• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow گزارش arrow درکارخیر معامله نمی‌کنم
درکارخیر معامله نمی‌کنم چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
03 آبان 1394 ساعت 18:34
 شرطش اين بود كه اسم و نشاني از او آورده نشود، حتي نامي از شهر محل زندگي اش نبريم تا نكند دوست و آشنايي از روي اين نشانيها او را بشناسد و پي به كارهاي خير او ببرد. مي‌گويد: «چه فرقي دارد مرا به چه نامي صدا بزنيد؟ اگر خواستم صحبتي كنم و حرفي بزنم نه براي اين بود كه بگويم چه كرده ام! كه پيش وجدان خودم شرمنده ام؛ چرا كه تصور مي كنم در حد توانم كمك نكرده ام و بايد بيشتر از اين به افراد نيازمند توجه مي كردم، تنها براي اين است كه شايد يكي دو نفر با خواندن ماجراي زندگي ام، وجدانشان بيدار شود. خدا را چه ديدي... شايد خواندن همين گزارش باعث شد تا آنها هم در مسير كار خير قدم بردارند و دست نيازمنداني گرفته شود».

اين گزارش ماجراي زن جواني است كه من صدايش مي كنم «سپيده»، دختری که از هیچ کمکی برای افراد نیازمند دریغ نمی کند.

•    هزينه اي براي تعمير مدرسه
سال 80 براي نخستين بار پا در سرزمين عرفات گذاشت و به حج تمتع رفت. حال و هواي آن مسافرت برايش با تمام مسافرتها فرق داشت، به خصوص آنكه اين سفر را در سن جواني انجام داد؛ هم پاي پياده روي داشت و هم دلش حس و حال ديگري. اما برخلاف انتظار خيليها وقتي از حج برگشت مراسمي نگرفت. هر چه خانواده اش گفتند حرف مردم را چه كنيم، پايش را در يك كفش كرد و گفت: «هر كاري كنم بالاخره مردم حرف مي زنند. پولي را كه مي شود با آن به چندين نيازمند كمك كرد چرا يك وعده ناهار يا شام افرادي شود كه واقعا هيچ نيازي به اين غذا و مهماني ندارند، مي شود يك مهماني ساده گرفت. اين اعتقاد را براي تمامي مهمانيها از اين نوع دارم؛ مثلا وقتي كسي فوت مي كند، یا ازدواج می کند و یا هر مراسم دیگر. به نظرم آنها مي توانند مراسم ساده تري بگيرند و اين هزينه ها را به افراد نيازمند بدهند. من به جاي اين مهماني مبلغی را به سازمان نوسازی مدارس دادم كه بعدا متوجه شدم، كمك من براي سيستم گرمايش مدرسه اي استفاده شد. البته بعد از آن هم مبلغ ديگري كمك كردم و آن مبلغ نيز صرف تعمير مدرسه شده بود.»

•    آزاد کردن زندانیان
چند سال بعد، اسم سپیده براي حج عمره درآمد؛ اما اتفاقاتي باعث شد كه او 2 سال پشت سر هم از رفتن به حج خودداري كند. «بعد از آن دو اتفاق تصميم گرفتم هزينه سفر حج خودم را براي كمك به افراد نيازمند بدهم. هزینه حج عمره را براي آزادي 2 زنداني پرداخت كردم. برايم فرقي نمي كرد كه اين پول صرف آزادي چه كسي شود. من هيچ كدام از زندانيها را نديدم.»

سال بعدش هم، بار ديگر ثبت نام كرد و اين بار راهي حج شد. بعد از بازگشت 2‌ ميليون تومان ديگر به ستاد ديه كمك كرد و به اين واسطه 2 زنداني ديگر نيز آزاد شدند؛ «يكي از آنها اهل تسنن بود، وقتي به من گفتند آيا ايرادي دارد كه اهل تسنن است، گفتم چه فرقي دارد. مهم اين است كه انسان است و زندگي مي كند. نفر دوم، وام به نام مادرش گرفته بود. از بد روزگار مادرش فوت مي كند و خواهر و برادرهايش از پرداخت اين اقساط سر باز مي زنند و او كه توانايي پرداخت نداشته به زندان مي افتد.»

•    بچه هايي از جنس نياز
دست به خيرش زياد است، حتي فراتر از آزادي زندانيان و بخشش هزينه حج و وليمه اش. اين را خودش نمي گويد، اما پرس و جوهايمان ما را به اين نتيجه مي رساند. سال‌هاست كه به كودكان نيازمند كمك مي كند؛ سالهاي قبل تر از آنكه وضع زندگي اش به اين صورت دربيايد. آن زمان هايي كه وضعيت مالي اش متوسط بود و از درآمدش براي اين كار استفاده مي كرد. وقتي در اين مورد سؤال مي كنم، به ناچار جواب مي دهد؛ «چند سالي مي شود كه چند كودك در طرح ايتام تحت سرپرستي ام قرار گرفته اند. در حال حاضر هر 2 ماه يكبار 300 هزار تومان براي طرح ايتام به كميته امداد پرداخت مي كنم و همينطور هر 2‌ ماه يكبار 300 هزار تومان به بنياد كودكان اميد كه مربوط به بچه هاي نيازمند است.»

•    وظيفه اي كه تكميل نشده است
خيليها اعتقاد دارند وقتي يك قدم خير برمي داري خداوند در خير و رحمت را به رويت باز مي كند؛ اما سپيده، اعتقاد ديگري دارد. او هرگز به‌كار خير به ديد يك معامله نگاه نكرده است. وقتي از او مي پرسم كه جواب كارهاي خيرت را در زندگي چطور ديده اي، پاسخش شايد با پاسخ خيلي از خيرين متفاوت باشد؛ «من كاري انجام نداده ام كه عوض بگيرم. اگر كاري انجام داده ام تنها و تنها براي رضاي خدا و شادي روح امواتم است. اگر بخواهم حساب و كتاب كنم، خيلي بيشتر از آنچه هديه كرده ام مقروض و بدهكارم. يكي از دلايلي كه دوست نداشتم مصاحبه كنم براي اين بود كه خداي ناكرده پيش خودم مغرور نشوم و فكر نكنم كار خاصي انجام داده ام. ما مسئول جامعه مان هستيم. اگر پولها درست توزيع مي شد، هيچ فردي به خاطر بدهي به زندان نمي رفت و هيچ كودك كار و نيازمندي وجود نداشت. شايد در زندگي ام گره اي بوده كه به واسطه كاري كه انجام داده ام باز شده، اما چون هرگز به اين ديد نگاه نكرده ام و كاري كه كرده ام را يك وظيفه می دانم به آن ربط نداده ام. يك زماني نذر مي كنم و دعايم مي گيرد؛ اما هرگز اين موضوع را به پاي كاري كه انجام داده ام نمي گذارم.

به نظرم كار بزرگ را كسي مي كند كه در نهايت نداري كمك مي كند. معلمي را سراغ دارم كه با شرايط متوسط خانوادگي و با اينكه به حقوقش احتياج دارد، اما آن را خرج كارهاي خداپسندانه مي كند. در برابر چنين افرادي به راستي من كاري نكرده ام و اصلا نمي توانم حرفي بزنم. بخشيدن چيزهايي كه انسان دوست ندارد هنر نيست، بخشيدن لباسهاي دست دوم، لباسهايي كه تنگ يا گشادمان شده است و وسايلي كه به دردمان نمي خورد، بهايي ندارد.»
در نهایت با دو پیشنهادی که در زیر می آید، از شما هم می خواهیم که اگر تمایل به این اقدامات خیرخواهانه دارید، دست به کار شوید.

•    اهداي رايانه به مناطق محروم
مؤسسه خيريه مهر گيتي در طرحي اقدام به تعمير رايانه هاي دست دوم مي كند و آنها را به مدارس مناطق محروم كشور مي فرستد تا همه دانش آموزان بتوانند از امكانات آن استفاده كنند. اين مؤسسه از همه هموطنان مي خواهد در صورتي كه رايانه دست دومي در خانه دارند كه مورد استفاده قرار نمي گيرد آن را به اين مؤسسه بفرستند. افرادي كه تمايل دارند در اين طرح شركت كنند مي توانند ضمن تماس با شماره تلفن‌هاي 21-88369567 در جريان روند ارسال قرار بگيرند.

•    طرح حمايت از كودكاني كه زود بزرگ شده اند
حتما شما هم نيمه شبها كودكاني كه در كنار خيابان فال مي فروشند يا واكس مي زنند را ديده ايد. اگر از ديدن اين كودكان آشفته مي شويد و به دنبال حمايت مؤثري از آنان هستيد، عضو شبكه‌ بزرگ حاميان كودكان كار شويد. انجمن حمايت از كودكان كار طرحي را با نام طرح حامي كودك كار يا آسيب ديده به اجرا در آورده است. اين انجمن با اجراي طرح غذا، طرح آموزش و طرح درمان، به كودكان كار اين امكان را مي دهد كه در آينده يك زندگي سالم را در پيش بگيرند. شما هموطن عزيز مي توانيد با شركت در يكي از اين طرح ها و پذيرش مسئوليت تأمين هزينه هاي آموزشي و حمايتي، قدمي خير براي آينده این کودکان برداريد. براي كسب اطلاعات بيشتر در اين زمينه مي توانيد به آدرس www.apcl.org.ir مراجعه كنيد.
 
منبع: همشهری آنلاین با اندکی تصرف

نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...