• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow گزارش arrow یاران و یاری دهندگان امام زمان علیه السلام
یاران و یاری دهندگان امام زمان علیه السلام چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
01 آبان 1394 ساعت 13:20
 بحمدالله و تحت توجهات حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه ، نود و ششمین نشست از سلسله نشست‌های فرهنگ مهدوی که همه ماهه از سال 1384 تا به امروز برقرار است، با سخنرانی استاد اسماعیل شفیعی سروستانی ، در موضوع «یاران و یاری‌دهندگان امام زمان(عج)» به بار نشست.
در این برنامه که درشب تاسوعای حسینی اتفاق افتاد ، سخنران در سه بخش مطالب مورد نظر خود را ارائه نمود.

1- عهد امام و عهد با امام
2-یاران امام حسین علیه السلام در دشت کربلا
3- یاران ویاری دندگان امام زمان علیه السلام
استاد شفیعی سروستانی  با بیان عهدی که درباره امام معصوم و منصوب از سوی خداوند بر گردن مومنان و شییعیان گذارده است به بررسی ویژگی یاران امام حسین(علیه السلام) در قیام عاشورا، و ویژ‌گی‌های لازم برای یاری حضرت مهدی(عج) در قیام مهدوی پردئاخت ، و با برشمردن توصیه‌های ائمّه معصوم(ع) به مومنان در دوران غیبت، کوله بار ضروری برای طیّ مسیر و گذر از فتنه‌های دوران حیرت تا قیام حضرت قائم(ع) را بیان کرد. این نشست که مقارن با ایّام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و شب تاسوعا بود، با مدح و عزاداری ذاکر اهل بیت(ع) ( اقای پاک آیین )آغاز و با پخش «زیارت آل‌یاسین» ختم گردید.

سرخی پرچم اباعبدالله(ع)، معنی و نحوه‌ی بودن شیعه‌
سردبیر ماهنامة موعود سخن خود را با توضیح درباره‌ی سرخی پرچم افراشته بر فراز گنبد امام حسین(ع) آغاز کرد و تبیین نمود که علّت سرخی این پرچم رسم دیرینه‌ای در میان اعراب است. در این رسم چنین بوده که اگر در میان جنگ، به ماه حرام می‌رسیدند، جنگ را موقّتاً متوقّف می‌کردند تا ماه حرام بگذرد و پرچم سرخی را بر می‌افراشتند به این معنا که جنگ تمام نشده و ادامه دارد. همچنین اعراب تا هنگامی که خون خواهی از مقتولی صورت نگرفته و یا قصاص از قاتل کسی باقی ‌مانده، پرچم سرخی بر بام منزل او بر می‌افراشتند تا بدین وسیله اعلام کرده باشند: که قصاص قاتل یا قاتلان باقی است.

سخنران، اهتزاز  پرچم سرخ بر فراز گنبد حضرت اباعبدالله(ع) را نیز عملی نمادین و نشانه‌ی خون بر زمین مانده امام حسین علیه السلام وخونخواهی بر زمین مانده  دانست و افزود:

«این پرچم به همین رنگ و نماد می‌ماند برای آنکه همگان بدانند که ما منتظر روزی هستیم که خون‌خواه امام قیام کند و انتقام خون به ناحق  بر زمین مانده را بگیرد و آنگاه آن پرچم سرخ دگرگون خواهد شد، و در مرام شیعه ، نحوه بودن و زیستن از همین نقطه آغاز می شود . به عبارت دیگر وقتی که از مقام شیعگی سخن می‌گوییم و می‌خواهیم فردی را به عنوان شیعه بشناسیم، اعلام می‌کنیم: شیعه در حقیقت چشمش به پرچم سرخ در اهتزاز است، منتظر قیام خون‌خواه حضرت است و خودش را همواره در این مسیر نگه‌می‌دارد. لذا وقتی دربارة مرامنامة شیعیان سخن می‌گوییم، مرام‌نامه‌ی شیعیان را در این چهار بخش خلاصه می‌کنیم:


1. شیعه متذکّر حقّ بر زمین مانده و خون به ناحق ریخته شده امام خود است؛ و هیچگاه حقّ بر زمین مانده را فراموش نمی‌کند و کسی که چنین چیزی را فراموش کند، از جمه شیعه ها خارج است .
2. شیعه منتظر است تا امام حیّ ، و خون‌خواه برگردد؛ به عبارتی چشم براه کسی مانده که این حقّ بر زمین مانده را به جایگاه خودش بر‌گرداند؛
3. شیعه منکر تمامی صورت‌های باطل است؛
4. شیعه آماده و مهیّای یاری امام غایب ازنظر خود است.»

شفیعی سروستانی با تأکید بر این چهار بند به عنوان «مرامنامه‌ی شیعگی» اعلام کرد که این چهار تکلیف، حاوی معنی زندگی و نحوه‌ی بودن شیعیان در عرصه‌ی تاریخ است و این چهار بند به تمامی متجلّی گشته در «زیارت عاشورا»ست. بدین ترتیب زیارت عاشورا، که حدیثی قدسی است، «مرام‌نامه‌ی شیعگی »از زبان خداوند متعال می‌باشد.

همراهی با امام، محتوای عهد الست
محقّق حوزه‌ی مهدویت با برشمردن و شرح پنج فراز از زیارت عاشورا : «اعلان سلام به اولیاءالله»، «ذکر مصیبت اعظم واقع شده»، «برائت از بنیانگذاران ظلم بر اهل بیت علیهم السلام تا عاملان ظلم»، «اعلام تسلیم در برابر فرامین ولیّ‌الله» و «طلب همراهی با منتقم و اعلام آمادگی برای یاری» به عنوان مرام‌نامه‌ی شیعیان در «زیارت عاشورا» و «زیارت اربعین» زندگی شیعیان را از مسیر انتظار تعریف کردند و آنگاه  به تبیین موضوع «عهد با امام و عهد امام» پرداختند.

استاد شفیعی سروستانی با قرائت خطبه‌ی امام حسین(ع) در شب عاشورا، به سخن ایشان که فرمودند: «من عهد خود را از گردن شما برمی‌دارم» اشاره کردند و افزودند:
«مگر از جانب امام عهدی بر گردن مردم است که امام حسین(ع) چنین و به صراحت آن را  اعلام می کنند؟ بلی. عهدی خدایی بر گردن تک‌تک انسان‌ها به نحو عام و به نحو خاص بر گردن شیعیان است و این عهد را خداوند متعال مقرّر کرده و کسی نمی‌تواند این عهد را از گردنشان بردارد.»

استاد در توضیح معنای عهد، آن را معادل با "تعهّد داشتن" دانستند و بیان کردند که جز امام حسین(ع) که امام معصوم و منصوب از جانب خداوند متعال هستند، کسی نمی‌تواند این عهد را از گردن مردم بردارد. استاد با طرح این سؤال که منشأ این عهد چیست در پاسخش توضیح دادند که این عهد همان «عهد الست» یا «پیمان فطرت» است که در عالم ذرّ از تمامی انسان ها اخذ شده و در روایات به طور کامل تبیین گشته است.

سخنران با استناد به روایات، «پرستش خداوند متعال» و «اعتقاد به نبوّت حضرت خاتم المرسلین(ص)» و «باور به مقام ولیّ‌اللهی و امامت امیرمؤمنان علی(ع) و فرزندان ایشان» را محتوای عهد الست و اساس عهد فطرت انسان‌ها دانست که بر آن سرشته شده‌اند. ایشان در توضیح این معانی به روایات متعددی اشاره کردند که برای نمونه تنها به یک حدیث اشاره می‌کنیم حضرت صادق(ع) دربارة سخن خداوند عزّ و جل که فرمود: «با همان سرشتى كه خدا مردم را بر آن سرشته است‏» می‌فرمایند: «یعنی آنان را بر اساس توحید و اینکه محمّد(ص) رسول خداست و علیّ(ع) امیرمؤمنان است [سرشته].»

صفات یاوران عاشورایی
نویسنده و روزنامه نگار پر سابقه‌ی کشورمان، با بررسی تجدید عهد یاران امام حسین(ع) در شب عاشورا، معرفت آنان را درباره‌ی عهدی که خداوند بر گردنشان نهاده بود را ستودنی دانست و آنگاه به تبیین صفات و ویژگی‌های آنان، بر اساس روایات ائمّه(ع) درباره‌ی آنان، عملکرد و سخنان آنان در روز عاشورا و رجزخوانی‌شان در آن دشت پُر بلا پرداختند و ما در این گزارش برای رعایت اختصار تنها به برشمردن عناوین آن اکتفا می‌کنیم:
1. بصیرت؛
2. معرفت؛
3. ابتلای نیک؛
4. ایثارگری؛
5. مواسات، اخوّت و برادری؛
6. ولایت پذیری؛
7. محرمان راز؛
8. مقدّم داشتن امام بر خود؛
9. شناختن حقّ امام؛
10. دریغ نداشتن برای بخشیدن به امام؛
11. پایمردی بر عهد؛
12. همراهی در خوشی و ناخوشی؛
13. حفظ امام با جان.

خودتان را برای گذر از طوفان آماده کنید
سخنران نشست پس از پخش نماهنگی درباره‌ی استغاثه به حضرت مهدی(عج)، به بررسی صفات و ویژگی  یاران و یاوران حضرت مهدی(عج) پرداخت. ایشان با استناد به روایات، به توصیف حلقه‌ی یاران همیشگی بر گرد حضرت که با عناوین «اوتاد»، «ابدال»، «نجبا» و «صلحا»و... پرداختند و اعلام داشتند که یاران حضرت نه فقط از میان انسان‌های مؤمن، بلکه از میان جنّیان مؤمن، ملائکة الله و دیگر مخلوقات هستند و حضرت ولیّ‌الله(عج) نه تنها خود قدرت زیر و رو کردن جهان را دارند، بلکه با مجهّز بودن به سلاح‌هایی همچون «رعب» و «پشتیانی شدن از جانب غیب»، به طور حتم پیروز میدان نبرد خواهند بود.
شفیعی سروستانی با بر شمردن دو دیدگاه درباره‌ی دوران منتهی به ظهور امام عصر(عج) ، در بیان دیدگاه صحیح درباره‌ی این دوران توضیح دادند:
«پیش از ظهور حضرت مهدی(عج)، طوفانی در می‌گیرد. طوفانی که حاصل عمل خود انسان‌هاست. حاصل جمع همه‌ی فسق و فجور و ظم مردم در طول تاریخ قبل از ظهور کبرای امام زمان(عج) همچون آتشفشان سر باز می‌کنند و این نتیجه، هیچ ربطی به عمل امام عصر(عج) ندارد. چنانچه در قرآن آمده است: «ظَهَرَ الْفَسادُ فِي الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِما كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاس؛ فساد در خشکی و دریا از آنچه که حاصل دست مردم است، رخ می‌نماید»؛ امّا امام عصر(عج) در این میانه، «طوفان‌شکن» است. امام که ظهور می‌کنند، شادمانی، برخورداری، بهره مندی و بهار رخ می‌نماید؛ امّا این بهار، بعد از فرونشستن طوفان است.»
استاد به طور جدّی هشدار دادند:
«خودتان را برای گذر از طوفان آماده کنید.»

صفات یاوران حضرت مهدی(عج)
سردبیر ماهنامه موعود، با اشاره به نحوه‌ی جمع شدن یاران حضرت مهدی(عج) و آخرین نشانه‌های منتهی به ظهور و قیام حضرت مهدی(عج) و  بیان دو حکایت بسیار زیبا از تشرّفات انسان‌های مؤمن خدمت حضرت بقیة الله(عج)، از جمله حکایت «مرد صابونی» ، صفات و ویژگی‌های معرفی شده برای یاران امام عصر(عج) را برشمردند که در ادامه تنها به سرفصل آنها اشاره می‌کنیم:
1. شیعیان حقیقی؛
2. نیرمندان؛
3. جوانان؛
4. تقواپیشگان و چنگ‌زننده به دین؛
5. اهالی مال حلال؛
6. یک‌رنگان ظاهر و باطن؛
7. مراقبان امر امام؛
8. نیک اخلاقان؛
9. تشخیص دهندگان حقّ و باطل؛
10. سخنرانان بر مدار سخن امام؛
11. بخشندگان مال و جان برای امام؛
12. و....

باورِ دیر، توبه‌ی بعد از مهلت
استاد شفیعی سروستانی با هشدار درباره‌ی اینکه ایمان پیش از ظهور باید شکل بگیرد و در جان بنشیند و باورِ بعد از ظهور، ثمربخش نیست، با استفاده از روایتی که می‌فرمود: «در آن هنگام توبه برداشته مي‌شود، ديگر توبه‌اي پذيرفته نخواهد شد و عملي بالا نمي‌رود. كسي كه پيش از آن ايمان نياورده باشد، ديگر ايمان آوردنش او را سودي نخواهد بخشيد.» تأکید کرد که فصل توبه، بعد از ظهور امام عصر(عج) به پایان می‌رسد. آنگاه سخنران به بیعت‌نامه‌ای اشاره کردند که بین امام عصر(عج) و یارانشان در هنگام قیام بسته می‌شود. بعد از این سخنران آخرین بخش سخنانشان را به بیان توصیه‌های ائمّه(ع) پرداختند.


توصیه‌ی‌ اهل بیت(ع) برای ایمن ماندن در شرّ الازمنه
شفیعی سروستانی در این بخش سخنانشان، به استناد روایات، توصیه‌های اهل بیت(ع) را برشمردند و توضیح دادند که ما به عناوین آن اشاره می‌کنیم:
- پیرو ائمّه باشید تا بمایند؛
- حافظ زبان خود باشید؛
- در خانه بمانید؛
- با فتنه درنیامیزید؛
- شتاب و عجله نکنید؛
- تسلیم باشید.
استاد حوزه‌ی مهدویت، نتیجه‌ی پیروی مو به مو از توصیه‌های اهل بیت(ع) را یاری دادن امام عصر(عج) در زمان ظهورشان دانستند؛ تا جایی که فرد اگر خصال یاران حضرت را داشت و از پیروان ایشان بود، پس از مرگ، او را به زندگی بازمی‌گردانند (رجعت) تا همراه امام (عج) باشند.
در کنار این نشست پر شور، نمایشگاهی برای فروش محصولات مؤسّسه‌ی موعود نیز برقرار بود. ضمناً لازم به تذکّر است که حضور در این نشست‌های ماهانه، نیاز به نام‌نویسی ندارد و رایگان می‌باشد.نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...