• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color

ذره‌بين

ادامه مطلب...
 

داستان

ادامه مطلب...
 

معرفي كتاب

ادامه مطلب...
 
برگ نخست arrow اخلاق فردی و اجتماعی arrow مراسم روضه در آپارتمان
مراسم روضه در آپارتمان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
بدعالی 
02 اسفند 1394 ساعت 07:24
 ایام فاطمیه است و بسیاری از دلدادگان به ساحت مقدس حضرت فاطمه علیها سلام برای عرض ارادت و تسلیت به خاندان اهل بیت به خصوص حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه الشریف، مراسم عزاداری برگزار می کنند. این کار بسیار بایسته و شایسته است؛ اما گاهی برگزاری همین مجالس معنوی سبب زحمت و نارضایتی همسایگان می شود. در آپارتمان ها، برگزاری اینگونه مراسم با مشکلات عدیده ای روبه رو است. توجه به نکات زیر کمک می کند تا یک مجلس روضة خوب برگزار کنید.

1. مهم ترین نکته که باید رعایت شود
مهم ترین نکته ای که باید برای این جور مجالس رعایت شود رضایت مندی همة همسایه هاست. چرا که اگر حتی یک همسایه هم راضی نباشد، از معنویت این جلسات محروم می شویم. ضمناً این رضایت مندی بیشتر باعث آمدن همسایه به مجلس می شود البته نوع اطلاع رسانی نیز مهم هست.

2. مناسبت ترین زمان

اگر آپارتمان شما نزدیک مسجد است دقت کنید با برنامه های مسجد تداخل نکند. بهترین زمان برای برگزاری مراسم، شب ها یک ساعت بعد از نماز مغرب و عشا است. اگر در ساعت مورد نظر ما، مسجد محل برنامه ای نداشته باشد، می توانیم مجلس خودمان را در مسجد و یا حسینیه برگزار کنیم.

3. مناسبت ترین مکان
اگر فضای واحدها، برای تجمع همة ساکنان آپارتمان، کافی نیست، پیشنهاد می شود از فضای پارکینگ استفاده کنید؛ البته با جلب موافقت و رضایت همة ساکنان واحدها. معمولا سروصدا از پارکینگ به داخل واحد ها، کمتر سرایت می کند.

4. مدت زمان جلسات

معمولاً نیم ساعت اول، برای جمع شدن مردم است. پیشنهاد می شود: ده دقیقه نوار عزاداری پخش شود، سپس زیارت عاشورا یا حدیث کسا قرائت شود؛ بعد نیم ساعت سخنرانی دربارۀ فضایل و مصائب حضرت زهرا علیها سلام و در انتها حدود 20 دقیقه تا نیم ساعت مداحی باشد. کل مراسم بیشتر از یک ساعت و نیم طول نکشد.

5. مناسب ترین پذیرایی
پذیرایی سنت حسنه ای است که موافقان زیادی دارد. سعی شود از چیزهایی که به صورت بسته بندی است استفاده شود؛ مثل ساندیس و کیک بسته بندی شده. اقلام پذیرایی هم در ظرف یکبار مصرف بسته بندی و پخش شود.

6. کمک های مردمی

مناسب است که برای جمع آوری کمک های مردمی، اعلان عمومی شود که معمولاً ارادتمندان اهل بیت کمک می کنند. در صورتی که مازاد بر مخارج جلسه، هزینه ای جمع آوری شد، خوب است آن مبلغ اضافه با اجازة خودشان، صرف امور فرهنگی همان واحدهای آپارتمانی شود.

7. کنترل بچه ها

اگر فکر می کنید که برای خلاصی از سروصدای بچه ها، بهترین گزینه، مانع شدن از حضور آنها در این جلسات است، بدانید که اشتباه فکر کرده اید! به نظرتان اگر بچه ها با اینگونه محافل آشنا نشوند، در بزرگ سالی با این مجالس مأنوس می شوند؟ پیشنهاد ما این است که، در صورت امکان، دو مربی بگیرید یا دو نفر عهده دار این کار شوند. یک مربی آقا برای پسران و یک مربی خانم برای دختر خانم ها، تا برای بچه ها برنامه های مذهبی اجرا کنند. هم چیزی یاد می گیرند و هم با سر و صدایشان مزاحم مجلستان نمی شوند. پذیرایی از بچه ها هم در همان کلاس جداگانه انجام شود.

8. به بچه ها جایزه بدهید!

برای این که این محافل در ذهن بچه ها ماندگار شود و باز هم نسبت به آمدن به این مراسم ها شوق و ذوق داشته باشند می توان در کنار اجرای مراسم مذهبی برای آنها، جوایزی نیز به آنها داده شود. تهیة جوایز را بر عهده مربی آنها بگذارید تا جوایز مناسبِ سن و سال بچه ها تهیه کند.

9. جلسات را ماندگار کنید!

برای اینکه ماندگاری جلسه بیشتر شود، می توان یک کتاب یا CD که با موضوع جلسه سازگاری دارد نیز به شرکت کننده ها داد و اگر خرید کتاب هزینة زیادی دارد می توانید یک بروشور تهیه کنید و با محتوای مناسب و مورد سلیقة خودتان که با موضوع جلسه مناسبت دارد، بین شرکت کننده ها پخش کرد.

10. مشارکت دادن جوانان و نوجوانان

در کارهای اجرایی جلسه، مثل پخش چایی، شکلات و یا... بیشتر از نوجوان ها و جوان ها استفاده بشود تا آنها نیز به نحوی با این طور مجالس انس بیشتری بگیرند و کم کم حس مسئولیت پذیری در آن رشد بکند.

11. تنظیم سیستم صوتی

برای اینکه سر و صدای جلسه، همسایه ها را زیاد اذیت نکند، دستگاه صوتی مان را به نحو مطلوبی تنظیم کنیم. همچنین هنگام خروج شرکت کننده ها از مجلس به افراد شرکت کننده، مخصوصاً کسانی که آپارتمان نشین نیستند سفارش شود سکوت را رعایت کنند.

 منبع: حوزه

نظر
افزدون جدیدجستجو
نوشتن نظر
نام:
Website:
عنوان
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Security Image
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >

 

مستور

آخرین نظرات

فروشگاه اینترنتی

 

همسايه‌ها


  سبز آبی

زندگی زناشویی شترمرغی
 شتر مرغ در ۲ – ۴ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می رسد . تولید مثل در شتر مرغ ها وابسته به نور است و با افزایش طول روز فصل تولید مثل آغاز می شود. اندازه ی بیضه های شتر مرغ در طول فصل تولید مثل ممکن است تا ۴ برابر افزایش یابد . پرنده های نر در خارج از فصل تولید مثل اسپرم تولید نمی کنند و تولید اسپرم که تحت کنترل هورمون FSH می باشد در این فصل اتفاق می افتد .
ادامه مطلب...