استقبال مى‏كردند و انگيزه جهادشان بود، كه در چه راهى و براى ‏چه هدفى است و نشان دهنده يقين، ثبات قدم، آگاهى و بصيرتشان بود. (1)
در ادامه به تعدادی ازین رجز ها که همگی نشانگر ایمان راسخ یاران امام و پیرو حق بودنشان است اشاره می کنیم:

رجز حر بن یزید ریاحی:
با شمشیر برنده خود به گردن های شما میزنم، به این جهت که شر شما را از بهترین کسانی که از سرزمین حجاز به اینجا آمده اند دفع کنم.

رجز زهیر بن قین:
امروز در بهشت برین با جد بزرگوارت حسین (ع) که پیغمبر اکرم (ص) است و با برادرت حسن مجتبی (ع) و پدرت علی مرتضی (ع) ملاقات خواهم نمود.
و همچنین گفت: منم زهیر، منم فرزند قین، شما را با شمشیر خود از حسین (ع) دفع می کنم.

رجزخوانی حبیب بن مظاهر
منم حبیب و پدر من مظاهر است، ای گروه ستمکاران! همانا ما نیکوتر و پاکیزه تر از شما هستیم، چون که بهترین مردم را نصرت و یاری می کنیم.
رجزخوانی ابوعروه غفاری
به راستی که قبیله من دانسته است که من در طلب خون دوستان خود شمشیر میزنم و دشمن را دفع میکنم و به جهت کینه ای که با دشمنان دین و امام مبین دارم با شمشیر و نیزه آنها را دفع می کنم.

رجز خوانی بریر بن خضیر
منم بریر و پدر من خضیر است، خیر و فایده ای نیست در دوستی با کسی که دین و مذهب درستی ندارد.
رجز قاسم ابن الحسن
ای نفس! اظهار ناراحتی و اضطراب از آشامیدن شربت ناگوار مرگ ننما،زیرا که هر نفسی فانی خواهد شد و هر زنده و موجود، فانی و نابود میگردد و بشارت باد تو را که امروز با درجات عالیه بهشت برین ملاقات خواهی نمود. (2)

پی نوشت:

1-    مقاله رجز های یاران اباعبدالله علیه السلام به نقل از دانشنامه اسلامی
2-    محن الابرار، مقتل علامه مجلسی، ترجمه آیت الله هشترودی تبریزی، انتشارات آرام دل، صص 472 تا 480

گردآوری: مریم محبی


نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

بیعت با شیطان

فروشگاه اینترنتی

 

آخرالزمان

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...